Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Matuška, Raptor IPA

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • MarcinKa
    Senior
    • 02-2005
    • 2729

    Matuška, Raptor IPA

    Piwo zakupione w Marii w Krakowie. Butelka 0,75l. Moc 6,3%, ekstrakt? Kolor bursztynowo pomarańczowy. Piwo lekko mętne. Piana duża, bąbelki dość drobne. Średnio trwała. Zapach mocny, zdecydowany. Dominuje chmiel. Da się też wyczuć estrowe nuty. Smak oparty na bardzo intensywnym chmielu. Lekko tylko zaznaczone smaczki suszonych owoców. Na koniec potężna długa goryczka. Wysycenie umiarkowane i niskie później. Opakowanie ciekawe, zwracające uwagę. Zielona butla jak od wina musującego, ale na kapsel. I ten kapsle w tym wszystkim jest najciekawszy, mimo że czysty, złoty. Kapsel jest wyraźnie większy od standardu. Pierwszy raz spotykam taki. Etykieta z mało czytelnym rysunkiem, nic specjalnego. W opisie brak tylko ekstraktu. Nie wiem na ile Raptor jest reprezentacyjny dla stylu IPA, ale mnie bardzo smakował. Świetne piwo o ostrym chmielowym smaku z nutkami górnej fermentacji. Oceniam -6 (1 – 6).
    Attached Files
    To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12171

    #2
    Raptora piłem w wersji lanej w CZ. Podzielam wysoką ocenę tego piwa. W takiej butelce ich jeszcze nie widziałem. Mogę wiedzieć jaka cena?
    Last edited by darekd; 21-05-2011, 11:40.

    Comment

    • MarcinKa
      Senior
      • 02-2005
      • 2729

      #3
      15 PLN, jest jeszcze.
      To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

      Comment

      • docent
        Senior
        • 10-2002
        • 5205

        #4
        Ekstrakt tego piwa to 15° Blg
        Do chmielenia użyto dwóch odmian chmielu czeskiego (žatecký i premiant) i dwóch amerykańskiego (cascade i amarillo).

        Wyśmienite piwo, w którym charakterystyczna goryczka nie jest mocna czy intensywna (w porównaniu do PINTY AA na przykład) za to jest niesamowicie głęboka. Tak jest i w zapachu i smaku. Piwo idealne dla tych, którzy w IPA nie podniecają się już silną goryczkowością ale mogą docenić głębię smaku.
        Attached Files
        Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
        Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
        Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
        Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

        Comment

        • leona
          PremiumUżytkownik
          • 07-2009
          • 5853

          #5
          Świetny aromat chmielu, bardzo świeży i cytrusowy. Spod spodu niewiele się może wydostać. W smaku przez mgnienie smaku goryczka, potem chwilę wyczuwałem słodową podstawę a reszta to już marzenie - gorzko. Długo, mocno i dobrze ale jednocześnie nie nachalnie, nie wulgarnie. Bardzo dobre!

          EDIT: wrażenia wizualne psuły pokaźne ilości (po)chmielowych farfocli na dnie butelki.
          Last edited by leona; 01-09-2011, 16:33.

          Comment

          • grew
            Senior
            • 05-2009
            • 766

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
            EDIT: wrażenia wizualne psuły pokaźne ilości (po)chmielowych farfocli na dnie butelki.
            A mi te "farfocle", jak je określiłeś, bardzo odpowiadają Co ciekawe, pojawiają się i w wersjach butelkowych i beczkowych. Dodają zmętnienia piwu.

            Comment

            • Rzeszowiak
              Piwny Radykał
              • 04-2009
              • 1596

              #7
              Generalnie kolejne znakomite czeskie piwo, chyba najlepszy Indian Pale Ale jaki piłem w życiu. Od Zlatej Rakety czy Kocoura odróżnia go głęboka treściwość i chlebowość.

              Polecam, moja ocena -6.

              Comment

              • karol1000
                Senior
                • 09-2007
                • 1823

                #8
                Kupilem piwo w Pradze w Pivnych Rozmaitosciach na Husytskiej.

                Piwo rewelacyjne ale cena już masakryczna 88KC za 0,75L to już chyba trochę za dużo. Dlatego tylko jedna butelka i innych ich produktów na razie nie kupiłem.

                piana: gruba grubopęcherzykowa, bardzo trwała, piękna,
                kolor: złoty wchodzący w pomarańcz,
                zapach: słodowy, owocowy, chyba brzoskwiniowy, z silnymi chmielowym nutami. Piękny Smak: leciutki początek słodowy lekkie brzoskwinie i grejfruty potem silna goryczka ale nie wykrzywiajaca buzi, długa i majestatyczna, pyszne piwo.
                gaz: niski do średniego

                Wspaniałe piwo, goryczka nie tak intensywna i silna jak w poprzednich pitych IPAch ale za to długotrwała i wykwintna.

                Etykieta bardzo ładna.
                Gdyby jeszcze cena była dla ludzi
                Attached Files
                LP

                Comment

                • beerserk
                  Member
                  • 05-2012
                  • 47

                  #9
                  To jedno z tych piw - z których oceną nie ma problemu ale gorzej jest z uzasadnieniem.

                  Kolor: Ciemny pomarańcz
                  Piana: Wysoka i bardzo kremowa. Oblepia szkło
                  Zapach: Wzorcowy bukiet - charakterystyczne dla cascade i amarillo: cytrusy obecne choć nie dominujące, do tego ananas, mango. To najciekawiej pachnąca AIPA jaką próbowałem.
                  Smak: Pierwsze co zwróciło moją uwagę to niesamowita konsystencji trunku - piwo jest bardzo gęste - maślane, wrażenie, które nie opuściło mnie do końca butelki. Baza słodowa przykrywa goryczkę, która jest zaskakująco łagodna choć imponująco długa. Harmonia to słowo, z którym najczęściej spotykałem się przy opisie tego dzieła i to słowo, które najlepiej oddaje charakter piwa.
                  Wysycenie: odpowiednie - zaaferowany smakiem nawet nie zwróciłem uwagi
                  Opakowanie: Butelka 0,75l. Logo to litera M na tle... północnych rubieży Polski - bez problemu odnajduję półwysep helski, Wisłę - jestem bardzo ciekawy oficjalnego komentarza

                  Przed degustacją obawiałem się tylko jednego - czy doskonałe ułożonemu piwu nie zabraknie charakteru? Tak jak wspominałem na wstępie to piwo, które łatwo ocenić: 5/5. Uzasadnienie tej oceny nie jest proste - doskonała harmonia to cecha piw bardzo dobrych ale nie genialnych a dla takich zarezerwowałem najwyższą ocenę. Z drugiej strony wystawienie niższej oceny byłoby krzywdzące. Raptor nie wskoczył na podium, które okupują Hardcore IPA z Brew Doga, Imperial Gonzo z Flying Doga i Urbock z Schlenkerli, ale jest tuż za nimi. Doskonałe piwo!
                  Last edited by beerserk; 24-06-2012, 18:45.

                  Comment

                  • beerserk
                    Member
                    • 05-2012
                    • 47

                    #10
                    Dodatkowa informacja dla kolekcjonerów - etykieta to foliowa naklejka, którą bez problemu można odkleić z butelki.

                    Comment

                    • Kwadri
                      Senior
                      • 10-2009
                      • 1216

                      #11
                      Raptor IPA

                      Kolor: Jasny bursztyn z pomarańczowymi odcieniami. Lekko zamglony, po wlaniu drugiej połowy mętny.
                      Piana: Wysoka, drobnopęcherzykowa. Choć mocno się dziurawi to bardzo trwała. Po kilku minutach gruby dwucentymetrowy kożuch. Brudzi szkło, a do końca ochronna warstwa.
                      Zapach: Intensywny, dominują tropikalne owoce od amerykańskich chmieli. Jest też intensywna trawiastość, ale w tle również słodowe i estrowo-owocowe akcenty.
                      Smak: Początek treściwy, rzeczywiście głęboki, lekko zbożowy w tle. Trochę cytrusowej kwaskowości i lekkiej, nieco karmelowej słodyczy. Finisz długi, trochę ściągający i trawiasty, ale gorycz nie jest bardzo mocna. Po ogrzaniu dochodzą też chlebowe smaczki. Dobrze zbalansowane i bardzo smaczne.
                      Wysycenie: Średnie, delikatnie podszczypuje.
                      www.lkschmielowice.futbolowo.pl

                      Comment

                      • lucifuge
                        Senior
                        • 11-2009
                        • 309

                        #12
                        Raptor to mocne i solidne IPA z browaru Pana Matuski. Ciekawa, zielona butelka z grubego szkła zakapslowana wielgachnym kapslem kryje piwo w kolorze bursztynowym. Po przelaniu mamy gęstą pianę o drobnych pęcherzykach, która z czasem minimalizuje się do cienkiej warstewki. Standardowe dla IPA żywiczno-cytrusowo-kwiatowe aromaty są jak najbardziej poprawne i przyjemnie łechczą nozdrza. Moc napoju to 6,3%. Smak zdominowany jest przez potężną, długotrwałą goryczkę spod której nieśmiało próbują się wydostać posmaki słodowe. To bardzo ciekawe piwo, które z każdym łykiem jest lepsze Wysycenie na poziomie średnim. Velmi dobre pivo!

                        Comment

                        • ender140
                          Senior
                          • 11-2010
                          • 107

                          #13
                          Bardzo dobre piwo, które z każdym kolejnym łykiem staje się coraz lepsze. Ale cena masakryczna - ok 23 zł za 0,75 l.

                          Comment

                          • Pendragon
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 13949

                            #14
                            Po chorobie chyba mam jeszcze przytępione zmysły, zwłaszcza węchu, bo piwo owszem smaczne, ale goryczki za dużo nie wyczuwam. Jest na akuratnym poziomie, akceptowalnym dla każdego. No ale nie płaciłem 109 Kc za tę krainę łagodności
                            Piwo teraz jest sprzedawane w ciemnych butlach.

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • pjenknik
                              • 08-2001
                              • 3388

                              #15
                              Wypite w "Pivnej Mapie" z nalewaka.
                              Piana wysoka, drobnoziarnista, ładnie się utrzymuje.
                              Silne aromaty cytrusowe, lekko mętne, kolor jasny bursztyn.
                              W smaku dość łagodne jak na IPA, ale pozostaje na języku miła goryczka.
                              Polecam
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎