Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Grodzka 15, Bock

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sandacz
    Senior
    • 01-2007
    • 345

    Grodzka 15, Bock

    Grodzkiego koźlaka piłem jak dotąd w ciągu trzech dni, przy czym sztuk było więcej niż trzy Jak to w przypadku małych (w tym mikro-) browarów bywa, piwo może wyraźnie się różnić w kolejnych degustacjach, więc w moim opisie postaram się wyciągnąć średnią.

    Koźlakowi na szczęście nie można odmówić treściwości, o której brak zahaczają niekiedy inne gatunki. W smaku dominuje gorzka czekolada okraszona nieco dymem (może z petów, którymi smrodzą ludzie w warzelni, miejscu produkcji żywności - przepraszam, nie mogłem się powstrzymać od dygresji). Piwo rozgrzewa jamę ustną po przełknięciu i posmaczek jest w niej przyzwoicie długo obecny. Smak jednak nieco zbyt jednorodny. Oprócz czekolady przydałoby się, dla równowagi, trochę większe nachmielenie lub tak lubiane przeze mnie w koźlakach akcenty wiśniowe. Brak lub niedostateczna obecność tych elementów sprawia, że piwo jest przyciężkawe i po wypiciu jednego robiłem sobie "przerwę" w postaci Pilsa czy Pszenicznego.
    Kolejnym minusem jest piana... Po trzech łykach właściwie nie ma o czym mówić. Przyczyną jest słabe nagazowanie, nawet mając na uwadze, że koźlak nie należy do gatunków porządnie nasyconych.
    Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego podobieństwa do Dunkla, o co trochę się obawiałem. Różnica jest, choć moim zdaniem mogłaby być jeszcze wyraźniejsza: Bock jest bardziej czekoladowo-gorzki, Dunkel bardziej karmelowo-słodkawy.
    Podsumowując, piwo nie do częstego picia w ramach jednej wizyty, ale z pewnością do powtórki podczas kolejnych.
  • Prusak
    Senior
    • 07-2005
    • 4312

    #2
    Różnica między nim a wyrobem nazywanym na Grodzkiej Dunkel jest kolosalna. Do Dunkla podchodziłem bodaj trzy razy i uderzała w nim jakaś taka mała wyrazistość i wodnistość. Bock ma swoje wady, ale wydaje się, że to inna liga...
    Last edited by Prusak; 01-02-2010, 14:34.

    Comment

    • sandacz
      Senior
      • 01-2007
      • 345

      #3
      Jedno z moich piw miało smak ewidentnie dunklowaty, jakby po wymieszaniu z nim, więc dlatego poruszyłem wątek podobieństwa. W pozostałych na szczęście nie miałem już skojarzeń z tym najsłabszym obecnie piwem G15.

      Comment

      • kloss
        Senior
        • 03-2003
        • 2526

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sandacz Wyświetlenie odpowiedzi
        Jedno z moich piw miało smak ewidentnie dunklowaty, jakby po wymieszaniu z nim, więc dlatego poruszyłem wątek podobieństwa. W pozostałych na szczęście nie miałem już skojarzeń z tym najsłabszym obecnie piwem G15.
        Ja piłem jedno po drugim i właśnie podobieństwo smaku rzuciło mi się w oczy, czy raczej w kubki smakowe.
        Oczywiście bock bardziej treściwy, ale w obu te same czekoladowe nuty.
        Attached Files

        Comment

        • Tapir
          Senior
          • 10-2009
          • 730

          #5
          Kolor mniej więcej jak na zdjęciu. Piana znika w ekspresowym tempie.
          Zapach niezbyt intensywny, słodowo-karmelowy z lekką nutą owocową. W ustach treściwe, słodowe z nutami karmelowo-czekoladowymi, odrobinę zbyt słodkie, pozostawia po sobie trwały posmak w ustach.
          Wysycenie trochę za niskie.
          Butelka taka jak na zdjęciu.
          Kupione w "Rodzince Bis" za 5.50zł.
          Oceniam na 3 z plusem.
          Nie mam problemu z alkoholem. Mam problem z pieniędzmi na alkohol.

          Comment

          • sibarh
            PremiumUżytkownik
            • 01-2005
            • 10384

            #6
            Na etykiecie stoi jak byk: Browar Grodzki a u nas.... Grodzka 15
            2800 nowe piwa opisałem na forum
            Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
            Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23792

              #7
              Przekręć do browaru i zapytaj ich się jaką noszą nazwę
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • kloss
                Senior
                • 03-2003
                • 2526

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                Przekręć do browaru i zapytaj ich się jaką noszą nazwę
                Obecnie na pewno "Lubliner Brauhaus Grotzka"

                Comment

                • Cooper
                  Senior
                  • 11-2002
                  • 6055

                  #9
                  Fajne jest to że brewpub chyba jako pierwszy w Polsce zaczał rozlewać piwo w zwykłe masowe kaucjonowane butelki. To mi się bardzo podoba. Eta mimo że jest o niebo lepsza niż etykiety jakie ów browar miał na samym początku działalności i jakie ma kilka browarów konkurencyjnych jest niestety bardzo prosta czy dyplomatycznie i łagodnie mówiąc "mało oryginalna". Pasowała by do lat 90ych czyli początków raczkującego kapitalizmu w Polsce.
                  Mam nadzieje ze niebawem odwiedzę ten browar i skosztuję po raz pierwszy ich wyrobów
                  Jeśli chodzi o nazwę to chyba dopiero zaczyna się ona ksztaltować i stąd te krótkie wytryski twórcze na etykietach itp. Jeśli nie bedzie kończyć się na "aria" np Grodziaria to na pewno będzie orginalna
                  Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                  1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                  Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                  Comment

                  • Cannabee776i99
                    Senior
                    • 08-2009
                    • 658

                    #10
                    Moim zdaniem piwo byłoby dobre, gdyby było trochę bardziej treściwe. Czekoladowo-goryczkowe nuty owszem są, ale całość jakaś zbyt wodnista i bez charakteru. Niemniej piło się przyjemnie, ale trochę więcej oczekiwałbym od koźlaka.

                    Comment

                    • Pawelord2
                      Senior
                      • 05-2007
                      • 133

                      #11
                      Pity wczoraj zapowiadał się dobrze, kolor ok piana ok, smak niestety nieco rozczarowal - za slodki, za malo goryczki. Ale i tak chyba najlepsze z aktualnie serwowanych

                      Comment

                      • żąleną
                        Sojowe Oddziały Bojowe
                        • 01-2002
                        • 13239

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                        Fajne jest to że brewpub chyba jako pierwszy w Polsce zaczał rozlewać piwo w zwykłe masowe kaucjonowane butelki.
                        Butelka jest niestety bezzwrotna.

                        Comment

                        • żąleną
                          Sojowe Oddziały Bojowe
                          • 01-2002
                          • 13239

                          #13
                          Taki karmelkowy koźlak - delikatny, ale bardzo przyjemnie wchodzi. Po ogrzaniu nie idzie w kierunku pustki ani słodkości, ale cały czas przyjemnie osadza się na podniebieniu. Śladowa goryczka.

                          Z piw grodzkich zdecydowałem się tylko na bocka i dunkla i oba mi posmakowały. Być może są zbyt blisko spokrewnione, ale nie przeszkadza mi ta więź.

                          Comment

                          • VanPurRz
                            Senior
                            • 09-2008
                            • 4229

                            #14
                            To zdecydowanie najlepsze piwo z Grodzkiej (według mnie). Pełne, treściwe, z dużą pianą i świetnym wyraźnym karmelowym smakiem. Świetnie się układa na żołądku a każdy łyk woła - jeszcze jeszcze.
                            Zdecydowanie ciemne piwa udają się na Grodzkiej, z jasnymi jest dużo gorzej.
                            "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

                            Comment

                            • docent
                              Senior
                              • 10-2002
                              • 5205

                              #15
                              Ocena z ARTomatu

                              Kolor: Rubinowy, w pełni klarowny co trochę dziwi przy braku filtracji. [4.5]
                              Piana: Początkowo obfita, bardzo drobna. Niestety po kilku minutach zostaje w symbolicznej postaci a pod koniec nie ma jej już wcale. [3.5]
                              Zapach: Przyjemny, stonowany karmel. Gdzieś w oddali można doszukać się zapachu obecnego w ciemnych piwach z browarów restauracyjnych. Gdy nalałem je po raz kolejny do pokala wyczułem wyraźną owocowość. [4]
                              Smak: Dziwne jest to piwo. Piłem je na dwie tury w pokalu 0,3. Pierwsza tura to rozczarowanie. Piwo było pozbawione treściwości i głębi. Co z tego, że dobrze zbalansowane skoro nie pozostawiało żadnych ciekawszych wrażeń.
                              Jednak kolejne nalanie do pokala przyniosło zmianę wrażeń o 180°. Treściwość była optymalna jak na ekstrakt 16° Pojawiły się czekoladowo-owocowe akcenty świetnie dopełniające dobrze zaznaczoną słodowość. W ustach pozostawał przyjemny, trwały posmak.
                              Piwo bynajmniej nie ogrzało się między tymi dwiema turami, wręcz przeciwnie, trzymałem je w lodówce. [4.5]
                              Wysycenie: Dość umiarkowane ale nie wpływa ujemnie na odczucia smakowe. [4.5]
                              Opakowanie: Kapslowane piwo z polskiego browaru restauracyjnego to ewenement. Stylistyka jest mocno zgrzebna i kompletnie nie jest adekwatna do tego co można zobaczyć na miejscu w Lublinie. Na uwagę zasługuję podpis piwowara, rzecz w Polsce spotykana tylko w Grand Porterze Ambera. [3.5]
                              Uwagi: Intrygujący koźlak. Wszystkie koźlaki które piłem do tej pory od razu pokazywały na co je stać. Jeśli miały się zmieniać w trakcie degustacji to tylko na gorsze. A tu proszę, zupełnie odwrotnie.

                              Moja ocena: [4.175]
                              Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                              Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                              Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                              Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎