Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Carahelle, carapilsy i inne carabzdury;-)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron Wyświetlenie odpowiedzi
    A ja sądzę, że carapils został zrobiony dla leniwych - dodanie tego słodu w zacieraniu infuzyjnym ma zasymulować dekokcję - bez której jak wiadomo lager nie ma prawa nazywać się pilsem
    No właśnie Stasiek.
    To bardzo długie chmielenie raczej karmelizuje cukry w pilsach.Pamiętacie jak to długo trwało w oryginale?
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • Marusia
      Senior
      • 02-2001
      • 20211

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
      trzeba drożdża spytać.
      Ale one małomówne te drożdże jakieś są, więc dochodzę prawdy tutaj Już zaczyna się robić ciekawie
      www.warsztatpiwowarski.pl
      www.festiwaldobregopiwa.pl

      www.wrowar.com.pl



      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
        A se kolega przypomina, że fermentowałem "testową miniwakę" wyłącznie ze skarmelizowanego cukru i odfermentowała do normalnego poziomu a ponoć drożdże miały nie zjadać karmelu.
        A dlaczego drożdże miałyby nie zjeść skarmelizowanego cukru?
        blog.kopyra.com

        Comment

        • Marcin_wc
          Senior
          • 09-2005
          • 2115

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
          A tak serio carapils tym się różni od pilzneńskiego, że nie jest aktywny enzymatycznie
          Jest aktywny, może mniej, ale jest.

          Comment

          • Marcin_wc
            Senior
            • 09-2005
            • 2115

            #20
            Co do głównego pytania, to moim zdaniem jeśli potrzebny jest karmel jasny i ciemny, to potrzebne są też formy pośrednie oraz karmele jaśniejsze. Dlaczego nie przydają nam się wszystkie odpowiedział Kopyr za pierwszym razem.
            Ja też jestem za tym, że Strzegom plus kilka wybranych specjalnych wystarczy.

            Comment

            • fidoangel
              Senior
              • 07-2005
              • 3489

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
              Jest aktywny, może mniej, ale jest.
              Jakim cudem?Chyba gdyby był scukrzany amylazą bakteryjną?
              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

              Comment

              • Marcin_wc
                Senior
                • 09-2005
                • 2115

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                Jakim cudem?Chyba gdyby był scukrzany amylazą bakteryjną?
                Nie rozumiem, a co ma scukrzenie do dezaktywacji enzymów?

                Comment

                • fidoangel
                  Senior
                  • 07-2005
                  • 3489

                  #23
                  Nie scukrzanie tylko temperatura w której giną amylazy ze słodu.
                  "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                  Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                  Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                  Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                  Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                  Comment

                  • Marusia
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 20211

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
                    Co do głównego pytania, to moim zdaniem jeśli potrzebny jest karmel jasny i ciemny, to potrzebne są też formy pośrednie oraz karmele jaśniejsze.
                    No ale po co? Wszak użycie w mniejszej ilości słodu strzegomskiego jasnego da nam efekt podobny do tego, jakbyśmy dali więcej carahella.
                    www.warsztatpiwowarski.pl
                    www.festiwaldobregopiwa.pl

                    www.wrowar.com.pl



                    Comment

                    • Marcin_wc
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 2115

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                      Nie scukrzanie tylko temperatura w której giną amylazy ze słodu.
                      W przeciwieństwie do reszty karmelowych carapils nie jest tak długo przetrzymywany w wysokiej temp., więc część enzymów pozostaje.

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19167

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
                        Co do głównego pytania, to moim zdaniem jeśli potrzebny jest karmel jasny i ciemny, to potrzebne są też formy pośrednie oraz karmele jaśniejsze. Dlaczego nie przydają nam się wszystkie odpowiedział Kopyr za pierwszym razem.
                        Ja też jestem za tym, że Strzegom plus kilka wybranych specjalnych wystarczy.
                        i tu przychylam się do zdania kolegi. Carahell i carapils są mi potrzebne do piw jasnych karmelowych... Maruś, ja sobie bez nich maibocka (w domyśle jasnego) nie wyobrażam. Bisquotowy ma zupełnie inny bukiet. Pilseński jasny ze Strzegomia jest w tej materii dość surowy, ale to też zależy (jak wspomniałem) od wielu czynników. słody z BA ostatnio są jakby zleżałe ilekroć je kupuje. Pamiętam swój pierwszy czekoladowy od nich... ech miodzio czekoladka już z paczki przez rozpakowaniem pachnąca.

                        Comment

                        • Marcin_wc
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 2115

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                          No ale po co? Wszak użycie w mniejszej ilości słodu strzegomskiego jasnego da nam efekt podobny do tego, jakbyśmy dali więcej carahella.
                          Ktos inny może napisać, że podobny efekt można uzyskac dając małą ilość ciemnego karmela, Ty sie z tym nie zgodzisz, ja też, więc zapotrzebowanie na mnogość karmelowych słodów zależy od możliwości sensorycznych. Takie moje zdanie.

                          Comment

                          • fidoangel
                            Senior
                            • 07-2005
                            • 3489

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
                            W przeciwieństwie do reszty karmelowych carapils nie jest tak długo przetrzymywany w wysokiej temp., więc część enzymów pozostaje.
                            A o czasie życia aktywowanych amylaz ze słodu zapomniałem wtedy dopisać.Słyszał Ty o czymś takim?
                            Last edited by fidoangel; 08-01-2009, 17:12.
                            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                            Comment

                            • Marcin_wc
                              Senior
                              • 09-2005
                              • 2115

                              #29
                              Żeby nie przeciągać poszperałem po forum.

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Czes Wyświetlenie odpowiedzi
                              Z wyjątkiem najjaśniejszych, np Carapilsu w którym życie enzymatyczne jeszce się tli, są oczywiście enzymatycznie martwe. Enzymy zostały zniszczone na etapie prażenia tych słodów, w temperaturach sporo wyższych niż 100 *C.
                              Zapomniełem wcześniej dopisać, że tak duża ilość słodów karmelowych jaka jest dostepna jest moim zdaniem niepotrzebna ze względu na losowość w domowym piwowarstwie, gdzie słabe mieszanie i lekkie przypalenie dadzą wiecej niż zamiana 200g słodu na ciemniejszy o 100EBC.
                              Last edited by Marcin_wc; 08-01-2009, 17:24.

                              Comment

                              • Marusia
                                Senior
                                • 02-2001
                                • 20211

                                #30
                                Co do cytatu z Czesa: no właśnie nie rozumiem, jakim cudem PRAŻONY carapils ma taką samą barwę, jak pilzneński.
                                www.warsztatpiwowarski.pl
                                www.festiwaldobregopiwa.pl

                                www.wrowar.com.pl



                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎