Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Žatecky, Cornish Steam Lager

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4552

    Žatecky, Cornish Steam Lager

    Žatec, Cornisch Steam Lager
    Nowe, niefiltrowane, piwo z Žateckiego browaru.

    Kolor:Ciemno złoty, wręcz pomarańczowy, mocno mętne. (5)

    Piana:Piwo było z lodówki, postało chwilę i nalane było dość energicznie. Piana na 2 cm dość regularna, drobno pęcherzykowa, pojawiła się ale dość szybko znikła, pozostając w postaci obwódki przy szkle. (3)

    Zapach:Intensywnie słodowy, wręcz miodowy, z nutą owocową. Letnia łąka pełna kwiatów, leżymy na kocu, gdzie raczymy się lipowym miodem zagryzając chrupiącymi jabłkami. Piękny zapach! (5)

    Smak:Na pierwszym planie słód, ale i wyraźna goryczka. Owocowość także występuje ale są to już raczej posmaki jakichś cytrusów. Bardzo ciekawy bukiet. (5)

    Wysycenie:Akurat. Choć piana opadła to bąbelki w pewnej ilości pracowały do końca.(5)

    Opakowanie:A tu niespodzianka bo žatecký browar stosujący butelki NRW, użył do tego piwa butelek z wytłoczonym przy denku napisem "české pivo". Znamy je bardzo dobrze, gdyż u nas używa się identycznych w Połczynie do pszeniczniaka Abbé. Z tym że w Czechach są oczywiście zwrotne. Etykiety utrzymane w kolorach żółty - srebrny - czarny. Krawatka i główna tylko po angielsku, z wizerunkiem pierwszej lokomotywy parowej Stephensona i napisem "Catch Me Who Can". Na kontrze na szczęście główna treść jest po czesku (dokładne wyjaśnienie co to za piwo i czemu takie mętne), a także informacje po angielsku i niemiecku. Brak podanego ekstraktu (alk. 5,3%).(4,5)

    Bardzo ciekawe piwo. Na kontrze wyjaśnienie że jest uwarzone według tradycji z Kornwalii. Jest pasteryzowane ale nie filtrowane, a warstwa drożdży na dnie butelki osiąga ponad 0,5 cm! Długo musiałem mieszać butelką by wylać wszystkie drożdże tak jak zawsze to robię w pszeniczniakach. A to piwo warzy się tylko ze słodu jęczmiennego. Jak się dowiedziałem bezpośrednio w browarze, uwarzono je po raz pierwszy w tym roku na žateckie chmielowe dożynki (Dočesná) odbywające się corocznie w pierwszy weekend września. Właśnie wtedy tam je zakupiłem. Chętnie powtórzę przy najbliższej okazji.
    Last edited by sibarh; 03-06-2011, 14:31.
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4552

    #2
    A tak wygląda:
    Attached Files

    Comment

    • ART
      mAD'MINd
      • 02-2001
      • 23793

      #3
      no proszę, coś odmiennego obok Kocoura w czeskim ortodoskyjnym świecie piwnym
      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

      Comment

      • hammerh34d
        Junior
        • 09-2010
        • 11

        #4
        Odkopię, bom ciekaw.
        Z książki Eve Adamsona dowiedziałem się, że pojęcie "steem beer" oznacza coś bardzi ciekawego, czyli szeroko pojęte ale warzone z użyciem drożdzy "lagerowych", w znacznie wyższych, niż to przyjęte dla lagera temperaturach. Czy to piwo ma coś wspólnego z tym pojęciem poza tylko użyciem słowa steem na etykietce? Jesli tak - bardzo ciekawa sprawa, chętnie bym spróbował. Z drugiej strony, ponoć steem beers bywają mocno nagazowane, a opis temu przeczy.

        h/h

        Comment

        • bastion
          PremiumUżytkownik
          • 10-2006
          • 1117

          #5
          Steam to para, a etykietka z parowozem Stephensona, raczej nie kieruje żadnych innych domysłów na inne ''tory''.

          Comment

          • hammerh34d
            Junior
            • 09-2010
            • 11

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bastion Wyświetlenie odpowiedzi
            Steam to para, a etykietka z parowozem Stephensona, raczej nie kieruje żadnych innych domysłów na inne ''tory''.
            No coz, bardzo dziekuje za wytlumaczenie mi znaczenia slowa steam. Gdybys jednak zadal sobie trud chocby wpisania w google frazy "steam beer" moze oszczedzilbys mi tej przyjemnosci...
            Moja wina, bo napisalem steem zamiast steam, przyznaje. Wstyd mi
            A co do meritum sprawy - jak rozumiem nie wiesz czy to piwo to steam beer. w takim razie moze jest tu ktos, kto wie?

            h/h

            Comment

            • hammerh34d
              Junior
              • 09-2010
              • 11

              #7
              Przepraszam, że post pod postem, ale nie widzę opcji edytuj.

              Google translator moim przyjacielem. Poniżej cytat ze strony czeskiego browaru:

              Cornish STEAM LAGER - nowy produkt na rynku

              Na podzimní sezónu jsme připravili pro naše příznivce i pro pivní fajnšmekry obecně novinku s názvem CORNISH STEAM LAGER.
              Jesieni, przygotowaliśmy dla naszych fanów i dla koneserów piwa ogólnie jako news Cornish LAGER STEAM.
              Jedná se o pivo vyrobené tradičním žateckým způsobem z obvyklých žateckých surovin s názvem Cornish Steam lager.
              Jest to tradycyjne piwa przy normalny sposób Saaz Saaz Cornish materiału o nazwie Steam Lager.
              Pro zachování plné a výrazné chuti se pivo stáčí do láhví nefiltrované, tedy v podobě, ve které je v ležáckých tancích těsně před stáčením.
              Zachować pełną i mocny smak piwa butelkowanego niefiltrowane, co w jakiej jest w zbiornikach piwa tuż przed butelkowaniem.

              Zde je příběh jeho vzniku: Oto historia jego powstania:

              Při jedné návštěvě Cornwallu, rodného kraje majitele Žateckého pivovaru, zachutnalo žateckému sládkovi pivo z místního velmi malého pivovárku s názvem Wooden Hand Brewery.
              Podczas jednej wizyty w Kornwalii, skąd pochodzi właściciel browaru Saaz regionu, rozkoszował Žatec browar piwa z lokalnego browaru o nazwie Browar Hand drewniane bardzo małe.
              Jméno pivovaru je připomínkou dob, kdy byl místní kraj proslulý svými pirátskými obyvateli a výrobou piráty velmi ceněného piva zvaného „parní ležák“.
              Nazwa browaru jest pamiątką z czasów, gdy lokalny region słynie z piratów mieszkańców i ceniony piratów produkcji piwa o nazwie "lager steam.
              Bylo to světlé, lehce zakalené a chuťově výrazné pivo s, na anglické poměry, vysokou pěnou.
              Był jasny, lekko słabe i mocne piwo o smaku Angielski warunkach wysokiej piany.
              Slovo dalo slovo a po chvilce družného rozhovoru se sládci domluvili, že po návratu do Žatce vyzkouší výrobu tohoto starobylého, chuťově bohatého, vysoce chmeleného, spodně kvašeného ležáku.
              Słowa do słowa i po chwili rozmowy z browarów towarzyski zgodzili się, że po powrocie do Saaz spróbuj tego starożytnego, bogaty smak, wysoka chmeleného, piwa dolnej fermentacji.
              Což se také stalo a Vy máte nyní příležitost vyzkoušet cornwallské pivo vyrobené tradičním žateckým způsobem ze žateckých surovin s názvem Cornish Steam lager.
              Co się stało i masz okazję spróbować piwa Cornish produkowane w drodze tradycyjnego materiału Saaz Saaz nazwie Cornish Steam Lager.

              Věříme, že tato novinka obohatí nabídku piv Žateckého pivovaru a připomene, že umění vařit dobré pivo má mnoho různých podob a tvarů.
              Wierzymy, że ta innowacja wzbogaci ofertę piwa i browaru Saaz przypomniał, że sztuka warzenia piwa jest dobry w wielu postaciach i kształtach.


              Wniosek: To JEST steam beer. Tym bardziej warto go spróbowac - nie wiem nic o drugim takim w Europie.

              h/h

              Comment

              • Javox
                PremiumUżytkownik
                • 11-2009
                • 6124

                #8
                Ciekawe piwko...

                Piana: Dość duża na początku, potem dziurawa cienka warstewka...
                Zapach: Słód-chmiel...
                Gaz: Dość mocny...
                Kolor: Jasny, lekko pomarańczowy... blady...
                Smak: Klasyka, mocny słód z dobrą goryczką, lekko słodkawe z posmakiem "żateckim"...
                Grafika bez zmian.... kapsel dalej goły...

                Spokojnie do polecenia klasyczne niezłe piwo...

                Wstawiam fotkę, trochę jaśniejszą... widać więcej szczegółów...
                Attached Files

                Comment

                • Kwadri
                  Senior
                  • 10-2009
                  • 1216

                  #9
                  Cornish Steam Lager

                  Kolor: Złoty, lekko mętny.
                  Piana: Średniobąbelkowa, niezbyt wysoka. Szybko opada do niepełnej warstwy, później tylko pierścień.
                  Zapach: Przyjemny, średnio intensywny, głównie chmielowy. Później staje się słodowo-kwiatowo-miodowy.
                  Smak: W zasadzie cały czas dominuje całkiem mocna goryczka, ale na początku w tle delikatne, słodowo-drożdżowe smaczki. Finisz chmielowy, wytrawny, całkiem długi. Momentami czuć lekko owocowe posmaki. Bardzo smaczne i całkiem treściwe.
                  Wysycenie: Średnie, ale pod koniec każdego łyka delikatnie podszczypuje.
                  www.lkschmielowice.futbolowo.pl

                  Comment

                  • Ciupaga
                    Member
                    • 10-2008
                    • 79

                    #10
                    CCB

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hammerh34d Wyświetlenie odpowiedzi
                    Wniosek: To JEST steam beer. Tym bardziej warto go spróbowac - nie wiem nic o drugim takim w Europie.
                    Styl o którym myślisz to CCB - California Common Beer.

                    Jak to piwo mi wpadło w ręce i zobaczyłem nazwę to też myślałem, że to california common, jednak po wgłębieniu się w sprawę uważam, że to jest jasny lager a tylko nazwa nas zmyliła. Bardzo smaczny zresztą.

                    Jeśli chodzi o CCB to więcej informacji znajdziesz w temacie dotyczącym Steam Beer z browaru Anchor oraz Old Scratch Amber Lager z browaru Flying Dog.

                    Pozdrawiam
                    Bywajcie Piwożłopy!

                    Comment

                    • karol1000
                      Senior
                      • 09-2007
                      • 1823

                      #11
                      barwa: jasne lekko mętne złoto
                      piana: przy nalewaniu wysoka z różnorodnymi bąbelkami, sporo małych pęcherzy ale są też i ekstremalnie wielkie
                      zapach: słodowo-chmielowy
                      smak: słodowy z silnym chmielem, smaczny i okrągły, silnie pijalny, dobry leżak z sympatyczną i silną goryczką. Jedno z niewielu piw z Zatca które mi smakowało i mogę polecić dalej
                      LP

                      Comment

                      • Jacek220v
                        Member
                        • 01-2004
                        • 36

                        #12
                        hola hola, co jest grane?
                        właśnie piję sobie Cornish Gribben z browaru Woodenhand w Kornwalii, szukam na forum czy ktoś próbował a znajduję ich inne piwo, tyle ze uwarzone w Czechach?!
                        czy ktoś wyjaśni o co tu chodzi?
                        Last edited by Jacek220v; 25-12-2012, 02:17.

                        Comment

                        • Jacek220v
                          Member
                          • 01-2004
                          • 36

                          #13
                          OK, doczytałem już, dziwi mnie tylko, ze czeska wersja ma identyczną etykietę jak oryginał

                          Comment

                          • DariuszSawicki
                            Senior
                            • 08-2012
                            • 2868

                            #14
                            Opakowanie: wygląda jak jakieś piwo z małego amerykańskiego browaru.
                            Barwa: złota z minimalnym zmętnieniem.
                            Piana: bez rewelacji, szkło oblepiła, ale końcówka mizerna.
                            Zapach: słodowo-kwiatowy. Trochę chmielu...przyjemny.
                            Smak: lekkie i nawet aksamitne, ale z wyraźne zaznaczoną goryczką. Momentami wytrawne, a na finiszu już z lekka cierpkie. Brakuje trochę kontry słodowej, ale i tak jest smaczne.
                            Piwo z datą do 18.04.2014. Zdecydowanie do powtórki i to wcześniej niż latem.

                            Comment

                            • WojciechT
                              Senior
                              • 09-2012
                              • 2546

                              #15
                              Całkiem przyjemny, małobrowarowy, czeski lager. Zgodnie z czeską tradycją przypałętało się delikatne, ale nieprzeszkadzające masełko, mocna podstawa słodowo-zbożowa oraz wyczuwalna (acz dla mnie nieco za lekka) goryczka. Przydałby się też do tego jakiś posmak drożdżowy (wszak to piwo niefiltrowane), ale i tak jest przyjemne. No i piana, której praktycznie nie było.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎