Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy suche drożdze wsypuje się do brzeczki czy trzeba je uwodnić?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jarekvip
    Junior
    • 03-2009
    • 20

    Czy suche drożdze wsypuje się do brzeczki czy trzeba je uwodnić?

    A ja mam pytanie z troch innej beczki. Czy suche drozdze do gornej fermentacji wsypuje sie bezposrednio do brzeczki czy trzeba je wczesniej wsypac do szklanki z ciepla woda itp. ??
    beer beer beer
  • Infam
    Senior
    • 05-2005
    • 715

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jarekvip Wyświetlenie odpowiedzi
    A ja mam pytanie z troch innej beczki. Czy suche drozdze do gornej fermentacji wsypuje sie bezposrednio do brzeczki czy trzeba je wczesniej wsypac do szklanki z ciepla woda itp. ??
    To jest bardzo dobre pytanie. Zasługuje na nowy, 327 wątek w temacie rehydratacji. Browar.biz jest, googli brak. Czytać nie ma czasu
    Idąc za BA (i chodzi zarówno o drożdże górnej jak i dolnej fermentacji):
    Poradnik Piwowarski Browamator.pl
    opracował: Andrzej Sadownik, marzec 2004
    ostatnia aktualizacja: listopad 2008
    Copyright © 2004-2008 Browamator
    Rehydratacja
    Dodawanie do brzeczki
    Przed zadaniem drożdży do brzeczki zalecamy je rehydratowac do postaci kremu
    drożdżowego.
    Sposób działania:
    1.
    Rozsypac suche drożdże na powierzchnie sterylnej wody lub brzeczki o temp. 27st.C ± 3oC, wzietej w ilosci około 10-krotnie wiekszej ni) masa dro)d)y.
    2.
    Po przekształceniu sie drożdży w postac kremu (co zabiera 15-30 minut), łagodnie mieszac
    przez nastepne 30 minut.
    3.
    Nastepnie dozowac otrzymany krem do zbiornika fermentacyjnego.
    Alternatywnie, dozowac suche drożdże bezposrednio do zbiornika fermentacyjnego, pod
    warunkiem jednak, że temperatura brzeczki wynosi ponad 20st.C. Stopniowo wsypywac suche drożdże do fermentora, starajac sie by pokryły one cała dostepna powierzchnie brzeczki, oraz by nie tworzyły zlepienców.
    Pozostawic na 30 minut, a po tym czasie zmieszac brzeczke, np. przez napowietrzanie.
    "Dużo to nie znaczy Dobrze
    Dobrze znaczy dużo"

    Comment

    • jarekvip
      Junior
      • 03-2009
      • 20

      #3
      Dzięki za odpowiedź i sory za spam. W przyszłości postaram się poprawić
      beer beer beer

      Comment

      • macas
        Senior
        • 02-2008
        • 680

        #4
        Z doświadczenie niedługiego , dodam, że suche wykorzystuję tylko raz, ale za to jedną saszetkę dzielę na 3 i z każdej części robię starter. W czasie chmielenia odbieram parę łyżek brzeczki rozcieńczam przegotowaną wodą i robię starter.
        Nigdy nie miałem problemu.
        Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
        Beniamin Franklin

        Comment

        • AndrewZG
          Senior
          • 08-2009
          • 261

          #5
          Witam.
          Zastanawia mnie dlaczego poleca się wsypać suche drożdże do wody i nie mieszać ich na początku z wodą pozwalając im opaść siłami natury.
          Pytam o to w kontekście tego, że ostatnio próbując uwodnić drożdże z gotowca Brewfermu (a właściwie ich podwójną ilość - warzyłem z dwóch brewkitów) wcale nie chciały one się mieszać z wodą tworząc na górze szklanki suchą czapę.
          Widząc to wymieszałem je porządnie z wodą przy użyciu narzędzia, odczekałem 10 min i wlałem do brzeczki.
          Fermentacja wystartowała bardzo szybko, a temperatura fermentacji wzrosła powyżej 24 st. - tak, że włożyłem fermentor do wody w celu schłodzenia.
          Czy sposób uwodnienia (mieszane - niemieszane) może mieć rzeczywiście jakikolwiek wpływ na późniejszą fermentację?

          Comment

          • kamcio1990
            Senior
            • 11-2010
            • 300

            #6
            Ja przy pierwszej brzeczce rozsypałem drożdże odrazu na całą powierzchnię przy temperaturze 24ºC, piana pojawiła się po jakiś 6 godzinach. Takiej brzeczki już nigdy nie mieszałem, ani nie zgarniałem piany. W przyszłości stosował będe jednak rehydrytację, z wieu plusowych względów których się dowiedziałem na forum.

            Comment

            • leona
              PremiumUżytkownik
              • 07-2009
              • 5853

              #7
              Mówiąc po polsku - drożdże suche maja w ścianach komórkowych dziury. Rehydratacja służy uelastycznieniu ścian aby komórka mogła normalnie funkcjonować. Przy wsypaniu suchych na brzeczkę istnieje ryzyko przedostania się niechcianych składników do wnętrza komórki i wykorzystania ich przez komórkę do procesów biochemicznych, które nie do końca są przez piwowarów pożądane.
              Kiedyś wyczytałem

              Comment

              • puszka
                Senior
                • 10-2002
                • 204

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika macas Wyświetlenie odpowiedzi
                Z doświadczenie niedługiego , dodam, że suche wykorzystuję tylko raz, ale za to jedną saszetkę dzielę na 3 i z każdej części robię starter. W czasie chmielenia odbieram parę łyżek brzeczki rozcieńczam przegotowaną wodą i robię starter.
                Nigdy nie miałem problemu.
                Czy to znaczy że jedną saszetkę masz na 3 warki ok 20l??

                Comment

                • mk_kowal
                  Member
                  • 04-2009
                  • 39

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika macas Wyświetlenie odpowiedzi
                  Z doświadczenie niedługiego , dodam, że suche wykorzystuję tylko raz, ale za to jedną saszetkę dzielę na 3 i z każdej części robię starter. W czasie chmielenia odbieram parę łyżek brzeczki rozcieńczam przegotowaną wodą i robię starter.
                  Nigdy nie miałem problemu.
                  Czy to znaczy że jedną saszetkę masz na 3 warki ok 20l??
                  Dokładnie tak. Też stosuję ten sposób z powodzeniem od dłuższego czasu. Po prostu oszczędność.

                  Comment

                  • puszka
                    Senior
                    • 10-2002
                    • 204

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mk_kowal Wyświetlenie odpowiedzi
                    Dokładnie tak. Też stosuję ten sposób z powodzeniem od dłuższego czasu. Po prostu oszczędność.
                    A jak taką otwartą saszetke przechowywać?? Jak długo??

                    Comment

                    • zgoda
                      Senior
                      • 05-2005
                      • 3516

                      #11
                      No patrzcie państwo, a ja wyliczam kalkulatorem ile mi potrzeba drożdży i ostatnio do pilsa 2 saszetki W34/70 dałem, żeby wyszło zdrowe piwo. A mogłem 6 warek na nich zrobić?

                      Sobie chociaż gęstwę zbiorę na następne piwo, skoro wszyscy robią w poprzek zaleceń producenta...
                      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                      Comment

                      • Marusia
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 20211

                        #12
                        Łomatko. Ludzie, błagam, nie komplikujcie aż tak wszystkiego Te kalkulatory, wagi, objętości - może pora na nieco wyczucia, instynktu? A co będzie, jak zabiorą Wam wszystkie instrumenty - nie będziecie w stanie uwarzyć piwa? Takie odnoszę wrażenie.
                        www.warsztatpiwowarski.pl
                        www.festiwaldobregopiwa.pl

                        www.wrowar.com.pl



                        Comment

                        • AndrewZG
                          Senior
                          • 08-2009
                          • 261

                          #13
                          Marusia - z całym szacunkiem, ale instynkt lub wyczucie piwowarskie to możesz mieć Ty, mając za sobą pewnie niepoliczalną już liczbę warek.
                          Natomiast takie gołowąsy jak ja oczekują jednak konkretnego przepisu typu jedna saszetka na 20 litrów nastawu przy 12 Blg.

                          P.S. Jakoś nikt nie ustosunkował się do moich wątpliwości na temat mieszania drożdży podczas rehydratacji - dlaczego nie mieszać na początku - czy wymieszanie od razu wpłynie jakoś negatywnie na fermentację?

                          Comment

                          • leona
                            PremiumUżytkownik
                            • 07-2009
                            • 5853

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AndrewZG Wyświetlenie odpowiedzi

                            P.S. Jakoś nikt nie ustosunkował się do moich wątpliwości na temat mieszania drożdży podczas rehydratacji - dlaczego nie mieszać na początku - czy wymieszanie od razu wpłynie jakoś negatywnie na fermentację?
                            Nie wprost było to moim poście. Czes pisał kiedyś że drożdżom trzeba dać spokój aby rozmiękły im błony komórkowe. I myślę, że to niemieszanie to właśnie minimum spokoju jaki dajemy im przez pół godziny
                            Ale czy brak spokoju wpływa, tego wprost nie napisał
                            Last edited by leona; 20-01-2011, 12:48.

                            Comment

                            • zgoda
                              Senior
                              • 05-2005
                              • 3516

                              #15
                              Producent podaje minimalne dawkowanie 50g/hl (10g/20l) dla drożdży górnej fermentacji i 80g/hl (16g/20l) w przypadku dolnej. Jak się ktoś upiera żeby być mądrzejszym od producenta, to jego sprawa. Tyle że widzę, że w "Kołysce Piwowarskiej" zamiast dawać rady, które początkującym nie utrudnią życia, podaje się wzory postępowania, które są proszeniem się o problemy - a właśnie czymś takim jest proponowanie dawania mniejszej niż zalecana ilości drożdży, "bo i tak się namnożą". A potem są fochy, jak żółtodzioby piszą, że im fermentacja nie startuje po 24h od zadania drożdży - bo "milion razy było".

                              Nie mam instynktu piwowarskiego, taki los. Nie mam wyczucia, nie mam intuicji - bo mam za małe doświadczenie. Opieram się wyłącznie na tym, co sam zrobiłem i na błędach, które sam popełniłem. Nie jestem na tyle doświadczonym piwowarem domowym, żeby przestać myśleć nad tym co robię i zdać się na instynkt, rutynę i wyczucie. Innym początkującym również proponuję - w razie wątpliwości trzymać się instrukcji, a nie porad z tego czy innego forum.
                              Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎