Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Macedonia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2866

    Patrol piwny - Macedonia

    W Macedoni znajdują się trzy browary. Głównym graczem na rynku jest stołeczny browar "Pivara Skopje", którego właścicielem jest koncern Heinekena. Browar ten opanował ok. 75% rynku (informacje ze strony) i faktycznie jego główna marka - Skopsko jest najpopularniejsza, najłatwiej dostępna oraz szeroko reklamowana w całym kraju.
    Browar ten produkuje dwa piwa:
    - Skopsko, sztandarowa marka dostępna w butelkach typu PET 1,5l, 1l i szklanych 0,5l, 0,33l, puszkach 0,5 i 0,33l oraz z beczki
    - Gorsko, słabsze piwo dostępne w butelkach 1,5l (PET) i 0,5l (a przynajmnie tylko takie widziałem)

    Drugim co do wielkości browarem jest Prilepska Pivarnica z miasta Prilep. Obiło mi się o uszy, że jest ono własnością koncernu Carlsberga ale jakoś nie mogę tego potwierdzić (proszę o ewentualne sprostowanie). Również ten browar zadowala się produkcją wyłącznie dwóch piw:
    - Zlaten Dab (Złoty Dąb), główna marka dostępna w butelkach 0,5l oraz z beczki (wg strony również z butli i puszek 0,33l, których jednak nigdzie nie spotkałem)
    - Krali Marko, tańsze piwko nie cieszące sie zbytnim uznaniem wprowadzone do produkcji w 2003 roku, serwowane w PETach 1,5l i obdrapanych butelkach EURO 0,5l

    Trzecim browarem jest Pivara Bitola oczywiście z miasta Bitola. Niestety mimo, iż przebywałem ok 70 km od tego miasta nie udao mi sie spotkac żadnego piwa z tego browaru. Po starych plafonach udało sie jedynie ustalić, że produkuje on piwo Bitolsko.


    Piwo jest dość popularnym napojem w Macedoni i nie ma problemów z jego zakupem, aczkolwiek na ulicach specjalnie nie widać wielu osób raczących się tym trunkiem. Macedończycy spożywają go głownie w kawiarenkach, gdzie potrafią przesiadzieć kilka godzin przy jednym kufelku.
    Piwo w markecie kosztuje od około 20 do 35 denarów za 0,5l (1 EUR to ok. 61 MKD) w zależności od marki i opakowania. W małych sklepikach w centrum czynnych do późnej nocy ceny rozpoczynają się od 45 MDK za puszkę Skopsko do ok 90-120 MDK za PETa 1,5l Skopsko lub Gorsko (inne piwa raczej w takich sklepikach nie występują). W knajpach za półlitrowy kufel trzeba zapłacić 50-80 MDK.

    Z materiałów reklamowych popularne są parasole, plafony, lodówki, billbordy oraz firmowe stoliki itp. (prawie 90% z nich to Skopsko). Z birofili widziałem jedynie kufelki (Skopsko) oraz szklanki (Skopsko i Zlaten Dab). Podstawek niestety nie uświadczyłem.
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    W sumie nie mam co więcej pisać niż to co Grzeber napisał. W Skopje jak i w całej Macedonii króluje Skopsko pivo. W stolicy oprócz Skopsko mozna w większych sklepach oprócz niedużej częsci importowanych piw uświadczyć bułgarską Kamenitzę. Skopsko dostępne jest w PET-ach, butelkach 0,5l i 0,33l oraz puszkach też dużych i małych. Bywa też rzadziej prilepskie Krali Marko, w PET-ach. Browar w Skopje warzy też Gorsko Pivo (butelki 0,5l, PET). W Prilepie oczywiście króluje Zlaten Dab i Krali Marko, które rośnie na drugą markę browaru gdyż posiada nawet własne plafony. W Bitoli natomiast, obok wszędobylskiego Skopsko jest jedyny gatunek, który obecnie warzy browar czyli Bitolsko Pivo, w butelkach 0.5l i PET. Jest to najbardziej regionalny browar gdyż poza tym miastem nie spotkałem nigdzie bitolskiego piwa. W Ohrydzie z widzianych w sklepach piw wypatrzyłem tylko Skopsko i Gorsko. W hotelach piw nie piłem więc cen nie napiszę jak i żadnych innych gdyż ceny w Macedonii prawie całkowicie wyparowały mi z głowy. Pamiętam tylko, że butelkowe Golden Dab, małe i duże w knajpie w Prilepie kosztowały 50 denarów macedońskich. Tam tez zauwazyłem, że lokalsi (moje określenie lokalnych mieszkańców) oprócz wina i rakiji pili własnie Krali Marko. Nie wiem czy było to spowodowane ceną czy innymi względami choć piwo było niewiele tańsze od Zlatego Daba.

    Dla kolekcjonerów Macedonia to masakra, Tylko w jednym browarze udalo mi sie wejśc aż do biur marketingu (Prilep), W Skopje i w Bitoli zatrzymalismy się na bramie. Oczywiście wszystkie browary są juz wykupione przez zagraniczne koncerny.
    Last edited by becik; 10-04-2008, 11:05.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #3
      Mimo, że na wycieczki staram się przygotowywać dość dokładnie, to jednak zdarzają się wpadki, że coś mi umknie. W przypadku Macedonii taką wpadką była niewiedza o prywatnym minibrowarze w Prilepie o nazwie "Andikoma". Na osłodę mogę tylko dodać informację, że ten browarek od wielu lat nie działa. Jednak gdybym wiedział coś o nim na pewno bym go odwiedził bo znając życie jakieś etykiety mogły się zachować. Może wiadomość o nim przyda się komuś innemu jadącemu piwnym szlakiem do Macedonii. Na zdjęciu poniżej uliczka w Prilepie z plafonem "Skopsko". Był tam bar serwujący "Skopsko pivo"
      Attached Files
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • NaturalArti
        Member
        • 09-2009
        • 86

        #4
        Stan na rok 2018 wygląda podobnie. Jest dwóch dużych graczy. Heineken z piwami Skopsko (w wersji: zwykłej, smooth cold filtered, i niefiltrowanej) i Gorsko, oraz Prilepska pivarnica z głównymi markami: Zlaten Dab i Krali Marko.
        Oprócz tego produkowane na licencji Amstel, Tuborg + piwa importowane (Niksicko, Staropramen, Kamenitza).
        Niestety większość piw sprzedawanych jest w zielonych butelkach . Wyjątek stanowią tylko Skopsko w wersji zwykłej o pojemności 0,5 litra (sprzedawane w rzeźbionej butelce trochę podobnej do ŻGB i Krali Marko (sprzedawane w butelkach NRW).
        W przeciwieństwie do Serbii da się bez problemu kupić piwo w butelce nie posiadając butelki na wymianę, chociaż jak się nie ma flaszki na wymianę, to sprzedawcy często doliczają sporą kaucję (od 10 do 20 dinarów w zależności od sklepu). Odzysk kaucji - podobnie jak w Polsce, czyli tylko z paragonem w tym sklepie w którym się kupiło :/.
        W dużych supermerketach kaucji nie doliczają.
        Przykładowe ceny piwa w sklepie: Krali Marko (0,5l) - 35 dinarów, Skopsko (0,5l) - 45 dinarów (obecny kurs: 1 euro = 61 dinarów)
        Ceny piwa w knajpkach nad jeziorem ochrydzkim: ok 120 dinarów za 0,33l.

        Comment

        • ArtK31
          Senior
          • 04-2005
          • 708

          #5
          Do opinii przedmówców trudno coś dodać.
          Może jedynie to że Zlaten Dab jak i Skposko są też dostępne w wersji ciemniaków (pierwsze w wersji butelki 0,3, drugie puszka o pojemności 0,5.
          Nowością może być piwo o nazwie Nasze Macedońskie, producenta powiązanego z koncernem Sinalco (sporo gadżetów w knajpach z logo Sinalco).
          Akurat to piwo piłem w małej miejscowości Trpejca, niedaleko Ohrydy.
          Link do ich strony

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎