Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Haacht, Keizer Karel Goud Blond (Charles Quint Blonde Dorée)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Haacht, Keizer Karel Goud Blond (Charles Quint Blonde Dorée)

    zaw. alk. 8,5%, but. 0,33 l
    kupione w hurtowni Belgium's Best (Września)

    Dwa ze swoich piw specjalnych browar Haacht poświęcił wielkiemu władcy średniowiecznej Europy – Karolowi V Habsburgowi, królowi hiszpańskiemu i cesarzowi rzymsko-niemieckiemu. Władca, znany z licznie prowadzonych wojen na wielu frontach (choć najzacieklejsze boje toczył z Francją) stworzył wielkie imperium, nad którym – jak mawiano – słońce nigdy nie zachodzi. Obok umiłowania do wojen, Karol V był ponoć także wielbicielem piwa, szczególnie niderlandzkiego (może dlatego, że urodził się w Gandawie). Z nim też związana jest zabawna historia kufla z czterema uszami, opowiedziana na stronie www.charlesquint.be. Do dziś w takich kuflach podaje się obydwa piwa dedykowane władcy: jasne Blonde i bursztynowe Ambree. Na pierwszy ogień poszedł Blonde:
    kolor – zgodnie z nazwą piwa - złoty, całkowita klarowność;
    piana – biała jak śnieg, pulchna i trwała jak u trapistów; długo okrywa piwo mięsistą pierzynką;
    nasycenie – przeciętne;
    zapach – intensywnie drożdżowo-owocowo-korzenny;
    smak – z początku dość ostry smak, budowany przez cierpkie owoce i kwaskowe drożdże w końcu ujawnia całą gamę korzennych przypraw i łagodnieje – przyprawy są oswajane przez dobry, chlebowy smak słodu, obok którego wyczuwalna zarówno słodkawa kukurydza (obecna w piwie), jak i cukier sam w sobie (też tu jest); za to alkohol dobrze pogrzebany gdzieś głęboko, pod owocową nutką w posmaku.
    To chyba pierwsze moje piwo, smakujące jak dobra brandy – zaskakuje pełnią ulotnych smaków na początku, silnie rozgrzewa chwilę później. Miłe zaskoczenie!
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • Shlangbaum
    Senior
    • 03-2005
    • 5828

    #2
    Piwo zakupione od Belga na giełdzie w Gdańsku w opakowaniu takim, jak na zdjęciu poniżej. Szlachetności temu piwu dodaje już sama korkowana butelka i goblet z grawerem piany, w którym się je pije.

    Piwo o kolorze miodowym. Lekko zamglone. Piana bardzo trwała. Zapach i smak bardzo bogate. Korzenne ale też kwiatowe i owocowe z lekkim miodowym kręgosłupem. Miód w gębie. Chwilę przed tym piwem piłem drogiego Rieslinga klasy spaltese - to piwo było lepsze !

    Piwo łączy kwiatową łagodność z korzenną zadziornością. P_O_L_E_C_A_M
    Attached Files

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • mrynar
      Junior
      • 08-2007
      • 27

      #3
      Piwo ma 8,5 % alk.

      Dodam jeszcze zdjecie wspomnianego kufla:
      Attached Files

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #4
        Pite w Brukseli w pubie "House of Beer" na placu Luksemburskim. Kosztowało bodajże 3,50€ za 0,33l.
        Piłem w kamionkowym kufelku podobnym do tego ze zdjęcia powyżej, choć mój miał tylko trzy rozmieszczone symetrycznie uszka. Jeśli zdjęcie z telefonu okaże się sensowne, wkleję je tutaj.

        Koloru nie ocenię, bo z powodu trwałej piany i nieprzezroczystego naczynia po prostu go nie widziałem.
        Zapach silny, drożdżowo-owocowy.
        Smak bardzo pełny, piwo jest niezwykle treściwe. Oszałamia pełnią owocowych smaczków i wspaniale grzeje podniebienie wyczuwalnym, choć nie przeszkadzającym alkoholem.

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          Chmielowisko.pl
          • 06-2004
          • 6310

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
          Piłem w kamionkowym kufelku podobnym do tego ze zdjęcia powyżej, choć mój miał tylko trzy rozmieszczone symetrycznie uszka. Jeśli zdjęcie z telefonu okaże się sensowne, wkleję je tutaj.
          Szczególnie sensowne nie jest, bo tylko z telefonu, ale kufelek zasługuje na pokazanie.
          Attached Files

          Comment

          • dreads
            Basowy
            • 09-2009
            • 520

            #6
            Niby blonde, niby w zapachu początkowo wyczuwalne aromaty kolendry, a okazuje się, ze to solidny mocny belgijski ale. Bardzo smaczne piwo, alkohol faktycznie niewyczuwalny. Odurza gama owocowych zapachów. Myślałem, ze to będzie jakaś lipa - na etykiecie w składzie m.in. cukier, kukurydza, kwas askorbinowy - ale zostałem przyjemnie zaskoczony.

            Comment

            • sibarh
              PremiumUżytkownik
              • 01-2005
              • 10384

              #7
              Aktualne foto:
              Attached Files
              2800 nowe piwa opisałem na forum
              Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
              Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎