Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Braci Kunkel w Opocznie.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Niedzwiadek14
    Senior
    • 04-2006
    • 121

    Browar Braci Kunkel w Opocznie.

    Znałazłem w sieci ciekawa etykietę z tegoż browaru ,ale nic na jego temat Moze ktoś z kolegow jest w posiadaniu wiedzy w temacie i chciał by sie z nia podzielić?
    Pozdrawiam
    Attached Files
  • Marcin76
    Senior
    • 11-2005
    • 235

    #2
    Tak na szybko z pamięci, browar działał do końca wojny ( drugiej ), później jeszcze przez kilka lat była prowadzona WWG i RP. W okresie międzywojennym właścicielem był Karol Kunkiel.

    Comment

    • Leonpraga
      Senior
      • 02-2005
      • 468

      #3
      Pozdrawiam Marcin , odpowiedz też szybka z braku czasu, ale zapewne przydatna do dalszej dyskusji.

      Spis ze zbioru katalogowego browarów;

      OPOCZNO woj. Łódzkie
      * Browar – wł. Fryderyk Kunkiel -1878/88/9/90/2/3
      * Browar – Fryderyk Jan Kunkiel -1895/9
      * Browar – wł. Edward Kunkel -1902
      * Browar – K.i H. Kunkiel, B-cia -1900/2/3/4/5/11
      * Browar – wł. Edward, Karol i Henryk Kunkiel B-cia -1913/8
      * Browar – wł. Edward i Karol Kunkiel B-cia tel. 31 ul. Kościelna 7 -1922/3/4/6/7/8/9
      * Browar – Karola Kunkla -1928/30/1/6/9

      * Browar – Chilja Grünwald 1896-1901 NS

      opracował; L. Kaczmarski

      * NS – spis niemiecki

      Comment

      • peter007
        Senior
        • 06-2004
        • 2820

        #4
        Na tzw. "starym" cmentarzu w Opocznie odkryłem, że tuż przy grobie moich bliskich leży Edward Kunkel, zmarły w 1937 roku. Nie wiem czy to ten, o którym mowa wyżej.
        Last edited by peter007; 08-11-2006, 17:52.
        Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          Założycielem tego browaru był Fryderyk Wilhelm Kunkiel, urodzony 20 lipca 1825 roku w Aleksandrowie, w prowincji poznańskiej. Jako dziecko z rodzicami przeniósł się do Królestwa Polskiego, ponieważ jego rodzice kupili dobra w Lubiszewie. Tam też założył swój pierwszy browar. Browar w Opocznie założył w 1872 roku. Zmarł w roku 1911 jako najstarszy mistrz piwowarski i w Królestwie Polskim. W tym czasie browarem zarządzali już jego synowie. Jak pisze "Allgemeine Brauer- und Hopfen-Zeitung" pod koniec 1911 roku: "...był on ogólnie znaną i sympatyczną osobistością, o uprzejmym i miłym charakterze". Oznacza to, że był znany również poza granicami kraju.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • rysiowski
            Junior
            • 02-2011
            • 4

            #6
            Witam
            Trochę stary wątek, ale jakże zrobiło mi się przyjemnie, gdy na niego trafiłem, aż łezka w oku mi się zakręciła ze wzruszenia. A wszystko z powodu, że wspomniany Fryderyk Kunkel to mój praprapradziadek
            Nie wiedziałem gdzie i kiedy się urodził, tu dopiero to wyczytałem, dziękuję bo cenna to dla mnie wiedza. Nie jestem pewny tylko czy rok urodzenia się zgadza, gdyż na jego grobowcu (cmentarz w Opocznie) widnieje napis "FRYDERYK KUNKEL zm. 19.12.1911 r. żył 84 lata", wynikałoby więc z tego że urodzić winien się w 1827 a nie 1825 r. Ale co tam - nieistotne, może kiedyś uda mi się to sprawdzić.
            Ze swej strony załączam zdjęcie z ok. 1900 r. tegoż pana, założyciela opoczyńskiego browaru, oraz link do zdjęcia rodzinnego z ok. 1907 r., na którym są też jego synowie, późniejsi właściciele.


            Pozdrawiam serdecznie
            Rysiu
            Attached Files
            Last edited by rysiowski; 08-03-2011, 22:57.

            Comment

            • wojtek2k
              Junior
              • 06-2011
              • 1

              #7
              Kunkel W

              Witam. Mam na imię Wojtek jestem synem Wojciecha, wnukiem Stanisława, prawnukiem Karola, praprawnukiem Fryderyka i Wilhelminy Kunkel założycieli Browaru w Opocznie.
              Być może jesteśmy rodziną.
              Proszę o jakieś info.
              Pozdrawiam

              Comment

              • rysiowski
                Junior
                • 02-2011
                • 4

                #8
                Witam!
                Na to wygląda, że jesteśmy dalekimi kuzynami. Szczegółowe info wysłałem na PW.
                Pozdrawiam.

                Comment

                • rysiowski
                  Junior
                  • 02-2011
                  • 4

                  #9
                  Witam ponownie!
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika peter007 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Na tzw. "starym" cmentarzu w Opocznie odkryłem, że tuż przy grobie moich bliskich leży Edward Kunkel, zmarły w 1937 roku. Nie wiem czy to ten, o którym mowa wyżej.
                  Zapewne chodzi Ci o ten grób z załącznika? Nie jest to właściciel (współwłaściciel) browaru, ale zapewne jego syn (też Edwarda). W tym rejonie cmentarza spoczywa w ogóle spora część rodziny Fryderyka, z założycielem browaru włącznie: https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink (grób Edwarda widoczny w tle). To zaś grób Henryka, jednego z braci współwłaścicieli browaru: https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
                  Attached Files

                  Comment

                  • peter007
                    Senior
                    • 06-2004
                    • 2820

                    #10
                    Zamiast posiłkować się internetem proponowałbym wysilic się bardziej i pofatygować się do cmentarnej kapliczki i tam wszystko wyczytacz
                    Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                    Comment

                    • Kunkel_D
                      Junior
                      • 03-2012
                      • 1

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rysiowski Wyświetlenie odpowiedzi
                      Witam!
                      Na to wygląda, że jesteśmy dalekimi kuzynami. Szczegółowe info wysłałem na PW.
                      Pozdrawiam.
                      Braciszek Wojciech zapomniał wspomnieć, że ma jeszcze siostrzyczkę Dorotę Lucynę Kunkel. Wnuczkę Stanisława i Łucji Kunkel, córka Wojciecha. Tak więc kuzyństwo troszkę się poszerzyło Pozdrawiam serdecznie

                      Comment

                      • rysiowski
                        Junior
                        • 02-2011
                        • 4

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika peter007 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Zamiast posiłkować się internetem proponowałbym wysilic się bardziej i pofatygować się do cmentarnej kapliczki i tam wszystko wyczytacz
                        Nie bardzo rozumiem, czym to niby mam się nie posiłkować? Swoimi materiałami? A to niby dlaczego?

                        W kapliczce cmentarnej istotnie, nigdy nie byłem. Przy najbliższej mej bytności w Opocznie postaram się nadrobić braki. Nie wiedziałem, że mogą być tam jakieś interesujące mnie informacje.

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kunkel_D Wyświetlenie odpowiedzi
                        Braciszek Wojciech zapomniał wspomnieć, że ma jeszcze siostrzyczkę Dorotę Lucynę Kunkel. Wnuczkę Stanisława i Łucji Kunkel, córka Wojciecha. Tak więc kuzyństwo troszkę się poszerzyło Pozdrawiam serdecznie
                        No, nie pochwalił się. Bardzo mi przyjemnie. Ciekawe ilu nas jeszcze? Ale o tym, to już może poza forum.

                        Pozdrawiam serdecznie
                        Rysiu.

                        Comment

                        • pzhekt
                          Junior
                          • 03-2016
                          • 6

                          #13
                          Witam,
                          z chęcią zakupię etykiety i butelki opoczyńskiego browaru Kunkla. Jeśli ktoś posiada takowe na sprzedaż, bardzo proszę o kontakt.

                          Pozdrawiam.

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            #14
                            Uwierz mi na słowo że nie tylko Ty zakupił byś je z chęcią
                            W zbiorach znany jest tylko 1 egzemplarz ety z opoczneńskiego browaru. Butelka chyba żadna.
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • pzhekt
                              Junior
                              • 03-2016
                              • 6

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                              Uwierz mi na słowo że nie tylko Ty zakupił byś je z chęcią
                              W zbiorach znany jest tylko 1 egzemplarz ety z opoczneńskiego browaru. Butelka chyba żadna.
                              Znam bardzo ładnie zachowaną butelkę z etykietą i korkiem z browaru Kunkla w Opocznie. Myślę, że można jeszcze trafić takie butelki.

                              Pozdrawiam.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎