Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Domowe etykiety

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13949

    Domowe etykiety

    Zbliża się moment zrobienia mojej pierwszej warki. Od początku chciałbym etykietować butelki. Stąd pytanie do domowych piwowarów którzy drukują sobie etykiety.
    Jakiego papieru najlepiej użyć? Rozumiem, że jakiś samoprzylepny w arkuszach A4. Ale który - jaka gramatura, ew. producent, co polecacie? Najlepszy stosunek cena / jakość. Chociaż bardziej cena I tak trzeba będzie potem tej etykiety się pozbyć - no więc właśnie - papier powinien dobrze się trzymać na butelce a jednocześnie łatwo zejść po umyciu. Drukarkę mam atramentową.

    Przy okazji w jakim programie robicie etykiety? Nigdy nie miałem ciągot do grafiki, więc trochę się męczę próbując coś wymyślić w DesignPro 5.

    Zastanawiałem się czy napisać tu, czy w Browarnictwie amatorskim; jeśli jednak temat powinien być tam, to proszę o przeniesienie.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie
  • Seta
    Piję piwo
    • 10-2002
    • 6964

    #2
    Ja robię dwa rodzaje:
    1 Papier samoprzylepny Avery 3475 24 naklejki na A4 (bo taki mam). Raczej informacyjno-identyfikacyjne - super-proste w zastosowaniu, ale bardzo mały format.
    2 Papier xsero zwykły 80g/m2 + klej w szychcie - robisz co chcesz, chociaż klejenie i wycinanie trochę upierdliwe.

    Aha - etykiety "projektuję" oczywiście w .... Excelu
    Last edited by Seta; 13-11-2009, 13:44.
    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
      Zbliża się moment zrobienia mojej pierwszej warki. Od początku chciałbym etykietować butelki. Stąd pytanie do domowych piwowarów którzy drukują sobie etykiety.
      Jakiego papieru najlepiej użyć? Rozumiem, że jakiś samoprzylepny w arkuszach A4. Ale który - jaka gramatura, ew. producent, co polecacie? Najlepszy stosunek cena / jakość. Chociaż bardziej cena I tak trzeba będzie potem tej etykiety się pozbyć - no więc właśnie - papier powinien dobrze się trzymać na butelce a jednocześnie łatwo zejść po umyciu. Drukarkę mam atramentową.

      Przy okazji w jakim programie robicie etykiety? Nigdy nie miałem ciągot do grafiki, więc trochę się męczę próbując coś wymyślić w DesignPro 5.

      Zastanawiałem się czy napisać tu, czy w Browarnictwie amatorskim; jeśli jednak temat powinien być tam, to proszę o przeniesienie.
      Jak chcesz iść w koszty, a papier samoprzylepny to są koszty, to może jeden wydruk na atramentówce, a reszta kolorowe ksero?

      Co do programu, to ja polecam Worda lub inny edytor tekstu. Mnie się na tym lepiej pracuje niż na tych wszystkich Corelach, GIMPach itd.

      Co do klejenia, to optymalne jest... mleko. Zresztą stosuje się nawet przemysłowo kleje kazeinowe, a to taka kazeina dla domowych piwowarów. Nie ma problemu z odklejeniem, jednocześnie etykieta trzyma wystarczająco dobrze.

      W praktyce wygląda to tak: na spodek lub talerzyk kładziesz złożony w czworo ręcznik papierowy lub papier toaletowy. Nalewasz na to trochę mleka (nie wiem, ok. 50ml). Maczasz na tak przygotowanej poduszeczce całą etykietę, następnie przyklejasz na butelkę. Efekt jest bardzo dobry, ale... przy wydruku z atramentówki czasem się coś rozmaże, no ale po prostu ten typ tak ma.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13949

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
        Jak chcesz iść w koszty, a papier samoprzylepny to są koszty, to może jeden wydruk na atramentówce, a reszta kolorowe ksero?
        Dla obniżenia kosztów myślałem o etykiecie czarno-białej. Tzn. białe tło i czarne litery Ewentualnie jakiś jeden dodatkowy kolorek.
        Ozdobą ma być tylko krój i kompozycja liter.
        Taką mam póki co koncepcję...
        Last edited by Pendragon; 13-11-2009, 14:12.

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • kopyr
          Senior
          • 06-2004
          • 9475

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
          Dla obniżenia kosztów myślałem o etykiecie czarno-białej. Tzn. białe tło i czarne litery Ewentualnie jakiś jeden dodatkowy kolorek.
          Ozdobą ma być tylko krój liter.
          Taką mam póki co koncepcję...
          No to najtaniej i najlepiej IMO wyjdzie ci, jeśli zaprojektujesz sobie te 4-6 etykiet na jednej kartce, potem to skserujesz. I na mleko.
          blog.kopyra.com

          Comment

          • Rycho_128
            Senior
            • 03-2007
            • 1039

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
            Jak chcesz iść w koszty, a papier samoprzylepny to są koszty, to może jeden wydruk na atramentówce, a reszta kolorowe ksero?
            Pendragon, nie idź tą drogą, bo będziesz miał kiepską jakość jak skserujesz z wydruku. Weź jakikolwiek nośnik, nagraj pdf-a (w rozdzielczości do druku) i powiedz pani lub panu w punkcie ksero, żeby ci wydrukował odpowiednią liczbę kopii.
            Gdański Browar WaRy
            Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
            Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

            Comment

            • oscarboj
              Member
              • 03-2007
              • 36

              #7
              Gdybys jednak chciał samoprzylepne to w media markt'cie taki papier kosztuje ok 30 zł za 100 szt A4. Na 20l warkę wychodzi ok 5 kartek zależnie od rozmiaru etykiety więc nie jest to jakiś straszny koszt. Jedynym minusem jest to, że butelki trzeba namaczać żeby pozbyć się etykiety.

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                #8
                A po co mi punkt ksero skoro moja drukarka ma ksero i to kolorowe
                Tylko tego tuszu szkoda...
                Last edited by Pendragon; 13-11-2009, 14:53.

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • Rycho_128
                  Senior
                  • 03-2007
                  • 1039

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                  A po co mi punkt ksero skoro moja drukarka ma ksero i to kolorowe
                  Tylko tego tuszu szkoda...
                  No właśnie, tuszu szkoda... Pójdziesz z tym pdf-em na ksero, nie mówiąc o laserowej jakości druku taniej będzie. I niezależnie od stopnia wysycenia kolorem ta sama cena.
                  Last edited by Rycho_128; 13-11-2009, 15:06.
                  Gdański Browar WaRy
                  Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                  Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                  Comment

                  • Rycho_128
                    Senior
                    • 03-2007
                    • 1039

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ewentualnie jakiś jeden dodatkowy kolorek.
                    Czy jeden kolorek, czy full kolor to nie ma znaczenia, koszty takie same. Chyba że mówimy o offsecie, ale mniemam, że nie mówimy.
                    Gdański Browar WaRy
                    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rycho_128 Wyświetlenie odpowiedzi
                      Czy jeden kolorek, czy full kolor to nie ma znaczenia, koszty takie same. Chyba że mówimy o offsecie, ale mniemam, że nie mówimy.
                      Dodatkowy kolorek dotyczył mojej własnej prywatnej drukarki oraz takiegoż samego tuszu
                      A kolorowy tusz to trochę droższa sprawa niż czarny (chyba - bo dawno kolorowego nie kupowałem).

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23791

                        #12
                        Na piwie szybko zlapie wilgoć i druk z atramentówki masz rozmazany.
                        Last edited by ART; 13-11-2009, 16:46.
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment

                        • wichru
                          Junior
                          • 07-2007
                          • 15

                          #13
                          Ja narazie poszedłem na łatwiznę i"projektuje" swoje etykiety tu: http://www.beerlabelbuilder.com/ a potem zapisuje do jpga i drukuje na zwykłym papierze ksero i przyklejam klejem w sztyfcie.
                          "Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me." Sir Winston Churchill

                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            #14
                            Spytaj Slavoya albo Marusi jak robią - ich etki to dla mnie mistrzostwo świata.
                            A Art'owa wilgoć to chwyta jak masz wilgoć w piwnicy. Mi nie chwyta za bardzo. Kurzę za dużo tego Jan owa, źle mi się już pisze....

                            PS Dlaczego jesteśmy w dziale kolekcjonerstwo?????????????????????
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • anteks
                              maruda
                              • 08-2003
                              • 10738

                              #15
                              samoprzylepne gdy bytelka jest wilgotna to się odklejają i rozmazuje się druk
                              Mniej książków więcej piwa

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎