Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Miejsce produkcji (warzenia)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • arzy
    Senior
    • 06-2002
    • 2814

    Miejsce produkcji (warzenia)

    Swojego czasu powstał pomysł, aby browary zamieszczały na opakowaniach (etykiety, kontry, puszki itp.) miejsce produkcji (warzenia) piwa.
    Jak wiadomo pomysł spodobał się mały browarom, których problem nie dotyczy. Urodziło się pismo:
    Dwie organizacje zrzeszające producentów piwa w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie oraz Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich są adresatami apelu Bractwa Piwnego. Apel dotyczy rzetelnego informowania konsumentów piwa o miejscu jego warzenia. Treść pisma przesłanego do obu stowarzyszeń publikujemy poniżej.

    Apel do browarów

    Towarzystwo Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE, jako organizacja konsumencka, oczekuje rzetelnej informacji na temat piw warzonych na terenie Polski. Z punktu widzenia świadomego konsumenta jedną z najważniejszych informacji o piwie – obok składu surowcowego – jest miejsce jego warzenia.

    Dlatego domagamy się umieszczania informacji o miejscu pochodzenia na opakowaniach piw warzonych w Polsce.

    Dotychczasowe praktyki wielu producentów pozostawiają wiele do życzenia. Firmy posiadające kilka browarów często ograniczają się do informacji o siedzibie centrali. Jest to – zdaniem BRACTWA PIWNEGO – praktyka nieuczciwa, zwłaszcza w kontekście regionalnego pozycjonowania poszczególnych marek.
    Poza tym BRACTWO PIWNE uważa, że skoro producenci piwa w większości swoich działań promocyjno-reklamowych zwracają uwagę na jakość wody z określonego regionu, powinni działać konsekwentnie. Czy inny smak będzie miało to samo piwo warzone wg identycznej receptury, ale przy użyciu wody z dwóch różnych miejsc?
    Informacja o miejscu warzenia jest szczególnie istotna w przypadku tych marek, które produkowane są jednocześnie w różnych browarach, dlatego zwracamy się przede wszystkim do największych krajowych producentów piwa. Dla nas, jako konsumentów i członków Bractwa Piwnego, dbających o kulturę piwa, precyzyjne określenie miejsca warzenia jest niebagatelnym problemem. Liczymy na poparcie naszej inicjatywy przez wszystkich, którym problem piwa leży na sercu.
    Bractwo Piwne, lipiec 2006

    Odpowiedź:

    Towarzystwo Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE przed kilkoma tygodniami wystąpiło do dwóch organizacji zrzeszających producentów piwa w Polsce: Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie oraz Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich z apelem o informowanie konsumentów o miejscu warzenia określonych marek piw. (Apel ten zamieściliśmy w artykule „Skąd to piwo?”). W przypadku Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich problem praktycznie nie istnieje, organizacja zrzesza firmy posiadające po jednym browarze. Reprezentująca Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu Związku, udzieliła nam odpowiedzi na nasz apel.

    Przede wszystkim – publikowane obecnie na etykietach, bądź innych opakowaniach piw, informacje o siedzibie firmy piwowarskiej (nie o adresie konkretnego zakładu produkcyjnego) nie są sprzeczne z uregulowaniami prawnymi. BRACTWO PIWNE oczywiście zgadza się z tym, jednak nasz apel ma charakter prośby o „gest dobrej woli” wobec tej grupy konsumentów, dla których określenie konkretnego browaru – zakładu produkcyjnego – ma znaczenie.

    Informacje dotyczące miejsca produkcji, czyli warzenia piwa, a nawet informacje dotyczące określonej zmiany produkcyjnej, są oczywiście podawane na opakowaniach piw. Umieszczane są w formie rzędu cyfr pod kodem kreskowym. Producentom piwa pozwalają bez problemów określić miejsce i czas warzenia, jednak przeciętnemu konsumentowi niewiele mówią. Dlatego też BRACTWO PIWNE stara się, wspólnie z ZPPP BROWARY POLSKIE, przygotować akcję informacyjną na temat „zakodowanych” danych, dzięki której będziemy chcieli dotrzeć do wszystkich zainteresowanych konsumentów.

    Kolejną ważną informacją, pośrednio związaną z omawianym tematem, jest fakt, że trwają prace nad zmiana prawa. Prawdopodobne jest, że w wyniku tych zmian wszyscy producenci piwa w Polsce będą zobowiązani do określonych zmian w informacjach zawartych na opakowaniach swoich produktów. Z przyczyn ekonomicznych wcześniejsze zmiany – polegające na przykład na umieszczeniu informacji o miejscu warzenia – są więc nieuzasadnione.
    Bractwo Piwne lipiec 2006
    (publikacje są dostępne na stronie Bractwa Piwnego)

    Jak widać nie wiele to dało

    Ostatnim czasy natknąłem się na projekt ustawy „o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych” (do przeczytania w załączniku).
    W Rozdziale II, art. 6, pkt. 3; należy dopisać podpunkt który będzie mówił o miejscu produkcji, wytwarzania produktu. Argumentując to w podobny sposób jak miało to miejsce w przypadku listu wysłanego do browarów w w/w sprawie.
    Myślę, ze to mogłoby załatwić sprawę.

    Bractwo Piwne wystosuje w najbliższym czasie pismo do Kancelarii Premiera RP mówiące o w/w sprawie.

    Tak więc wszystkim tym którym sprawa leży na sercu proszeni są o pomoc. Czym więcej głosów tym większe szanse, aby sprawę przeforsować.
    "Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim"

    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    Bractwo Piwne
    Skład Piwa
    Piszę poprawnie po polsku!
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2543

    #2
    A póki co większość piw nadal będzie produkowana w Warszawie przy ulicy Bokserskiej.
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • arzy
      Senior
      • 06-2002
      • 2814

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar
      A póki co większość piw nadal będzie produkowana w Warszawie przy ulicy Bokserskiej.
      Miejmy nadzieję, że coś wspólnie zdziałamy


      Projekt ustawy
      "Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim"

      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
      Bractwo Piwne
      Skład Piwa
      Piszę poprawnie po polsku!

      Comment

      • Wujcio_Shaggy
        Senior
        • 01-2004
        • 4628

        #4
        Już nie - ten "browar" został przeniesiony na Iłżecką...
        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

        Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

        @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

        Comment

        • żąleną
          Sojowe Oddziały Bojowe
          • 01-2002
          • 13239

          #5
          To wesoło, spod domu przenieśli mi go pod pracę.

          Fajnie, że coś się rusza w tej kwestii, szczerze mówiąc spodziewałem się tego wcześniej czy później.
          Last edited by żąleną; 01-03-2007, 09:26.

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23799

            #6
            Ponieważ jeszcze trudno określić jak może wyglądać nasze poparcie ww. akcji, przy współpracy z sondooperatorem Jacksonem wstawiłem na główną stronę małą ankietę zgodną z tematem: http://www.browar.biz/sonda.php?id=30
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • JędrekŻorski
              Junior
              • 12-2006
              • 7

              #7
              Zgadzam się - to samo piwo (marka)produkowane w różnych browarach ma inny smak.Niedawno z Pomorza przyjechał do mnie szwagier i nie chciał wyjeżdżać,tak mu smakowało tyskie (z Tychów), on tam pije tyskie z Poznania i zaklina się,że nie to samo.

              Comment

              • arzy
                Senior
                • 06-2002
                • 2814

                #8
                Żywiec już robi akcję
                Strona Żywca
                "Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim"

                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                Bractwo Piwne
                Skład Piwa
                Piszę poprawnie po polsku!

                Comment

                • Aldach
                  Senior
                  • 07-2003
                  • 1269

                  #9
                  U mnie się link nie otwiera.

                  Comment

                  • jerzy
                    piwoholik
                    • 10-2001
                    • 4705

                    #10
                    Pod Operą się otwiera.
                    browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                    Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                    Comment

                    • delvish
                      Senior
                      • 11-2004
                      • 3508

                      #11
                      Otwiera się, bo został poprawiony. Wcześniej nie działał także pod Operą
                      "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                      (Frank Zappa)

                      "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        #12
                        Proponuję za przykładem Żywca zrobić akcję uświadamiającą gdzie jest warzone Królewskie, Kujawiak, Tatra, czy Porter Żywiecki. Przecież to robi olbrzymią różnicę skąd piwo pochodzi.

                        Co za hipokryzja!!!
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • delvish
                          Senior
                          • 11-2004
                          • 3508

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                          Co za hipokryzja!!!
                          Też tak na początku pomyślałem. Potem naszły mnie mnie jednak wątpliwości. Królewskie warzone w Warce, czy Kujawiak z Elbląga to nie jest znowu jakieś maksymalne przegięcie. Bo gdzie je mają warzyć? w Leżajsku? w Żywcu? Póki co Żywiec i Heineken są z Żywca, Specjal z Elbląga, Leżajsk z Leżajska. Mimo pewnych zastrzeżeń jest to podejście uczciwsze w stosunku do klientów niż Żubr z Tychów czy Tyskie z Poznania. W dodatku dla portera żywieckiego naprawdę jest lepiej, że warzony jest w Cieszynie. Warzenia w Żywcu ani jemu i sobie bym nie życzył
                          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                          (Frank Zappa)

                          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                          Comment

                          • abernacka
                            Senior
                            • 12-2003
                            • 10837

                            #14
                            Małe sprostowanie. "Specjal" w dużej butelce 0,66l jest z Warki.
                            Piwna turystyka według abernackiego

                            Comment

                            • kibi
                              Senior
                              • 07-2004
                              • 1875

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
                              Też tak na początku pomyślałem. Potem naszły mnie mnie jednak wątpliwości. Królewskie warzone w Warce, czy Kujawiak z Elbląga to nie jest znowu jakieś maksymalne przegięcie. Bo gdzie je mają warzyć? w Leżajsku? w Żywcu? Póki co Żywiec i Heineken są z Żywca, Specjal z Elbląga, Leżajsk z Leżajska. Mimo pewnych zastrzeżeń jest to podejście uczciwsze w stosunku do klientów niż Żubr z Tychów czy Tyskie z Poznania. W dodatku dla portera żywieckiego naprawdę jest lepiej, że warzony jest w Cieszynie. Warzenia w Żywcu ani jemu i sobie bym nie życzył
                              Dziwię sie Twojej pobłażliwości. Królewskie było zawsze z Browaru Warszawskiego, tak jak Kujawiak z Bydgoszczy. Nie róbmy wrażenia, że pomimo tego, że ktoś podstępnie zamknął im te browary, GŻ wspaniałomyślnie uratowała dla nas te smaki.
                              Warka z Żywca czy Elbląga, albo Tatra z Bydgoszczy są tym samym co Tyskie z Poznania albo Piast ze Szczecina i nie ma w tym nic uczciwszego.
                              A obecna akcja, albo nawiązywanie w poprzednich reklamach, że Żywiec jest zawsze z Żywca to istotnie szczyt hipokryzji albo wręcz bezczelność.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎