Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

drożdże Witbier do Hefe Weizen?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • coder
    Senior
    • 10-2006
    • 1347

    drożdże Witbier do Hefe Weizen?

    Chciałbym sobie uwarzyć piwo pszeniczne, takie proste, żeby było szybko zdatne do picia. Ale mam gęstwę WLP 400 Witbier którą chciałbym użyć zanim zmarnieje - czy mogę jej użyć do Hefe Weizen? Jako alternatywę mam zastartowanie saszetki Wyeast Wiechenstephan - czy efekt będzie dużo lepszy?
  • huanghua
    Senior
    • 10-2005
    • 1910

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
    Chciałbym sobie uwarzyć piwo pszeniczne, takie proste, żeby było szybko zdatne do picia. Ale mam gęstwę WLP 400 Witbier którą chciałbym użyć zanim zmarnieje - czy mogę jej użyć do Hefe Weizen? Jako alternatywę mam zastartowanie saszetki Wyeast Wiechenstephan - czy efekt będzie dużo lepszy?
    Temat wałkowany już wielokrotnie
    Jeśli saszetki masz już zastartowane, to nie unikniesz ich wykorzystania. Jeśli to ma być Hefe Weizen, to Wyeasty 3068 są jak najbardziej na miejscu przy warzeniu pszeniczniaka.
    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

    Comment

    • Czes
      PremiumUżytkownik
      • 06-2001
      • 752

      #3
      Jako piwowar domowy możesz wszystko
      Nie powinieneś jednak oczekiwać, że brzeczka z zasypu jak dla bawarskiego Weizena, sfermentowana drożdżami do belgijskiego Wita da klasyczne piwo. Nie oczekuj np. "banana i goździka".
      Zrób to jednak, może efekt będzie ci odpowiadał - przecież preferencje smakowe to indywidualna sprawa.
      Zabawa w piwowarstwo domowe w dużej mierze polega właśnie na eksperymentowaniu.
      O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

      Comment

      • coder
        Senior
        • 10-2006
        • 1347

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czes
        Jako piwowar domowy możesz wszystko
        Nie powinieneś jednak oczekiwać, że brzeczka z zasypu jak dla bawarskiego Weizena, sfermentowana drożdżami do belgijskiego Wita da klasyczne piwo. Nie oczekuj np. "banana i goździka".
        To rozstrzyga sprawę, zastartuję Weihenstephana. Eksperymentować nie chcę, dopóki mam pustą piwniczkę

        Comment

        • luklaz
          Senior
          • 11-2005
          • 121

          #5
          Jak chcesz to mogę wysłać gęstwe 3068 Weihenstephan w zamian za gęstwę Witbier, mam dokładnie odwrotną sytuację mam surowce na Witbiera a gęstwę z poprzedniej warki czyli z pszeniczniaka ( wczoraj ściągnięta)
          Wino tu rzadko używane. Ma jednak naród polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany. Ale nie ma nadeń lepszego dla pokrzepienia ciała . Jest nie tylko rozkoszą mieszkańców , lecz i cudzoziemców. Jan Długosz

          Comment

          • coder
            Senior
            • 10-2006
            • 1347

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika luklaz
            Jak chcesz to mogę wysłać gęstwe 3068 Weihenstephan w zamian za gęstwę Witbier, mam dokładnie odwrotną sytuację mam surowce na Witbiera a gęstwę z poprzedniej warki czyli z pszeniczniaka ( wczoraj ściągnięta)
            Mam 3068 z saszetki, już zresztą pracuje ciężko w fermentorze, ale mogę Ci uzyczyć Witbiera, tylko napisz, jak.

            Comment

            • luklaz
              Senior
              • 11-2005
              • 121

              #7
              Jak już pracują to bardzo dobrze, ja jakoś sobie poradzę z tym Witbierem a jak nie to się jeszcze odezwę. Co do pszeniczniaka to ciekawą sprawę zaobserwowałem, prowadziłem fermentację w skrajnie niskiej temp. 18 C i wyszło piwko bogatsze w estry bananowe niż goździkowe jak kiedyś robiłem pszeniczniaki to raczej w temperaturach pokojowych czyli ponad 20 C a wtedy dominowały goździki. Ciekawe jakie bukiety dominują w twoim pszeniczniaku i czy obserwujesz może temperaturę?
              Wino tu rzadko używane. Ma jednak naród polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany. Ale nie ma nadeń lepszego dla pokrzepienia ciała . Jest nie tylko rozkoszą mieszkańców , lecz i cudzoziemców. Jan Długosz

              Comment

              • coder
                Senior
                • 10-2006
                • 1347

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika luklaz
                Ciekawe jakie bukiety dominują w twoim pszeniczniaku i czy obserwujesz może temperaturę?
                Ano zobaczymy, to dopiero mój drugi pszeniczniak, pierwszy wyszedł.... średnio, drugi jeszcze się burzy. Drożdże zadałem w 24*, ale już na drugi dzień spadło do 19. Piana jest ładna 4 dzień, więc nie podgrzewam, co wyjdzie, zobaczymy.

                Comment

                • biziel
                  Member
                  • 10-2004
                  • 53

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika luklaz
                  Co do pszeniczniaka to ciekawą sprawę zaobserwowałem, prowadziłem fermentację w skrajnie niskiej temp. 18 C i wyszło piwko bogatsze w estry bananowe niż goździkowe jak kiedyś robiłem pszeniczniaki to raczej w temperaturach pokojowych czyli ponad 20 C a wtedy dominowały goździki.
                  Osobiście mam doświadczenia odwrotne do Twoich. Do 20 stopni dominowały goździki, a przy fermentacji powyżej 20 stopni piwo było bogate w estry bananowe.
                  Na razie znalazłem charakterystykę temperaturową dla drożdży Whitelab dla szczepów "belgijskich" http://www.whitelabs.com/beer/belgianchart.pdf i nie jestem w stanie poprzeć moich obserwacji żadnymi dowodami.

                  Comment

                  • Maidenowiec
                    Senior
                    • 07-2004
                    • 2287

                    #10
                    To co jest napisane o Belgian Saison I potwierdzam. Całe szczęście, że zapomniałem do piwa dodać goździków i jałowca, bo teraz bym sobie w brodę pluł, takie fajne posmaczki dają te drożdże. Aż nie mogę się doczekać momentu kiedy imbirek na nich robiony dojrzeje.

                    A brak doświadczenia można nadrobić
                    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                    Thou shallt not spilleth thy beer!

                    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎