Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browarnictwo łódzkie...

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Lord_Beton
    Junior
    • 06-2008
    • 1

    Browarnictwo łódzkie...

    Witam!

    Przymierzam się do pisania pracy mgr na temat historii browarnictwa łódzkiego, z naciskiem na okres międzywojenny. Jak dotąd dotarłem do tego, że w tym czasie działało 7 browarów na terenie Łodzi:

    - Towarzystwo Akcyjne Browaru Parowego Sukcesorów Karola Anstadta, Pomorska 34/36

    - Browar Ludwika Anstadta, ul. Szneja 15 (Sędziowska)

    - Browar i Fabryka Octu Gustawa Keillicha, ul. Orla 25

    - Browar Parowy Bracia Keillich Spadkobiercy, ul. Napiórkowskiego 46/52 (Przybyszewskiego)

    - Browar Thomas (potem: Browar Parowy Izraela Krakowskiego), ul. Zgierska 73

    - Browar Parowy F.J. Lorentz

    - Browar Parowy Gottlieba Hauslera, ul. Zawiszy 28 (Zawiszy Czarnego)

    Jeśli chodzi o literaturę, jest raczej biednie...znalazłem na razie książeczkę:

    Browarnictwo łódzkie przełomu XIX i XX w., red. Mariusz Kulesza, Łódź 1983

    Tam niestety na temat okresu międzywojennego są ledwo 2 strony...Wiem, że pan Mirosław Jaskulski zajmował się tą tematyką, ale wiem też, że mnóstwo rzeczy pisze "do szuflady". Natknąłem się też na książki:

    Sławomir Rytych, Piwowarstwo łódzkie do roku 1864, 2005
    oraz
    Chybała M., Browarnictwo Łódzkie XIX i XX w.

    Niestety poza informacją, że istnieją, nie mam absolutnie pojęcia, gdzie można je znaleźć

    To dopiero początek poszukiwań, na pewno czekają mnie sterty archiwów i tym podeobne przyjemności...ale będę wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące tej tematyki! Każdy punkt zaczepienia jest dobry, więc baaardzo proszę o wszelkie wskazówki dotyczące literatury, wzmianek w prasie, źródeł itd. Dzięki!

    pozdrawiam
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Tutaj masz trochę info o książce której szukasz


    Przeglądałem ją kiedyś. Nie jest może zbyt gruba ale bardzo dobra. Chyba póki co najlepsza z traktujących powyższy temat. Niestety cholernie ciężka do ustrzelenia. Poszukuje ją wielu birrofilistów w tym ja. Była pare razy na allegro ale schodziła za spory pieniądz. Może w którejś z łódzkich bibliotek będzie dostępna....
    PS gratuluję nick'a . Jest dobry. Tak 3maj.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #3
      Sorki, że znowu spamuję historii, ale trzeba powiedzić, że to doskonała nazwa dla browaru domowego (np mojego) :
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Lord_Beton Wyświetlenie odpowiedzi
      Browar i Fabryka Octu Gustawa Keillicha, ul. Orla 25
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • Myszon007
        Senior
        • 02-2007
        • 1208

        #4
        Szykuje się nowa książka o historii browarów w Łodzi... Zamieszczam artykuł z Dziennika Łódzkiego.
        Pieniądze na książki o Łodzi

        Dziennik Łódzki (Ad.)

        2011-08-30 08:45:01, aktualizacja: 2011-08-30 09:41:05

        Łódzcy bohaterowie, modernizm w Łodzi oraz browary łódzkie to tematy książek, których wydawcy dostaną dofinansowanie z urzędu miasta. Miasto rozdzieliło ponad 36 tys. zł na dofinansowanie "łódzkich" publikacji.

        Pieniądze na książki o Łodzi
        Dotacja miejska to kontynuacja konkursu, w którym w sumie na niskonakładowe, niekomercyjne książki związane z Łodzią przeznaczono około 120 tys. zł.

        W drugiej części konkursu zdecydowano dofinansować pozycje:

        1. Andrzej Terlecki: Zapomniani łódzcy bohaterowie - 17 620 zł

        2. Joanna Olenderek: Łódzki modernizm. Tom I. Obiekty użyteczności publicznej - 12 700 zł

        3. Marcin Jerzy Szymański: Browary Łodzi i regionu - 6000 zł
        Źródło: http://www.dzienniklodzki.pl/aktualn...odzi,id,t.html
        ♪♫

        Comment

        • LordBeton
          Junior
          • 01-2009
          • 9

          #5
          Nie Marcin Jerzy, tylko Marcin Jakub!!!

          Skopali sprawę, eh

          Książka ta to znacznie uzupełniona wersja mojej pracy magisterskiej - jej początki widać w pierwszym poście tej dyskusji Włożyłem w nią mnóstwo pracy - mam nadzieję, że się spodoba

          Comment

          • genea
            Senior
            • 02-2006
            • 1515

            #6
            Ja tam się już nie mogę doczekać kiedy zagłębię się w lekturze
            Zbieram wszystko związane z browarem Stella Artois.
            Bractwo Piwne

            Czasami najlepszym wyjściem jest wyjście na piwo...
            Wolę być znanym piwoszem niż anonimowym alkoholikiem...

            Comment

            • Leonpraga
              Senior
              • 02-2005
              • 468

              #7
              Witam, wyliczyłem z twoich danych 7 browarów Łódzkich, a było ich ponad 12 w Łodzi, licząc obecne granice województwa łódzkiego, z obecnymi i nie istniejącymi było ponad 60 browarów , jest to ciężki temat który dotyczy ponad 70 browarów, więc ja też z chęcią bym tą książkę przeczytał.

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23793

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika LordBeton Wyświetlenie odpowiedzi
                Nie Marcin Jerzy, tylko Marcin Jakub!!!

                Skopali sprawę, eh

                Książka ta to znacznie uzupełniona wersja mojej pracy magisterskiej - jej początki widać w pierwszym poście tej dyskusji Włożyłem w nią mnóstwo pracy - mam nadzieję, że się spodoba
                Odezwij się jak będziesz gotów, na pewno znajdzie się miejsce w naszym sklepiku na ciekawą pozycję książkową o browarnictwie tego regionu.
                Last edited by ART; 26-09-2011, 20:46.
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • LordBeton
                  Junior
                  • 01-2009
                  • 9

                  #9
                  W książce skupiam się głównie na Łodzi - szczegółowo omówione są dzieje browarów Anstadtów (przy Północnej, Sędziowskiej i w Zduńskiej Woli), browaru braci Gehlig (dzisiejszy park Śledzia od strony ul. Ogrodowej), browaru przy dzisiejszej ul. Kopernika (czyli należący do Milscha, potem Kamieńskiego, potem Tow. Akc. Browaru Łódź), oraz browarów Keilichów - w sumie to głównie tego przy ul. Sędziowskiej. O reszcie browarów niewiele się zachowało, są to głównie resztki dokumentacji różnych instytucji.

                  Poza tym dość szeroko opisuję browary w Piotrkowie.

                  Temat nie jest wyczerpany, to jasne. Wydaje mi się, że dość dobrze zrobiłem browarnictwo fabryczne w Łodzi, Zduńskiej Woli i Piotrkowie. Reszta jest głównie zasygnalizowana. Żeby opracować region kompleksowo, trzeba by wielu miesięcy pracy i wielu godzin nad dokumentami polskimi, ale głównie rosyjskimi i niemieckimi.

                  Trudno mi się odnieść do wszystkich kwestii szczegółowo - książka powoli się drukuje, jak już się ukaże i ją zechcecie przeczytać, chętnie podyskutuję na konkretne zagadnienia i przyjmę wszelkie uwagi

                  @Leonpraga - data pierwszego postu mówi sama za siebie, od tego czasu minęło wiele godzin w Archiwum i Bibliotekach, a moja wiedza się zwiększyła dość poważnie...


                  @ Art - Oczywiście, jak się już ukaże, na pewno dam znać!
                  Last edited by LordBeton; 26-09-2011, 20:56.

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika LordBeton Wyświetlenie odpowiedzi
                    Wydaje mi się, że dość dobrze zrobiłem browarnictwo fabryczne w Łodzi, Zduńskiej Woli i Piotrkowie. Reszta jest głównie zasygnalizowana. Żeby opracować region kompleksowo, trzeba by wielu miesięcy pracy
                    To ile czasu zajeło Ci napisanie tej książki ? Kilka dni czy tygodni ?
                    Książki pisze się czasami kilka lat... Tak czy siak chętnie po nią sięgnę jak po każdą traktującą o polskim browarnictwie, zwłaszcza o takim które do tej pory opisane było w bardzo poszukiwanej ale za to bardzo cienkiej (w sensie objętości) broszurze.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • LordBeton
                      Junior
                      • 01-2009
                      • 9

                      #11
                      Równe dwa lata pracy. Książka ma pełen aparat naukowy - każda rzecz jest na dokumentach. Zanim wyśmiejesz - przeczytaj. Wtedy możemy porozmawiać Odkryłem naprawdę sporo fajnych rzeczy, do tej pory nieznanych.
                      Last edited by LordBeton; 26-09-2011, 21:05.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Absolutnie nie wyśmiewam. Chętnie przeczytam. Napisałeś że kompleksowe opracowanie tematu to kilka miesięcy pracy a Ty poświęciłeś 2 lata więc zapowiada się nieźle. Czekamy.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Leonpraga
                          Senior
                          • 02-2005
                          • 468

                          #13
                          Dwa lata pracy nad browarami łódzkimi równa się 20 procent wiedzy na ten temat, przez tak krótki czas nie da się skompletować materiału i napisania poważnej książki o historii browarów łódzkich, chyba że zarys który juz powstał, życzę ci żeby twoja książka wniosła coś nowego do znanych juz publikacji i życzę wielkiego uporu w pogłębianiu wiedzy o browarach łódzkich. Pozdrawiam.

                          Comment

                          • Leonpraga
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 468

                            #14
                            Jeżeli chodzi o Milscha to nie potem Kamiński, tylko długo , długo Robert Schnerr a dopiero potem Kamiński, od 1901 roku.

                            Comment

                            • LordBeton
                              Junior
                              • 01-2009
                              • 9

                              #15
                              @ Leonpraga:

                              Ponownie napiszę - jeśli zechcesz przeczytać, chętnie przyjmę wszystkie uwagi i komentarze na przyszłość. Wstrzymajmy się z ocenami, ok? Znam historię browaru przy ul. Kopernika i przejrzałem sporo archiwów na ten temat - ale nie będę przepisywał tu przecież całej książki. Poważny ze mnie facet (chociaż po nicku może wydawać się inaczej ), a książka zebrała pozytywne recenzje kilku profesorów Uniwersytetu Łódzkiego.

                              Dokumenty, dotyczące funkcjonowania browarów w Łodzi i okolicy na przełomie XIX/XX wieku są szczątkowe - oddzielne zespoły mają tylko Spóła Akcyjna Anstadtów i browar Gustawa i Artura Keilichów. Reszta to szukanie na ślepo aktów notarialnych, sądowych itd. itd. Do książki przejrzałem około 2000 - 3000 teczek po polsku, rosyjsku i niemiecku w Archiwum Państowowym w Łodzi, Sądzie w Łodzi i Zduńskiej Woli - a tak się składa, że do większości z tych archiwów nikt wcześniej nie zaglądał - także Wy - bo w ewidencji informacji na ten temat brak.

                              Nie będę się już tłumaczył - z chęcią podyskutuję na konkretne kwestie, jeśli będziecie chcieli się pospierać na konkretne tematy, związane z łódzkimi browarami. Trochę dziwne, że wystawiacie recenzje o czymś, czego nie widzieliście. Tyle z mojej strony na razie, pozdrawiam.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎