Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Który browar jako pierwszy lał piwo do puszek w Polsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jazajaza
    Junior
    • 02-2006
    • 18

    Który browar jako pierwszy lał piwo do puszek w Polsce

    będę wdzięczny za odpowiedz ikiedy to było
  • zloty74
    Junior
    • 09-2007
    • 13

    #2
    Piwo okocim to było rozlewała firma legpol do puszek 0.33

    Comment

    • zloty74
      Junior
      • 09-2007
      • 13

      #3
      1990 lub 1991 rok według mnie

      Comment

      • zloty74
        Junior
        • 09-2007
        • 13

        #4
        Właścicielem legpolu był Pan Bogdan Spiż założyciel browaru restauracyjnego Spiż
        Last edited by zloty74; 29-06-2009, 22:47. Powód: literówka

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          Okocim w białych puszkach 0,33 z logiem firmy Legpol pojawił się w 1991 roku co osobiście pamiętam i co można zweryfikować sprawdzając nadruk maszynowy na spodzie puszki.
          Z tego co jednak kojarze pamięciowo też w 1991 roku (ale o kilka miesięcy późnej) a najpóźnej w 1992 pojwiły się żółte i niebiesko-fioletowe puszki piwa RIC . Nie było na nich co prawda nazwy browaru ale spotkałem się z informacją iż było to piwo z browaru Szczecin a więc polskie. Kto ma takie puszki w kolekcji niech sprawdzi nadruk na nich (pewnie bedzie to data spożywki wiec przynajmniej z pół roku wczesniej piwo zostało wyprodukowane/rozlane).
          W zlikwidowanej kolekcji pamiętam iż miałem też czarną puszkę 0,33 z koroną również o ile przypominam sobie bez opisu browaru ale ponoć było to pierwsze a na pewno jedno z pierwszych piw z nowootwartego wtedy browaru Van Pur czyli z bodajże 1992 roku.
          Tak czy siak wg mnie nie ma co doszukiwać się sensacji i w tym przypadku ogólnie przyjęta informacja jest prawdą - pierwsze polskie piwo rozlane do puszek to Okocim. 1991 rok. Jsli ktoś znajdzie starszą datę spożycia niż na białym Okocimiu 0,33 z Legpolu wtedy możemy dyskutować dalej.
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • jazajaza
            Junior
            • 02-2006
            • 18

            #6
            Jestem posiadaczem chyba wszystkich rodzajów puszek RIC (Szczecin) i tak sie zastanawiałem czy one były pierwsze czy NIe - dzięki za odpowiedzi

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              skoro je masz to napisz jaka jest data spożywki na nich i poporównujemy z innymi wymienionymi. Ja niestety nie mam już żadnej z nich. Nie zbieram już takowych.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • jazajaza
                Junior
                • 02-2006
                • 18

                #8
                maja najstarsza data to należy spożyć przed 04/91 - reszta ma do końca roku 1991

                Comment

                • delvish
                  Senior
                  • 11-2004
                  • 3508

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                  ponoć było to pierwsze a na pewno jedno z pierwszych piw z nowootwartego wtedy browaru Van Pur czyli z bodajże 1992 roku.
                  W 1992r. VP jedynie rozlewał do puszek piwa m.in. z Leżajska. Browar uruchomiono w Rakszawie w 1993r.
                  "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                  (Frank Zappa)

                  "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                  Comment

                  • darekd
                    PremiumUżytkownik
                    • 02-2003
                    • 12201

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zloty74 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Właścicielem legpolu był Pan Bogdan Spiż założyciel browaru restauracyjnego Spiż
                    Wtedy też wyszła taka seria reklamowa /raczej 0,5 l./ browaru Spiż /z ratuszem wrocławskim/. O ile pamiętam był to właśnie okocim, była też nazwa Legpolu. Nie jestem pewien, czy nie wyprzedziło to puszek okocimia 0,33 l.

                    Comment

                    • jazajaza
                      Junior
                      • 02-2006
                      • 18

                      #11
                      Co do browaru Spiż to przy opisie

                      puszki najstarszej napisano tak: Puszka okolicznościowa na otwarcie browaru w czerwcu 1992 roku.Pojemność 0,5 l.Rozlewane przez Legpol w Brzesku-Okocimiu.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jazajaza Wyświetlenie odpowiedzi
                        maja najstarsza data to należy spożyć przed 04/91 - reszta ma do końca roku 1991
                        Hmmmm...nieco wczesna data , zaskoczyłeś mnie tym nieco. Myślałem że będzie przynajmniej z końca 1991 lub z początków 1992 roku. W takim razie trzeba jeszcze spojrzeć jaka data jest na małych Okocimiach z Legpolu. Czyżby RIC-e rozlano do puszek pare miesięcy wcześniej niż Okocimie ? Oczywiście owy termin 6 miesięcy na spożycie to tylko takie moje założenie ,może źle przyjąłem.
                        Okocim był z pewnością pierwszym polskim piwem rozlanym do puszek w Polsce. Teraz jednak po poznaniu daty na Twoich puszkach zastanawiam się czy polskie piwo nie zostało już "zapuszkowane" wcześniej acz u naszych zachodnich sąsiadów. Wszak nie zmienia to sensu i odpowiedzi na tytułowe pytanie gdyż tyczy ono polskiego piwa puszkowego - niekoniecznie rozlanego w Polsce.
                        Jeśli chodzi o małą czarną puszkę z koroną to okresliłem ją jako Rakszawa gdyż piwo chyba po prostu nazywało się Van Pur choć wtedy ta obco brzmiąca nazwa mi nic nie mówiła. Możliwe jednak że było to piwo leżajskie a jedynie nazwano je tak jak przyszły browar który wtedy był jeszcze tylko rozlewnią Leżajska. Jest to dosyć prawdopodobne. Jeśli więc jest to Leżajsk to też spełnia warunek polskiego piwa. Też przydało by się ustalić datę spożycia na tych puszkach.
                        Pomału robi się ciekawy temat skazany na poczatku na szybką i jednoznaczną odpowiedź
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • szefunio
                          Senior
                          • 01-2007
                          • 481

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                          Okocim w białych puszkach 0,33 z logiem firmy Legpol pojawił się w 1991 roku co osobiście pamiętam i co można zweryfikować sprawdzając nadruk maszynowy na spodzie puszki.
                          W lipcu 1991 roku taką właśnie puszkę Okocimia podarowałem znajomym na Węgrzech. Byli mocno zaskoczeni, bo u nich chyba wtedy jeszcze piwa do puszek nie nalewano.
                          Robię to co lubię - produkuję piwo.

                          Comment

                          • Jerzy1960
                            Senior
                            • 07-2004
                            • 370

                            #14
                            Dla jasności linia Legpolu do rozlewania piwa do puszek znajdowała się na terenie browaru w Okocimiu i została po pewnym czasie odkupiona przez Okocim od Legpolu.
                            RIC była samodzielną rozlewnią piwa w Szczecinie i rozlewała piwo do puszek z wielu browarów, glównie Szczecin.

                            Comment

                            • lothar
                              Junior
                              • 02-2006
                              • 28

                              #15
                              A co powiecie o tym:

                              wiem ze lata wpisuje sie czasem szacunkowo ale w tym przypadku nie ma o tym wzmianki.
                              Wiec skoro Becik umieścił w roku 1989 to może taką ma datę na puszce?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎