Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ile browarów upadło od 1989r?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pankracy
    Senior
    • 10-2007
    • 2768

    #76
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
    Moce może i mieli, ale kupując BBAG kupili również udziały w rynku. A nie ma czegoś takiego jak "niepotrzebne" udziały w rynku
    I tak było. Nawet UOKiK się do GŻ przyczepił, że % w rynku ma za dużo. Szybko więc GŻ zrobiła z Cieszyna oddzielną spółkę, a VP pozwoliła odzyskać Purom i Wantusiakom (chociaż chodziły ploty, że tak naprawdę Heineken wcale się z tego browaru nie wycofał i jest w VP cichym udziałowcem).
    Van Pur rzut skrzynką od piwa od Leżajska
    VP robi dużo na eksport to i Leżajskowi nie przeszkadza.
    Last edited by Pankracy; 20-02-2010, 22:23.

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #77
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
      Cenna uwaga, ale na Twoim miejscu, Kopyrze, akurat bym jej nie zamieszczała, bo może być to poczytane jako bronienie GŻ
      Niczego innego się nie spodziewam. Ale nie zwykłem gryźć się w język tylko dlatego, że ktoś może sobie coś pomyśleć.
      Jak śpiewał jeden punkowy zespół:
      mam w dupie,
      czy ktoś mnie lubi, czy nie lubi,
      mam w dupie,
      swoje myślę, swoje mówię


      Ad rem wiadomo, że nikt nie płakał, że te browary im wpadły, na Warszawskim to pewnie ładnie zarobili, marka Królewskie też silna. Chodziło mi tylko o to, że browary te nie zostały kupione z premedytacją, po to aby je zamknąć.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • delvish
        Senior
        • 11-2004
        • 3508

        #78
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pankracy Wyświetlenie odpowiedzi
        Szybko więc GŻ zrobiła z Cieszyna oddzielną spółkę
        A UOKiK miał się nie kapnąć? Bez żartów Poza tym jakie znaczenie ma Cieszyn z punktu widzenia 40% polskiego rynku?
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pankracy Wyświetlenie odpowiedzi
        VP robi dużo na eksport to i Leżajskowi nie przeszkadza.
        Ja mam wrażenie, że teraz jednak badziej koncentruje się na rynku krajowym. Czasy kiedy VP odpowiadał za większość polskiego eksportu już minęły. Poza tym, przez ostatnie 10 lat, jak nie więcej, Leżajsk nigdy nie wykorzystywał w 100% swoich mocy produkcyjnych. Posiadanie 2 porównywalnych wielkościowo zakładów w odległości ca. 15 km od siebie nijak się nie kalkuluje.

        W zestawieniu Skitofa brakuje Kielc.
        Last edited by delvish; 20-02-2010, 22:54.
        "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
        (Frank Zappa)

        "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

        Comment

        • delvish
          Senior
          • 11-2004
          • 3508

          #79
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
          W zestawieniu Skitofa brakuje Kielc.
          Nie doczytałem, że tu tylko o GŻ chodziło. Mój błąd.
          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
          (Frank Zappa)

          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

          Comment

          • skitof
            Senior
            • 11-2007
            • 2478

            #80
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
            Warto zauważyć, że w przypadku browarów z Brau Union GŻ kupiła je niejako bez własnej woli. Dostały się im, dlatego, że Heineken kupił BU na arenie międzynarodowej. Te browary nie były im w ogóle potrzebne, bo moce mieli wystarczające.
            Co do Browarów Warszawskich to jeszcze przed przejęciem BU zaprzestała produkcji piwa, a GŻ od razu przeniosła ją do Warki. Ale w przypadku Kujawiaka zamknęli dobrze rozwijający się browar:

            Comment

            • delvish
              Senior
              • 11-2004
              • 3508

              #81
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
              Co do Browarów Warszawskich to jeszcze przed przejęciem BU zaprzestała produkcji piwa
              Oficjalnie w Polsce może i tak, ale w zarządzie Brau Union Polska, był już wtedy Austriak z dziada pradziadza - Nico Nusmeier
              Last edited by delvish; 20-02-2010, 23:19.
              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
              (Frank Zappa)

              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

              Comment

              • misha22
                Senior
                • 12-2008
                • 128

                #82
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Ad rem wiadomo, że nikt nie płakał, że te browary im wpadły, na Warszawskim to pewnie ładnie zarobili, marka Królewskie też silna. Chodziło mi tylko o to, że browary te nie zostały kupione z premedytacją, po to aby je zamknąć.
                Wypada mi sie nie zgodzić: Jesli chodzi o zamknięcie browaru M.St W-wa.
                Rozbrojenie w pełni działajacego browaru, wyprzedaż za bezcen wyposazenia po kilka lat wczesniej zrobionym postępie technologicznym /uwazajac aby juz nigdy do produkcji piwa nie posłużył,/ i w efekcie pozbawienie konsumentów kilku marek piwa....tak wiem, ostatnio był tylko "złoty Król" chyba..
                Jak na Grzybowskiej pachniało drożdżami to czuło sie że miasto żyje. Teraz pachnie deweloperka.

                I te stosy skrzynek i butelek stojące po zamknięciu za płotem. Mam pyt: czy butelki były unikalne do królewskiego, czy zostały użyte/sprzedane do innej marki piwa - nie GZ?

                A teraz argument koronny: Giełdy i konkursy były fachowe od A do Z.

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #83
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika misha22 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Wypada mi sie nie zgodzić: Jesli chodzi o zamknięcie browaru M.St W-wa.
                  Ale z czym się nie zgadzasz? Z tym, że GŻ zarobiła na likwidacji Browarów Warszawskich?
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • szefunio
                    Senior
                    • 01-2007
                    • 481

                    #84
                    Kiedy Heineken kupował udziały w BBAG (od DrOetkera) nie musiał przejmować spółki Brau Union Polska. Tak jak nie przejął spółek w Rumunii, Węgrzech, Bułgarii czy w innych krajach. Nie musiał a jednak chciał. Chodziło o wyeliminowanie konkurencji i przejęcie udziałów w rynku. Browary Brau Union nie były wogóle potrzebne Heinekenowi. Dlatego też starali się ich pozbyć. Van Pur udało się sprzedać - był zbyt blisko Leżajska.
                    Browar Warszawski stał na atrakcyjnej działce, więc jego los był przesądzony. Kiedy Brau Union zwolniło wszystkich handlowców (część z nich przeszła do GŻ), sprzedaż spadła na tyle, że produkcję wygaszono. Zresztą takie były ustalenia. Niektóre marki przeniesiono do browarów GŻ.
                    Z Kujawiakiem było najtrudniej, więc jako powód zamknięcia podali zbyt wysokie koszty produkcji. Chętni do kupna byli - Jabłonowo - ale wiadomo było, że chodzi o zamknięcie browaru.
                    Butelki od Królewskiego tzw. Polish Premium, używa nadal Van Pur.
                    Robię to co lubię - produkuję piwo.

                    Comment

                    • misha22
                      Senior
                      • 12-2008
                      • 128

                      #85
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                      Ale z czym się nie zgadzasz? Z tym, że GŻ zarobiła na likwidacji Browarów Warszawskich?
                      Nie, z tym że nikt nie płakał

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        #86
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika misha22 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Nie, z tym że nikt nie płakał
                        No to był skrót myślowy "nikt w GŻ nie płakał, że wpadły im te browary".
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • dadek
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 4552

                          #87
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika szefunio Wyświetlenie odpowiedzi
                          Butelki od Królewskiego tzw. Polish Premium, używa nadal Van Pur.
                          A co ciekawsze także CP w Browarze Szczecin.

                          Comment

                          • Pankracy
                            Senior
                            • 10-2007
                            • 2768

                            #88
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                            Zainspirowany postami w innym temacie sprawdziłem jak to było z GŻ i browarami zamkniętymi przez nią. Całość zamieściłem w wikipedii:
                            Pierwsza data: założenie browaru. Druga data: przejęcie browaru przez GŻ. Trzecia data: zamknięcie.

                            Browar w Łańcucie 1834 Łańcut 1999 zlikwidowany w 2001 r.
                            Browar w Braniewie 1854 Braniewo 1999 zaprzestanie produkcji w 2001 r., sprzedaż w 2003 firmie Dr Witt S.A.
                            Browar Hevelius 1871 Gdańsk-Wrzeszcz 1999 zlikwidowany w 2001 r.
                            Browar w Bielsku-Białej 1875 Bielsko-Biała 1999 Żywieckie Zakłady Piwowarskie zaprzestały produkcję w 1996 r. Po wcieleniu do GŻ produkcja nie została wznowiona. W 2004 r. GŻ przekazała browar jako darowiznę dla fundacji Fortlicja Czemierniki
                            Browary Warszawskie Królewskie (Haberbusch i Schiele) 1846 Warszawa 2004 zlikwidowany w 2004 r.
                            Kujawiak Browary Bydgoskie 1858 Bydgoszcz 2004 zlikwidowany w 2006 r.
                            Do GŻ należał też Browar Saskich w Radomiu.
                            GŻ przejęła go w 1999 roku. W 2002 roku wygaszony browar otrzymało w darowiźnie od GŻ miasto Radom. W latach 2002-2004 całe wyposażenie zakładu zostało sprzedane na złom. Ostały się tylko puste budynki, z którymi władze Radomia za bardzo nie wiedzą co zrobić.

                            Comment

                            • skitof
                              Senior
                              • 11-2007
                              • 2478

                              #89
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pankracy Wyświetlenie odpowiedzi
                              Do GŻ należał też Browar Saskich w Radomiu.
                              GŻ przejęła go w 1999 roku. W 2002 roku wygaszony browar otrzymało w darowiźnie od GŻ miasto Radom. W latach 2002-2004 całe wyposażenie zakładu zostało sprzedane na złom. Ostały się tylko puste budynki, z którymi władze Radomia za bardzo nie wiedzą co zrobić.
                              Słyszałem coś na ten temat, ale nic konkretnie nie znalazłem. Do kogo należał ten browar, jeśli GŻ przejęła go w 1999 r.?

                              Comment

                              • delvish
                                Senior
                                • 11-2004
                                • 3508

                                #90
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                                Słyszałem coś na ten temat, ale nic konkretnie nie znalazłem. Do kogo należał ten browar, jeśli GŻ przejęła go w 1999 r.?
                                Brewpole. Zakład ten wchodził w skład ZP w Warce.
                                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                                (Frank Zappa)

                                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎