Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

jarzębina czerwona i hermelin ...

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ZIOMEK2
    Gość
    • 09-2004
    • 2523

    jarzębina czerwona i hermelin ...

    poszukuje konkretnych przepisów z jarzębiną czerwoną - nalewki, syropy itp

    a także na ciekawy przysmak jakim jest HERMELIN - często to jadłem ale nie wiem jak to zrobić w domu !?
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ZIOMEK2
    poszukuje konkretnych przepisów z jarzębiną czerwoną - nalewki, syropy itp

    a także na ciekawy przysmak jakim jest HERMELIN - często to jadłem ale nie wiem jak to zrobić w domu !?
    Hermelin, to o ile się nie mylę czeska marka sera typu camembert (podobnie jak Niva, to ser z niebieską pleśnią, tak jak u nas Rokpol czy Lazur). Podejrzewam, ze jadłeś go smażonego w panierce. U nas często np. w Bierhalle podaje się zamiast jarzębiny, z żurawiną (żurawina do mięs do dostania w sklepach). Kiedyś miałem też w sprzedaży własnie jarzębinę do mies, w słoiczku, ale cienko się sprzedawała.
    Co do smażenia camemberta w panierce to nie ma filozofii w tym żadnej, bierzesz jajko, bułkę tartą. Obtaczasz cały krążęk w jajku, potem w bułce, jeszcze raz w jakju, w bułce i na patelnię. Analogicznie robi sie z serami żółtymi.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • huanghua
      Senior
      • 10-2005
      • 1910

      #3
      Jarzębiak
      Jarzębiak...co dalej?
      Jarzębiak wyborowy
      i ważne:
      odgoryczanie owoców
      Last edited by huanghua; 03-11-2006, 20:37.
      W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

      Comment

      • smrtan
        Senior
        • 03-2002
        • 229

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ZIOMEK2
        a także na ciekawy przysmak jakim jest HERMELIN - często to jadłem ale nie wiem jak to zrobić w domu !?
        Przecież na każdym dwupaku Hermelina jest dokładny opis jak go przyrządzić...
        Piweczko Roku 2007 rozstrzygnięte!

        W browar.biz: smrtan | w Piweczko.org: slobodan

        Mój browar domowy
        Etykiety moich piw domowych

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23792

          #5
          na dwupaku zamówionym w knajpie - niestety nie ma instrukcji
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • smrtan
            Senior
            • 03-2002
            • 229

            #6
            A skąd weźmiesz do domu Hermelin jeśli nie oryginalny z instrukcją?
            Chyba, że chcesz podwędzić kucharzowi z knajpy dwa gołe zafoliowane Hermeliny ze stołu

            P.S. Dzisiaj sobie zrobiliśmy z małżonką Pribinę na obiad... prawie tak dobre jak Hermelin, który na razie czeka w lodówce :-)

            P.S.2. W sumie to mógłbym przetłumaczyć opis przyrządzania z opakowki jeśli jest takie zapotrzebowanie :P
            Piweczko Roku 2007 rozstrzygnięte!

            W browar.biz: smrtan | w Piweczko.org: slobodan

            Mój browar domowy
            Etykiety moich piw domowych

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23792

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika smrtan
              A skąd weźmiesz do domu Hermelin jeśli nie oryginalny z instrukcją?
              Chyba, że chcesz podwędzić kucharzowi z knajpy dwa gołe zafoliowane Hermeliny ze stołu
              z tego co kojarzę, Ziomek bywał często w Czechach a do tego nie pisał w niniejszym temacie nic o kupnym w sklepie "przedsmażonym" hermelinie.
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • smrtan
                Senior
                • 03-2002
                • 229

                #8
                Ja tutaj widzę pytanie "jak zrobić Hermelina w domu"

                Jedyne wyjście to kupno przedsmażonego. "Knajpiany" ser raczej w domu nie wyjdzie... Chyba, że ktoś naprawdę się zaweźmie i dużo poćwiczy. Moja żona nauczyła się go robić po wielu próbach w bratysławskim akademiku pod czujnym okiem Słowaczek.

                Można oczywiście próbować i usilnie ćwiczyć - jak się opanuje tę sztukę to nawet z Goudy można stworzyć majstersztyk
                Zdaje się, że jednak nie o to chodziło (?) Ziomkowi...
                Piweczko Roku 2007 rozstrzygnięte!

                W browar.biz: smrtan | w Piweczko.org: slobodan

                Mój browar domowy
                Etykiety moich piw domowych

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika smrtan
                  Ja tutaj widzę pytanie "jak zrobić Hermelina w domu"

                  Jedyne wyjście to kupno przedsmażonego. "Knajpiany" ser raczej w domu nie wyjdzie... Chyba, że ktoś naprawdę się zaweźmie i dużo poćwiczy. Moja żona nauczyła się go robić po wielu próbach w bratysławskim akademiku pod czujnym okiem Słowaczek.

                  Można oczywiście próbować i usilnie ćwiczyć - jak się opanuje tę sztukę to nawet z Goudy można stworzyć majstersztyk
                  Zdaje się, że jednak nie o to chodziło (?) Ziomkowi...
                  Mógłbyś choćby w zarysie przedłożyć na czym polega cała sztuka, bo wiele razy jadłem w Czechach smażony syr i parę raz też smażonego hermelina i doprawdy nie wiem, co może być trudnego w jego przyrządzeniu. Moze myślimy o dwóch różnych daniach, no ale normalnie mnie zaintrygowałeś.
                  A gouda jest akurat jednym z lepszych żołtych na smazony syr.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • smrtan
                    Senior
                    • 03-2002
                    • 229

                    #10
                    Jeżeli chodzi o produkty "predsmażene" to absolutnie nic. Nawet z piekarnika wychodzą świetnie.
                    Jeśli chodzi np. o smażenie Goudy albo Oscypka (mniam!) to jest to kwestia odpowiedniego panierowania oraz panowania nad produktem żeby się nie rozlał. No i wysmażenia żeby miał ten idealny smak
                    Piweczko Roku 2007 rozstrzygnięte!

                    W browar.biz: smrtan | w Piweczko.org: slobodan

                    Mój browar domowy
                    Etykiety moich piw domowych

                    Comment

                    • kopyr
                      Senior
                      • 06-2004
                      • 9475

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika smrtan
                      Jeżeli chodzi o produkty "predsmażene" to absolutnie nic. Nawet z piekarnika wychodzą świetnie.
                      Jeśli chodzi np. o smażenie Goudy albo Oscypka (mniam!) to jest to kwestia odpowiedniego panierowania oraz panowania nad produktem żeby się nie rozlał. No i wysmażenia żeby miał ten idealny smak
                      No z mojego punktu widzenia, to jest kwestia nie przegięcia z temperaturą. Za wysoka powoduje, że panierka się przypala. Z pleśniakiem to nie wiem czy jest łatwiej czy trudniej, bo nie przepadam, wolę żółty. Natomiast powinno być o tyle łatwiej, ze camembert ma skórkę z pleśni, która właśnie zapobiega rozlaniu się. W przypadku pleśniaka, jako, ze ma bardziej kremowa konsystencję, to całe smażenie ogranicza sie do odpowiedniego zrumienienia panierki, bo on w środku bardzo szybko się rozpuszcza.
                      Co do produktów opanierowanych, to pojawiają się u nas takie importowane np. niemieckie, ale są też polskie np. Turek "Porcja dla dwojga", czy jakoś podobnie. Dwa krązki camemberta w panierce i mały słoiczek żurawin.

                      Wracając jeszcze do kwestii ogólnej, to ja jednak preferuję zamiast żurawiny/jarzębiny jednak tatarską omackę. Zawsze jak jestem w Czecha to kupuję kilka słoików do domu. Zresztą u nas ostatnio się też poprawiła. Kiedyś kupowałem tylko tę z Hellman'sa bo robiona na Słowacji (choć to i tak nie to samo co czeska), ale ona dość cienko się sprzedawała, wiec nawet u siebie w sklepie jej nie miałem i kupiłem na próbę winiarowski Sos Tatarski. Okazał się całkiem w porządku, chyba recepturę trochę zmienili, bo kiedyś jak próbowałem, to był beznadziejny.
                      No, a do smażonego sera zamiast hranolek polecam krokety, u nas robi/importuje je Aviko jako Potato Rounds, czy jakoś ziemniaczane kuleczki, coś wspaniałego.
                      Last edited by kopyr; 04-11-2006, 21:34.
                      blog.kopyra.com

                      Comment

                      • Pijak
                        Senior
                        • 10-2002
                        • 170

                        #12
                        Ser w panierce (dwukrotnie panierowany najlepiej)smaży się w tzw. "głebokim oleju" mocno rozgrzanym. Bardzo krótko. Wtedy się nie rozlewa. Taką informację uzyskałem we Frytku-Mistku w jednej z odwiedzanych knajp.

                        Comment

                        • Pijak
                          Senior
                          • 10-2002
                          • 170

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
                          No, a do smażonego sera zamiast hranolek polecam krokety, u nas robi/importuje je Aviko jako Potato Rounds, czy jakoś ziemniaczane kuleczki, coś wspaniałego.

                          Jeśli o mnie chodzi to polecam americke brambory czyli wedges

                          Comment

                          • ZIOMEK2
                            Gość
                            • 09-2004
                            • 2523

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
                            Hermelin, to o ile się nie mylę czeska marka sera typu camembert (podobnie jak Niva, to ser z niebieską pleśnią, tak jak u nas Rokpol czy Lazur). Podejrzewam, ze jadłeś go smażonego w panierce.
                            jak mi wiadomo Hermelin nie ma nic wspólnego ze smażeniem, jest to marynowany ser typu camembert ( może czeski odpowiednik ), tylko nie wiem jak dobrać te zioła, a przepis przydał by się na Forum, może jutro poszukam coś konkretnego ...

                            Comment

                            • kopyr
                              Senior
                              • 06-2004
                              • 9475

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ZIOMEK2
                              jak mi wiadomo Hermelin nie ma nic wspólnego ze smażeniem, jest to marynowany ser typu camembert ( może czeski odpowiednik ), tylko nie wiem jak dobrać te zioła, a przepis przydał by się na Forum, może jutro poszukam coś konkretnego ...
                              No to w takim razie jest to marynowany Hermelin, bo ten czeski Camembert dostępny w sklepach nazywa sie właśnie Hermelin, a wcale nie jest marynowany. Myślałem, ze chodzi Ci o smażony, z marynowanym czy w zalewie nigdy sie nie spotkałem.
                              blog.kopyra.com

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎