Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

XII Ankieta Kol. Podstawek 2009 (Cooper)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    XII Ankieta Kol. Podstawek 2009 (Cooper)

    Witam Serdecznie wszystkich kolekcjonerów kółek , kwadratów i innych kształtów wykonanych z tektury, korka, skóry, metalu itp a służących do podkładania między stół a naczynia z piwem
    Za około tydzień jak co roku roześlę formularze XII Ankiety Kolekcjonerów Podstawek do wszystkich dotychczasowych jej uczestników. Osoby które zmieniły swój adres mailowy już po ukazaniu się ankiety zeszłorocznej proszę o podanie mi swojego nowego adresu poprzez mail lub PW. Jeśli znasz osoby ktore zbierają podstawki, chciałyby wziąść udział w "ance" a nie wiedzą iż takowa w ogóle istnieje to proszę o poinformowanie ich o tym.

    Nie bez powodu założyłem post o ankiecie na tydzień przed rozsyłaniem formularzy. Ankieta jak co roku będzie totalnie bezpłatna (to bardziej info dla osób ktore nie mają dostepu do internetu i o3mują formularze pocztą tradycyjną) jednak w tym roku mam pytanie o rodzaj ankiety a dokładnie o sposób prezentacji danych w niej. W tym celu do tego tematu załączam ankietę z pytaniem. Na odpowiedzi czekam do 15.01.2010 tzn do tego samego terminu do którego będę czekał na wyniki wysłanych do Was wkrótce formularzy. Zapraszam do komentowania tychże 2 opcji w poniższym temacie. Wynik ankiety-pytania już raczej ostatecznie określi wszystkie kolejne moje ankiety tzn tą i następne coroczne edycje.
    Attached Files
    18
    Ankieta w formie dotychczasowej
    88,89%
    16
    Ankieta w formie "najlepszych ilości"
    11,11%
    2

    The poll is expired.

    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Powyżej przykład ankiety w formie dotychczasowej.
    Pod terminem ANKIETA W FORMIE DOTYCHCZASOWEJ rozumiem ankietę taką jaką znacie tzn prezentowane są ilości wszystkich osób jakie nadesłały wyniki. Jest to zaletą owej ankiety. Wadą natomiast jest nieco mniejszy poziom graficzny ankiety tzn w przypadku zbiorów mniejszych ilościowo pojawiają się często puste pola i w przypadku browarów rzadszych jest to w zasadzie pusta zakratkowana strona . Tak dla wzrokowców zamieszczam poniżej przykład ankiety tego typu.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      Pod terminem ANKIETA W FORMIE "NAJLEPSZYCH ILOŚCI" rozumiem ankietę pokazującą tylko ileś (powiedzmy 10 , liczba do ustalenia uzalezniona od kwestii technicznych) najlepszych ilościowo zbiorów w przypadku danego browaru lub państwa. Przykładem ankiet tego typu są stare ankiety kolekcjonerów etykiet z lat 80 i 90ych.
      Wadą takiej ankiety jest to że kolekcjonerzy posiadający małe zbiory w praktyce pojawiają się tylko w danych adresowych uczestników oraz w browarach/państwach z których większość kolekcjonerow ma taką samą ilość podstawek. Kolekcjonerzy o słabych ilościowo zbiorach mogą zniechęcić się do wziecia udziału a tym samym frekwencja może być znacznie mniejsza
      Zaletą takiej ankiety jest lepszy wygląd graficzny , nie tworzą się nic nie wnoszące "puste strony-kratownice" , ankieta jest bardziej zwarta , łatwiejsza do ogarnięcia wzrokiem.
      Jak tylko uporam się z załącznikiem który nie wiedzieć czemu nie chce się załadować mimo że trzyma wymagany format załącznika poniżej pokażę przykład takiej ankiety. Wykorzystałem fragment skanu papierowej ankiety etykiet 2005 autorstwa kolegi Masumi.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        Oto przykład wspomnianego powyżej typu ankiety.
        O ile to możliwe w przypadku ankiety-pytania na gorze tego wątku prosilbym o branie udziału jedynie osoby planujące wziąść udział w moim tegorocznym rankingu. Dzięki temu ostateczny wynik bedzie bardziej miarodajny.
        Attached Files
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • Leonpraga
          Senior
          • 02-2005
          • 468

          #5
          Witaj Wojtek, ja jak zwykle swoje, czy tegoroczna ankieta uwzględnia rozdzielenie podstawek giełdowych od browarnianych, czy nadal nie będzie wiadomo, kto właściwie ile ma podstawek z danego browaru. Te osoby, które wliczają, podkładki giełdowe do browarnianych, podając je razem jako zbiór z danego browaru, jest bardzo mylące i niczego nie wnosi oprócz bałaganu tak naprawdę, Jak wiesz ja nie zaliczam podstawek giełdowych do browarnianych, uznaje je raczej jako ciekawostki i pamiątki z okazji odbycia się giełdy i tyle. Wiec łączenie razem tych podstawek jest nieczytelne, bo nie wiadomo, kto ile ma tak naprawdę browarnianych wafli ile giełdowych. Zapewniam cię, że nie jestem osamotniony w tym temacie, jest spora grupa kolekcjonerów, która zbiera tylko podstawki browarniane

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #6
            Nie przewiduję zmian w tej kwestii przy opracowywaniu tegorocznej ankiety. W zasadzie jedyną potencjalną zmianą może być zmiana prezentacji samych ilości ale o tym czy taka nastąpi zadecydujecie już Wy w pytaniu jakie jest na górze tego tematu i zapraszam do podzielenia się ze mną zdaniem na ten temat.
            Wracając do kwestii podstawek giełdowych i "niegiełdowych". Tutaj opieram się na katalogu Benego. Jestem zdania że ankieta podstawek i katalog podstawek powinny "współpracować" ze sobą a nie tworzyć jakieś niepotrzebne odrębne różnice kryteriów zaliczania i chaos. Jeśli dana podstawka została uznana w katalogu za podstawkę wyemitowaną z okazji giełdy i za zgodą browaru to nie wiem dlaczego nie zaliczać jej jako pełnoprawnej browarowej podstawki. Które z giełdowych podstawek są "legalne" a ktore wydane w jakichś "dziwnych podstolikowych okolicznościach" to już osobny temat poruszany na forum i nie mam zamiaru go tutaj omawiać gdyż jest to wątek o ankiecie podstawek 2009.
            W przypadku ankiet etykiet nie było takiej rubryki na etykiety giełdowe. Wiem że ilościowo nie ukazało się ich dużo (teraz przypominam sobie jedynie 3 czy 4wareckie "Piwosze Giełdowe" z lat 90ych) ale wyemitowana ilość nie zmienia tutaj sprawy bo dane zjawisko po prostu jest albo go nie ma.
            Pozatym wpisanie "suchej" liczby w okienku "Podstawki Giełdowe" i tak nie było by czytelne gdyż pojawiało by się domyślne pytanie "sygnowane przez jakie browary i z jakich giełd?". Idąc tym tropem dalej trzeba było by "rozbić" to na konkretne giełdy/browary a w tym momencie objętościowo stworzyła by się kolejna spora ankieta i to pewnie wypelniona przez jakby nie było ilościową mniejszosć kolekcjonerów gdyż jednak tych liczących wg kryteriów katalogu jest wg mnie - więcej.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • Misiu_PM
              Senior
              • 03-2006
              • 201

              #7
              Ja zamierzam wziąść udział po raz kolejny w ankiecie i raczej wybrałbym to rozwiązanie z roku 2008, jest bardziej czytelne i jak sam zauważyłeś niektórych kolekcjonerów może nie być wogóle ujętych w nowym podsumowaniu, czym mogą się zrazić. Nie przeszkadzają mi puste kwadraty w tabelce (zawsze moźna wstawić 0 ). Szacunek za ochotę na kontynuowania ankiety
              Moja kolekcja: http://kolekcja-midura.pl

              Comment

              • Leonpraga
                Senior
                • 02-2005
                • 468

                #8
                Powiem krótko, jeżeli nadal ankieta będzie robiona jako zbiorowisko wszystkiego, co wyszło i zostało nazwane podstawką i do, tego zaliczane do browarów, to po raz kolejny się zastanawiam, czemu to ma służyć. Moim zdaniem ankieta jest robiona po to żeby odzwierciedlić aktualną ilość podstawek wydanych przez browary, a nie przez każdego kto ma taką chęć bycia autorem i producentem podstawek nic nie wnoszących do historii browaru. Niedługo będzie więcej podstawek giełdowych niż browarnianych, tylko do czego to zmierza. Człowiek który ma przykładowo, trzy unikatowe podstawki z danego browaru będzie, w twojej ankiecie ostatni, bo drugi będzie miał sześć giełdowych zaliczonych do tego browaru ale nie mających nic wspólnego z piwem i danym browarem. Dla mnie jest to żenujące, lepsza jest mniejsza autentyczność zbioru niż byle, jaka wielkość, Pozdrawiam Leon.

                Comment

                • skandal
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 1439

                  #9
                  Ja wybieram opcję "starą". Nie przeszkadzaja mi puste kratki a ankieta jest wg. mnie bardziej przejrzysta od proponowanej "nowej" wersji.

                  Comment

                  • mgebicki
                    Member
                    • 08-2001
                    • 93

                    #10
                    Jeżeli jest zgoda Browaru na wykorzystanie loga przy okazji giełdy to nie bardzo wiem dlaczego nie zaliczać danej podstawki. Leonie czy możesz konkretnie wskazać o jakie browary chodzi z tym zawyżaniem ilości przez giełdowe? Niech organizatorzy giełd starają się, niech robią giełdowe piękne podstawki. Ja jestem za. I naprawdę zakończ już swoją polemikę dotyczącą podstawek giełdowych. Nie chcesz to ich nie zbieraj. Ankieta to jest zabawa, a nie wyścig zbrojeń

                    Comment

                    • Misiu_PM
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 201

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgebicki Wyświetlenie odpowiedzi
                      Jeżeli jest zgoda Browaru na wykorzystanie loga przy okazji giełdy to nie bardzo wiem dlaczego nie zaliczać danej podstawki. Leonie czy możesz konkretnie wskazać o jakie browary chodzi z tym zawyżaniem ilości przez giełdowe? Niech organizatorzy giełd starają się, niech robią giełdowe piękne podstawki. Ja jestem za. I naprawdę zakończ już swoją polemikę dotyczącą podstawek giełdowych. Nie chcesz to ich nie zbieraj. Ankieta to jest zabawa, a nie wyścig zbrojeń
                      Dokładnie, nikt Cię nie zmusza do zbierania podkładek giełdowych.
                      Moja kolekcja: http://kolekcja-midura.pl

                      Comment

                      • Leonpraga
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 468

                        #12
                        Powiedz mi ile masz podstawek z giełd, które zostały wydane przez browar lub za jego zgodą.. Na przykład podstawka która została wydana na wystawę „Piwo w dawne Warszawie” przy, okazji której odbyła się I giełdę zimowa w muzeum Woli, została wydana i opłacona przez browary Warszawskie której sponsorem był browar, a jakoś nikt jej nie zalicza do zbioru, dlaczego. Na przykład podstawki z Elbląga z giełdy Człuchowskiej przynajmniej z pierwszego okresu, nie mają loga browaru z Elbląga , nie powinny nawet znajdować się w Elblągu gwoli ścisłości bo marka Specjal była przynależna browarowi z Braniewa a nie Elbląga, Co do mej polemiki w sprawie podstawek giełdowych, będzie ona trwał, czy komuś się podoba czy nie. Staram się być profesjonalistą we wszystkim co robię i nie interesuje mnie zbytnio, podpinanie się podstawkami giełdowymi pod dany browar. Choć, by nie wiem jak były ładne. Nie zabraniam nikomu zbierać podstawek giełdowych tylko uważam że powinien nami kierować profesjonalizm a nie zabawa w ciuciubabkę. Jak kiedyś pisałem że też posiadam podstawki z giełd ale ja je traktuje jako pamiątki z giełdy, Uważam także że ankieta to zabawa, ale jak w każdej zabawie powinny być zasady, bo inaczej powstaje chaos. A jak zostanie w Polsce z dziesięć browarów to do reszty będziecie sobie dodrukowywać podstawki z giełd i zaliczać do nieistniejącego browaru, tak dla jaj. Pozdrawiam, idę sobie porozmawiać z butelką czarnego smoka, za twoje

                        Comment

                        • cororo
                          • 04-2003
                          • 766

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                          ... giełdy Człuchowskiej przynajmniej z pierwszego okresu, nie mają loga browaru z Elbląga , nie powinny nawet znajdować się w Elblągu gwoli ścisłości bo marka Specjal była przynależna browarowi z Braniewa a nie Elbląga...
                          Nie było tak jak piszesz. Marka Specjal produkowana była w obu browarach, lecz w okresie z którego pochodzą podstawki tylko w Elblągu.

                          Comment

                          • mgebicki
                            Member
                            • 08-2001
                            • 93

                            #14
                            Poniżej wykaz o który prosiłeś (na podstawie mojego zbioru):

                            Impresje Piwne Człuchów - 1999 rok - logo Specjal - 8 szt.
                            Impresje Piwne Człuchów - 2000 rok - logo Specjal - 14 szt.
                            Impresje Piwne Człuchów - 2001 rok - logo Specjal - 12 szt.
                            Impresje Piwne Człuchów - 2002 rok - logo Specjal - 6 szt.
                            VII Międzynarodowa Giełda Żywiec 2002 - Browar Żywiec - 7 szt.
                            Impresje Piwne Człuchów - 2003 rok - logo Lech - 12 szt.
                            XI Międzynarodowa Giełda Birofilii Świebodzice 2003 - logo Książ - 4 szt.
                            Impresje Piwne Człuchów - 2004 rok - logo Specjal - 16 szt.
                            IX Pomorska Giełda Birofilska - Amber - 4 szt.
                            2005
                            IV Giełda Birofilii - Lublin - Browary Lubelskie - 1 szt.
                            X Pomorska Giełda Birofilska - Browar Krajan - 4 szt.

                            2006
                            V Lubelska Giełda Birfiliów - Browary Lubelskie - 1 szt.
                            XI Krakowska Giełda Birofiliów - Browar Stary Kraków - 2 szt.
                            27 Międzynarodowa Giełda Birofiliów - Grodzisk Wlkp. - Browar Edi - 1 szt.
                            5 Bialska Giełda Birofiliów - Browar Łomża - 1 szt.
                            XI Pomorska Giełda Birofilska Człuchów - Browar Krajan - 1 szt.
                            Jesienna Giełda Birofiliów Tychy - Browary Tyskie - 1 szt.
                            Radom 2006 do przemilczenia (tu najlepszy numer Organizatora, sponsor Warka, a nadruki m.in giełdowe na korkowych podstawkach z Żubrem)

                            2007
                            28 Międzynarodowa Giełda Birofiliów - Grodzisk Wlkp. - Browar Zodiak - 1 szt.
                            Warszawska Zimowa Giełda Birofilii - Browar Ciechanów - 1 szt.
                            XII Pomorska Giełda Birofilska Człuchów - Browar Krajan - 1 szt.
                            Ogólnopolska Zimowa Giełda Birofiliów - Poznań - Browar Grudziądz - 1 szt.
                            30 Jubileuszowa MGB Tychy - Browary Tyskie - 6 szt.
                            Radom 2007 do przemilczenia

                            2008
                            Międzynarodowa Jesienna Giełda Birofiliów Tychy - Browar Imielin - 2 szt.
                            Zimowa Giełda Birofilii Warszawa - Browar Konstancin - 1 szt.
                            VII Lubelska Giełda Birofiliów - Browary Lubelskie - 1 szt.
                            13 Pomorska Giełda Birofilska Człuchów - Browar Krajan - 1 szt.
                            II Ogólnopolska Zimowa Giełda Birofiliów - Poznań - Browar Fortuna - 1 szt.
                            11 Giełda Akcesoriów Piwnych - Radom - Browar Pivovaria - 2 szt.
                            Na giełdzie tyskiej w ramach prezentu 6 korkowo-metalowych podstawek ze starymi motywami Browarów Tyskich (bez loga giełdy)

                            2009
                            VIII Giełda Birofiliów Katowice - Browar Spiż - 1 szt.
                            IX Giełda Birofiliów Katowice - Browar Spiż - 1 szt.
                            X Jubileuszowa Giełda Birofiliów Warszawa - Browar Konstancin - 2 szt.
                            XIV Pomorska Giełda Birofilska Człuchów - Browar Krajan - 1 szt.
                            III Ogólnopolska Zimowa Giełda Birofiliów - Poznań - Browar Fortuna - 1 szt.
                            Bracka Jesień - Browar Cieszyn - 1 szt.

                            Nie nawiązuje do Grodziskich Piwobrań które to były zalążkiem giełdowych podstawek.

                            Każdy spytany Organizator giełdy twierdził lub twierdzi że zgodę danego Browaru którego logo (czyli wizerunek) wykorzystał miał. Radek zresztą w późniejszym okresie nie zamieszczał do katalogu podstawek giełdowych bez pisemnej zgody Browaru.

                            Napisz które kwestionujesz ? Czy te gdzie wyraźna zgoda jest też kwestionujesz?

                            Największe zamieszanie z giełdowymi to giełdy człuchowskie. Od 2005 roku sytuacja opanowana.
                            Największy obciach z giełdowymi to Radom (te dwa wątki opisywane wielokrotnie na forum).

                            Comment

                            • grzeber
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 2867

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga Wyświetlenie odpowiedzi
                              Człowiek który ma przykładowo, trzy unikatowe podstawki z danego browaru będzie, w twojej ankiecie ostatni, bo drugi będzie miał sześć giełdowych zaliczonych do tego browaru ale nie mających nic wspólnego z piwem i danym browarem. Dla mnie jest to żenujące, lepsza jest mniejsza autentyczność zbioru niż byle, jaka wielkość, Pozdrawiam Leon.
                              Żadna ankieta nie będzie odzwierciedlać "wartości i autentyczności" zbioru. To tylko zabawa oraz poglądowa tabelka pomagająca zobaczyć jak wyglądają inne zbiory w Polsce. Każdy liczy podstawki do ankiety jak mu się podoba, jeden zliczy dany wzór raz, a inny doszuka się jeszcze 5 odcieni i 3 różnych wykrojników. Na to nic nie poradzimy. To, że większość kieruje się katalogiem tylko poprawia wiarygodność ankiety, ale nigdy nie będzie ona doskonała.

                              Większość kolekcjonerów bardziej zaawansowanych w tym hobby i tak mniej więcej orientuje się kto posiada jakie podstawki, oraz "jaki ma zbiór". Nawet jeśli nie, to zawsze są listy braków (robione chyba wyłącznie wg. katalogu), które wyraźnie pokazują jakich podstawek w danym zbiorze brak. To jest, wymierny sposób zobaczenia tych unikatów, a nie ankieta, w której "nowość" jest taką samą cyferką jak unikatowy PPF.
                              pozdrawiam
                              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎