Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brauerei-Verzeichnis Polen; Manfred Friedrich; Manfred Friedrich; 2001, [de]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    Brauerei-Verzeichnis Polen; Manfred Friedrich; Manfred Friedrich; 2001, [de]

    Brauerei ? Verzeichnis Polen
    Manfred Friedrich ? autor i wydawca, Heidelberg 2001

    Spis browarów na ziemiach polskich, opracowany na podstawie informacji zgromadzonych przez kilku kolekcjonerów z Niemiec i Polski, w tym także naszego kolegi Piwowara.

    Zasadniczą częścią jest spis browarów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. W następnych rozdziałach znajdują się wykazy browarów będących niegdyś na obszarach Polski, a obecnie w granicach Ukrainy, Białorusi, Litwy , a także spis zakładów znajdujących się na obszarze obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Uzupełnieniem pracy jest wykaz nazw miejscowości w języku niemieckim i ich polskich odpowiedników.
    Wykaz jest sporządzony alfabetycznie wg nazw miejscowości w języku polskim. W obrębie każdej miejscowości wymieniane są browary, a w nich kolejni właściciele łącznie z latami ich ?właścicielowania?. W uzupełnieniu symbolami literowymi podawane są informacje, czy znane są etykiety, podstawki, butelki i inne akcesoria kolekcjonerskie.

    No cóż, zamierzenie jest szczytne, wykonanie gorsze. Po pierwsze, autor zupełnie nie zna języka polskiego, więc nie był w stanie wychwycić ewidentnych błędów w nazewnictwie. Dodatkowo wykaz sporządzony jest na maszynie do pisania (!) nie posiadającej polskich liter, więc w przypadku niektórych nazw trzeba mocno główkować, a co chodzi.
    Zadałem sobie sporo trudu i przez kilkanaście wieczorów sprawdzałem wszystkie nazwy miejscowości korzystając z ?Wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce?, wydanego w 1975 r. Conajmniej kilkadziesiąt miejscowości z browarami albo w ogóle nie występuje na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo ma tak zniekształcone nazwy, że nie potrafiłem ich odnaleźć. W przypadku niektórych miejscowości o pospolitych nazwach trudno zgadnąć, o którą chodzi, bowiem nie ma żadnych wskazówek lokalizacyjnych, a miejscowości o tej nazwie jest kilkanaście w województwie. Z kolei brakuje kilkunastu miejscowości, które posiadam w swojej bazie danych, a w których z cała pewnością były browary; kilka miejscowości się powtarza w dwóch wariantach ? z błędem i bez błędu.
    Liczne są również błędy w pisowni nazwisk. Zdarza się, że w jednym browarze powtarza się to samo nazwisko w kilku różnych wariantach. Wprawdzie autor uprzedza w przedmowie, że w źródłach zdarzają się różne pisownie nazwisk, ale niektóre różnice naprawdę trudno wytłumaczyć.

    Dużo trudności sprawiły również autorowi zmiany właścicielskie po 1945 r., w naszym krajowym wydaniu zmiany przynależności organizacyjnej poszczególnych zakładów. Zdarzają się tu informacje całkiem nieprawdopodobne, jak ta, że browar w Kluczborku należał w latach 1950 ? 67 do Legnickich Zakładów Piwowarsko ? Słodowniczych Przemysłu Terenowego.
    Mam również pewne zastrzeżenia co do dat funkcjonowania. Informacje posiadane przez mnie w niektórych przypadkach sporo się różnią od podanych w spisie. Nie znaczy to, że, że podane daty są całkiem bezwartościowe, lecz należy podchodzić do nich z pewną ostrożnością, możliwości weryfikacji bowiem są niewielkie, zwłaszcza dotyczy to browarów bardzo małych, likwidowanych jeszcze w XIX w. Znam przypadki, że jeszcze źródła przedwojenne podają rozbieżne informacje, ale to akurat dla historyka zaskoczeniem być nie powinno.

    Mimo wszystkich mankamentów ?Brauerei ? Verzeichnis? powinien znajdować się w zbiorach przede wszystkim kolekcjonerów prowadzących własne badania historyczne i poszukiwania akcesoriów kolekcjonerskich, jest bowiem bardzo pomocny w rozpoznawaniu i opisywaniu przedwojennych etykiet i podstawek. Niestety, w Polsce nie dorobiliśmy sie jeszcze takiego wydawnictwa, mimo, że wielu kolekcjonerów prowadzi własne prace badawcze. Niski stan organizacji środowiska nie pozwala jednak na efektywna wymianę informacji i rzetelne wykonanie ?spisu browarów polskich? krajowymi siłami.
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Można to aktualnie gdzieś kupić ? Ostatnio było kilka tego typu publikacji na eBayu ale jedynie dotyczących innych krajów :/ Sprzedawca niestety okazał typową zlewkę nie odpisując mi w ogole na pytanie czy ma tą publikację. Interesowalo by mnie możliwe najaktualniejsze wydanie bo wiem że były chyba conajmniej 2.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2866

      #3
      Ile dotychczas wyszło wydań tej pozycji? Ja mam datowaną na 1996 (Furth und Essen).
      Czy poszczególne wydania bardzo się różnią?
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2542

        #4
        Ostatnie wydanie wyszło w 2001 roku, ale wiele lepsze od poprzedniego nie jest.
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          I tutaj moja prośba. Aby stworzyć bardziej wiarygodne dzieło, proponuję wpisywać tutaj znalezione w spisie Friedricha błędy. Ja znajduję na tydzień średnio dwa. Można by też w tym celu założyć osobny temat. Poradźcie coś!
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Wyjdzie druga taka książka ze spisu błędów.

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23782

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar Wyświetlenie odpowiedzi
              I tutaj moja prośba. Aby stworzyć bardziej wiarygodne dzieło, proponuję wpisywać tutaj znalezione w spisie Friedricha błędy. Ja znajduję na tydzień średnio dwa. Można by też w tym celu założyć osobny temat. Poradźcie coś!
              Załóż nowy temat i działaj, jak doświadczenie wskazuje - z czasem ludki się dołączą do pracy, niestety zawsze najtrudniejszy początek.
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Ja parę lat temu zweryfikowałem nazwy miejscowości z "Urzędowym Spisem Miescowości w Polsce". Kilkanaście w ogóle nie istnieje. Niestety mam to naniesione ręcznie w wykazie i nie wiem, czy chce mi się to przepisywać, bo musiałbym prawie całą książkę przepisać.

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #9
                  Dzisiaj dotarła do mnie smutna wiadomość, że Manfred Friedrich zmarł już w maju tego roku, w wieku 73 lat.
                  Cześć jego pamięci!
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23782

                    #10
                    Pora zakasać rękawy i rozwijać Jego dzieło... Wiele osób się nim podpierało...
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • Piwowar
                      Senior
                      • 05-2001
                      • 2542

                      #11
                      Taka myśl chodzi mi po głowie od dłuższego czasu. Niestety problem mam taki jak Krzysiu, dopiero od niedawna zacząłem sobie na poważnie robić notatki, to znaczy poprawiać błędy i zapisywać je. Kiedy zacząłem odkrywać pojedyncze błędy, myślałem że jestem w stanie je zapamiętać, a dzisiaj żeby wrócić do tego, czego nie zapamiętałem, musiałbym przejrzeć około 10000 stron gazet.
                      Archiwum piwne

                      Poznaj
                      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                      Comment

                      • Leonpraga
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 468

                        #12
                        Jeżeli chodzi o spis browarów na byłych i obecnych terenach polski, taki spis jest realizowany prze zemnie od kilku lat, inspiracją do stworzenia go był spis Friedricha. Sporo miejscowości istniejących w jego spisie nie istnieje z powodów mylenia nazw, niedostatecznego tłumaczenia, niektóre miejscowości zostały ograniczone np. z trzech występujących w spisie do jednej, bardzo dużo doszło. dokładnie nie mogę powiedzieć ile browarów jest w spisie, bo nie są jeszcze ponumerowane, ale liczbę 3 tyś., jest przekroczona.

                        Comment

                        • Misiu_PM
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 201

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                          Jeżeli chodzi o spis browarów na byłych i obecnych terenach polski, taki spis jest realizowany prze zemnie od kilku lat, inspiracją do stworzenia go był spis Friedricha. Sporo miejscowości istniejących w jego spisie nie istnieje z powodów mylenia nazw, niedostatecznego tłumaczenia, niektóre miejscowości zostały ograniczone np. z trzech występujących w spisie do jednej, bardzo dużo doszło. dokładnie nie mogę powiedzieć ile browarów jest w spisie, bo nie są jeszcze ponumerowane, ale liczbę 3 tyś., jest przekroczona.
                          Czy można się dowiedzieć czy spis został już zakończony?
                          Moja kolekcja: http://kolekcja-midura.pl

                          Comment

                          • Pendragon
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 13949

                            #14
                            Czy ktoś, kto posiada tę pozycję, byłby skłonny wypożyczyć mi tę pozycję na kilka miesięcy?
                            Znalazłem nawet na allegro oraz antykwariacie, ale cena mnie odstrasza. Aż takim zapaleńcem nie jestem by dać prawie 200 zł.
                            Cel jest szczytny, chcę stworzyć mapę na podstawie tych danych. Tak więc potrzebowałbym książki tylko na czas tworzenia mapy.
                            Last edited by Pendragon; 16-06-2013, 20:13.

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • Pendragon
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 13949

                              #15
                              Oznaczenie (g:xxxx), gdzie xxxx to rok, oznacza zapewne istnienie śladów wskazujących, że browar mógł istnieć wcześniej, tak?
                              A co oznacza R przy datach "normalnych" po prawej stronie? Nie jest to symbol zachowanych birofilii.

                              I jeszcze inna kwestia, która nurtuje mnie od jakiegoś czasu - czym spowodowany był wysyp browarów w roku 1865? Weszło w życie jakieś prawo? Wymyślono jakiś przełomowy wynalazek?

                              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎