Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Szopen w Wilnie.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ludbog
    Junior
    • 10-2006
    • 4

    Browar Szopen w Wilnie.

    Mam kilka pytań do znawców historii browarów na wilenszczyznie. Kiedy ten browar został spółką akcyjną? Posiadam butelkę z tego browaru, na której widnieją 3 medale. Czy na takiej przesłance można dokładnie wydatować to szkło. Niestety wyciski na szkle są zbyt niedokładne i nie widać dat na medalach. Na dnie butelki jest wycisk "B H i 1/20". Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Ludbog
  • Shlangbaum
    Senior
    • 03-2005
    • 5828

    #2
    Hmm, myślę, że z dużym prawdopodobieństwem browar ten mógł być od zawsze spółką akcyjną, jak większość przedwojennych browarów.

    W tym temacie znajdziesz wskazówkę - namiar na biorofila z Kowna, który zna język polski.

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Znalazłem po dłuższym czasie szperania (1 godzina z życia - wisisz mi piwo ) po litewskich stronach (straszny język ), że browar działał w latach 1860-1940.
      Last edited by Shlangbaum; 14-10-2006, 20:27.

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • ludbog
        Junior
        • 10-2006
        • 4

        #4
        Piwko wiszę faktycznie. Ale już wcześniej oglądałem te strony jak też stronę poświęconą historii browaru /obecnie Tauras/. Niestety nadal mam problem z datowaniem tej butelki.

        Comment

        • Marcin76
          Senior
          • 11-2005
          • 235

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
          Hmm, myślę, że z dużym prawdopodobieństwem browar ten mógł być od zawsze spółką akcyjną, jak większość przedwojennych browarów.
          Większość browarów, jeśli nie wszystkie, z terenu Polski międzywojennej stawała się spółkami akcyjnymi po przekształceniach.

          Comment

          • Marcin76
            Senior
            • 11-2005
            • 235

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ludbog
            Na dnie butelki jest wycisk "B H i 1/20".
            Pojemność 1/20 ( wiadra, czyli ok 0,6 l ) świadczy że butelka pochodzi sprzed pierwszej wojny światowej, ewentualnie z początku lat 20-tych. Ale ja skłaniałbym się ku pierwszej opcji.

            Comment

            • Marcin76
              Senior
              • 11-2005
              • 235

              #7
              W żródłach jest podawana data założenia 1866 i 1869 rok, co oczywiście nie oznacza że browar wcześniej nie funkcjonował. Podawany rok może być również zmianą właściciela. Firma została przekształcona w spółkę w 1897 roku i przyjęła nazwę Wileńskie Towarzystwo Akcyjne Browaru " Chopin ". Browar funkcjonował do okresu okupacji. Z tych lat jest chyba znana podstawka, na której widnieje rok 1940.

              Comment

              • ludbog
                Junior
                • 10-2006
                • 4

                #8
                Dziękuję. Myślę, że ma Pan rację. W okresie międzywojennym napisy na butelce byłyby w języku polskim.

                Comment

                • ludbog
                  Junior
                  • 10-2006
                  • 4

                  #9
                  Dziękuję wszystkim. Na anglojęzycznej stronie Kompanii TAURAS, która powstała po znacjonalizowaniu Browaru Szopen, jest w skrócie opisana cała historia. Mianowicie w 1860 roku Wilhelm Szopen założył browar, który odsprzedał pod koniec wieku innej osobie, a w 1897 roku powstała Spółka Akcyjna Browar "Szopen".

                  Comment

                  • ZIOMEK2
                    Gość
                    • 09-2004
                    • 2523

                    #10
                    a ja już myślałem, że ten browar był własnością Fryderyka Chopina ale on chyba piwa nie pijał !?
                    Last edited by ZIOMEK2; 15-10-2006, 10:10.

                    Comment

                    • Marcin76
                      Senior
                      • 11-2005
                      • 235

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76
                      ... Wileńskie Towarzystwo Akcyjne Browaru " Chopin " ...
                      Racja, oczywiście Szopen!!!

                      Comment

                      • Shlangbaum
                        Senior
                        • 03-2005
                        • 5828

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ZIOMEK2
                        a ja już myślałem, że ten browar był własnością Fryderyka Chopina ale on chyba piwa nie pijał !?
                        W jednej z lektur czytamy: "Szopen gdyby żył, też by pił"

                        Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                        Comment

                        • Leonpraga
                          Senior
                          • 02-2005
                          • 468

                          #13
                          Marcin ma rację co do daty pochodzenia butelki, sygnatury takie stosowano na butelkach do 1917 roku, stosowane miary, sztof - 1/10 wiadra, butelki 1/16 wiadra stosowano na wino, 1/20 wiadra na piwo i wódkę, używano jeszcze pojemnosci 1/40 wiadra, inicjały oznaczały zazwyczaj literowe skróty nazw browarów lub inicjały właścicieli browarów w przypadku BH 1/20 pierwsza litera "B" napewno oznacza wiadro druga "H" może oznaczać normę.
                          Następcami Wilhelma Piotra Szopena, byli ; Izer. Ber. Wolf i Abel. S. Sołowiejczyk.

                          Comment

                          • grzeber
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 2867

                            #14
                            Kilka znalezionych informacji. Ciekawe jest dość dowolne traktowanie nazwy wymiennie Szopen i Chopin.

                            Browar „Szopen" w Wilnie w 1902/3 r. r. b. (6 r. oper) dał dochodu 59454 rb. Dywidenda 9 1/2%. Kapitał akc. 350000 rb , amortyzacyjny 41643 rb. i rezerwowy 7200 rb
                            Chemik Polski, Rok IV, Nr 7, Warszawa, 17.II.1904.

                            Browar ,,Chopin" w Wilnie przyniósł w 1903/4 r.(7 r. oper.) dochodu 51716 rb. Dywidenda 5%. Kapitał akc. 350000 rb., amortyzacyjny 59785 rb.
                            Chemik Polski, Rok V, Nr 17, Warszawa, 26.04.1905.

                            Browar „Szopen" w Wilnie dał za rok 1904/5 3% dywidendy. Kapitał zakładowy wynosi 350000 rb.
                            Chemik Polski, Rok VI, Nr 20, Warszawa, 16.V. 1906.
                            pozdrawiam
                            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                            Comment

                            • Kałusz
                              Senior
                              • 02-2002
                              • 302

                              #15
                              Browar Szopen w Wilnie.

                              Następcami Wilhelma Piotra Szopena, byli ; Izer. Ber. Wolf i Abel. S. Sołowiejczyk.


                              Skorygowałbym tę informację.

                              Pierwotnymi właścicielami browaru, o którym tu dyskutujemy, byli wileńscy przemysłowcy Abel Sołowiejczyk i Iser Berg Wolf. Data założenia browaru to 1866 ( podawana w spisach adresowych z końca XIX wieku) lub 1860 ( ona znajduje się m.innymi na okolicznościowej podstawce na jubileusz 75 lecia browaru w 1935 roku; data 1860 widnieje również w rocznikach spółek akcyjnych z lat 30 XX w). Browar był czasem okreslany mianem " na Łukiszkach" - od miejsca jego usytuowania.

                              Browar należał do największych w Wilnie i całej guberni wileńskiej. Na początku lat 90 XIX stulecia zatrudniał ok 50 robotników i produkował w tym okresie 240 000 - 300 000 wiader piwa. Był wyposażony w maszynę parową.

                              Browar Wolfa i Sołowiejczyka został kupiony przez Wilhelma Szopena - w księdze adresowej browarów Europy na rok 1892/93 Wilhelm Szopen podany jest jako właściciel browaru, dzierżawionego właśnie przez Wolfa i Sołowiejczyka.

                              W 1897 roku browar został przekształcony w towarzystwo akcyjne. W spisach adresowych, informatorach i tym podobnych źródłach wydawanych po tym roku nie pojawiają się już nazwiska Berga i Sołowiejczyka, tylko Towarzystwo Akcyjne Browaru Szopen - z adresem Łukiszki.

                              W skład towarzystwa akcyjnego wszedł jeszcze jeden z wileńskich browarów - założony na Popławach ( przedmieścia Wilna) ok. roku 1872 przez Morducha Owsieja Epsteina ( w niektórych źródłach spolszczone nazwisko - Epsztajn). M.O.Epstein był członkiem rady nadzorczej Tow. Akc. Browaru Szopen. Wydaje mi się jednak, że od tego momentu browar ten nie produkował juz piwa, tylko był wykorzystywany jako słodownia. Tak określają go spisy przemysłowe wydawane w Rosji w latach 1909 - 1914, niektóre z nich podają, że słodownia ta była dzierżawiona przez Tow. Akcyjne Szopen.

                              Kapitał założycielski Tow. Akc. Browaru Szopen wynosił 500 tys rubli. Browar zatrudniał 200 - 250 robotników i produkował ok 800 000 wiader piwa. Roczny obrót sięgał miliona rubli. Wyposażenie browaru było niezwykle nowoczesne - oprócz maszyn parowych przed 1909 rokiem zainstalowano w nim 4 silniki elektryczne oraz motor Diesla.

                              Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ostatecznym ustaleniu wschodniej granicy browar Szopen wciąż warzył piwo. Pod koniec lat 20 XX w. kapitał zakładowy wynosił 810 000 zł., zatrudnienie ok 50 robotników, a roczna produkcja ok 30 000 hl. Myślę, że pod względem wielkości produkcji, browar Szopen mieścił się w pierwszej 15 browarów przedwojennej Polski.
                              sj

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎