Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Tak w skrócie to dzięki temu forum dowiedziałem się, jak powstaje piwo. Wszedłem kiedyś przez przypadek, aby dowiedzieć się, gdzie mogę znaleźć w okolicy Portera Żywieckiego w butelkach 0,5L. Stopniowo, czytając oceny różnych piw, zacząłem szukać nowych smaków. Pomagał mi w tym dział "Sklepy z piwem". W końcu, czytając zachwyty użytkowników nad piwem własnoręcznie uwarzonym, postanowiłem sam zacząć produkcję tego napoju.
Najtron
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

PiwoFortuna: Komes Porter
Ekstrakt: 21.0% wag. | Alkohol: 9.0% obj. / 6.75% wag.
__
Ocena redakcji:
Ocena Użytkowników: 4.336
__
Obejrzyj zdjęcie tego piwa w galerii! Dodaj opis i ocenę tego piwa!Dodaj komentarz (bez oceniania)!Dodaj to piwo do ulubionych!
Dotychczas 24 osob/y dodalo/y to piwo do ulubionych
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 17-10-2007, 09:39
Fotka Użytkownika: Shlangbaum
Shlangbaum Shlangbaum is offline
Senior

Miejscowość: Kraków
Standardowy Ocena z ARTomatu

Kolor: Ciemnobrunatny. Prawie czarny. [5]
Piana: Beżowa drobno pęcherzykowa. Sztywna. Utrzymuje się długo. Natomiast jak opada, to do zera [4]
Zapach: Wyraźny karmelowo-palony. [5]
Smak: Niezbyt gorzkie jak na portera. Lekko palone, bardziej karmelowe. Pojawia się lekka alkoholowa ostrość. Brakuje mu troszkę gładkości. [4.5]
Wysycenie: Bez zarzutów. Równomierne do końca. Lekko buzuje w ustach. [5]
Opakowanie: Firmowy kapsel. Etykieta srebrno-czarna nie pozostawia złudzeń, jakiego gatunku piwo jest w butelce. Dane piwa i browaru podane. Trafna nazwa piwa. [5]
Uwagi: Dzięki Olrus!

Moja ocena: [4.7]
Odpowiedz cytując
Stare 17-11-2007, 16:59
Fotka Użytkownika: franekf
franekf franekf is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa/Piaseczno

Kolor: W szklance niemal nie przepuszcza światła. Mocno oświetlone ma kolor ciemnej wiśni. [5]
Piana: Początkowo bardzo ładna, opada jednak trochę za szybko. Pozostawia mimo to cienki kożuszek. [4]
Zapach: Wspaniały!! Czuć czekoladę, wiśnie, chleb razowy, suszone śliwki...samym wąchaniem można się upoić, cudo!!! [5]
Smak: Tu równie wspaniale jak w zapachu. Gorzka czekolada, suszone śliwki, posmaki chlebowe, całość zakończona owocowym posmakiem, wyraźną i trwałą goryczką i wytrawnością. Przy tych wszystkich smakach piwo jest niesamowicie "gładkie", alkohol jest właściwie niewyczuwalny. Najlepszy porter bałtycki, jaki piłem. W osobistym rankingu stawiam 6!! [5]
Wysycenie: Niezbyt silne, lekko szczypie w język, idealnie pasuje do charakteru piwa. [5]
Opakowanie: Etykieta ładna, stylowa, ale trochę za skromna do tak znakomitego piwa. Komplet informacji, firmowy kapsel z łacińską sentencją "Odważnym fortuna sprzyja". [5]
Uwagi: Pite z moją ładniejszą połową - oboje byliśmy tym piwem zachwyceni!!! Wspaniałe piwo. Gdy za nie płaciłem 6 złotych to miałem pewne wątpliwości, czy jest warte takiej ceny. Teraz już wiem, że tak. W moim rankingu porterów spycha z pierwszego miejsca łódzkiego. Gdyby tylko piana była lepsza, byłoby piwo idealne. Po tym piwie Fortuna staje się, obok Konstancina i Zwierzyńca, moim ulubionym polskim browarem.

Moja ocena: [4.9]
Odpowiedz cytując
Stare 18-11-2007, 00:09
nikita_banita nikita_banita is offline
Senior

Uwaga!

Cz ktoś, kto ma dostęp do Komes Portera byłby chętny na wysłanie paczki na podlasie? Jeszcze nie piłem tego portera, a chętnie bym go spróbował. Posiadającym tę możliwość zapraszam na p/w
Stare 23-11-2007, 08:48
Fotka Użytkownika: bury_wilk
bury_wilk bury_wilk is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa

Kolor: Taki trochę w stylu gorzka, ciemna czekolada, przechodząca w ciemnobrunatny, z rubinowymi i kasztanowymi refleksami pod światło [4.5]
Piana: Takiej piany, to chyba jeszcze nie widziałem. To znaczy nie w sensie jej ilości, bo ta była - owszem - przyzwoita, ale normalna, ale kolor jakiś nietypowy. Brązowa, chwilami, jakby pomarańczowawa. Generalnie gęsta i dość trwała. [4.5]
Zapach: Wyraźny, słodkawy, z licznymi akcentami kawy, razowca, suszonych śliwek, karmelu [5]
Smak: Ciekawy, jak na portera dość lekki, ale bardzo przyjemny; goryczka nie bardzo mocna, posmak kawowy wyraźny, ale nie dominujący. Czuć karmek i nuty, jakby owocowe. [4.5]
Wysycenie: nie za duże, ale wystarczające [4.5]
Opakowanie: Bardzo mi się podobało. Proste, a jednocześnie pomysłowe i bardzo eleganckie. [5]
Uwagi: Chyba przy najbliższej okazji jeszcze sobie zaserwuję, bo to bardzo smaczne piwo.

Moja ocena: [4.7]

...najlepiej z Browaru Szlacheckiego!
Odpowiedz cytując
Stare 23-11-2007, 10:35
Fotka Użytkownika: piotry
piotry piotry is offline
Oj tam, oj tam !

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Dobra kto mi powie - czy ten porter jest gdzieś jeszcze dostępny ??

z jakiś niewyjaśnionych przyczyn pojawiło się ostatkiem kilka ocen tego piwa - a ja nie mogę go kupić
Odpowiedz cytując
Stare 23-11-2007, 11:22
Fotka Użytkownika: bury_wilk
bury_wilk bury_wilk is offline
Senior

Standardowy

Ja kupiłem ze dwa tygodnie temu w Warszawie na Koszykowej...

...najlepiej z Browaru Szlacheckiego!
Odpowiedz cytując
Stare 24-11-2007, 23:13
Fotka Użytkownika: anteks
anteks anteks is offline
.

Miejscowość: opalenica
Standardowy

widziałem go w PiP w Starym Browarze

Odpowiedz cytując
Stare 27-11-2007, 22:53
snorre snorre is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

To ja chyba ślepy jestem - bywam tam co dwa dni i nie widziałem od początku jesieni
Odpowiedz cytując
Stare 28-11-2007, 11:07
Fotka Użytkownika: anteks
anteks anteks is offline
.

Miejscowość: opalenica
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika snorre Wyświetlenie odpowiedzi
To ja chyba ślepy jestem - bywam tam co dwa dni i nie widziałem od początku jesieni
stał na takiej okrągłej półce-stojaku na samym dole

Odpowiedz cytując
Stare 28-11-2007, 15:42
Fotka Użytkownika: piotry
piotry piotry is offline
Oj tam, oj tam !

Standardowy

wczoraj byłem we Wrocławskim PiP ale nie było tam tegoż piwka
Odpowiedz cytując
Stare 31-12-2007, 15:11
Fotka Użytkownika: wedge7
wedge7 wedge7 is offline
Senior

Miejscowość: Breslau

Kolor: czarne; praktycznie nie przepuszcza światła; super kolor [5]
Piana: ciemna i gęsta; średnio trwała - mogłoby być dużo lepiej [4]
Zapach: idealny; czuć wyraźnie słód; kawę, czekoladę, karmel; po prostu rewelacja [5]
Smak: jak wyżej; wyszło rewelacyjne; wyraźna goryczka; wspaniałe nuty kawowe i czekoladowe; mimo wszystko piwo jest delikatne (w porównaniu choćby z porterem żywieckim) co dla mnie jest dodatkowym atutem; alkohol praktycznie niewyczuwalny [5]
Wysycenie: idealnie; niczego bym tu nie zmienił; gaz delikatnie szczypie w język [5]
Opakowanie: ładnie wykonana etykieta w dostojnym czarnym kolorze; firmowy kapsel; jednym, słowem bardzo dobrze [5]
Uwagi: Jak dotąd prym wiodły u mnie portery z Witnicy (które ciężko było dostać w moim mieście) a tu taka niespodzianka. Wyszedł na prawdę wyśmienity porter bałtycki, który wpisuje się na wysoką pozycję na liście moich ulubionych piw

Moja ocena: [4.9]
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2008, 21:26
Fotka Użytkownika: kopyr
kopyr kopyr is offline
Senior

Miejscowość: Oborniki Śl.
Standardowy

Piana: wielkiej urody, obfita drobnopęcherzykowa, beżowa. Niestety nie jest jakoś wyjątkowo trwała, oblepia szkło, ale do końca pozostają jedynie resztki.
Kolor: czarny, praktycznie nieprzejrzysty, niewielkie rubinowe refleksy.
Wysycenie: niskie, zgodnie ze stylem, ale dla mnie mogłoby być odrobinę wyższe.
Zapach: bogaty i złożony, wyczułem suszone śliwki węgierki, rodzynki i jakby miód pitny.
Smak: pełny, gesty, wielowymiarowy, czuć szlachetną nutę alkoholową, wyraźną słodycz, jest śliwka z zapachu, kawa, mozna wyczuć tka właśnie kawową goryczkę.
Opakowanie: rewelacyjne, piękne, stylowe, stonowane, tylko 2 kolory, no właściwie 3, czarny, srebrny i biały. Nazwa ciekawa, choć większosćio konsumentów podejrzewam za wiele nie powie. Warto byłoby na kontrze kilka słów napisać kim był rzeczony komes. Definicja porteru trochę naciągana, ale niech tam... "jak balsam są dla ucha - morskie opowieści" Dziwi stosunkowo krótka data przydatności - jest identyczna jak dla reszty piw z Fortuny, a myślę, że bez obaw mogłaby być o pół roku dłuższa.

Myślę, że Komes sporo zyska, jeśli się go porządnie wyleżakuje. Taki jak jest, jest dla mnie ciut zbyt słodki, ale nie mogę mu ponad to wiele zarzucić. Bogactwem smaków mógłby obdzielić kilka innych piw. Zdecydowanie polecam.
Odpowiedz cytując
Stare 04-01-2008, 12:59
Fotka Użytkownika: Wujcio_Shaggy
Wujcio_Shaggy Wujcio_Shaggy is offline
Wujek Dobra Rada

Kolor: Bardzo ładna, nieprzejrzysta czerń, pod światło mocno ciemnowiśniowy [5]
Piana: Ciemnobeżowa, niewysoka, ale zwarta i dość trwała, półcentymetrowy kożuszek utrzymuje się długo [4.5]
Zapach: Przyjemny zapach palonego słodu z nutami owocowymi i odrobiną kawy [5]
Smak: Smak wyczuwalnie gęsty, oleisty. Początkowo wyraźna gorzkawość palonosłodowa, potem dochodzą smaczki owocowe (śliwki), czekoladowe i kawowe, na końcu łyku pojawia się słodycz. Niestety, jak dla mnie zbyt wyraźna, trochę przytłaczająca inne posmaki. Smaczne, jednak ze zbyt słodkim "ale"... [4]
Wysycenie: Nagazowanie bardzo dobre, gaz delikatny i trwały, trzyma poziom przez długi czas [5]
Opakowanie: Etykieta prosta i estetyczna, kolorystyka stonowana. Butelka amberowska, kapsel firmowy [5]
Uwagi: Bardzo sympatyczny porter, sądzę że będę po niego często sięgał - bo warto (nawet mimo tej słodkości).

Moja ocena: [4.55]

Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

@WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet
Odpowiedz cytując
Stare 07-03-2008, 19:51
seven77 seven77 is offline
Junior

Standardowy

Dostepny w piotrze i pawle we wrocławiu Centrum Ferio Gaj.
Jak dla mnie najlepszy polski porter (moze dlatego ze lubie słodycze) i najlepsze piwo Fortuny, oby tak dalej
Odpowiedz cytując
Stare 11-03-2008, 20:41
Fotka Użytkownika: Totus
Totus Totus is offline
Senior

Standardowy

Po pierwsze od razu chciałbym zaznaczyć że bardzo mi to piwo smakowało i właściwie należałoby je ocenić ale cóż dodać do tego co "przedpijcy" powiedzieli? :-)

Po drugie nie jestem ekspertem od porterów (w ogólności) ale mam jakąś taką wątpliwość, którą z Waszą pomocą chciałbym rozwiać. Obecnie z porterów bałtyckich miałem do czynienia z Komesem, Łódzkiem, Żywieckim, tym z Krajana oraz Staropolskim. W kolejce czeka jeszcze ciechanowski leżakowany przez 2-lata (ale to na specjalną okazje :P). Wątpliwość dotycząca Komesa polega na tym, że smakowo w moim odczuciu zbliża się on do zwykłego portera. Komesa kosztowałem jako ostatniego i właściwie moje postrzeganie bałtyckiego portera zasadniczo zmienił. Jest jakby słodszy z mniej wyeksponowanymi nutami palonymi.

Czy mam w tym trochę racji, że Komes w jakiś tam sposób odbiega od kanonu portera bałtyckiego i zbliża się do zwykłego portera czy jest to tylko wytwór mojej imaginacji? :-)
Odpowiedz cytując
Stare 11-03-2008, 21:08
kopyr kopyr is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
Po pierwsze od razu chciałbym zaznaczyć że bardzo mi to piwo smakowało i właściwie należałoby je ocenić ale cóż dodać do tego co "przedpijcy" powiedzieli? :-)

Po drugie nie jestem ekspertem od porterów (w ogólności) ale mam jakąś taką wątpliwość, którą z Waszą pomocą chciałbym rozwiać. Obecnie z porterów bałtyckich miałem do czynienia z Komesem, Łódzkiem, Żywieckim, tym z Krajana oraz Staropolskim. W kolejce czeka jeszcze ciechanowski leżakowany przez 2-lata (ale to na specjalną okazje :P). Wątpliwość dotycząca Komesa polega na tym, że smakowo w moim odczuciu zbliża się on do zwykłego portera. Komesa kosztowałem jako ostatniego i właściwie moje postrzeganie bałtyckiego portera zasadniczo zmienił. Jest jakby słodszy z mniej wyeksponowanymi nutami palonymi.

Czy mam w tym trochę racji, że Komes w jakiś tam sposób odbiega od kanonu portera bałtyckiego i zbliża się do zwykłego portera czy jest to tylko wytwór mojej imaginacji? :-)
No ale IMO porter (angielski) jest lżejszy od bałtyckiego i powiedziałbym, że bardziej wytrawny, bliższy stoutowi. W świetle tego słodycz Komesa spycha go właśnie w objęcia Bałtyku.
Komesowi IMO potrzeba przede wszystkim długiego leżakowania. Z tego co obiło mi się o uszy, to cała produkcja miłosławskiego porteru schodzi na pniu. W związku z tym browar nie ma motywacji do odpowiedniego wyleżakowania Komesa. Browarnicy domowi dobrze wiedzą, ze do takiego piwa nie ma co sięgać przez 6, a nawet 12 miesięcy od rozlewu. Problem w tym, że data przydatności Komesa jest krótsza niż zalecane leżakowanie. Jeżeli porter ciechanowski, który IMO jest za cienki (ekstrakt) jak na porter bałtycki, po 2 latach leżakowania tak zyskał, to pomyślcie co będzie po 2 latach leżakowania Komesa. IMO dopiero wtedy odkryje on swoją głębię. Tym, którym przeszkadza słodycz Komesa polecam jego leżakowanie kilkanaście miesięcy, a może nawet kilka lat.
Stare 11-03-2008, 21:17
Totus Totus is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
No ale IMO porter (angielski) jest lżejszy od bałtyckiego i powiedziałbym, że bardziej wytrawny, bliższy stoutowi. W świetle tego słodycz Komesa spycha go właśnie w objęcia Bałtyku.
Okej uściślę. Jak powiedziałem nie jestem ekspertem! Ale wydawało mi się, że właśnie minimalny udział słodyczy w smaku porterów bałtyckich (te są znacznie bardziej gorzkie i palone) odróżnia je od innych porterów, które są słodsze :-). Jak widać muszę jeszcze trochę porterów skosztować aby mieć pełny obraz.
Odpowiedz cytując
Stare 11-03-2008, 23:55
Fotka Użytkownika: pezet
pezet pezet is offline
Improwizator

Miejscowość: Gniezno
Standardowy

Cytat:
(...)
Jeżeli porter ciechanowski, który IMO jest za cienki (ekstrakt) jak na porter bałtycki, po 2 latach leżakowania tak zyskał, to pomyślcie co będzie po 2 latach leżakowania Komesa. IMO dopiero wtedy odkryje on swoją głębię. Tym, którym przeszkadza słodycz Komesa polecam jego leżakowanie kilkanaście miesięcy, a może nawet kilka lat.
Przed chwilką odbiłem butelczynę Komesa z datą 2007.11.30 i był o niebo lepszy od 'nowego'. Był pyszny! Żona, która za porterami nie przepada również doceniła wspaniały zapach i bardzo rozbudowany smak tego piwa. Jedyny minus to mizerna piana i średnie, a nawet niskie nasycenie. Moim zdaniem to porter nr 1 w Polsce.
Wrzuciłem do piwnicy kilka butelek z 1 i 2 warki, wrzucam z 3 i jestem pewien, że jest to dobra inwestycja

Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

pezet edytował/a post 11-03-2008 o godz. 23:56.
Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2008, 00:36
Totus Totus is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pezet Wyświetlenie odpowiedzi
Przed chwilką odbiłem butelczynę Komesa z datą 2007.11.30 i był o niebo lepszy od 'nowego'. Był pyszny! Żona, która za porterami nie przepada również doceniła wspaniały zapach i bardzo rozbudowany smak tego piwa. Jedyny minus to mizerna piana i średnie, a nawet niskie nasycenie. Moim zdaniem to porter nr 1 w Polsce.
Wrzuciłem do piwnicy kilka butelek z 1 i 2 warki, wrzucam z 3 i jestem pewien, że jest to dobra inwestycja
W jakiej temperaturze będziesz go leżakował?
Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2008, 09:32
pezet pezet is offline
Improwizator

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
W jakiej temperaturze będziesz go leżakował?
14-16°C - taką temperaturę mam w piwnicy w bloku.

Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2008, 10:40
Fotka Użytkownika: rugby
rugby rugby is offline
Ka mate! Ka ora !

Miejscowość: Kraków
Standardowy

jest w Gdańsku w delikatesach Smak, data ważności do 1 kwietnia, cena 2,50. W Krakowie jest w knajpie omerta na kazimierzu.
Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2008, 10:48
Fotka Użytkownika: Wujcio_Shaggy
Wujcio_Shaggy Wujcio_Shaggy is offline
Wujek Dobra Rada

Standardowy

Cytat:
(...) IMO (...) IMO (...) IMO (...) IMO (...)
To chyba nowy rekord Forum - cztery IMY w jednym poście...

Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

@WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet
Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2008, 10:50
kopyr kopyr is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
To chyba nowy rekord Forum - cztery IMY w jednym poście...
Jak już zatwierdziłem, to zobaczyłem, że sporo się tego namnożyło, ale chciałem podkreślić, że to nie są prawdy objawione, tylko moim zdaniem... Obiecuję poprawę na przyszłość. Może chociaż niektóre IMO zastąpię IMHO.
Stare 19-03-2008, 14:53
pezet pezet is offline
Improwizator

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rugby Wyświetlenie odpowiedzi
jest w Gdańsku w delikatesach Smak, data ważności do 1 kwietnia, cena 2,50. W Krakowie jest w knajpie omerta na kazimierzu.
Z tego co się orientuję to 3 warka ma termin do 22 maja. Nie widziałem w Gnieźnie i okolicach Komesa z datą do 1 kwietnia.
Po zejściu partii ważnej do 30.11.2007 pojawiła się ta z datą majową. Chyba, że 3 warka z datą do 1.04.08 pojechała w całości gdzieś w Polskę, a ta 'majowa' jest już 4
No i ta cena 2,50 Chyba, że coś się koledze pomyliło

Odpowiedz cytując
Stare 19-03-2008, 14:56
Fotka Użytkownika: abernacka
abernacka abernacka is offline
Senior

Miejscowość: gdynia
Standardowy

Nic mu sie niepomyliło.
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania