Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strubbe, Keyte

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Strubbe, Keyte

    zaw. alk. 7,5%, but. 0,33 l
    kupione w hurtowni Belgium's Best (Września)

    W r. 2004 r. odbyły się uroczystości związane z 400. rocznicą zakończenia oblężenia Ostendy (w latach 1601-1604 w czasie wojny holendersko-angielskiej). Z tej okazji prężna konsumencka organizacja piwoszy DOB zwróciła się do browaru Strubbe z prośbą o wypuszczenie na rynek specjalnego piwa. Browar przygotował trzy próbne warki, z których wybrano jedną – jasne piwo Keyte o wyższej zawartości alk., refermentujące w butelkach.
    Napis Keyte pisany czerwoną czcionką ma symbolizować krew przelaną przez 100 tys. poległych. Nazwa Keyte nawiązuje do piwa warzonego w dawnych czasach bez dodatku chmielu i prawdopodobnie pochodzi z franc. cuire (gotować). Niezależnie od tego „keyte” w dialekcie zachodnio-flandryjskim oznacza „jesteśmy kwita” (to tak na marginesie).
    Piwo produkowane jest ze słodów pilzneńskiego i monachijskiego, z dodatkiem cukru kandyzowanego.
    kolor – złoty w ciepłej, miodowej tonacji, spore zmętnienie;
    piana – drobnoziarnisty kożuszek kładący się miękką, kremową czapą, dość trwała;
    nasycenie – duże;
    zapach – intensywny, kwaskowato-drożdżowy;
    smak – dobry, rozgrzewający smak korzenno-kolendrowych belgijskich drożdży uderza mocną siłą już od samego początku; lekko wyczuwalny alkohol balansuje w towarzystwie kandyzowanej słodyczy dodając temu piwku ostrzejszego „smaka”; całość tworzy drożdżowo-korzenno-słodkawą kompozycję typowego belgijskiego ale z delikatnie głaszczącym podniebienie wątkiem miodowym; w posmaku mamy trochę rześkiej kwaskowości i delikatną goryczkę.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • Borysko
    Senior
    • 02-2004
    • 1144

    #2
    Zasadniczo moje odczucia są zbieżne z Dreamerowymi, co jeszcze wyniuchałem, opisuję poniżej.
    Ja nalałem swoje Keyte ostrożnie, zostawiając sporą ilość osadu w butelce.
    W zapachu swojego piwa, oprócz wspomnianych nut kwaskowo-drożdżowych, odszukałem pewne efekty igraszek dzikich drożdże ew. bakterii w brzeczce. Po prostu w aromacie były nutki które pamiętałem z Orvala i pitych przeze mnie lambiców, choć na zdecydowanie niższym poziomie intensywności.
    Te same nutki pojawiły się w smaku. Poza tym piwo jest całkiem treściwe, daje solidne odczucie w ustach. Wyraźnie pikantne, korzenne, całkiem goryczkowe, ale te ostrości łagodzi i równoważy słodycz.
    W pilsie nuty "końskiej derki" ("horse blanket") to byłaby dyskwalifikacja. Belgiskie piwo wg mnie może jednak zawierać i takie aromaty, wzbogacające w sumie całość doznań. Podkreślam, że piwo nie jest zepsute, do końca terminu ma jeszcze pół roku.
    Keyte to trunek dla miłośników piw belgijskich o zdecydowanym aromacie fermentacji, nie zawsze tej najczystszej.

    Comment

    • Borysko
      Senior
      • 02-2004
      • 1144

      #3
      Dodam swoja fotkę:
      Attached Files

      Comment

      • zAjkA
        Senior
        • 12-2004
        • 1089

        #4
        Znakomite piwo. Kupione w PiP w Centrum Handlowym Targówek. 0,75 za 14,49zł. Dominuje specyficzny posmak fermentujących drożdzy. Nie jest on jednak niesmaczny a wręcz przeciwnie jest extra. Wyczówalna też gdzieś pomiędzy wszystkim delikatna słodycz. Wszystko sprawia iż piwo to jest poniekąd wytrawne a zarazem bardzo delikatne. Polecam każdemu kto lubi dobre belgijskie piwo.
        Browar Kapitański- Warzone na pełnym morzu

        Comment

        • grzech
          Senior
          • 04-2001
          • 4592

          #5
          Nabyte w Siemiatyczach w sklepie z rozmaitymi piwami.


          Kolor pomarańczowy, lekko "przybrudzony". Piana imponująca, burzliwa, a przy tym bielutka i gęsta. Zapach wielce przyjemny: słodkawo-waniliowo-niecoalkoholowy. Smak, jakiego można się spodziewać po triplu. Nieco słodyczy, korzennej podstawy, słodowej okrągłości. Solidny, pyszny produk, który mogę polecić każdemu, kto chciałby wypić dobre piwo belgijskie.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎