Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Broumov, Opat Světlý Medový Ležák

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Broumov, Opat Světlý Medový Ležák

    zaw. alk. 5,0% (ekstr. 12,0%), but. 0,5 l
    dostępne w sklepie na Pomorskiej (Łódź)

    Maraton Opatów zakończę dziś na piwie miodowym z Broumova. O ile dobrze spoglądam, to nie doczekało się ono jeszcze wzmianki na naszym forum. Ba, nawet na stronie browaru nic o nim nie piszą - pewnie nowość. Pomny dość kiepskich doświadczeń z innymi Opatami, a także z krajowymi piwami miodowymi (o mniej lub bardziej syntetycznym smaku) podszedłem do tego miodowego Opata nieufnie i spotkało mnie wielkie pozytywne rozczarowanie. Miód wyczuwalny jedynie w zapachu, daleka nuta miodowa w smaku, żadnej sztucznej słodyczy, treściwość, doskonałe nachmielenie - rewelacja:
    kolor - idealnie złoty, piękny;
    piana - krótko mówiąc: licha; pienista, burzliwa czapa na początku szybko wyparowuje, a pozostaje tylko nieregularny, cienki placek;
    nasycenie - mocne, nareszcie Opat z konkretnym nasyceniem;
    zapach - słodowo-słodkawy, trochę miodowy, ale z umiarem;
    smak - Opat, któremu należy się rzetelna laurka: miód chyba dodał treściwości temu piwu, bo pomimo tego, że nie jest nachalnie wyczuwalny (piwo jest kompletnie niesłodkie), to jest to treściwe, doskonale nachmielone piwo, w którym miód wyczuwamy w bardzo dalekim wątku i to raczej jako dodatek aromatyczny, niż smakowy; mocne, świeże nachmielenie nasuwa skojarzenia z piwem restauracyjnym prosto z tanka (jako żywo: miodowe z Brovarii), a lekka kwaskowość wypada tu niesamowicie orzeźwiająco. Doskonały Opat - jak dla mnie, jedyny po którego warto częściej sięgnąć.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Piana: obfita, drobnopęcherzykowa, gęsta.
    Kolor: piękny, złocisty, klarowny (wbrew temu czego można by oczekiwać po fotce Dreamera).
    Wysycenie: wysokie.
    Zapach: typowy dla piw z Broumova, trochę piwnicznego chmielu, miodu nie wyczułem.
    Smak: wyraźna, bardzo przyjemna goryczka, pełny smak i... co tu będę czarował, żadnego miodu nie wyczułem. No może gdzieś w oddali. Smakuje trochę tak jakby dodali tego miodu przed fermentacją i został on w całości przefermentowany. Nie zmienia to faktu, ze piwo jest po prostu pyszne. Pomimo swojej wysokiej jak na Opaty ceny (coś koło 4zł) jest tego absolutnie warte.
    Opakowanie: klasyczne dla serii Opatów, tyle, ze w pięknych złocistych barwach.

    Zdecydowanie polecam, choć może nie w kategorii piwo miodowe. Popieram Dreamera, to najlepsze piwo z Broumova.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • otvirak
      Senior
      • 04-2005
      • 766

      #3
      Pivko zakupione tradycyjnie w sklepie na ul. Kobierzyńskiej w Grodzie Kraka :-) Super, że są jeszcze takie miejsca :-)
      Kolor (piva, nie sklepu ;-)): cieszy oko - jasnobursztynowy.
      Piana: na początku - jak by to powiedzieli bracia Czesi 'jako kren' ;-), potem niestety szybko ginie.
      Wysycenie: średnie (dla mnie ciut za wysokie, ale akceptowalne ;-)).
      Zapach: bardzo przyjemny; chmiel, ale bez narzucania się.
      Smak: na początku rzeczywiście posmak miodowy, potem przyjemna goryczka - super!
      Opakowanie: gustowne, kolorystycznie nawiązujące do rodzaju trunku; firmowy kapsel.
      Bardzo ciekawe pivo. Na pewno do niego wrócę. Dodam, że mimo niepoprawnego czechofilstwa ;-) starałem się wyrazić obiektywną opinię :-)
      niepoprawny czechofil


      Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
      WISŁA MISTRZ!

      Comment

      • skitof
        Senior
        • 11-2007
        • 2478

        #4
        Piana piękna, obfita i trwała, tworzy białą czapę. Zapach jest troszkę bardziej miodowy niż smak, w którym dominuje lekka goryczka chmielowa, a gdzieś po chwili mlaskając językiem można wyczuć posmak miodowy. Polecam jako ciekawą odmianę od polskich piw.

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          Chmielowisko.pl
          • 06-2004
          • 6310

          #5
          Kupione w Zofmarze za 3,70 zł.

          Kolor: Bardzo ładny złoty, ciut ciemniejszy niż zwykły pilsowy.
          Piana: Bardzo wysoka czapa, ale szybko opada.
          Zapach: Bardzo silny, z dominującym chmielem. Kopyr świetnie określił go jako "piwniczny", ciężko ująć to lepiej. W tle lekka słodowość i leciutka woń miodu.
          Smak: Bardzo treściwy, słodowy, z dość słabą goryczką. Posmak to wyjątkowo przyjemna słodowość i trochę wyraźniejsza goryczka. Miód jest wyczuwalny słabo i zgadzam się raczej z teorią, że został dodany przed fermentacją, tak więc niewiele z niego zostało.
          Opakowanie: Jak na zdjęciu Dreamera. Niestety, kapsel goły.
          Uwagi: Jak na piwo miodowe, to szansa została zmarnowana. Za to jasny lagarek wyszedł wyśmienity.

          Comment

          • Tapir
            Senior
            • 10-2009
            • 730

            #6
            Kolor - złoty, klarowny.
            Piana - obfita, gęsta ale niezbyt trwała.
            Zapach - chmielowo słodowy z przewagą tego pierwszego komponentu, bardzo delikatna miodowa nuta w tle.
            Smak - pełny, słodowy, z ładnie wkomponowaną średnią goryczką. Bardzo lekką miodową nutę można wyczuć gdzieś daleko w posmaku (chociaż zastanawiam się czy bym się jej dopatrzył, gdyby ktoś mi podał to piwo nie wspominając nic o miodowym), jest też delikatna kwasowość, która trochę "rozruszała" piwo.
            Wysycenie - średnie.
            Opakowanie - jak na zdjęciu Dreamera, goły kapsel.

            Kupione w Zofmarze.
            Smakowało mi, warte powtórzenia, chociaż jeśli ktoś nastawia się na piwo miodowe podobne do naszych to będzie rozczarowany.
            Nie mam problemu z alkoholem. Mam problem z pieniędzmi na alkohol.

            Comment

            • karol1000
              Senior
              • 09-2007
              • 1823

              #7
              Kolor - jasnozłoty, lekko mętny
              Piana - obfita, gęsta i wysoka.
              Zapach - chmielowy z delikatnym miodem, świeży
              Smak - silnie chmielony, świeży, z delikatny miodem na koniec języka. Tak jak poprzednik chyba nie widząc etykiety nie stwierdziłbym ze to piwo miodowe

              Bardzo przyjemne piwko
              LP

              Comment

              • pioterb4
                Senior
                • 05-2006
                • 4322

                #8
                Z pełną odpowiedzialnością muszę stwierdzić, że to jedyne miodowe piwo które nie tylko mogę dopić do końca ale i z przyjemnością sięgnąć po kolejne. Piwo z miodowymi akcentami a nie miód i cukier zamknięte w butelce po piwie - doskonała lekcja przykładowa dla naszych browarników jak powinno się tworzyć piwo z dodatkami.

                Comment

                • Kwadri
                  Senior
                  • 10-2009
                  • 1216

                  #9
                  Broumov, Opat Světlý Medový Ležák

                  Kolor: Ładny, złoty.
                  Piana: Biała, drobna, ale średniowysoka. Raczej nietrwała, choć długo zostawia gruby pierścień.
                  Zapach: Przyjemnie słodowy z wyraźnym chmielowym i miodowym tłem.
                  Smak: Solidna goryczka z lekką kwaskowością. Miodowe smaczki głęboko w tle, przez co piwo nie jest słodkie. Orzeźwiający z goryczkowym zakończeniem. Dobre.
                  Wysycenie: Jak na opaty wysokie.
                  Opakowanie: Nie zmieniło się od fotki Dreamera.
                  www.lkschmielowice.futbolowo.pl

                  Comment

                  • darekd
                    PremiumUżytkownik
                    • 02-2003
                    • 12171

                    #10
                    Powrót po latach. W aromacie miód nawet dość wyraźny, w smaku już wyraźniejszy chmiel. Jest jednak łagodny miodowy posmak, który zastąpił inne elementy związane ze słodem a przy okazji nadając piwu trochę krągłości. Przyjemny come back

                    Miód dodany w proporcji 1,4 g na 100 g produktu.

                    Etykieta bez zmian.

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎