Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze kroki z ekstraktami - prośba o wsparcie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bejot
    Junior
    • 11-2008
    • 19

    Pierwsze kroki z ekstraktami - prośba o wsparcie

    Witam wszystkich,
    To moje pierwsze kroki, więc proszę o łagodne traktowanie

    Przymierzam się do warzenia, chciałbym zacząć od ekstraktów ze względu na brak sprzętu do zacierania (i umiejętności), małymi kroczkami... Chciałbym prosić o korektę przepisu utworzonego przeze mnie na bazie tego z BA na Alt'a:

    - Vienna Red - ekstrakt słodowy Weyermann - 4 kg
    - Chmiel aromatyczny Lubelski - granulat 100 g
    - Safbrew S-33 saszetka 11,5 g

    Trochę zastanawia mnie brak chmielu goryczkowego, ale chyba przy tej ilości aromatycznego powinna powstać właściwa gorycz?

    Jaki ekstrakt słodowy dodać do fermentacji wtórnej w butelkach, czy ma to istotne znaczenie dla smaku?

    Co sądzicie o powyższych proporcjach, co można by w nich zmienić/dodać/usunąć?
  • kolomar
    Senior
    • 12-2005
    • 175

    #2
    Z tym Altem to trochę dziwna sprawa. Widzę, że wzorujesz się na zestawie surowców z BA. Jak ja pierwszy raz zakupiłem ten zestaw, to jeżeli mnie pamięć nie myli a był to rok 2006 to w tym zestawie BA dodawał tylko i wyłącznie chmiel goryczkowy (ok 50g.)- Marynkę. Teraz dodaje tylko 100g aromatycznego - Lubelskiego... Bądź tu mądry
    Może salomonowym rozwiązaniem byłoby dać trochę marynki (tak ze 30g) i trochę lubelskiego (też ze 30g) jeżeli jednak miałoby to się wiązać z dodatkowym, osobnym zamówieniem, to gra raczej nie jest warta świeczki...
    Nie przejmuj się tak czy siak piwo wyjdzie dobre...
    Last edited by kolomar; 30-11-2008, 23:51.
    Warzenie piwa

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #3
      Alty chmieli się głównie dla goryczki, zalecane są "szlachetne" chmiele, a za takie uznaje się aromatyczne.
      Ja chmieliłbym na Twoim miejscu 70g na 60min i 30g na 20min.

      Do refermentacji spokojnie wal zwykły cukier...
      Last edited by Seta; 01-12-2008, 09:38.
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • macas
        Senior
        • 02-2008
        • 680

        #4
        Ja tam bym dał 70-80g chmielu, ale mało z ekstraktów robiłem, więc nie jestem biegły.
        Natomiast do refermentacji dał bym albo część ekstraktu, albo glukozę (mniejsze szanse na granaty, niż po zwykłym cukrze)
        Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
        Beniamin Franklin

        Comment

        • Seta
          Piję piwo
          • 10-2002
          • 6964

          #5
          Macas: Czemu uważasz że przy zwykłym cukrze rośnie szansa na granaty? Glukoza jest lepsza, bo łatwiej przyswajalna przez drożdże, ale zakładam, że kolega nie ma "na stanie", więc bez sensu, żeby specjalnie zamawiał. Z cukrem też będzie OK. Nie za dużo - 6-7g na litr.
          Co do chmielu dałbym cały, bo alt ma być dość gorzki. Druga porcja dla posmaków chmielowo-żywicznych. Doświadczenie z ekstraktami nie ma nic do rzeczy - ja nie mam żadnego.
          Last edited by Seta; 01-12-2008, 10:01.
          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

          Comment

          • bejot
            Junior
            • 11-2008
            • 19

            #6
            Dziękuję za wszystkie informacje.
            Seta: O chmielu myślałem właśnie jako podzielenie go w proporcjach 80g/20g. Tylko troszkę mnie zmylił brak chmielu goryczkowego.
            A co do glukozy, to bez problemu kupię ją w spożywczym albo w ostateczności w aptece. Myślałem o ilości 20g/butelkę, ale jak słyszę miałbym w piwniczce głośno

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Po pierwsze, wiele zależy od metody dodawania tego chmielu do brzeczki, ale po 100g Lubelskiego w granulacie, to wykrzywia gębę, nawet największym miłośnikom goryczki np. mnie. Normalni ludzie tego w ogóle nie ruszą. Dopiero po roku leżakowania, piwko jest pite jako solidnie chmielone, a nie przechmielone. Jeżeli to Twoja pierwsza warka, to pewnie będziesz chciał je pić wcześniej niż po roku. Sugerowałbym zmniejszenie ilości chmielu do 70g.

              Co do refermentacji, to poczytaj chłopie forum, bo zrobisz sobie, albo jeszcze komuś krzywdę. 3g na butelkę w zupełności wystarczą. Cukier tym się różni od gluokzy, że dajemy go trochę ok. 5% mniej niż glukozy.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • bejot
                Junior
                • 11-2008
                • 19

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Co do refermentacji, to poczytaj chłopie forum, bo zrobisz sobie, albo jeszcze komuś krzywdę. 3g na butelkę w zupełności wystarczą. Cukier tym się różni od gluokzy, że dajemy go trochę ok. 5% mniej niż glukozy.
                Masz rację, dałbym ciała. Za The Beer Recipator lekko nagazowany Altbier wymaga 120g cukru dla 20 litrów piwa.

                Comment

                • Seta
                  Piję piwo
                  • 10-2002
                  • 6964

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                  Po pierwsze, wiele zależy od metody dodawania tego chmielu do brzeczki, ale po 100g Lubelskiego w granulacie, to wykrzywia gębę, nawet największym miłośnikom goryczki np. mnie. Normalni ludzie tego w ogóle nie ruszą. Dopiero po roku leżakowania, piwko jest pite jako solidnie chmielone, a nie przechmielone. Jeżeli to Twoja pierwsza warka, to pewnie będziesz chciał je pić wcześniej niż po roku. Sugerowałbym zmniejszenie ilości chmielu do 70g.
                  Rzeczywiście - wziąłem i policzyłem... Sorki za nieścisłość.
                  Zakładając, ze robisz 20l to 70g będzie dość. I to nawet podzielone po połowie (po 35g) na 60 i 30 minut. Zakładając, że masz lublina 4%-alfa, powinno Ci to dać aż 45IBU.
                  Myślałeś już JAK (w siateczkach, czy z dekantacją) będziesz chmielił?

                  PS. Odpaliłem jeszcze Promasha i zrobiłem teścik na "hop time". Wyszło mi, ze nawet jeśli w BA przechowywali chmiel przez 24 miesiące (ciągle sprzedają rocznik 2006!) w lodówce (0*C), to alfa-kwasy powinny spaść z 4% do 2,4%! Przy zamrażarce i -13*C spada z 4% do 3%! Teraz to dopiero głupi jestem...
                  Last edited by Seta; 01-12-2008, 11:27.
                  Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                  Comment

                  • bejot
                    Junior
                    • 11-2008
                    • 19

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                    Zakładając, ze robisz 20l to 70g będzie dość. I to nawet podzielone po połowie (po 35g) na 60 i 30 minut. Zakładając, że masz lublina 4%-alfa, powinno Ci to dać aż 45IBU.
                    A mogę prosić o naukę, jak się liczy IBU, bo znalazłem tylko wpis napisany przez ART na HBU:

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                    jeśli znasz zawartość procentową alfakwasów w swoim chmielu i wiesz ile go dodałeś do wiadomej ilości brzeczki to chyba nie będzie problemu żeby określić (z niedużym błędem) goryczkę w stopniach HBU (Homebrew Bittering Units)

                    x = (ilosc chmielu * zawartosc alfakwasów) / obj. brzeczki


                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                    Myślałeś już JAK (w siateczkach, czy z dekantacją) będziesz chmielił?
                    Myślałem o dekantacji, bo sądziłem, że siateczki nadają się tylko do szyszek, ale chyba jestem w błędzie?

                    Comment

                    • kopyr
                      Senior
                      • 06-2004
                      • 9475

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bejot Wyświetlenie odpowiedzi
                      Myślałem o dekantacji, bo sądziłem, że siateczki nadają się tylko do szyszek, ale chyba jestem w błędzie?
                      Dobrze myślałeś. Siateczki i granulat to marnotrawstwo chmielu i niepewność efektu końcowego. Granulat sypiemy do brzeczki.
                      blog.kopyra.com

                      Comment

                      • Seta
                        Piję piwo
                        • 10-2002
                        • 6964

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bejot Wyświetlenie odpowiedzi
                        A mogę prosić o naukę, jak się liczy IBU
                        Będzie ciężko (patrz tu) - w praktyce korzysta się z np Promasha lub tego.
                        Ale z Twoim dwuletnim chmielem, to nie będzie tak łatwo...
                        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                        Comment

                        • bejot
                          Junior
                          • 11-2008
                          • 19

                          #13
                          Hmm, znalazłem coś takiego: http://www.browar.biz/forum/showpost...&postcount=655, postaram się porównać toto z http://www.beeripedia.com/index.php/IBU, ale chwilowo brak mi czasu.

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                          Ale z Twoim dwuletnim chmielem, to nie będzie tak łatwo...
                          A może po prostu założę, że chmiel, który dopiero zakupię z pozostałymi surowcami, ma ze względu na rocznik (zbiór 2007) 3% alfa-kwasów, i z tego postaram się stworzyć coś w okolicy 45IBU?
                          Last edited by bejot; 01-12-2008, 14:56.

                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            #14
                            Wiesz - w sumie to się nie przejmuj. Nawet jak nie wstrzelisz się w ramki stylu, to nic złego się nie stanie. Najgorsze to przesadzić na plus - goryczka może być za duża, żeby dało się wypić bez soku.
                            Daj 60-70g na 60min. Resztę zostaw sobie na drugie piwo.
                            Zobaczysz. Efekt i tak będzie zaskakująco dobry!
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • bejot
                              Junior
                              • 11-2008
                              • 19

                              #15
                              Dziękuję za słowa otuchy. Jeszcze tylko pytanie o drożdże: czy taka ilość nie będzie zbyt duża?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎