Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy ktoś z was orientuje się trochę w kwestii funduszy emerytalnych?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • żąleną
    Sojowe Oddziały Bojowe
    • 01-2002
    • 13239

    Czy ktoś z was orientuje się trochę w kwestii funduszy emerytalnych?

    Mam taki problem:

    Parę lat temu, kiedy te fundusze startowały, zadzwoniła do mnie siostra i poprosiła mnie, żebym zapisał się do funduszu, któremu ona zbiera klientów. Skoro nie zarabiam, a więc i nie odprowadzam, to zapis byłby nieważny, a ona w międzyczasie za pozyskanego klienta zgarnie kasę. No to się zgodziłem, co mi szkodziło.

    Teraz co parę miesięcy przychodzą do mnie świstki z tego funduszu. No i nie wiem, czy jeśli zacznę pracować, to jestem zmuszony odprowadzać do tego właśnie funduszu dopóki nie zmienię go na inny, czy normalnie mogę sie zapisać do jakigokolwiek funduszu bez załatwiania sprawy w tym 'starym'. Macie jakieś pojęcie na ten temat? Jestem ciekaw, bo gdzieś mi się obiło o uszy, że zmiana funduszu to nie taka prosta sprawa i chyba nawet kosztuje.

  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23792

    #2
    nie przejmuj się i tak istnieje wysokie prawdopodobieństwo że i tak ZUS nie będzie przelewał Twoich pieniędzy na konto funduszu, bez względu na to który wybierzesz (wiem z autopsji.. )
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • żąleną
      Sojowe Oddziały Bojowe
      • 01-2002
      • 13239

      #3
      Poważnie? To co się dzieje z tą kasą?

      A nie ma możliwości, żeby pieniążki bezpośrednio płyneły do funduszu? Bo ja na przykład najprawdopodobniej będę się utrzymywał z pracy na zlecenie, czy umowy o dzieło - nie wiem jak nazwać pracę tłumacza. Czy w takim razie nie mogę sam sobie pójść do jakiegoś funduszu?
      Last edited by żąleną; 29-05-2002, 18:21.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23792

        #4
        pieniądze i tak najpierw musisz zapłacić ZUSowi, on zrobi (albo nie zrobi) reszte. samemu możesz wpłacać na OFE ale na III filar.

        mam nadzieje dla innych że mój przypadek jest skrajnym i tylko w moim wypadku zawsze gdy chcę się dowiedzieć dlaczego moje pieniądze nie są na koncie w OFE to w ZUSie akurat jest awaria komputerów.
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • kangurpl
          Senior
          • 03-2002
          • 2660

          #5
          Re: Czy ktoś z was orientuje się trochę w kwestii funduszy emerytalnych?

          żąleną napisal/a
          Mam taki problem:
          czy normalnie mogę sie zapisać do jakigokolwiek funduszu bez załatwiania sprawy w tym 'starym'.
          Nie możesz należeć do 2 funduszy, zapisałeś się i jest to obowiązujące.
          Fundusz mozna zmienić, ale ile to kosztuje to nie wiem, chyba potrącają coś z uzbieranych składek.
          Ale skoro nic im nie płaciłeś

          ZUS będzie za Ciebie przelewał składki na fundusz, mają wprawdzie spore zaległości, ale fudusze skrupulatnie liczą ile im się należy i doliczają sobie odsetki.
          Jeżeli ZUS nie padnie jako instytucja to wszystko będzie musiał zapłacić.
          Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
          "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

          "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

          Comment

          • jerzy
            piwoholik
            • 10-2001
            • 4705

            #6
            Nie możesz po prostu zapisać się do drugiego funduszu, musisz się przenieść, za co obecny pobierze opłatę ustawową zależną od czasu uczestnictwa w funduszu liczoną od DATY PIERWSZEJ WPŁATY. Jeśli nie masz nic na koncie, to nie będą mieli z czego pobrać - i "upiecze się".
            Ale uwaga - transfery pomiędzy funduszami odbywają się raz na kwartał, a jak cokolwiek nie będzie grało w papierach (bo np. fundusz specjalnie nie będzie Cie chciał wypuścić ) to czekasz następne 3 miesiące - a w tym czasie może wpłynąć jakaś składka, która pójdzie na opłatę transferową
            Dopiero po 2 latach od daty pierwszego wpływu na konto możesz zmienić fundusz za friko.
            browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

            Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

            Comment

            • jerzy
              piwoholik
              • 10-2001
              • 4705

              #7
              O, znalazłem:
              Do trzech miesięcy - 40% najniższego wynagrodzenia (to będzie jakieś 300 zł!).
              W kolejnych trzech - 35%, po pół roku 30% itd. po -5% co 3 miesiące aż do zera po 24
              browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

              Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

              Comment

              • żąleną
                Sojowe Oddziały Bojowe
                • 01-2002
                • 13239

                #8
                Póki co, to mój fundusz podejrzewa, że coś nie tak jest w moich papierach - nic im ode mnie nie wpływa, więc ślą do mnie monity, żebym jeszcze raz im podał swoje dane osobowe.

                Jest tam również coś takiego:

                Stan rachunku:
                w PLN: 0
                w jednostkach rozrachunkowych: 0,0000
                wartość jednostki rozrachunkowej: 15,cośtam PLN

                Na dole strony jest wyjaśnienie: jednostka rozrachunkowa jest to zapis na rachunku Członka Funduszu potwierdzający prawo do określonego wartościowo udziału w aktywach netto Funduszu.

                Czy ktoś może mi wytłumaczyć po polsku, co to jest ta jednostka rozrachunkowa?

                Last edited by żąleną; 29-05-2002, 20:14.

                Comment

                • żąleną
                  Sojowe Oddziały Bojowe
                  • 01-2002
                  • 13239

                  #9
                  jerzy napisal/a
                  O, znalazłem:
                  Do trzech miesięcy - 40% najniższego wynagrodzenia (to będzie jakieś 300 zł!).
                  W kolejnych trzech - 35%, po pół roku 30% itd. po -5% co 3 miesiące aż do zera po 24
                  % najniższego MOJEGO wynagrodzenia, czy minimum krajowego?
                  Znaczy się, czy w razie czego będę musiał bulić niezależnie od tego, czy coś im odprowadzałem?

                  Comment

                  • jerzy
                    piwoholik
                    • 10-2001
                    • 4705

                    #10
                    % od ustawowej płacy minimalnej

                    Jeśli nie będziesz miał nic na koncie, to Ci nie potrącą - bo z czego? Ale jak się zdecydujesz to możesz nic nie mieć, a jak będą Cię przenosić np. po 3 miesiącach - to już coś wpłynie.

                    Jednostki rozrachunkowe funkcjonują dokładnie tak samo jak w każdym funduszu powierniczym - wpłacając pieniądze "kupujesz" ileś jednostek po cenie z danego dnia, a ta zmienia się codziennie - patrz w gazetach na stronach ekonomicznych.
                    browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                    Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                    Comment

                    • żąleną
                      Sojowe Oddziały Bojowe
                      • 01-2002
                      • 13239

                      #11
                      A nie będzie tak, że może i nie będą mieli mi z czego potrącić (a nie będą ), a po prostu będę musiał zabulić z własnej kieszeni?

                      Co mi daje ileś-tam złotych w jednostkach rozrachunkowych? Jakie to ma dla mnie wymierne skutki? Wybacz, że tak drążę, ale jestem kompletnym ignorantem w tych sprawach i trzeba mi tłumaczyć, jak dziecku.

                      Comment

                      • jerzy
                        piwoholik
                        • 10-2001
                        • 4705

                        #12
                        pyt. 1:
                        NIE

                        pyt. 2:
                        z biegiem czasu wartość jednostki powinna się zwiększać, i to przekłada się na przyrost łącznej wartości zgromadzonych składek
                        browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                        Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                        Comment

                        • gul_gul
                          Premium Member
                          • 02-2001
                          • 359

                          #13
                          ART napisal/a
                          pieniądze i tak najpierw musisz zapłacić ZUSowi, on zrobi (albo nie zrobi) reszte. samemu możesz wpłacać na OFE ale na III filar.

                          mam nadzieje dla innych że mój przypadek jest skrajnym i tylko w moim wypadku zawsze gdy chcę się dowiedzieć dlaczego moje pieniądze nie są na koncie w OFE to w ZUSie akurat jest awaria komputerów.
                          To masz szczęście, mi przelewają regularnie i teraz mam mniej niż wpłaciłem, a tobie doliczą jeszcze odsetki.

                          Comment

                          • żąleną
                            Sojowe Oddziały Bojowe
                            • 01-2002
                            • 13239

                            #14
                            gul_gul napisal/a


                            To masz szczęście, mi przelewają regularnie i teraz mam mniej niż wpłaciłem, a tobie doliczą jeszcze odsetki.
                            Ten ZUS to cwane gapy, różnie może być.

                            Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia.

                            Comment

                            • adam16
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 9865

                              #15
                              Ja z innej beczki. Coś mi się wydaje, że twoją siostrę mogą jeszcze spotkać nieprzyjemności.
                              Browar Hajduki.
                              adam16@browar.biz
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎