Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

patrol piwny - Mołdawia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jozi02
    Member
    • 03-2006
    • 53

    #16
    Jako ciekawostkę zamieszczam skan nadniestrzańskich 5 rubli, gdzie na drugiej stronie jest fabryka koniaków Kvint
    Swoją drogą ich waluta była kiedyś "drukowana" w polskiej mennicy państwowej

    Comment

    • abernacka
      Senior
      • 12-2003
      • 10836

      #17
      Z początkiem lutego wybieramy się do Mołdawii, jestem tylko przerażony tymi haraczami.
      Last edited by abernacka; 18-12-2008, 07:39.
      Piwna turystyka według abernackiego

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
        Z początkiem lutego wybieramy się do Mołdawii, jestem tylko przerażony tymi haraczami.
        Wystarczy, że bedziesz mieć parę piw nadbagażu, też wezmą, chyba, że po prostu Ci każą dać pięniadze.
        Oczywiście Naddniestrze to inna bajka, tam się wybieracie?
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • abernacka
          Senior
          • 12-2003
          • 10836

          #19
          Tylko Mołdawia.
          Piwna turystyka według abernackiego

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
            Tylko Mołdawia.
            Naddniestrze oficjalnie to tez Mołdawia Są tam dwa browary warzące tylko niepasteryzowane piwo. Mam info, ze niedawno podobno zaczął dzialac trzeci browar w Czoriesku (chyba w Naddniestrzu ale na mapie nie patrzyłem). Browar w Bielcach warzy piwo sezonowo, obecnie wg informacji teraz tam porodukcja stoi.

            Dobrze, że odświeżyłeś ten temat, zaraz wrzuce info o giełdzie bo wyleciał mi z głowy
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19159

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
              Wystarczy, że bedziesz mieć parę piw nadbagażu, też wezmą, chyba, że po prostu Ci każą dać pięniadze.
              Oczywiście Naddniestrze to inna bajka, tam się wybieracie?
              a co znaczy "parę" i jakich i jak często taką "opłatę" należy uiścić?
              Last edited by e-prezes; 18-12-2008, 12:16.

              Comment

              • abernacka
                Senior
                • 12-2003
                • 10836

                #22
                Becik dzięki za info o browarach w Nadniestrzu. Ale dla mnie Mołdawia to już wyzwanie przyzwyczajony jestem do ładu, który panuje w Niemczech.
                Piwna turystyka według abernackiego

                Comment

                • becik
                  Senior
                  • 07-2002
                  • 14999

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                  a co znaczy "parę" i jakich i jak często taką "opłatę" należy uiścić?

                  Opisałem wszystko w patrolu. Nie wiem którędy Abernacka będzie tam wjeżdżać, czy od strony Ukrainy czy od Rumunii. Na granicy z EU napewno bedzie "normalnie" i tam nikt niczego nie będzie chcieć, natomiast na granicach pomiędzy krajami ex-ZSRR to juz inna bajka. Ja granicę ukraińsko-mołdawską przekraczałem w Mamałydze. Milicjant ukraiński jedyne co powiedział to "daj na piwo" i to wszystko, kolejny posterunek celny Ukrainy - dałem dwa piwa (chciał kasę), potem mołdawski, wzięli 3 piwa. W drodze powrotnej było podobnie, jednemu ukraincowi spodobał sie kufel mołdawski. Dyskutować nie dyskutowałem bo jakby zaczęli sprawdzać wszystko zgodnie z przepisami co wiozę to straciłbym znacznie więcej niz ten kufel (nadbagaż piw i koniaków mołdawksich i nadniestrzańskich - naprawde polecam, szczególnie Kvintę). Tam rzadko jest napis hotel czy pensjonat, trzeba sie zatrzymac przy wiekszej knajpie i spytać czy mają noclegi, najczęsciej mają. Oczywiście płatność z rączki do rączki bez żadnej biurokracji, a i jak sie dogada to gospodarz nawet jakieś śniadanie zrobił. Taki fajny lokal jest ok 30 km od Kiszyniowa. Jak ART pozwoli wrzucę jego fotkę. W sierpniu nocleg tam kosztował 50$ ale wtedy dolar kosztował 2.10zł a był to naprawdę luksusowy pokoik.

                  Naddniestrze, uważam, że taki bastion komunizmu warto zobaczyć. To jest naprawdę moim zdaniem największa egzotyka w Europie. Trochę może to kosztować, przy odrobinie szczęścia niewiele ale to juz kwestia decyzji każdego podróżującego.

                  Abernacka, co planujecie zwiedzić?
                  Jeśli jesteś przyzwyczajony do niemieckiego porządku to napiszę tak: Twoje życie wywróci się w Mołdawii na drugą stronę
                  Dopiero od niedawna zaczęli robić drogi gdzie malują białe linie na nich Droga do Kiszyniowa (autostrada) nie ma żadnych białych pasów, żadnego oświetlenia.
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                  Comment

                  • abernacka
                    Senior
                    • 12-2003
                    • 10836

                    #24
                    Przekraczać granicę, będę w tym samym miejscu co ty, czyli Mamałydze.
                    Szczegółowego planu jeszcze nie mamy. Zapewne to, co zwykle będziemy zwiedzać, czyli browary (ps. mógłbyś podać aktualną listę browarów w Mołdawii, w beerme.com jakoś już nie wierzę ).
                    Piwna turystyka według abernackiego

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      #25
                      mam ale tylko w cyrylicy, kopiuję jak niżej

                      «АЛИФАРИУМ», г. Чадыр-Лунга, ул.Ленина, 64
                      «БИРМАСТЕР», г. Бельцы, ул.Садовяну, 35
                      «БЕНДЕРСКИЙ ПЗ», г. Бендеры, ул.Дружбы, 7
                      «БЕРЕ УНИТАНК», г. Кагул, ул.Пэчий, 22
                      «БИР ХАУЗ», г. Кишинев, бул.Негруцци, 6/2
                      «ВИТАВИТ», г. Слободзея, ул.50 лет Октября
                      «ГАЛИАРИС-КОМ», пос. Чиореску, ул.Александру чел Бун, 33/1
                      «КАХУЛ ПАН», г. Кагул, ул.Пэчий, 20
                      «КОГЫЛНИК», г. Чимишлия, ул.Дечебал, 127
                      «МАКЛЕР-ПЛЮС», пос.Будешты
                      «ФАНТЕЗИЕ», г. Бельцы, бул.Еминеску, 10
                      «ФЕОДОРА», г. Унгены, ул.Дечебал, 17
                      «ЭФЕС ВИТАНТА МОЛДОВА БРЕВЕРИ», г. Кишинев, ул.Узинелор, 167
                      «РИВЕКС», пос. Гратиешты, ул.Приетенией.
                      Last edited by becik; 18-12-2008, 14:28.
                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • abernacka
                        Senior
                        • 12-2003
                        • 10836

                        #26
                        Dzięki
                        Piwna turystyka według abernackiego

                        Comment

                        • becik
                          Senior
                          • 07-2002
                          • 14999

                          #27
                          mam trochę czasu więc więc tłumaczenie:

                          «АЛИФАРИУМ», г. Чадыр-Лунга, ул.Ленина, 64 - ALIFARIUM, Czadyr Lunga - jedyny browar położony w kolejnej nieznanej autonomii w Mołdawii w Gaugazji, już zazdroszczę, że tam będziesz bo mi zabrakło czasu

                          «БИРМАСТЕР», г. Бельцы, ул.Садовяну, 35 - BIRMASTER, Bielce, Balti

                          «БЕНДЕРСКИЙ ПЗ», г. Бендеры, ул.Дружбы, 7 - BENDERSKIJ ZAVOD, Bendery lub na drugich mapach używana znane pod rumuńska nazwą Tighina, Naddniestrze

                          «БЕРЕ УНИТАНК», г. Кагул, ул.Пэчий, 22 - UNITANC, Cahul, Kagul

                          «БИР ХАУЗ», г. Кишинев, бул.Негруцци, 6/2 - BEER HOUSE, Kiszyniów, browar restauracyjny

                          «ВИТАВИТ», г. Слободзея, ул.50 лет Октября - VITAVIT, Slobodzieja, browar położony na terenie Kombinatu Chlebnego, Naddniestrze

                          «ГАЛИАРИС-КОМ», пос. Чиореску, ул.Александру чел Бун, 33/1 - GALIARIS-KOM, Czoriesku - całkowita nowość, nie wiem gdzie dokładnie leży

                          «КАХУЛ ПАН», г. Кагул, ул.Пэчий, 20 - KAGUL PAN, Cahul, Kagul

                          «КОГЫЛНИК», г. Чимишлия, ул.Дечебал, 127 - COGILNIC, Czimiszlia, robią tylko beczkowe piwo niepasteryzowane

                          «МАКЛЕР-ПЛЮС», пос.Будешты - MAKLER PLUS, Budasti, nowy browar koło Kiszyniowa

                          «ФАНТЕЗИЕ», г. Бельцы, бул.Еминеску, 10 - FANTAZIA, Bielce, Balti

                          «ФЕОДОРА», г. Унгены, ул.Дечебал, 17 - FEODORA, Ungheni

                          «ЭФЕС ВИТАНТА МОЛДОВА БРЕВЕРИ», г. Кишинев, ул.Узинелор, 167 EFES VITANTA, Kiszyniów

                          «РИВЕКС», пос. Гратиешты, ул.Приетенией. - RIBEKS - Grateshti, nie znam tego
                          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                          Comment

                          • becik
                            Senior
                            • 07-2002
                            • 14999

                            #28
                            W Mołdawii jest nowy mini browar "Distal-Com" SRL w miejscowości Străşeni, Na razie produkują tylko piwo niepasteryzowane, maja etykiety, szkło, podstawki.
                            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                            Comment

                            • becik
                              Senior
                              • 07-2002
                              • 14999

                              #29
                              Druga wizyta w Mołdawii zaowocowała kolejnymi odwiedzonymi browarami. Rynek piwa w tym kraju rozszerza się o coraz większą ilość piw niepasteryzowanych. Niestety - dystrybucja najlepsza nie jest co bezpośrednio wpływa na ich smak. Takim przykładem jest malutki browar w Straseni, warzący jedynie jedno piwo niepasteryzowane, które w barku przy browarze jest doskonałe, natomiast to samo piwo sprzedawane z beczki w jednym sklepie/barze w Kiszyniowe jest po prostu mętne i kwaśnawe.

                              Pojawia się, niestety, coraz większa ilość piw w PET-ach. I to nie w byle jakich, nie jakieś tam jednolitrowe, tylko dwulitrowe, niektóre mniejsze browary nawet piwa 0.5 sprzedają w plastiku.

                              Informacja o nowym browarze restauracyjnym - "Flying Pig" okazała się na wyrost. Jest to ekskluzywna piwna restauracja, która sprzedaje z beczki pod własnymi firmowymi nalewakami piwa z różnych małych browarów (np "Flying Pig Unpasteurizada", "Flying Pig Bruna" etc. Normalka, dowiedzieć się co to są za piwa jest niemożliwe. W lokalu są oczywiście jeszcze nalewaki innych popularnych piw, w tym kiszyniowskiej Vitanty. Knajpa posiada własne wafle.

                              Coraz bardziej popularne są w samej Mołdawii beczki z kwasem na ulicach. O ile takie widywałem wcześniej jedynie w Naddniestrzu to teraz już można było skosztować takiego kwasu w samym Kiszyniowie i w okolicznych miejscowościach.

                              Kolejnym odwiedzonym regionem w Mołdawii była następna autonomia w tym kraju - Gagauzja. Działały tam wcześniej dwa browary, dziś już niestety oba zamknięte (odwiedzony jeden) w Czadyr Lunga i w Komracie. Jako, ze Gagauzi są pochodzenia tureckiego to obecnie napisy bywają już w 3 językach, mołdawskim (rumuńskim), rosyjskim i tureckim. Piwa jakie tam widziałem to niestety sam Kiszyniów, nie widziałem nic nawet z w miarę bliskiego Cahulu.

                              I to chyba tyle na ten czas, jako coś dodatkowo mi się przypomni, napiszę.
                              Attached Files
                              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                              Comment

                              • darekd
                                PremiumUżytkownik
                                • 02-2003
                                • 12118

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                                Rynek piwa w tym kraju rozszerza się o coraz większą ilość piw niepasteryzowanych. Niestety - dystrybucja najlepsza nie jest co bezpośrednio wpływa na ich smak.
                                To już wiem do jakiego kraju można przyrównywać nasz rynek piwny...

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎