Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ile wody użyć do zacierania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Maaciej
    Junior
    • 12-2005
    • 11

    Ile wody użyć do zacierania

    Witam fachowców !!!
    Przymierzam sie do zacierania.
    Chcialbym dowiedziec sie czy musze zacierac z calą iloscią wody np 20 l. , czy moge np. zacierac. z 10 l. wody, następnie te 10 l. nachmielić i przelac do fermentora z czystą zimną wodą ?
    Myśle, że moge, ale wole sie poradzić.

    Dzieki za wiadomosci
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maaciej
    Witam fachowców !!!
    Przymierzam sie do zacierania.
    Chcialbym dowiedziec sie czy musze zacierac z calą iloscią wody np 20 l. , czy moge np. zacierac. z 10 l. wody, następnie te 10 l. nachmielić i przelac do fermentora z czystą zimną wodą ?
    To będzie wtedy High Gravity Brewing w skrócie HGB - duże browary to stosują i jakie są efekty można sprawdzić w każdym sklepie. O ile się nie mylę to w Mezopotamii za dolewanie wody do piwa obcinano rękę no ale postęp mamy.
    A tak serio, to wody do zacierania bierze się 3-3,5 raza tyle ile kilogramów słodu użyjesz do zacierania. Obawiam się, ze zmniejszenie tej ilości może negatywnie wpłynąć na procesy przebiegające w zacierze.
    Rozumiem, że Twój dylemat wynika z braku gara - cóż jest to wydatek, ale jednorazowy. Zdecydowanie polecam zakup gara, bo czymże jest dajmy na to 100 zł przy poświęcanym na warzenie czasie i kosztach surowców. Chyba nie chciałbyś sie narobić, wydać kasę na surowce, a potem by się okazało, ze coś tam źle poszło.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • Maaciej
      Junior
      • 12-2005
      • 11

      #3
      Dzieki za wiadomość.
      Znowu wiem więcej na temat zacierania.
      Moze za miesiac bede warzyl z zacieraniem, bo brew-kity mi sie znudzily.

      Pozdrowionka

      Maciej

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19166

        #4
        wytyczne kopyra są jak najbardziej sensowne. ja stosuję tyle wody, by dobrze mi się mieszało zacier. często stosuję metodę mieszaną (ekstrakt niechmielony + zacieranie) stąd nie ogranicza mnie w tym sensie gar, ale jak już go kupisz to wszystko stanie się prostsze.
        Last edited by e-prezes; 03-04-2007, 17:20.

        Comment

        • Marusia
          Senior
          • 02-2001
          • 20211

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
          To będzie wtedy High Gravity Brewing w skrócie HGB - duże browary to stosują i jakie są efekty można sprawdzić w każdym sklepie. O ile się nie mylę to w Mezopotamii za dolewanie wody do piwa obcinano rękę no ale postęp mamy.
          Kopyr - PAŁA!

          HGB polega na rozcieńczaniu wodą GOTOWEGO PIWA, a nie brzeczki przed fermentacją. Różnica jest znaczna
          www.warsztatpiwowarski.pl
          www.festiwaldobregopiwa.pl

          www.wrowar.com.pl



          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
            Kopyr - PAŁA!

            HGB polega na rozcieńczaniu wodą GOTOWEGO PIWA, a nie brzeczki przed fermentacją. Różnica jest znaczna
            Wiem, wiem jak już to napisałem to zorientowałem się, że to nie to samo, zwłaszcza, że mi też zdarza się rozcieńczyć brzeczkę po chmieleniu, jeśli ekstrakt jest za wysoki, a HGB to zuuuooo. Ciekaw byłem czy ktoś zaprotestuje, jak widać Marusia zawsze czujna. Mea culpa.
            blog.kopyra.com

            Comment

            • Maaciej
              Junior
              • 12-2005
              • 11

              #7
              Czyli mozna rozcienczyc brzeczke w sumie nie za wielką iloscia wody.
              Musze sie trzymac 3-3,5 raza wiecej wody niz slodu.
              Więc tak musze kupic wielki gar.
              Dzieki za wiadoosci i pozdrowienia dla czujnej Marusi

              Comment

              • Wielki_B
                Senior
                • 02-2005
                • 1968

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maaciej
                Czyli mozna rozcienczyc brzeczke w sumie nie za wielką iloscia wody.
                Musze sie trzymac 3-3,5 raza wiecej wody niz slodu.
                Więc tak musze kupic wielki gar.
                Dzieki za wiadoosci i pozdrowienia dla czujnej Marusi
                Nie. Gar musisz kupić takiej objętości, aby zmieściła się w nim później cała brzeczka, którą będziesz po zacieraniu gotował. A tej bedzie znacznie więcej niż z samego zacierania, bo zapomniałeś o wysładzaniu. Kup sobie garnek o obj. ok. 30 litrów.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎