Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Polska - Kraina Porterem Płynąca

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4552

    #61
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
    Jeśli chodzi Primator Double 24% to zdania są podzielone. Nawet oficjalna strona podaje w opisie, że jest to piwo w stylu Porter (http://www.primator.cz/pivo).
    Nie upieram się jednak.

    Tak przy okazji, upolowałem dzisiaj kolejnego portera z Polski (Porter Miodowy z Krajana). Kupiłem u Koczubika w Katowicach.
    Przetestuję dzisiaj o 21.00
    Co ciekawe nawet czescy piwosze są mocno podzieleni co do tego czy Primátor Double to porter czy nie. Niektórzy uznają tylko pardubicki jako prawdziwy, a inni uważają że oba to portery. Spór nierozstrzygnięty od lat i nie zanosi się na to.

    Ciekawe jak degustacja Portera Miodowego z Krajana? Ja nie dałem rady dopić tego specyfiku. To tak samo prawdziwy porter jak i "miód" w nim zawarty. Ohyda!

    Comment

    • Promil03
      Senior
      • 10-2007
      • 2833

      #62
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
      Ciekawe jak degustacja Portera Miodowego z Krajana? Ja nie dałem rady dopić tego specyfiku. To tak samo prawdziwy porter jak i "miód" w nim zawarty. Ohyda!
      Wypiłem do końca. Nie smakował mi, a już na pewno nie, jeśli oceniać go jako porter.
      Sacharyna i aromat miodowy rzeczywiście porażka. Nie będę do niego wracał.

      Comment

      • Promil03
        Senior
        • 10-2007
        • 2833

        #63
        W związku z tym, że dyskusja na temat porterów wciągnęła kilka osób (niektórych skłoniła nawet do degustacji )
        postanowiłem zebrać w formie zestawienia wszystkie opisane portery na Browar.bizie.
        Wyszło tego (bez Polski) 114 sztuk. Głównie Europa, kilkanaście sztuk z USA. Zestawienie zrobiłem w Excelu z odnośnikami do opisu piw na Browar.biz.
        W przypadku gdy forumowicze mieli wątpliwości czy dane piwo jest porterem, posiłkowałem się stroną RateBeer.
        Doszedłem do wniosku, że jest jeszcze "trochę" porterów do wypicia. Nie myślę nawet o tych, których my nie opisaliśmy.
        Jeśli ktoś jest zainteresowany zestawieniem proszę o adres emali na PW.

        Comment

        • snorre
          Senior
          • 02-2006
          • 655

          #64
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
          A Niels Oscar warzy bałtyka? Piłem ich wędzonego i miał on 5,9%, więc do bałtyka mu było dość daleko... A z ciężkich to uwarzyli imperialnego stouta przecież.
          No w sumie chodziło mi o to piwo, rzuciłem hurtem wszystkie które mają coś wspólnego z porterami. Musiałbym dokładnie przejrzec wszystkie strony browarów i sprawdzic, które się kwalifikują na baltic porter.
          Tak dla referendum w sprawie usunięcia Ryszarda Grobelnego ze stanowiska prezydenta m. Poznania!

          Comment

          • delvish
            Senior
            • 11-2004
            • 3508

            #65
            BJCP podaje jako dolną granicę stylu zawartość alkoholu 5,5%, więc ja bym zachował pewną wstrzemięźliwość w stwierdzeniach, że nasze portery są najmojsze, a reszta to jakieś udawane
            Last edited by delvish; 01-12-2010, 22:42.
            "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
            (Frank Zappa)

            "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #66
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
              BJCP podaje jako dolną granicę stylu 5,5%, więc ja bym zachował pewną wstrzemięźliwość w stwierdzeniach, że nasze portery są najmojsze, a reszta to jakieś udawane
              Nie będzie Jankes pluł nam w twarz, ni uczył nas porteru warzyć.
              to pisałem ja, kopyr, zdeklarowany BJCP-fil.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • delvish
                Senior
                • 11-2004
                • 3508

                #67
                A jednak to prawda, że nadciąga koniec świata

                To pisałem ja, BJCP-sceptyk.
                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                (Frank Zappa)

                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                Comment

                • becik
                  Senior
                  • 07-2002
                  • 14999

                  #68
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
                  BJCP podaje jako dolną granicę stylu zawartość alkoholu 5,5%, więc ja bym zachował pewną wstrzemięźliwość w stwierdzeniach, że nasze portery są najmojsze, a reszta to jakieś udawane
                  Popieram. Ja nawet śmiem twierdzić, że porter http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=60256 jest przykładem portera bałtyckiego mimo zawartości alkoholu do 4,7%. Zostawiał smakowo w tyle niejeden nasz krajowy porter. nie wiem jak oni go zrobili ale tak dobrego i treściwego portera z takimi parametrami to jeszcze nie piłem
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                  Comment

                  • pioterb4
                    Senior
                    • 05-2006
                    • 4322

                    #69
                    Ale ten porter ma tylko 17% ekstraktu, czy nie jest to o 1% za mało?

                    Comment

                    • kopyr
                      Senior
                      • 06-2004
                      • 9475

                      #70
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                      Popieram. Ja nawet śmiem twierdzić, że porter http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=60256 jest przykładem portera bałtyckiego mimo zawartości alkoholu do 4,7%. Zostawiał smakowo w tyle niejeden nasz krajowy porter. nie wiem jak oni go zrobili ale tak dobrego i treściwego portera z takimi parametrami to jeszcze nie piłem
                      Alkohol to jest nieco wtórna sprawa, IMO najważniejszy jest ekstrakt, i ja bym się trzymał, że porter bałtycki powinien mieć >18blg. Ten co podałeś ma 17% więc możnaby go uznać, za powiedzmy nieortodoksyjnego przedstawiciela stylu.

                      Ale już 15blg co proponuje BJCP to jest totalna herezja.
                      Last edited by kopyr; 02-12-2010, 09:58.
                      blog.kopyra.com

                      Comment

                      • Lubiepiwo90
                        Senior
                        • 11-2010
                        • 113

                        #71
                        Mnie, podobnie jak kopyrowi wydaje się, że aby piwo nazwać porterem musi mieć odpowiedni skład słodów i jednak ponad 18% Blg.
                        "nie traćcie ani sekundy, zmarnowany jest czas, którego nie spędzacie w gospodzie", Ladislav Klima "Tragikomedia ludzka"

                        Comment

                        • delvish
                          Senior
                          • 11-2004
                          • 3508

                          #72
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                          Ten co podałeś ma 17% więc możnaby go uznać, za powiedzmy nieortodoksyjnego przedstawiciela stylu.
                          Zgoda, ale jeśli mówimy o tym, co zaproponował Krzysiu, czyli (pod)stylu (Bałtycki) Porter Polski, który sobie zdefiniujemy tak a nie inaczej.
                          Niemniej jednak, jeśli masz Kopyrze jakieś merytoryczne argumenty, za tym, żeby porter baltycki musial mieć min. 18o, to podziel się nimi z nami, bo jak na razie mam wrażenie, że twój argument to "bo tak"
                          Last edited by delvish; 02-12-2010, 11:25.
                          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                          (Frank Zappa)

                          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #73
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
                            Zgoda, ale jeśli mówimy o tym, co zaproponował Krzysiu, czyli (pod)stylu (Bałtycki) Porter Polski, który sobie zdefiniujemy tak a nie inaczej.
                            Niemniej jednak, jeśli masz Kopyrze jakieś merytoryczne argumenty, za tym, żeby porter baltycki musial mieć min. 18o, to podziel się nimi z nami, bo jak na razie mam wrażenie, że twój argument to "bo tak"
                            Bo tak.

                            Jestem w stanie pójść na kompromis, że niekoniecznie porter bałtycki musi być na drożdżach lagerowych, ale ekstraktu nie odpuszczę.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • skitof
                              Senior
                              • 11-2007
                              • 2478

                              #74
                              Ja widzę to odwrotnie. Gdzie nie czytam o porterach czy po angielsku czy niemiecku to wszędzie wskazuje się jako sztandarowe, referencyjne przykłady portery z Polski i zwraca się uwagę, że ten mało gdzie indziej znany gatunek właśnie w Polsce jest popularny i żywy. Nawet BJCP i World Beer Cup określiły portera bałtyckiego w dużym stopniu w oparciu o takie portery, jakie dominują w Polsce. Wykorzystajmy to! Głośmy na cały świat, że to właśnie w Polsce są najlepsze i najbardziej klasyczne, wzorcowe portery. Drobne odstępstwa zawsze będą dopuszczalne, ale wtedy niech się martwią już inni

                              Comment

                              • delvish
                                Senior
                                • 11-2004
                                • 3508

                                #75
                                Czyli jest tak, jak się spodziewalem. Poza "najmojszością" naszych porterów, brak merytorycznych argumentów
                                Patrząc po opisie stylu, jakoś nie widać tego wpływu polskich wzorcowych porterów w BJCP.
                                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                                (Frank Zappa)

                                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎