Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
(...) wsparcie serwisu Browar.biz jest jakby podziękowaniem za wspieranie mnie przed każdym wyjazdem, czy to w Polskę czy zagranicznym. To przecież tutaj mogę zasięgnąć informacji o ciekawych miejscach w których mogę smakować pysznego trunku w towarzystwie przyjaciół, a czasem i przypadkowo spotkanych forumowiczów Browar.bizowców.
jotpecet
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

PiwoFortuna: Komes Porter
Ekstrakt: 21.0% wag. | Alkohol: 9.0% obj. / 6.75% wag.
__
Ocena redakcji:
Ocena Użytkowników: 4.336
__
Obejrzyj zdjęcie tego piwa w galerii! Dodaj opis i ocenę tego piwa!Dodaj komentarz (bez oceniania)!Dodaj to piwo do ulubionych!
Dotychczas 24 osob/y dodalo/y to piwo do ulubionych
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 19-03-2008, 15:08
Fotka Użytkownika: kopyr
kopyr kopyr is offline
Senior

Miejscowość: Oborniki Śl.
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pezet Wyświetlenie odpowiedzi
Z tego co się orientuję to 3 warka ma termin do 22 maja. Nie widziałem w Gnieźnie i okolicach Komesa z datą do 1 kwietnia.
Po zejściu partii ważnej do 30.11.2007 pojawiła się ta z datą majową. Chyba, że 3 warka z datą do 1.04.08 pojechała w całości gdzieś w Polskę, a ta 'majowa' jest już 4
No i ta cena 2,50 Chyba, że coś się koledze pomyliło
Była jakaś akcja, że cała jedna warka gdzieś poszła w teren. No i pewnie ktoś przeszacował popyt i teraz się z tym gotuje.

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
Nic mu sie niepomyliło.
Co zrobiło? Kolego abernacka - wstyd!
Stare 19-03-2008, 15:47
Fotka Użytkownika: Pendragon
Pendragon Pendragon is offline
Senior

Miejscowość: Starogard Gdański
Standardowy

Nie pomyliło, bo to promocja była - termin się zbliżał.
I akcja się udała - nic się nie zmarnowało tudzież nie musiało być wypite przez właściciela

Piwny Informator (blog) // moje piwne mapy //
Piwny Informator (facebook) // Piwne Pomorze (facebook) //
Piwne wieści z Czech // Browarek Camelot //

Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie
Odpowiedz cytując
Stare 27-03-2008, 12:45
Fotka Użytkownika: biereczapplistes
biereczapplistes biereczapplistes is offline
Senior

Miejscowość: Gdynia
Standardowy

jak dla mnie - szczytowo plasujacy sie porter (piłem ich sporo), super piwko
Stare 15-05-2008, 22:04
Czes Czes is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Piwo z datą BBE 2008/05/22.
Chlapnęło się za dużo aromatu kawowego - nieodparte wrażenie, że piwo jest aromatyzowane. To nie dziwi, bo Fortuna od dawna flirtuje z aromatami (Czarne).
Dziwić może jedynie twierdzenie, że "warzone zgodnie z prawem czystości z 1516 roku", bo prawo to nie dopuszcza stosowania aromatów, ani budowania barwy karmelem E150.
Stare 15-05-2008, 23:46
Fotka Użytkownika: ART
ART ART is offline
mAD'MINd

Miejscowość: Opole
Standardowy

żadnych pozytywów na dziś?

Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś moderatorowi" (trójkąt z wykrzyknikiem).
Odpowiedz cytując
Stare 16-05-2008, 14:14
kopyr kopyr is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czes Wyświetlenie odpowiedzi
Piwo z datą BBE 2008/05/22.
Chlapnęło się za dużo aromatu kawowego - nieodparte wrażenie, że piwo jest aromatyzowane. To nie dziwi, bo Fortuna od dawna flirtuje z aromatami (Czarne).
Dziwić może jedynie twierdzenie, że "warzone zgodnie z prawem czystości z 1516 roku", bo prawo to nie dopuszcza stosowania aromatów, ani budowania barwy karmelem E150.
Co do aromatu, to trudno się spierać. Natomiast karmelu nie ma w składzie Komesa uwidocznionym na kontrze. A jak ktoś, gdzieś, kiedyś, pisał polskie prawo wymaga, żeby był uwidoczniony. To jak to z tym karmelem w Komesie jest?
Stare 18-05-2008, 14:17
Czes Czes is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
Co do aromatu, to trudno się spierać. Natomiast karmelu nie ma w składzie Komesa uwidocznionym na kontrze. A jak ktoś, gdzieś, kiedyś, pisał polskie prawo wymaga, żeby był uwidoczniony. To jak to z tym karmelem w Komesie jest?
Nie wiem jak jest w Komesie. Wiem natomiast, że prędzej znajdziemy deklarację o faktycznym użyciu E150 na etykiecie piwa koncernowego niźli piwa z małego browaru.
Stare 18-05-2008, 14:35
kopyr kopyr is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czes Wyświetlenie odpowiedzi
Nie wiem jak jest w Komesie. Wiem natomiast, że prędzej znajdziemy deklarację o faktycznym użyciu E150 na etykiecie piwa koncernowego niźli piwa z małego browaru.
Taką informację podaje Krajan na swoim porterze. Na Komesie takiej informacji nie ma, więc po prostu byłem ciekaw czy są jakieś inne przesłanki za tym przemawiające.
Stare 18-05-2008, 17:50
Czes Czes is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
Taką informację podaje Krajan na swoim porterze.
Na Komesie takiej informacji nie ma, więc po prostu byłem ciekaw czy są jakieś inne przesłanki za tym przemawiające.
Fakt. Ale już na Zielonym Krajana (jakże barwnym ) o barwniku ani słowa.

Moje przesłanki: nienaturalnie intensywna "kawowość" Komesa, przy braku innych elementów smakowych wynikających z użycia słodów palonych. Stąd przypuszczenie o użyciu z jednej strony aromatu, z drugiej zaś barwnika. Ale nie wykluczam, że barwę zapewnił ciemny słód karmelowy.
Stare 20-05-2008, 23:05
Fotka Użytkownika: MarcinKa
MarcinKa MarcinKa is offline
မာခ်င္ ကာ၀ါလက္

Miejscowość: Kraków
Standardowy Ocena z ARTomatu

Kolor: Ciemny brąz, prawie czarny. Pod światło przebija się wiśniowy kolor. Jeden z ciemniejszych Porterów. [4.5]
Piana: Przez moment istniał tylko cienki kożuch koloru beżowego. Szybko zredukował się do resztek. Do końca dotrwały jedynie śladowe ilości. [2.5]
Zapach: Dość mocny piękny porterowy aromat. Ciemne słody, karmel, lekka paloność, leciutka słodycz. Bardzo miły zapach. [4.5]
Smak: Na pierwszym planie ciemne słody, trochę karmelu, palone nuty. Później palona goryczka i pewna ostrość. Całość leciutko słodka. Procentów w ogóle nie czuć. Jedynie brak mi troszkę więcej oleistości. Jak Dla mnie jeden z najlepszych Porterów i chyba nie odbiega od kanonu (tak jak Krajan i BOSS). Pyszne piwo. [4.5]
Wysycenie: Trochę zbyt mocne. Na początku zakłóca kosztowanie. Później, po wygazowaniu się, jest lepiej. [3.5]
Opakowanie: Opakowanie ładne, skromne i z klasą. Pasuje do stylu piwa. Do tego kapsel firmowy i zawartość ekstraktu podana. Jedyny mankament to dość częste problemy ze starannością naklejenia etykiet. [4.5]
Uwagi: Mimo, że Miłosław jest nowicjuszem w segmencie Porterów, od razu uwarzył takie cudo. Dla mnie z pewnością jedno z najlepszych polskich piw (cała ocena odnosi się do I warki, późniejsza już taka idealna nie była, troszkę zbyt „gładka” jak dla mnie).

Moja ocena: [4.25]
Stare 21-05-2008, 00:32
Fotka Użytkownika: delvish
delvish delvish is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MarcinKa Wyświetlenie odpowiedzi
chyba nie odbiega od kanonu (tak jak Krajan i BOSS).
Oj Marcinie! Zdaje się, że nie udało ci się trafić na dobrą warkę Bossa
Cytat:
cała ocena odnosi się do I warki
Czyli tej z przydatnością do końca listopada 2007?

"It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)
Odpowiedz cytując
Stare 22-05-2008, 05:16
Fotka Użytkownika: pezet
pezet pezet is offline
Improwizator

Miejscowość: Gniezno
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
Pierwsza była z datą październikową, chyba 19.10. Druga była z data 30.11.2007.

Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
Odpowiedz cytując
Stare 22-05-2008, 10:26
Fotka Użytkownika: MarcinKa
MarcinKa MarcinKa is offline
မာခ်င္ ကာ၀ါလက္

Standardowy

Cytat:
Oj Marcinie! Zdaje się, że nie udało ci się trafić na dobrą warkę Bossa
No dobra, bywały (zwłaszcza kiedy miał jeszcze nie obniżone parametry) warki "Bałtyckie". Niestety po odchudzeniu piwa często były warki jakby z obrzeży stylu (samo w sobie piwo było bardzo dobre), tak w stronę Baków węgierskich. Ale miało różne okresy i sam nawet pisałem, że poprawia się. W sumie to chyba lepiej było by tu wymienić Ciechanów.

Cytat:
Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pezet Wyświetlenie odpowiedzi
Pierwsza była z datą październikową, chyba 19.10. Druga była z data 30.11.2007.
Dokładnie 17.10.2007. Kupiłem na giełdzie w Tychach 3 butelki. Jedna od razy poszła dla e-prezesa jako prezent urodzinowy, drugą wypiłem w domu, trzecia...
Piłem i oceniałem już dawno, tylko jakoś tak, jak i mnustwo innych ocen, leżało sobie to na dysku.
Stare 20-08-2008, 18:34
Fotka Użytkownika: Kamień
Kamień Kamień is offline
Senior

Miejscowość: Łódź

Kolor: Czarny, niemal nieprzejrzysty, z pięknymi rubinowymi refleksami. Klasyka. [5]
Piana: Utworzył się średni, beżowy dywanik, który dość szyko zaczął się rozrywać. Piana przykleja się do szkła, co zwiększa jej ubytki. Do samego końca zostaje na powierzchni jako postrzępiona firanka. [4]
Zapach: W zapachu dominuje ciemny słód, oraz słodki karmel. Pewna paloność oraz owocowość też jest wyczuwalna. Nuta spirytusowa również, ale to pewnie przez za słabe ochłodzenie piwa, więc się nie skarżę [5]
Smak: Gęsty, złożony... Na pierwszym planie popielisto - chmielowa goryczka łagodzona wyraźną nutą suszonych owoców i bardzo łagodną nutą karmelu. Alkohol jest stonowany i przykryty, ale wszechobecny. Wytrawność jest niewielka i związana jest racezj tylko z palonością. Wyczuwam również miłą, zbożową nutkę, tak typową dla Fortuny. Delikatna czekoladowość też się objawia. To niewątpliwy atut Komesa, że nigdy nie wiadomo, kiedy w smaku pojawią się nowe nuty. [5]
Wysycenie: Niskie, odpowiednie. Cały czas trzyma mniej więcej ten sam poziom. [4.5]
Opakowanie: Czarno srebrna etykieta, z wyraźną nazwą "Komes Porter" i srebrnym orłem ( niemal alerionem, no ale dziób jest ) w który wpisane jest logo browaru Fortuna, i w którym dostrzec można nawiązanie do herbu województwa Wielkopolskiego. Na kontrze opisana jest - całkiem zwięźle i bez żadnej przesadnej ściemy - historia gatunku portera bałtyckiego. Wygląda schludnie, godnie a jednocześnie prostoi bez wyszukanej elegancji.
Oprawa graficzna piw z Fortuny jest naprawdę bardzo miła dla oka, rzekłbym, że nawet lepsza niż Amberu, a Ciechnaów bije na głowę... [5]
Uwagi: Kupione na Kopernika 19 za 4,70zł.
Wysokie oceny Komes zbiera zasłużenie. Za smak, zapach, kolor i opakowanie na pewno należą się piątki. To wspaniały porter o świetnie wyważonym smaku, który mimo wyraźnie zaznaczonej, "popielistej" paloności, wchodzi bardzo gładko. Poycję Mojego Ulubionego Portera dla portera Łódziego może obronić tylko cena.

Moja ocena: [4.875]
Odpowiedz cytując
Stare 06-09-2008, 22:05
grzech grzech is offline
Senior

Miejscowość: Podlasie

Kolor: Ciemny ten porter jak cholera. [5]
Piana: Niska i nietrwała. [3.5]
Zapach: Karmelowości, owocowości, alkoholowości. [4.5]
Smak: Słodkie piwko, nieco kawowe. Porter niezły, ale właśnie za słodki, i za mało palony. W tle jakaś niepokojąca "ścierkowa" nuta. [4]
Wysycenie: Ciut za małe. [3.5]
Opakowanie: Na piątkę. Ładne, estetyczne z pomysłem. [5]
Uwagi: Nie jest zły, ale jak dla mnie ten porter jest na pozycji 3., wraz z Żywieckim.

Moja ocena: [4.2]
Stare 07-09-2008, 17:35
snorre snorre is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

Czy ktoś wie czy, i kiedy Fortuna planuje wypuszczenie kolejnej warki Komesa? Ostatnia miała ważnośc do 22.05.
Odpowiedz cytując
Stare 07-09-2008, 19:50
kopyr kopyr is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika snorre Wyświetlenie odpowiedzi
Czy ktoś wie czy, i kiedy Fortuna planuje wypuszczenie kolejnej warki Komesa? Ostatnia miała ważnośc do 22.05.
No raczej nie do końca. Ja mam na sklepie z datą do bodajże 23.11.08. Jutro sprawdzę to potwierdzę.
Stare 07-09-2008, 20:55
Fotka Użytkownika: tomek35
tomek35 tomek35 is offline
Senior

Miejscowość: Gdańsk/Kaszuby
Standardowy

Ja ostatnio kupiłem Komesa z datą 13.11.08

tomek35 edytował/a post 07-09-2008 o godz. 20:56.
Odpowiedz cytując
Stare 08-09-2008, 15:23
snorre snorre is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

To ciekawe, bo w Poznaniu ostatnie jakie kupowałem były z datą do końca maja Teraz zniknęły ze sklepów
Odpowiedz cytując
Stare 08-09-2008, 15:36
kopyr kopyr is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tomek35 Wyświetlenie odpowiedzi
Ja ostatnio kupiłem Komesa z datą 13.11.08
Potwierdzam, jednak 13.11.08.
Stare 26-12-2008, 19:40
Senior

Standardowy

Cytat:
(cała ocena odnosi się do I warki, późniejsza już taka idealna nie była, troszkę zbyt „gładka” jak dla mnie).
No właśnie, nie macie wrażenia, że warki są nierówne? Pytam, bo nie jestem pewien, czy mi się nie wydawało. To byłby wstyd. Okocim porter ma nierówne warki, ale z nim są ogólnie problemy pod każdym względem. Ale Fortuna jest solidnym browarem (w przypadku smoków się sprawdza wyśmienicie).
Stare 27-12-2008, 21:49
Fotka Użytkownika: Pancernik
Pancernik Pancernik is offline
Senior

Miejscowość: Łazy (k/Jabłonowa ;))
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
To byłby wstyd.
Eeee, tam... zara wstyd...
Browary "nieprzemysłowe" warzą warki niezbyt równe, i w tym ich urok i potęga .
To nie kombinat piwny w W. albo Ż., gdzie wszystkim steruje komputer zaprogramowany wg zaleceń country sales directora. Pewna nierówność warek pozwala też na rozwinięcie smykałki eksploratora i odkrywcy... . Zdrowie piwowarów i odkrywców .
Odpowiedz cytując
Stare 28-12-2008, 20:37
Senior

Standardowy

Racja! Właśnie zmieniłeś moją orientację
Zgadzam sie, że jest w tym jakiś urok, ale jednak powinno to mieć miejsce w pewnych przedziałach. Większość klasztorniaków belgijskich jest pyszna, a jednocześnie mają wahania. Z drugiej strony można cały czas liczyć na tą samą jakość - zarówno wykonania, jak i smaku.
Ale prawda: urok jest.
Stare 29-12-2008, 09:09
Fotka Użytkownika: Pancernik
Pancernik Pancernik is offline
Senior

Miejscowość: Łazy (k/Jabłonowa ;))
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
Właśnie zmieniłeś moją orientację
O-rzesz-ku... . Ja tak tylko niechcący...

Konkretniej - chyba to telepatia, ale wczoraj zdegustowałem Komesa z datą do 15.05.2008. Żadnych plusów ujemnych nie zauważyłem, z plusów dodatnich - chyba troszkę manier nabrał, wyaksamitniał... Pycha!
Odpowiedz cytując
Stare 29-12-2008, 14:34
Senior

Standardowy

Faktem jest, że niektóre portery warto potrzymać w lodówce nawet 2 lata po terminie ważności, także z pewnością mógł już po takim czasie wysubtelnieć.

Niedługo też zakupię kilka różnych porterków i znów się będę łudził, że piwo u mnie będzie leżakować...

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie
HTML: Nie