Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kultowe piwo?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    Kultowe piwo?

    Takie piwne filozofowanie. Pod wpływem ostatnio przeczytanych różnych tekstów zastanawiałem się czy jakieś polskie piwo można nazwać kultowym? Są różne filmy kultowe, zespoły, piosenki, przedmioty z poprzednich dekad. A piwo? Nie mało się ich przewinęło przez polskie stoły. Klasyczne Żywiec, Okocim. W latach 90-tych EB czy 10,5. Pewnie i niejedno miasto ma/miało swoje kultowe piwo. Może za ileś tam lat pokolenie XXI w. będzie mówiło o Tyskim kultowe? Ja uwzględniając jedynie kultowość w masowej kulturze stawiam na Żywiec.
  • ergie
    Senior
    • 05-2004
    • 1041

    #2
    Myślę, że poziom kultowości osiągnął właśnie Żywiec. Potem długo, długo nic ...
    Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
    ------------------------------------------------------------------
    Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

    Comment

    • M-kwadrat
      Senior
      • 07-2004
      • 304

      #3
      Żywcowi udało się w pewnym momencie stać się prawie synonimem 'piwa'. Ale jak dla mnie bardziej kultowe jest Grodziskie - i sprzyja temu wybitnie fakt, że już go nie produkują. Pełno westchnień za nim tu na forum a i nie tylko a w sumie to gdyby nadal je produkowano kto wie jaka byłaby sprzedaż. A takiego Żywca to każdy może iść i sobie kupić (co oczywiście nie zmniejsza uznania dla rozpoznawalności marki). A Grodziskie jest i nadal znane i nie do kupienia.
      Pozdrawiam, Maciek

      Comment

      • Doodeck
        Senior
        • 05-2003
        • 1612

        #4
        Grodziskie.
        Dalekosiężny
        Obserwator
        Obiektów
        Dynamicznie
        Epatujących
        Ciekawymi
        Koncepcjami

        Comment

        • mapajak
          Senior
          • 12-2002
          • 1187

          #5
          W Krakowie - Barbakan

          Comment

          • Seta
            Piję piwo
            • 10-2002
            • 6964

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Doodeck Wyświetlenie odpowiedzi
            Grodziskie.
            Popieram.
            I stary Janów...
            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

            Comment

            • kishar
              Senior
              • 10-2003
              • 1691

              #7
              Trzeba oddzielić kultowość wśród ogółu społeczeństwa tu takim piwem jest bez wątpienia Żywiec od kultowości wśród użytkowników portalu browar.biz gdzie takim piwem może być rzeczone Grodziskie choć dla mnie to ono bardziej przypomina takiego piwnego Graala bo przecież jest nie osiągalne i w gruncie rzeczy praktycznie nikt nie wie jak smakowało i czy jeżeli by było osiągalne to czy też można by je nazwać kultowym
              Dla mnie osobiście takim browarbizowym piwem kultowym jest Lwówek.

              Comment

              • granat862
                Senior
                • 12-2004
                • 945

                #8
                Dla mnie i znajomych ze studiów kultowy jest Ciechan.
                Dzięki niemu zmiarkowałem się że w Polsce są dobre piwa.
                Last edited by granat862; 13-09-2009, 09:52.
                Szklanka wody nie jednemu człowiekowi juz zaszkodziła, natomiast szklanka Pilznera nigdy."

                Comment

                • Czapayew
                  Senior
                  • 10-2002
                  • 1966

                  #9
                  "Żywiec" przez wiele lat stanowił synonim luskusu, wynikającą raczej z niedostępności. Ale czy był piwem kultowym - nie wiem. W opowieściach mojego ojca czy teścia do miana piwa kultowego urasta np. niepasteryzowane piwo będzińskie, kapslowane plastikowymi zatyczkami, które - gdy w knajpie było za ciepło - rozpoczynały kanonadę. Podobnie tyska "Karolinka" - paskudne, wodniste piwo, którym raczono się z lubością, bo nic innego bie było. Dla mnie osobiście piwem "kultowym" jest Postriżińskie z Nymburka, lane "U Krtka" w Harrachovie czy Brackie spożywane "U Bociana" w Wiśle.
                  Last edited by Czapayew; 13-09-2009, 10:13.
                  "W winie jest mądrość, w piwie siła, a w wodzie są tylko bakterie"

                  www.zamkoszlaki.com
                  www.piwnekapsle.net

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kishar Wyświetlenie odpowiedzi
                    i w gruncie rzeczy praktycznie nikt nie wie jak smakowało i czy jeżeli by było osiągalne to czy też można by je nazwać kultowym

                    No bez przesady. A panowie z jury w Grodzisku też nie wiedzą?
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • biermann
                      Senior
                      • 09-2001
                      • 2552

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kishar Wyświetlenie odpowiedzi
                      ... w gruncie rzeczy praktycznie nikt nie wie jak smakowało i czy jeżeli by było osiągalne to czy też można by je nazwać kultowym
                      Mylisz się bardzo ... wiele osób pamięta ten smak, bardzo wiele.
                      Grodzisz jedyne prawdziwe kultowe piwo
                      "Zawsze pamietaj o przewidywalności głupoty"
                      Hare piwo, hare piwo, piwo, piwo, hare, hare
                      Hare sex, hare sex, sex, sex hare, hare
                      Hare muza, hare muza, muza, muza, hare, hare
                      Hare siec, hare siec, piwo, sex, muza, hare.

                      Comment

                      • skitof
                        Senior
                        • 11-2007
                        • 2478

                        #12
                        Według mnie mianem piwa kultowego powinno się nazwać piwo modne, popularne w skali masowej lub danej grupy społecznej. Ale mimo, że modne to wyjątkowe, ważne, łączone z jakąś ideą, ideologią, typem zachowania. Przy tym powinno być ono ponadczasowe i powinno się zapisać w historii piwowarstwa, i oczywiście ją tworzyć. I chyba rzeczywiście Grodziskie tu dobrze pasuje - choć dla stosunkowo wąskiej grupy ludzi (takiej piwnej inteligencji ), dla mas pozostanie chyba Żywiec.

                        Comment

                        • becik
                          Senior
                          • 07-2002
                          • 14999

                          #13
                          Każdy region ma swoje kultowe piwo, Królewskie, Hevelius, Lwóweckie, Bosman czy Nadbużańskie. Jednak w skali ogólnokrajowej takim piwem bez wątpienia jest i będzie Żywiec.
                          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #14
                            Grodziskie na pewno jest kultowe. Bardzo wiele osób, nie będącychy browarbizowiczami, pamięta to piwo jako wyjątkowe.
                            We Wrocławiu i okolicach pamiętam, że takim kultowym piwem był Magnat z Piasta.

                            Dla mnie osobiście kultowy jest Kryształ ze Zwierzyńca. Bo to było piwo bardzo tanie, w but. EURO, która już dogorywała, no i fajnie smakujące. To była na początku mojego świadomego picia piwa.

                            Myślę, że dla wielu obecnie kultowe jest Noteckie, ze względu na charakterystyczne bączki.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • skitof
                              Senior
                              • 11-2007
                              • 2478

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                              Myślę, że dla wielu obecnie kultowe jest Noteckie, ze względu na charakterystyczne bączki.
                              Tak, bączki są zdecydowanie kultowe. Kawał historii.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎