Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ile browarów upadło od 1989r?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #31
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
    Właśnie coś nie pasowała mi ta Bystrzyca ... ale tak było podane w źródle z którego to spisałem. Zapewne chodziło o ówczesny powiat bystrzycki.
    Tak było - Lądek należał do powiatu bystrzyckiego.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
    ... co do ostatnich dziewięciu browarów podanych przeze mnie to nie mam 100 % pewności że warzyły piwo po wojnie...
    Ustalona przez mnie, chociaz nie na 100% data zamknięcia to 28.02.1963 (całkiem przypadkowo tego samego dnia się urodziłem, więc można mnie traktować jako ciągłość )

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
    Jeśli chodzi o Ząbkowice - występują w różnych źródłach jako czynny browar. Zakres i rodzaj produkcji - piwo pojedyńcze, słód, wypalanie kawy. Nawet jest podana produkcja współczesna w stosunku do przedwojennej ( było to 80 % ).
    Wedle wspomnień miejscowej ludności, z którą udało mi się swego czasu pogadać, piwa tam po wojnie nie warzono. Ale spierać się nie zamierzam, sprawozdania z produkcji to fakty, a nie bajki.

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
      Po 1989 r. zamknięto 75 browarów: 52 przemysłowe istniejące w 1989 r. (z 80, tj. 65 %, zostało 28
      I to jest właśnie wg mnie najlepsze wyliczenie pokazujące jak realnie zubożał nam (i to raptem tylko przez ostanie 2 dekady !) rynek browarniczy w Polsce
      Zamknięcia wczesnokapitalistycznych blaszaków z okresu III RP też są smutne ale to nie ta strata co likwidacja starych XIX-wiecznych browarów.
      Jesli chodzi o podaną przezemnie liczbę 90 to chyba jednak pamięć po 20 latach przekręciła mi 90-tkę na 80-tkę. W sumie liczby podobne w zapisie

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
      Z pobieżnego przeglądu danych wynika, że min. 100 browarów w Polsce było tylko w latach 1993-1995.
      I tu (chyba że ktoś pokaże przekonujące zliczenie) będę pod3mywał liczbę stukilkunastu zakładów czynnych w okolicach 1994-95 roku. Ja napisałem - "sto kilkanaście" a Toto "minimum setka" więc z zasadzie Jego zliczenia i okres zgadzają się z tym co napisałem.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • toto
        Senior
        • 12-2006
        • 949

        #33
        Według danych, które wygrzebałem ostatnio z różnych źródeł (niestety danych często sprzecznych lub niepewnych) najwięcej browarów w Polsce po 1980 r. było w 1995 r. - 109. Nie oznacza to jednak, że tyle funkcjonowało jednocześnie. Mianowicie w tym roku powstały 4 browary, zaś 9 zaprzestało warzenia.
        1989 - 80 browarów
        1990 - 80
        1991 - 85
        1992 - 92
        1993 - 106
        1994 - 106
        1995 - 109
        1996 - 101
        1997 - 99
        1998 - 89
        1999 - 86
        2000 - 83
        2001 - 80
        2002 - 75
        2003 - 73
        2004 - 72
        2005 - 71
        2006 - 71
        2007 - 65
        2008 - 66
        2009 - 63.
        Wyhamowanie tendencji spadkowej od 2002 r. (widoczne w powyższym zestawieniu) jest jednak iluzoryczne. W tym czasie zamknięto 29 browarów, co częściowo jest równoważone przez powstanie 15 browarów restauracyjnych (oraz browarów w Łasku i Tarczynie).

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #34
          i juz na dzien dobry błąd, Barczewo juz działało w 1989 roku, czyli powinno być 81
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • cororo
            • 04-2003
            • 766

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
            i juz na dzien dobry błąd, Barczewo juz działało w 1989 roku, czyli powinno być 81
            Barczewo założone zostało chyba w 1991 , może w tym miejscu działała wcześniej RP.

            Comment

            • grzeber
              Senior
              • 05-2002
              • 2866

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
              Według danych, które wygrzebałem ostatnio z różnych źródeł (niestety danych często sprzecznych lub niepewnych) najwięcej browarów w Polsce po 1980 r. było w 1995 r. - 109. Nie oznacza to jednak, że tyle funkcjonowało jednocześnie. Mianowicie w tym roku powstały 4 browary, zaś 9 zaprzestało warzenia.
              1994 - 106
              1995 - 109
              1996 - 101
              Coś mi się ta matematyka nie zgadza. Skoro w 1994 roku było 106 browarów a w ciągu następnego roku względnie ubyło 5 to jakim cudem w roku 1995 było 109 browarów? Nawet jeśli te zamknięte odejmowane byłyby dopiero w roku kolejnym to też nijak się to ma do liczby 101 w roku 1996.
              pozdrawiam
              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

              Comment

              • toto
                Senior
                • 12-2006
                • 949

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
                Coś mi się ta matematyka nie zgadza. Skoro w 1994 roku było 106 browarów a w ciągu następnego roku względnie ubyło 5 to jakim cudem w roku 1995 było 109 browarów? Nawet jeśli te zamknięte odejmowane byłyby dopiero w roku kolejnym to też nijak się to ma do liczby 101 w roku 1996.
                W 1994 r. było 106 browarów. Jeden z nich zakończył warzenie (prawdopodobnie) w 1994, więc zostało 105. W 1995 r. powstały 4 browary (prawdopodobnie Chełm-Wist, Drozdowo, Kielce i Krasnystaw), więc wychodzi 109. Te 9, które zamknięto w trakcie 1995 r. liczę jeszcze pod 1995 r.
                Więc matematyka się zgadza.
                Nie zgadzają się natomiast daty powstania i zamknięcia browarów w różnych źródłach. A najczęściej brak wiarygodnych źródeł. W stosunku do podanej listy już wprowadziłem drobne zmiany (po oglądnięciu datowników na etykietach w swoim zbiorze).
                Co do Barczewa: "W mazurskim miasteczku Barczewo, przez 10 lat (1991-2001) warzył piwo jeden z pierwszych polskich minibrowarów..." (Ziemowit Fałat "Wszystko o piwie", Ad Oculos, Warszawa - Rzeszów 2005).

                Comment

                • cororo
                  • 04-2003
                  • 766

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
                  W 1994 r. było 106 browarów. Jeden z nich zakończył warzenie (prawdopodobnie) w 1994, więc zostało 105. W 1995 r. powstały 4 browary (prawdopodobnie Chełm-Wist, Drozdowo, Kielce i Krasnystaw), więc wychodzi 109. Te 9, które zamknięto w trakcie 1995 r. liczę jeszcze pod 1995 r.
                  Więc matematyka się zgadza.
                  Nie zgadzają się natomiast daty powstania i zamknięcia browarów w różnych źródłach. A najczęściej brak wiarygodnych źródeł. W stosunku do podanej listy już wprowadziłem drobne zmiany (po oglądnięciu datowników na etykietach w swoim zbiorze).
                  Co do Barczewa: "W mazurskim miasteczku Barczewo, przez 10 lat (1991-2001) warzył piwo jeden z pierwszych polskich minibrowarów..." (Ziemowit Fałat "Wszystko o piwie", Ad Oculos, Warszawa - Rzeszów 2005).
                  Data 1991 jest uwiarygodniona - widnieje na etykietach(ATOS). Browar powstał prawdopodobnie w okresie wakacyjnym '91 .

                  Comment

                  • becik
                    Senior
                    • 07-2002
                    • 14999

                    #39
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
                    W stosunku do podanej listy już wprowadziłem drobne zmiany (po oglądnięciu datowników na etykietach w swoim zbiorze).
                    Zwróć uwagę, ze na etykietach datowniki wybiegały z latami grubo do przodu, browar mógł przestać istnieć dużo wcześniej niż ostatni rok na kalendarzu
                    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                    Comment

                    • cororo
                      • 04-2003
                      • 766

                      #40
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                      Zwróć uwagę, ze na etykietach datowniki wybiegały z latami grubo do przodu, browar mógł przestać istnieć dużo wcześniej niż ostatni rok na kalendarzu
                      Zamknięty w 1999.

                      Comment

                      • toto
                        Senior
                        • 12-2006
                        • 949

                        #41
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                        Zwróć uwagę, ze na etykietach datowniki wybiegały z latami grubo do przodu, browar mógł przestać istnieć dużo wcześniej niż ostatni rok na kalendarzu
                        Przy ustalaniu czasu istnienia browaru brałem pod uwagę:
                        1. Dane z browar.biz (zarówno daty umieszczone w dziale browary, jak i w historii; w przypadku braku danych uwzględniałem datowanie birofiliów zamieszczonych w kolekcjonerstwie).
                        2. Dane z książki Z.Fałata.
                        3. Dane z nadrukowywanych igłowo (lub stemplowanych) datowników na etykietach.
                        4. W przypadku datowników lat zamieszczanych na etach uznawałem, że tylko pierwsza data z drukowanych lat odpowiada czasowi powstania etykiety, a więc i zamówienia jej przez działający browar. Oczywiście może być to mylące, bo browar mógł zamawiać etykiety zawczasu na kolejny rok - i wcześniej zakończyć działalność.

                        Do cororo: czy data 1999 dotyczy Barczewa? W przypadku tego browaru oparłem się na książce Z.Fałata. W kolekcjonerstwie figuruje natomiast etykieta z datownikiem lat 2000 2001. Pogrobowiec?

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #42
                          Jest jeden sposób, żeby precyzyjnie wydatować, kiedy prowary zaczęły i przestały warzyć piwo - sprawdzenie w archiwach właściwych urzędów skarbowych wpływów z akcyzy od tych podmiotów.

                          Comment

                          • Makaron
                            Senior
                            • 08-2003
                            • 2107

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                            Jest jeden sposób, żeby precyzyjnie wydatować, kiedy prowary zaczęły i przestały warzyć piwo - sprawdzenie w archiwach właściwych urzędów skarbowych wpływów z akcyzy od tych podmiotów.
                            A czy te dane są publiczne?
                            "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                            Comment

                            • Croolick
                              Member
                              • 04-2003
                              • 40

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                              Nie wiem ile było w 1989, ale wg. T. Kaczmarka (Księga piw piw browarów polskich) w I kwartale 1994r. browarów było 82:
                              Ziemia Lubuska - 4
                              A co to jest "Ziemia Lubuska"? Na historycznej Ziemi Lubuskiej po wojnie działał i jeszcze funkcjonuje browar w Witnicy. Na pozostałym obszarze woj. lubuskiego (NIE NALEŻY MYLIĆ Z ZIEMIĄ LUBUSKĄ) działały browary w Zielonej Górze, Żarach i Nowej Soli - te nie działają. Konkluzja po wojnie na Ziemi Lubuskiej nie zamknięto ani jednego browaru, bo Boss ciągle jeszcze działa a na pozostałym obszarze woj. lubuskiego zniknęły wszystkie.
                              POZDRAV!
                              --
                              Always look on the bright side of life
                              Niezależny Portal Żar
                              Najwieksze żarskie forum dyskusyjne
                              Towarzystwo Upiększania Miasta

                              Comment

                              • Pendragon
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 13949

                                #45
                                Książka powstała gdy nikt nie myślał o nowym podziale administracyjnym. Więc na jakich ziemiach leży Zielona Góra, Nowa Sól czy Żary? Pytam z ciekawości, bo szukać mi się nie chce
                                Wymieniłeś wszystkie 4 browary z tego źródła.

                                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎