Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Carlow, Moling's Traditional Red Ale / O'Hara's Irish Red

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Carlow, Moling's Traditional Red Ale / O'Hara's Irish Red

    zaw. alk. 4,3%, but. 0,5 l
    przywiezione z Irlandii

    W południowej Irlandii, w hrabstwie Carlow znajduje się wioska St. Mullins, zawdzięczająca swą nazwę żyjącemu w VII w. Św. Molingowi, który wybudował w tym miejscu celtycki klasztor. Kunszt rzemiosła i umiejętności świętego przy budowie klasztoru zostały opisane w średniowiecznym manuskrypcie "Book of Moling". Dziś mikrobrowar Carlow (jeden z niewielu irlandzkich mikro) nawiązuje do tamtych czasów swoim czerwonym ale, stworzonym na bazie starożytnych receptur z kunsztem i zaangażowaniem godnym poświęcenia św. Molinga.
    Piwo jest warzone z jasnego słodu jęczmiennego z dodatkiem słodu pszennego oraz (o ile się nie mylę) niesłodowanego palonego ziarna jęczmienia.
    Kolor - rubinowo-brązowy, pod światło ładne, głeboko-czerwonawe refleksy, pełna klarowność (jak w coli);
    piana - drobnoziarnista i kremowata, a mimo to znaczna jej część szybko wygazowuje się; pozostałość tworzy miłą, kremową kołderkę;
    nasycenie - słabe, typowe dla piw typu ales;
    zapach - mocny aromat palonego, a nawet przypalonego słodu;
    smak - początek to silna goryczka, taka znana trochę z piw typu bitter; spod niej pod wpływem ogrzania piwa wyłania się smakowity palony słód, w którym pojawiają się bardzo charakterystyczne nutki owocowe (jeżyny lub porzeczki); piwo w sumie o dość cierpkawej palecie smakowej, łagodzonej w końcówce lekko karmelową słodyczą palonego słodu.
    Bardzo dobre piwo, które pozwala długo delektować się wciąż na nowo odnajdywanymi smaczkami.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • peter007
    Senior
    • 06-2004
    • 2820

    #2
    Szkoda, że to piwo nie jest dostępne w Polsce, bo od czasu do czasu z pewnością bym po nie sięgnął, gdyż w smaku jest wyborne.
    Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      Piwo to zmieniło nazwę i obecnie jest sprzedawane jako O'Hara's Irish Red. Etykieta kolorystycznie nawiązuje do poprzedniej. Alkohol pozostał bez zmian tj 4,3 %.
      Mi specjalnie nie podchodzą czerwone ale'y ogólnie więc myslę że moja ocena była by nieobiektywna i nie kwestionuje iż jest ono wyborne jak na ten rodzaj piwa.
      Załaczam więc jedynie foto aktualnego opakowania w tym najprawdopodobniej pierwszego kapsla z nadrukiem z tego browaru.
      Attached Files
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • lzkamil
        kierowca bombowca
        • 01-2003
        • 3611

        #4
        Carlow, O’Hara’s Irish Red

        Ekstr. 10.4%, alk. 4.3%, but. 0.5 l, szata graficzna jak na zdjęciu powyżej, nazwa też ta nowsza.
        Jasnobrązowe, dosyć mocno nagazowane, piana średniej wysokości, raczej nietrwała.
        Zapach silnie słodowy z ciemnymi nutami, trochę jak ciasto z owocami.
        Smak słodowy, słodkawy, karmelowy, chlebowy, lekko owocowy, z niewielką goryczką. Prosto z lodówki jest trochę płaskie, bardzo zyskuje po dojściu do temperatury prawie pokojowej. Najlepiej je tylko lekko schłodzić przed wypiciem.
        Przywiezione przez moją Słoneczkę z Irlandii.
        Last edited by lzkamil; 19-04-2009, 21:05.
        Lepszy jabol pod okapem
        niż GŻ, CP i KP !


        Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

        Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

        Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

        Comment

        • ultr
          Junior
          • 09-2009
          • 1

          #5
          @peter007
          Czy coś się w tej sprawie zmieniło, i można dostać to piwo w Polsce?
          Najbardziej interesuje mnie jego dostępność w Łodzi.

          Comment

          • peter007
            Senior
            • 06-2004
            • 2820

            #6
            Z tego co mi wiadomo to nic się nie zmieniło. Wydaje mi się, że taki mały browar rodzinny nie ma szans na zaistnienie w Polsce. No chyba, że trafi się jakiś zapaleniec posiadający sklep z piwem i postanowi sprowadzać je na własną rękę, co raczej jest wątpliwe. Mam kilku znajomych w Irlandii i od czasu do czasu, któryś z nich się zlituje i przywozi mi kuferek (3 szt.) z piwami z tego browaru.
            Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ultr Wyświetlenie odpowiedzi
              @peter007
              Czy coś się w tej sprawie zmieniło, i można dostać to piwo w Polsce?
              Najbardziej interesuje mnie jego dostępność w Łodzi.
              Zobacz w sklepach Bomi jeśli takowe są w Łodzi. 2 lata temu inne piwo z tego browaru kupił Becik . Może i ale'a też mają

              Wiem że Carlow eksportuje do USA ale i również małej Chorwacji więc może ichniejsze produkty nadal idą też na nasz rynek.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Oskaliber
                Senior
                • 05-2010
                • 727

                #8
                piana: lekko beżowa, gęsta, do końca utrzymuje się spory kożuch
                kolor: brązowo-bordowawy, pod światło wyraźniej bordowy z rubinowymi refleksami
                zapach: głównie czuć paloność, średnio intensywny
                wysycenie: dosyć niskie
                smak: bardzo wyraźna goryczka, dominująca zwlaszcza po przelknieciu, oprocz tego posmaki palone, można też się doszukać jakiejś alowej owocowości, bardzo solidne piwo z charakterem
                BeerFreak.pl

                Comment

                • Samael
                  Senior
                  • 09-2007
                  • 153

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Oskaliber Wyświetlenie odpowiedzi
                  smak: bardzo wyraźna goryczka, dominująca zwlaszcza po przelknieciu, oprocz tego posmaki palone, można też się doszukać jakiejś alowej owocowości, bardzo solidne piwo z charakterem
                  No i wlasnie ta goryczka mnie urzekla co sprawilo ze czesciej bede kupowal to piwko

                  Comment

                  • Aleksandros
                    Senior
                    • 05-2011
                    • 352

                    #10
                    Kolor: Brązowo-miedziany z czerwonymi refleksami. Bardzo ładny. Piwo jest klarowne. 5
                    Piana: Dość obfita, drobnopęcherzykowa, w miarę trwała. Zostawia ślady na szkle. 4
                    Zapach: Słodowy z czerwonymi owocami, lekko landrynkowy. Po chwili czuć karmel i leciutką nutkę chmielową. Średniointensywny. 4
                    Smak: Pełne, dobrze zbalansowane. Do nut z zapachu dochodzi wyraźna czekolada i lekka paloność, która w trakcie ogrzewania jest coraz wyraźniejsza. Jest fajne "aksamitne" odczucie w ustach. Goryczka porządna, w górnych granicach stylu. Smak jest bogaty, ale jakoś wszystko do siebie pasuje. 5
                    Wysycenie: Średnie, może minimalnie za wysokie. 4
                    Opakowanie: Etykieta w czerwono-brązowej tonacji z celtyckimi metodami (inna niż na zdjęciu powyżej). Dość ładna. Kapsel specjalny dla tego piwa. 4
                    Uwagi: Smaczne, z chęcią wypiłbym więcej. Zaskakująco treściwe jak na 4,3 % alk., chyba że po prostu płytko odfermentowano. Niestety ekstraktu nie podano.
                    Cena dość bolesna: 3,19 € za 500 ml.

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      #11
                      Cena pewnie bolesna w porównaniu z innymi niemieckimi piwami w Niemczech ale jak na warunki irlandzkie i ceny innych irlandzkich rzemieślników (choć ten browar już chyba dawno przestał być rzemieślniczym , to już w zasadzie średniej wielkości zakład) jest typowa, normalna.
                      Mimo to wersja dla sieci Aldi (to samo piwo) jest znacznie tańsza i kosztuje około 1,80 jura. Jak widać ten pseudo-rzemieślniczy browar dla dużych zamówień z sieciówek potrafi ostro cenowo spuścić z tonu.
                      Poniżej aktualna wersja ety dla tej sieci. Ciekawe czy dostępne również w niemieckich sklepach Aldi.
                      Attached Files
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • DonZ
                        Senior
                        • 03-2013
                        • 303

                        #12
                        Piana:Niewysoka, grube pęcherze, szybko znika do wianuszka.
                        Kolor: Brązowe pod światło rubinowy czerwony, klarowny.
                        Zapach: Z butelki słodowy, karmelowy, w dalekim planie lekko palony. W szkle to samo z wyraźniejszą palonością i pojawia się jeszcze subtelny aromat landrynek.
                        Smak: Lekko kwaśne, palone z delikatnym smakiem słodowym, ze średnią goryczką ale za to długo się utrzymującą. Piwo raczej wytrawne z lekką słodyczą i pełne, już po paru łykach czuć że wiele się nie zmieści.


                        Jak na dwa moje IRA to jest po pierwsze super klarowne po drugie trochę lepsze, domowe wyszło mi mega landrynkowe

                        Comment

                        • Pancernik
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 9731

                          #13
                          Piwo jest ciemnobursztynowe, klarowne. Piana drobna, kremowa, dość wysoka, dość trwała, redukuje się do trwałego, 2-3 milimetrowego kożuszka.
                          Pachnie karmelowo z akcentem słodów palonych, dalekie echo ziołowe. W smaku goryczka, kojarząca mi się właśnie ze słodem palonym, w tle nuty popiołowe (lubię!), minimalny kwasek, ogólne wrażenie lekkiej oleistości.
                          Nagazowanie niewysokie, ejlowe, OK. Opakowanie - jak na jednej z fotek - kapsel piwa, bordowa eta i krawatka z ciemnozłotymi dodatkami, celtyckie liternictwo - może się podobać.
                          Piwo naprawdę smaczne, choć nie najtańsze (kupione w Dublinie za ok. PLN 14,40, w W-wie dostępne za PLN 12,50 ).

                          Comment

                          • yaro74
                            PremiumUżytkownik
                            • 09-2012
                            • 2089

                            #14
                            Kolor: ciemna czerwień, klarowny.
                            Piana: wysoka, gęsta, drobno i średniopęcherzykowa, dość trwała, opada do kilkumilimetrowej warstwy pozostając do końca.
                            Zapach średnio intensywny, przyjemny, słodowy mocno palony, karmel.
                            Smak: palony słód, karmel, goryczka średnio mocna, bardzo przyjemna.
                            Wysycenie średnie.
                            Smaczne i dość treściwe piwo.

                            Comment

                            • Javox
                              PremiumUżytkownik
                              • 11-2009
                              • 6116

                              #15
                              Ja kupiłem to piwo za 1 funta. Co ciekawe było w sklepie, w którym kupuje się mrożonki.
                              W wydzielonym kąciku znalazłem tam też inne ciekawe piwa.

                              Piana - trwała i powoli opada do pełnej warstewki.
                              Lacing - sporo... potem w drobnej fakturze całe szkło.
                              Barwa - brązowy bursztyn.
                              Gaz - średni.
                              Aromat - ejl z suszami owocowymi.
                              Smak - ostrzejszy ejl z posmakami owocowymi, mini wędzonymi oraz z nutką przypalonych kabli wraz z naftą

                              Alko dalej 4,3%. Ogólnie nie było źle
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎