Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zlewanie na cichą

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • maroxan
    Senior
    • 03-2008
    • 179

    Zlewanie na cichą

    Witam wszystkich, jestem tu nowy i prosze o wyrozumialosc.

    Mam warke, za pare dni pewnie przestanie juz fermentowac, ze wzgledu na postanowienie dolozenia wszelkich staran kupilem sobie drugi pojemnik na cicha fermentacje, ale tym razem bez kranika .

    Czy moge spokojnie otworzyc kranik i zlac piwo do drugiego fermentora bez obaw ze dostanie sie tam osad z drozdzami itp.. ? czy np. zlac to przy pomocy wezyka do obciagu?

    W poprzednich nastawach nie robilem cichej i moze to moj blad, poniewaz piwa mialy posmak minimalnie drozdzowy, ale mimo tego byly dobre i wychwalana przez niektorych jako swietne.

    Pozdrawiam. Marek

    PS. przepraszam ale nie mam polskich znakow, system angielski.
    Cogito ergo sum vampiras
    moje skromne warzenie
    ________________
    Nasze fotografie
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika maroxan Wyświetlenie odpowiedzi
    Czy moge spokojnie otworzyc kranik i zlac piwo do drugiego fermentora bez obaw ze dostanie sie tam osad z drozdzami itp.. ? czy np. zlac to przy pomocy wezyka do obciagu?
    Skoro masz piwo w fermentorze z kranikiem, grzechem byłoby sobie nie ułatwić roboty. Jedyne na co zwróciłbym uwagę, to żeby nie dopuścić do pienienia się piwa. Tzn. nie polecam podstawienia drugiego fermentora i odkręcenia kranika. Piwo w taki sposób bardzo się natleni, a nie jest to korzystne. Proponowałbym, albo na kranik założyć jednak wężyk, ewentualnie drugi fermentor przechylić i lać piwo po ściance, piany ma nie być w ogóle.

    Problemem przy zlewaniu przez kranik nie jest możliwość zassania drożdży, ale możliwość pozostawienia sporej ilości dobrego piwa, która jest poniżej krawędzi kranika. Ja fermentora z kranikiem używam jedynie do rozlewu i wysładzania.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • maroxan
      Senior
      • 03-2008
      • 179

      #3
      No ale ile jest tego osadu?? i jak go wychwycic.
      generalnie naczyalem sie ze nie moze byc w fermentorze na cicha zadnych drozdzy.

      Moge tez zrobic tak, ze przy zlewaniu tym sposobem reszte ktora zostanie na dnie od razu zabutelkowac.

      Po prostu mam obawy co do tej cichej, ino ze wleje do drugiego pojemnika cos co mu moze zaszkodzic.
      Cogito ergo sum vampiras
      moje skromne warzenie
      ________________
      Nasze fotografie

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika maroxan Wyświetlenie odpowiedzi
        generalnie naczyalem sie ze nie moze byc w fermentorze na cicha zadnych drozdzy.
        A to, to jest bzdura.

        Jeżeli robisz z brewkita czy ekstraktu to butelkowałbym odrazu, bez cichej.
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • maroxan
          Senior
          • 03-2008
          • 179

          #5
          Czyli nie ma sensu robic cichej ? Na pewno nie polepszy sie tej warce ?

          Po prostu na razie nie mam gara do zacierania i odpowiednich umiejetnosci, wiec pierwsze 10-20 warek postanowilem robic na razie z brewkitow, cooper`s , muntons itp.
          Cogito ergo sum vampiras
          moje skromne warzenie
          ________________
          Nasze fotografie

          Comment

          • jacer
            Senior
            • 03-2006
            • 9875

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika maroxan Wyświetlenie odpowiedzi
            Czyli nie ma sensu robic cichej ? Na pewno nie polepszy sie tej warce ?

            Po prostu na razie nie mam gara do zacierania i odpowiednich umiejetnosci, wiec pierwsze 10-20 warek postanowilem robic na razie z brewkitow, cooper`s , muntons itp.
            Nie ma, piłem kilka dni temu takie piwo i nic mu nie brakowało.
            Milicki Browar Rynkowy
            Grupa STYRIAN

            (1+sqrt5)/2
            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
            No Hops, no Glory :)

            Comment

            • maroxan
              Senior
              • 03-2008
              • 179

              #7
              Ale w czym brewkit jest gorszy, ze nie warto robic cichej ?
              Cogito ergo sum vampiras
              moje skromne warzenie
              ________________
              Nasze fotografie

              Comment

              • GaGacek
                Member
                • 08-2004
                • 96

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika maroxan Wyświetlenie odpowiedzi
                Ale w czym brewkit jest gorszy, ze nie warto robic cichej ?
                nie jest gorszy, jest klarowniejszy
                Last edited by GaGacek; 02-04-2008, 12:39.
                [...]Najważniejsza k... jest piana ! Czasem piana siada ! Jak jest dużo alkoholu to jest mało piany ! Szklanki muszą k.... być czyste !
                Piwo traktować można azotem ( nie pomylić k.... z tlenkiem azotu) ![...]- sensor

                Comment

                • kudys11
                  Junior
                  • 12-2013
                  • 7

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                  Jedyne na co zwróciłbym uwagę, to żeby nie dopuścić do pienienia się piwa. Tzn. nie polecam podstawienia drugiego fermentora i odkręcenia kranika. Piwo w taki sposób bardzo się natleni, a nie jest to korzystne. Proponowałbym, albo na kranik założyć jednak wężyk, ewentualnie drugi fermentor przechylić i lać piwo po ściance, piany ma nie być w ogóle.
                  Moja pierwsza warka i właśnie taki błąd popełniłem, że napowietrzyłem warkę przy zlewaniu na cichą. Jak to wpłynie na warkę ?

                  Comment

                  • anteks
                    maruda
                    • 08-2003
                    • 10738

                    #10
                    Jeśli nie byłeś na żadnym kursie sensorycznym nic nie wyczujesz
                    Jak nie złapie infekcji (tfu,tfu,tfu) to będziesz pan zadowolony
                    Mniej książków więcej piwa

                    Comment

                    • karol1000
                      Senior
                      • 09-2007
                      • 1823

                      #11
                      ja na kursie nie bylem, a mokry karton wyczuwam.
                      LP

                      Comment

                      • kudys11
                        Junior
                        • 12-2013
                        • 7

                        #12
                        Co do walorów smakowych to muszą poczekać, planowany rozlew do butelek w piątek 24 styczeń i następne ze dwa tygodnie na nagazowanie.

                        Comment

                        • karol1000
                          Senior
                          • 09-2007
                          • 1823

                          #13
                          Ogolnie przy pierwszej warce się nie przejmuj. Wyciągnij wnioski z błędów. Po nagazowaniu przydałoby się jeszcze poleżakować w temp bliskiej 0 ale nie jest to konieczne.
                          LP

                          Comment

                          • dyczkin
                            Serce w kolorze blaugrana
                            • 05-2011
                            • 3657

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika karol1000 Wyświetlenie odpowiedzi
                            ja na kursie nie bylem, a mokry karton wyczuwam.
                            Co tam lekki karton. Ostatnio zdekantowałem gorącą brzeczkę, do studzenia, lejąc z góry. Efekty w piwie są że .

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika karol1000 Wyświetlenie odpowiedzi
                            Ogolnie przy pierwszej warce się nie przejmuj. Wyciągnij wnioski z błędów. Po nagazowaniu przydałoby się jeszcze poleżakować w temp bliskiej 0 ale nie jest to konieczne.
                            100 % racji.
                            Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

                            Moje warzenie // Piwny Wojownik

                            Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

                            Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika karol1000 Wyświetlenie odpowiedzi
                              ja na kursie nie bylem, a mokry karton wyczuwam.

                              Kartonowy posmak to objaw przelania na cichą z napowietrzeniem piwa?

                              @dyczkin, jakie bo kiedyś stosowano tace chłodnicze a mam wrażenie, że w Spiżu do tej pory używają i nic złego się nie dzieje?
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎