Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

St. Peter's, Honey Porter

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    St. Peter's, Honey Porter

    zaw. alk. 4,5%, but. 0,5 l
    dostępne w Peronie 6 (Łódź)

    St. Peter's to niewielki nowoczesny browar założony całkiem niedawno, w 1996 r., ale odwołujący się do wielkich tradycji warzenia piwa w Anglii w minionych epokach. Ciekawostką są już same butelki - wszystkie piwa St. Peter's rozlewane są do owalnych flaszek, uznanych przez niektorych za najładniejsze i najbardziej charakterystyczne piwne butelki na świecie - są to repliki XVIII-wiecznych flaszek używanych w okolicach Filadelfii (USA). St. Peter's zaskakuje szeroką gamą oferowanych piw, z czego niektóre jako żywo nawiązują do starych stradycji. Przykładem jest testowany porter miodowy - praktyka dodawania miodu do piwa była powszechnie stosowana w Anglii do XIX wieku. Oczywiście Honey Porter jest piwem górnofermentacyjnym ze wszystkimi atutami właściwymi tej technologii.
    Kolor – ciemnorubinowy, pod światło wiśniowe przebłyski; pełna klarowność;
    piana – kopiasta czapa utworzona z siateczki drobnych pęcherzyków okazuje się widowiskowa, ale tylko na początku, po pewnym czasie zaczyna szybko opadać tworząc mięsistą, beżową otoczkę na powierzchni piwa;
    nasycenie – niemal zerowe, przypominające stouty;
    zapach – dominują słodkie nuty, oczywiście miodowe, ale też wymieszane z suszonymi owocami (rodzynki, figi); zapach charakterystyczny, ale po dłuższej chwili trochę zbyt mdlący, molasowaty;
    smak – niewiarygodnie kontrastuje z ulepkowatym zapachem - w smaku ani krzty slodyczy! - co wynosi tego portera na wyżyny; mamy tu solidne połączenie dwóch nut smakowych: miodowej, niesłychanie aromatycznej, a przy tym naturalnej, no i kompletnie pozbawionej słodyczy (całkowita dezorientacja dla kubków smakowych ) oraz mocnej, miejscami trawiastej, miejscami lekko kwaskowatej, kawowej goryczki; podświadome poszukiwania słodkich smaków odsłaniają dalszą głębię smaku: świeże owocowe nutki i mocny herbaciany aromat trochę zaprawiony migdałami i ziołami – tutaj wracamy do tęgiej dawki typowo brytyjskiej goryczy wyczuwalnej jeszcze w długim posmaku.
    Nietypowa kompozycja smakowa, mogąca jednak bardzo przypaść do gustu – przez cały czas czuć w tym piwie solidny kunszt sztuki piwowarskiej.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • Borysko
    Senior
    • 02-2004
    • 1144

    #2
    Piję tego portera, zastanawiając się, jak go opisać.
    Kiedy jednak znalazłem opis Dreamera doszedłem do wniosku, że nic nie mam do dodania
    Podpisuję się pod rzeczonym opisem obiema rękami, dodając, ze zapach miodu unosi się ze szklanki na odległość przynajmniej metra
    Świetny trunek, ale można na raz wypić tylko jedną szklankę, dwie to za dużo wrażeń dla kubków smakowych.

    Comment

    • Borysko
      Senior
      • 02-2004
      • 1144

      #3
      A to moje ujęcie:
      Attached Files

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #4
        O, tylko Łodzianie opisali to piwo? Cóż, ja też kupiłem w Peronie 6 i dawno temu wypiłem. Do wspaniałego opisu Dreamera dodam jeszcze, że te przepiękne, posiadające niezwykły kształt butelki są wykonywane z kolorowej stłuczki, właśnie dlatego ich barwa jest połączeniem koloru brązowych i zielonych butelek.

        Kolor: Bardzo ciemny brąz, klarowny.
        Piana: Ciężko zbudować czapę, jest bardzo nietrwała.
        Zapach: Bardzo silny, bardzo miodowy. Robi ogromne wrażenie! W tle czuć delikatne "ciemne" nutki.
        Smak: Bardzo treściwe piwo, o silnej, acz nie słodkiej nucie miodowej, a także silna palona goryczka.
        Uwagi: Przepyszny, nietypowy porter. Muszę go jeszcze kiedyś powtórzyć, tylko ta cena...

        Comment

        • porek388
          Senior
          • 11-2008
          • 213

          #5
          Nie podejmuję się oceny tego piwa. Lubię w piwach zdecydowane smaki, ale tutaj aromat i smak miodu pojawiają się z taką intensywnością, że przykrywają wszystko. Żeby było ciekawiej piwo wcale nie jest słodkie. Skąd oni wzięli taki miód to nie wiem (bo nie podejrzewam, żeby dodawali sztuczne aromaty).

          Comment

          • Snus
            Senior
            • 03-2008
            • 128

            #6
            Gdyby mi ktoś nalał to do szklanki i kazał zgadnąć co to jest, powiedziałbym że jakiś wywar z ziół na miodzie. Alkoholu bym chyba nie wyczuł.
            Ale przyznam że ten napitek to przyjemne zaskoczenie dla oczu, języka i nosa.

            Szkoda że flaszka z kapslem a nie zakręcana czy z korkiem.
            Do piwka zamiast papieroska - www.snus.pl

            Comment

            • GaryFisher
              Senior
              • 10-2009
              • 739

              #7
              St. Peter.s Honey Porter [a.4.5%]

              A traditional English porter finished with honey for a truly unique aroma. This famous old ale has been handed down through generations. Contains honey flavouring. Brewed with skill and patience in one of Britain's finest small breweries.

              Historical notes:
              St. Peter's Brewery is located in a medieval hall in a remote and beautiful corner of Suffolk. There our beers begin their lives deep below the brewery with water drawn from a pure source - as it has been for over 700 years, essential for the full flavour and pure character of all St. Peter's beers.
              Our beautiful flask-shaped oval bottle is a faithful copy of one produced c.1770 for Thomas Gierrard of Gibbstown, just across the Delaware River from Philadelphia. The original is now kept at St. Peter's Hall and is rare example
              of an oval Eighteenth Century beer bottle.


              Kolor: bardzo ciemny ale nie czarny, pod światło widać dość jasne, wiśniowe refleksy [5]

              Piana: beżowa, drobnoziarnista, wysoka i dosyć trwała [3.5]

              Zapach: na początku zdominowany przez aromat miodu, po chwili da się wyczuć lekką paloność, karmel, czekoladę i trochę owoców, przede wszystkim śliwki, wiśnie i jagody [4]

              Smak: palono karmelowy, wyraźnie miodowy, jednak miód nie przykrywa piwa, w tle sporo owoców i czekolada, palono-chmielowa goryczka niezbyt mocna ale wyraźna, aromat chmielu też trochę czuć; dobre, bardzo gładkie [4.5]

              Nasycenie: dosyć niskie ale jakoś nie wadzi [4.5]

              Opakowanie: ciężka, zielona flaszka o owalnym przekroju (wyprodukowana na wzór jakiejś XVIII-wiecznej flaszki po Ginie), z takąż owalną, malutką etykietą w beżowym kolorze ze złotą obwódką, na butelce wytłoczono logo browaru, kapsel firmowy, kontra ogromna z ryciną St. Peter's Hall. [5]

              Producent: Peter's Brewery, St. Peter's Hall, Bungay, Suffolk, NR351NQ U.K.; www.stpetersbrewery.co.uk; www.stpetershallsuffolk.co.uk
              Zakupione w: Jerusalem Tavern, 55 Britton Street, Clerkenwell, London EC1M 5QU (tel.: 020 74990 4281)
              Degustowane: 17.01.2012r. ok. godz. 17.00GMT
              Data ważności: 18.07.2012
              Soundtrack: "Ultra Payloaded" by Perry Farrell's Satellite Party

              Trzeciego ujęcia flaszki nie zamieszczę, w końcu serwer nie jest z gumy... a mam taką ładną, firmową szklankę
              Last edited by GaryFisher; 14-02-2012, 01:30.
              Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem

              Comment

              • Promil03
                Senior
                • 10-2007
                • 2833

                #8
                Bardzo smaczny i ciekawy porter. Po powąchaniu bałem się, że smak będzie zdominowany przez jeden czynnik - miód. Okazało się jednak, że nic bardziej błędnego. Smak to silna kawowa, palona goryczka. Momentami smak jest nawet cierpki, ale nie przeszkadza to w degustacji. Piękna butelka (podobnie jak w przypadku innych piw z tego browaru). Dałem za niego w Żywcu 12 zł, ale nie żałuję ani złotówki. Serdecznie polecam.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎