Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ile browarów upadło od 1989r?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • toto
    Senior
    • 12-2006
    • 949

    #16
    Z listy Wujcia:
    Radom przynajmniej do 1993
    Zaczernie przynajmniej do 1995
    Lublin nr 2 przynajmniej do 1999
    Kętrzyn przynajmniej do 1999
    Browar Książęcy w Chełmie ma liczne etykiety z PN-89, więc też po 1989 działał.

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #17
      Państwowe w 1989 roku
      1. Białystok
      2. Szczecin
      3. Łomża
      4. Lublin nr 1
      5. Lublin nr 2
      6. Chełm
      7. Jatutów
      8. Zwierzyniec
      9. Warszawa
      10. Radom
      11. Sierpc
      12. Olsztyn
      13. Biskupiec
      14. Kętrzyn
      15. Szczytno
      16. Suwałki
      17. Gdańsk
      18. Słupsk
      19. Koszalin
      20. Grodzisk Wlkp
      21. Poznań
      22. Czarnków
      23. Miłosław
      24. Bojanowo
      25. Łódź nr 1
      26. Łódź nr 2
      27. Łódź nr 3
      28. Częstochowa
      29. Rybnik
      30. Zabrze
      31. Racibórz
      32. Żywiec
      33. Okocim
      34. Niemodlin
      35. Namysłów
      36. Brzeg
      37. Leżajsk
      38. Łańcut
      39. Zaczernie
      40. Szczyrzyc
      41. Kraków
      42. Janów Lubelski
      43. Grudziądz
      44. Żnin
      45. Bydgoszcz
      46. Bydgoszcz Pomorski
      47. Tychy Książęcy
      48. Tychy Obywatelski
      49. Witnica
      50. Zielona Góra
      51. Nowa Sól
      52. Wrocław Piastowski
      53. Wrocław Mieszczański
      54. Radków
      55. Ziębice
      56. Lwówek Śląski
      57. Zakrzów
      58. Boguszów Gorce
      59. Sobótka
      60. Chojnów
      61. Krotoszyn
      62. Ostrów Wlkp
      63. Wyszków
      64. Ciechanów
      65. Zduńska Wola
      66. Braniewo
      67. Elbląg
      68. Bytom
      69. Żary
      70. Bielsko Biała
      71. Cieszyn
      72. Grybów
      73. Jędrzejów
      74. Połczyn Zdrój
      75. Warka
      76. Głubczyce
      77. Świebodzice
      78. Siemianowice
      79. Legnica
      80. Niechanowo

      Broware "nowe"
      81. Barczewo
      82. Gościszewo
      83. Chomęcice
      84. Imielin
      85. Dębowa Góra
      86. Męcka Wola
      87. Antonowo
      88. Babin
      89. Chełm Wist
      90. Pokrówka
      91. Okuniew
      92. Konstancin
      93. Tymbark
      94. Kielce
      95. Chociwel
      96. Dąbrowa
      97. Olsztyn Kormoran
      98. Jabłonowo
      99. Drozdowo
      100. Podjazy
      101. Góra
      102. Cieśle
      103. Zawiercie
      104. Bielkówko
      105. Sitnik
      106. Nakło
      107. Krasnystaw
      108. Bierzwienna
      109. Bytów
      110. Kraków Relakspol
      111. Małobądź
      112. Rakszawa
      113. Piotrków Trybunalski
      114. Świdnik
      115. Wąsosz
      116. Prochowice

      do tego borawry restauracyjne otwarte w latach 90-tych
      117. CK
      118. Spiż

      Nowszych browarów nie liczyłem, lista jest całkowicie z głowy i z pamięci wiec jesli cos mi umknęło proszę o wyrozumiałość. Sam osobiście pamiętam okres gdy w Polsce działało ponad 100 browarów.
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
        Nowszych browarów nie liczyłem, lista jest całkowicie z głowy i z pamięci wiec jesli cos mi umknęło proszę o wyrozumiałość. Sam osobiście pamiętam okres gdy w Polsce działało ponad 100 browarów.
        Czyli, że było jednak w Polsce ponad 100 browarów, tylko, że niekoniecznie w 1989. No to już bardziej odpowiada moim wyobrażeniom.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • Marcin76
          Senior
          • 11-2005
          • 235

          #19
          Zgadzam się z Wojtkiem i Piotrkiem że był okres po 1990 roku kiedy w Polsce działało ponad 100 browarów. Proponuję zmienic temat na Browary zamknięte po 1945 roku. W 1946 w Polsce było czynnych 120 browarów. Do roku 1989 ( a właściwie do 1980 ) ponad 60 browarów zostało zamkniętych. Ja naliczyłem ich 61 + 9 następnych co do których nie mam 100 % pewności że była w nich prowadzona produkcja piwa po 1945 choc były czynne. Większośc z nich w latach 1945-1950.
          1944-1990
          Będzin-Gambrinus, Będzin-Korona, Bystrzyca ( Weyner i Wessely ), Chojnice, Ciechomice, Czersk, Dzierżoniów ( Rychbach ), Głuchołazy, Gorzów Wlkp., Góra Śl., Gubin, Jeżewo, Kielce, Kluczbork, Kluczkowice, Kłodzko, Konin, Koronowo, Kościerzyna, Leszno, Lubsko, Łódź-Perła, Miedzianka, Nowa Ruda, Nowa Sól ( jest to inny browar niż ten co działał do lat 90-tych ), Nowy Tomyśl, Osiek, Ostrowiec Św., Piotrków Tryb., Popkowice, Poznań-Hugger, Poznań-Kobylepole, Poznań-Lackowski, Przemyśl, Sarnaki, Sępólno, Sieradz, Skierniewice, Słupiec ( Szlagowo ), Sosnowiec, Starogard Gd., Strzyżów, Szczecinek, Szczytna Śl. ( Rucewo ), Śmigiel, Tarnobrzeg, Trzcianka, Trzemeszno, Wałbrzych, Warszawa-Dembski, Węgierka, Wieluń, Witoszów, Wolsztyn, Wrocław-Ratuszowy ( d. Vogel, ul. Ruska 65 ), Września, Wyrzysk, Zabrze-Damrota, Zamośc, Zarszyn, Zbąszyń;

          Grudziądz-Sommer, Myślęcinek, Nowy Dwór Gd., Piotrowice Polskie, Strzegom,
          Szubin ( napewno działała słodownia latach 40-tych ), Tomaszów Maz.,
          Wrocław-Wiarus ( ul. Klęczkowska 35 ), Ząbkowice,

          Comment

          • Wujcio_Shaggy
            Senior
            • 01-2004
            • 4628

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
            (...) Ale brakuje mi tu Namysłowa. (...)

            Tak dla czytelności należałoby browary zapisywać w formacie miejscowość/nazwa. Dla mnie taki Stanley niewiele znaczy, bo ja wolę posługiwać się nazwą Chojnów, podobnie jak znaczna część kolekcjonerów. Chojnów był od 1945 r, a Stanley tylko kilka lat przed śmiercią. Dawno już mówiełm, żeby te nazwy browarów uporządkować, bo jest tylko burdel z tego.
            Fakt. Jako data założenia Namysłowa figuruje w bazie "187?", z czym sobie kompiuter nie poradził. Tak samo nie załapał się Książęcy w Tychach z racji daty "1629?". Gdybym robił listę na piechotę, to bym nie przegapił - ale trwałoby to ze dwa dni...

            Co do nazw, to w bazie występuje pełna nazwa ("Stanley Browar Chojnów" w tym wypadku) używana do chwili zamknięcia oraz skrócona, przy odnośniku. Ja podawałem tę drugą, ale zgadzam się, że warto uporządkować to, podobnie jak i brakujące/wątpliwe daty w bazie.
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

            @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

            Comment

            • toto
              Senior
              • 12-2006
              • 949

              #21
              Z pobieżnego przeglądnięcia listy browarów czynnych w 1989 r. wynika, że do tej pory przetrwało zaledwie 28 z nich (35 %). A i tak parę (Grybów, Janów Lubelski, Połczyn, Racibórz) miało w tym czasie mniejsze lub większe przerwy w produkcji.

              Comment

              • toto
                Senior
                • 12-2006
                • 949

                #22
                Po 1989 r. zamknięto 75 browarów: 52 przemysłowe istniejące w 1989 r. (z 80, tj. 65 %, zostało 28), 22 przemysłowe powstałe po 1990 r. (z 40, tj. 55 %, zostało 18) i 1 restauracyjny (z 18, tj. 5,5 %, zostało 17).
                Braniewo, Brzeg, Grudziądz, Relakspol i Zwierzyniec liczę do nieczynnych.
                Z pobieżnego przeglądu danych wynika, że min. 100 browarów w Polsce było tylko w latach 1993-1995.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
                  ... Bystrzyca ( Weyner i Wessely )
                  Nie bystrzyca, a Lądek (opisany w Księedze Adresowej Polskiego Handlu i Rzemiosła w 1948 r. jako czynny, zamknięty prawdopodobnie w 1950 - 51 r.
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
                  ... Nowa Sól (jest to inny browar niż ten, co działał do lat 90-tych )
                  Preuss, czynny do około 1948 r; Neusalzer Brauhaus został uruchomiony około 1956 r.
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
                  ... Wrocław-Ratuszowy ( d. Vogel, ul. Ruska 65 ),
                  We Wrocławiu działał jeszcze browar "Robotnik", Ruska 28, prawdopodobnie do 1948 r.
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
                  ... Ząbkowice,
                  O ile wiem, przestał warzyć piwo w czasie wojny, po wojnie nie działał, ale ->
                  browar Stoszowice (Peterwitz - Gustav Stark), warzył piwo do 1946 r.
                  Last edited by Krzysiu; 23-07-2009, 13:45.

                  Comment

                  • Marcin76
                    Senior
                    • 11-2005
                    • 235

                    #24
                    Właśnie coś nie pasowała mi ta Bystrzyca ... ale tak było podane w źródle z którego to spisałem. Zapewne chodziło o ówczesny powiat bystrzycki.
                    Jeśli chodzi o Ząbkowice - co do ostatnich dziewięciu browarów podanych przeze mnie to nie mam 100 % pewności że warzyły piwo po wojnie. Choc same Ząbkowice występują w różnych źródłach jako czynny browar. Zakres i rodzaj produkcji - piwo pojedyńcze, słód, wypalanie kawy. Nawet jest podana produkcja współczesna w stosunku do przedwojennej ( było to 80 % ).

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      #25
                      wiedziałem, że coś mi umknęło

                      119. Podole
                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • Marcin76
                        Senior
                        • 11-2005
                        • 235

                        #26
                        Doliczając Stoszowice i kolejny browar we Wrocławiu ( Robotnik ) to będzie minimum 63 browary zamknięte w latach 1945-1990 plus 9 kolejnych które prawdopodobnie warzyły piwo przez chwilę w latach 40-tych.

                        Comment

                        • delvish
                          Senior
                          • 11-2004
                          • 3508

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
                          Proponuję zmienic temat na Browary zamknięte po 1945 roku.
                          Ja proponuję rozdzielić te dwa tematy (1945-1989 i >1989r), bo dla mnie takie przeskoki czasowe są zupełnie niestrawne.
                          Last edited by delvish; 23-07-2009, 14:29.
                          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                          (Frank Zappa)

                          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                          Comment

                          • Sokół83
                            szynkarz
                            • 12-2004
                            • 1598

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                            W zamian za to otwarto 6 nowych browarów - wypada jednak doliczyć tu browar w Tychach, przy którym w bazie stoi data "1629?"...
                            ale z jakiej racji? miał on jakąś przerwę? nie działał przed wojną?
                            Z INNEJ BECZKI

                            www.fotopolska.eu

                            Comment

                            • delvish
                              Senior
                              • 11-2004
                              • 3508

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sokół83 Wyświetlenie odpowiedzi
                              ale z jakiej racji? miał on jakąś przerwę? nie działał przed wojną?
                              Akurat Browar Książęcy wznowił produkcję bardzo wcześnie, bo już w początku marca 1945r., więc też zachodzę w głowę, co też Wujcio miał na myśli?
                              Last edited by delvish; 23-07-2009, 15:42.
                              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                              (Frank Zappa)

                              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                              Comment

                              • Wujcio_Shaggy
                                Senior
                                • 01-2004
                                • 4628

                                #30
                                Najgorsze, że i ja już nie pamiętam, o co mi chodziło... Chyba już przysypiałem wtedy i napisałem w złym miejscu coś, co dotyczyło listy głównej. Sorry.
                                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                                Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                                @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎