Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

EDI, Dworskie Ciemne

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    EDI, Dworskie Ciemne

    zaw. alk. 8,0% (ekstr. 16%), but. 0,75 l
    kupione na miejscu, w browarze

    Zdaniem właściciela browaru - nowość! Rzeczywiście podczas wizyty w browarze piwa Dworskie wyraźnie podzielone na stojaku (przechowywane w pozycji poziomej ) na dwie kategorie: jasne i ciemne. I nikogo ma nie zmylić etykieta od jasnego na butelce - właściwe etykiety jeszcze nie dojechały z drukarni. Nie znam aż tak dobrze wyrobów EDI-ego, ale nawet jeśli to ich sztandarowe Ciemne z dodatkiem żywych drożdży, to, było nie było, rzeczywiście nowe piwo. Otwierany właśnie ciemniak aż się prosi o konfronację z kontrowersyjnie kwaśnym jasnym Dworskim. Tym bardziej, że, zdaniem właściciela, obydwa piwa mają te same parametry. Sprawdźmy:

    Kolor - ciemny, kawowy, niemal nieprzenikniony brąz; nie widać nawet zmętnienia, które - wierzę - jest mocne;
    piana - znów cały gaz (i połowa zawartości butelki) poszedł w korek; to co zostało, uformowało zwartą, drobnoziarnistą beżową warstewkę, niezbyt wysoką, ale bardzo trwałą;
    nasycenie - potężne, wyrzuca korek z butelki z niespotykaną siłą (chyba troche przedobrzyli z drożdżami);
    zapach - ciekawostka, bo oprócz ordynarnego kwasu, znanego z jasnego Dworskiego, tutaj dochodzą delikatne karmelowe nutki; czyli w sumie nieco lepiej ;
    smak - znowu kwas ; i to taki, że niewiele się różni od jasnego; cierpkowata kwasowość nie pozostawia miejsca ani dla palonego słodu (którego, przyznam nieśmiało, spodziewałem się tu wyczuć), ani dla ewentualnych smaczków karmelowych... ba, nawet goryczka jest mocno wytłumiona; kwaśność Jasnego próbowałem jeszcze jakoś rozpatrywać pod kątem smakowych podobieństw z berlińskim klasykiem - Berliner Weisse. Dla ciemniaka nie znajduje usprawiedliwienia... Do zlewu
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • dzidek1960
    Senior
    • 01-2003
    • 1548

    #2
    Ocena z ARTomatu

    Kolor: Ciemnobrunatne jak czekolada, lekko mętne. Zmętnienie jest chyba znacznie większe niż to widać, bo praktycznie przez to piwo nic nie widać. [4.5]
    Piana: Piana obfita, bardzo drobna, beżowo-brunatna. Niestety ale szybko opadająca do poziomu cienkiego wianuszka. [3.5]
    Zapach: Delikatnie kwasowy, wyrażnie wyczuwalny zapach mocno palonego słodu jakby wędzonego? w zapachu nie czuć chmielu. [3.5]
    Smak: Smak słodkawy, wyraźnie słodowy, mocno palony i lekko wędzony. Nie jest to jednak smak tego wędzonego piwa z poprzednich lat. Tu jest on jakby efektem ubocznym mocnego palenia słodu, a nie celowym. Delikatnie wyczuwalna kwaskowość, tak charakterystyczna dla piw Ediego. Minusem jest brak wyczuwalnej chmielowej goryczki. [4.5]
    Wysycenie: Chyba po raz pierwszy w piwach Ediego jest wyraźne. Bardzo drobne pęcherzyki gazu intensywnie się wydobywające z całej objętości piwa, delikatnie wyczuwalne na języku. [5]
    Opakowanie: Opakowanie identyczne jak do piw "wytrawnych" i Dworskiego jasnego, czyli butelka szampanowa z drutowanym plastikowym korkiem. Etykieta jak do Dworskiego jasnego tylko z napisem Ciemne. [4.5]
    Uwagi: Jest to piwo z drugiej warki, zupełnie inne od pierwszego. Jeżeli cała partia jest podobna to śmiało mogę je polecić do skosztowania. Warto, mimo wyższej ceny, która teraz wynosi 10 zł.

    Moja ocena: [4.075]
    Last edited by dzidek1960; 20-05-2008, 17:37. Powód: ortografia
    "Ma jednak kraj polski napój warzony
    z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
    piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
    do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
    mieszkańców, lecz i cudzoziemców
    wybornym smakiem"
    Jan Długosz, Historie Piwne
    Moja strona www w początkowym okresie budowy

    Comment

    • JAckson
      Senior
      • 05-2004
      • 6122

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dzidek1960 Wyświetlenie odpowiedzi
      Jest to piwo z drugiej warki, zupełnie inne od pierwszego. Jeżeli cała partia jest podobna to śmiało mogę je polecić do skosztowania. Warto, mimo wyższej ceny, która teraz wynosi 10 zł.
      Niestety ja piłem to piwo jakieś trzy tygodnie temu i miałem takie same odczucia jak Dreamer. Trafiło do zlewu po paru łykach. Która to była warka niestety nie wiem. Na etykiecie nie znalazłem daty przydatności do spożycia.
      Last edited by JAckson; 20-05-2008, 19:44.
      MM961
      4:-)

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎