Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strubbe, Ichtegem's Oud Bruin

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pezet
    Improwizator
    • 03-2006
    • 481

    Strubbe, Ichtegem's Oud Bruin

    Browar Strubbe znajduje się w Ichtegem, ok. 20 km na południowy zachód od Brugii.
    Ichtegem's Oud Bruin to tradycyjne, brązowe (czerwono-brązowe?) piwo z Flandrii Zachodniej. Alc. 5,5%. Import własny.
    Rozpocznę może tak. Jako, że spróbowałem już kilku tradycyjnych flamandzkich piw, spodziewałem się pewnego profilu zapachowo-smakowego – a tutaj niespodzianka i zaskoczenie. Zatem od początku:
    Kolor: ciemnobrązowy z czerwoną, wiśniową poświatą. Mętne.
    Piana: na początku, po nalaniu ładna, wysoka, jasnobeżowa, średniobąbelkowa, wolno opadająca, do końca pozostał ładny pierścień.
    Zapach: delikatny, subtelny, owocowy i jakby lekko kwaśny.
    Smak: słodki, owocowy, (nie jest to oczywiście sok owocowy, wszystko jest bardzo subtelne i wspaniale zharmonizowane), czuć karmel. Przyjemna, delikatna goryczka jest wyczuwalna dopiero chwilę po przełknięciu piwa. W trakcie spożywania trunku goryczka jakby przybiera na sile.
    Nasycenie CO2: średnie, wydaje się, że idealne.
    Wspaniałe piwo! Zupełnie inne od wcześniej próbowanych flamandzkich ale, które zawsze charakteryzowały się obecnością kwaśnego (nawet bardzo kwaśnego) smaku w profilu.
    Gorąco polecam.
    Attached Files
    „Amatorom konopi indyjskich należy się przypomnienie, że naczelną zasadą rządzącą chemią mózgu jest zasada równowagi.
    Nie można bezkarnie zmieniać składu tej biochemicznej zupy, a przynajmniej nie można tego robić na dłuższą metę...”
    Dr hab. med. Przemysław Bieńkowski

    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    #2
    Rzeczywiście, belgijski Oud Bruin różni się trochę od holenderskiego piwa tego typu. które jest ciemne, dość słabe (do 3,5%) oraz słodkie - sztucznie dosładzane po zakończeniu fermentacji.
    Belgijski Oud Bruin to szlachetniejsze piwo, charakteryzujące się właśnie takim cierpkawym posmaczkiem i bogactwem nutek estrowych oraz bardzo słabą goryczką.
    Blog: Piwna Brytania

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dreamer
      Rzeczywiście, belgijski Oud Bruin różni się trochę od holenderskiego piwa tego typu.
      Różnica między holenderskim a belgijskim Oud Bruin była wyjaśniona tutaj.
      Last edited by Shlangbaum; 10-08-2006, 18:35.

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • yendras
        Senior
        • 12-2001
        • 2052

        #4
        Bardzo ciekawe i smakowite piwo. Pieknie pachnie, chociaż trudno mi ten zapach opisać. W smaku wyczuwalny karmel, nuty owocowe, dość słodkie. Miałem też wrażenie, że ma dość gęstą konsystencję. Szkoda, że tylko 0,25 l - musiałem uważać, żeby nie wziąć go na 2 łyki. Ale za to udało mi się kupić za 2,99 (normalnie w P&P kosztuje 5,99 zł).

        Comment

        • Viktor
          Senior
          • 04-2002
          • 617

          #5
          Strubbe, Ichtegem's Oud Bruin

          Naturalne ciemne piwo z wieloma nutami karmelowymi, owocowymi i korzennymi.
          Alkohol - 5,5 % prawie niezauważlany. Chyba przepłaciem w P&P - 7,99 zł za ten specjał.

          Comment

          • pezet
            Improwizator
            • 03-2006
            • 481

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Viktor Wyświetlenie odpowiedzi
            Chyba przepłaciem w P&P - 7,99 zł za ten specjał.
            Ktoś musi zarobić
            Dla porównania w Belgii kupiłem za 0,65 euro, a w Belgium's Best we Wrześni za 5 pln.
            „Amatorom konopi indyjskich należy się przypomnienie, że naczelną zasadą rządzącą chemią mózgu jest zasada równowagi.
            Nie można bezkarnie zmieniać składu tej biochemicznej zupy, a przynajmniej nie można tego robić na dłuższą metę...”
            Dr hab. med. Przemysław Bieńkowski

            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Comment

            • kishar
              Senior
              • 10-2003
              • 1691

              #7
              Właśnie pije sobie to piwko zakupione w Lublinie na Tumidajskiego za chyba 5.90.
              Barwa ciemno brązowa z czerwonym posmakiem.
              Ciekawy owocowy zapach.
              Piana średnia ale sporo jej pozostaje do końca.
              Smak bardzo ciekawy, owocowy z przyjemna delikatną słodyczą, wszystko do siebie pasuję i nie jest sztuczne czy nachalne w tle lekka goryczka.
              Nasycenie odpowiednie.
              Naprawdę świetne piwo na 5, mimo dość wysokiej ceny, jest tego warte.

              Comment

              • Borysko
                Senior
                • 02-2004
                • 1144

                #8
                Kolor pięknie brązowy. Piana niestety słaba, szybko sie zredukowala do obrączki.
                Zapach wyraźny, owocowy z nutami winnymi, z karmelem w tle.
                Smak to w pełni harmonijne połączenie delikatnej słodyczy, kwaskowości, goryczki. Dosyć lekkie a jednocześnie pełne smaku. Na prawdę wspaniałe piwo!

                Comment

                • coldfire
                  Senior
                  • 01-2008
                  • 374

                  #9
                  Piłem co prawda już parę dni temu, ale smak pamiętam co do joty, bo piwo jest niesamowite.
                  Zakupione w Łódzkiej Piwotece (Zofmar wreszcie ma godnego konkurenta, a jeśli chodzi o piwa niemieckie, angielskie i belgijskie to nawet przewyższa raj Grubego)

                  Zapach nie jest intensywny, można powiedzieć, że nawet nieco przytłumiony. Nic ciekawego też nie wyczułem.
                  Natomiast jeśli chodzi o smak, to wreszcie znalazłem belga, który mi naprawdę niebywale smakuje.
                  Generalnie definicja tego piwa jest taka: Ciężki słodowo - słodkawy (masło maślane?) smak tak charakterystyczny dla wielu piw klasztornych, jest pysznie neutralizowany przez niezwykle orzeźwiające cytrusowo - winne posmaki. Był bardzo wyraźny cytrynowy i pomarańczowy akcent, jednak w zupełnie innym stylu, niż prezentują to piwa pszeniczne.
                  Natomiast jeśli chodzi o wspomniane wcześniej wino, to podczas degustacji przyszło mi na myśl skojarzenie z lekko musującymi, białymi, półsłodkimi winami o lekkim charakterze.
                  Bukietu dopełnia delikatny karmel i jak ktoś już wcześniej wspomniał - bardzo szlachetna goryczka, która wraz z postępem picia coraz bardziej zaznacza swoją obecność.
                  Nie wyczułem natomiast pokazanych na etykiecie beczek, w których piwo to prawdopodobnie leżakuje.
                  Piwa i pacierza nie odmawiam

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19165

                    #10
                    Mnie osobiście przypomina jeden z ciemniaków, który warzyłem. Bukiet w tym jest zdecydowanie treściwszy, rozbudowany (dobre drożdże?). Winne nuty łagodzą, słodycz jest również zrównoważona z palonymi nutami od słodów palonych. Mistrzostwo!

                    Comment

                    • Tapir
                      Senior
                      • 10-2009
                      • 730

                      #11
                      Kolor - Ciemny brąz z rubinowym refleksem.
                      Piana - Jasnobeżowa, na początku wysoka, opada powoli do obrączki zostawiając ślady na kielichu.
                      Zapach - Delikatny karmel, odrobinę kwaskowo-owocowy.
                      Smak - Delikatna karmelowa słodycz świetnie współgra z nutami winnymi i owocowymi (cytrusy i chyba wiśnia). Łagodna goryczka wyczuwalna na finiszu.
                      Wysycenie - Bardzo dobre.

                      Butelka 0.25. Kupione w PiP za 6.49 (jeśli dobrze pamiętam). Pyszne piwo, warte swojej ceny

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coldfire Wyświetlenie odpowiedzi
                      Natomiast jeśli chodzi o wspomniane wcześniej wino, to podczas degustacji przyszło mi na myśl skojarzenie z lekko musującymi, białymi, półsłodkimi winami o lekkim charakterze.
                      mnie ten winny akcent bardziej skojarzył się z łagodnie wytrawnymi, portugalskimi Vinho Verde
                      Nie mam problemu z alkoholem. Mam problem z pieniędzmi na alkohol.

                      Comment

                      • Twilight_Alehouse
                        Chmielowisko.pl
                        • 06-2004
                        • 6310

                        #12
                        Piwo kupione w specjalistycznym sklepie w Brugii za 1,50 €.

                        Kolor: Bardzo ciemny brąz, pod światło czerwone przebłyski.
                        Piana: Nieszczególnie wysoka, beżowawa.
                        Zapach: Eksplozja wrażeń Zdecydowanie czuć nuty winne, ale też sporo ostrzejszych fenoli, kojarzących się z przyprawami. Ciężko to do czegoś przyrównać, ale najbardziej kojarzy mi się chyba z kardamonem.
                        Smak: Smak również bardzo złożony. Czuć leciutką słodycz, wyraźną cierpkość, na finiszu też kojarzącą się z przyprawami, wyraźną słodowość i sporo smaczków owocowych (wiśnie!), jednak ten cierpko-przyprawowy finisz jest najbardziej charakterystyczny.
                        Opakowanie: Jak na zdjęciu Pezeta. Etykieta prosta, dość minimalistyczna. Kapsel czerwony bez nadruku, tylko z datą przydatności do spożycia.
                        Uwagi: Doskonałe piwo! Oud Bruin jest stylem, który na pewno nie spodoba się każdemu, ale zapewnia niezwykłe wrażenia podczas degustacji. To zaś bardzo ciekawy reprezentant gatunku.

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎