Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Na Jurze, [Pinta] Odsiecz Wiedeńska

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • YouPeter
    Senior
    • 05-2004
    • 2379

    Browar Na Jurze, [Pinta] Odsiecz Wiedeńska

    Piwo w stylu Vienna Lager
    alk.: 4,9%; ekstrakt: 13,1 % wag.

    Kolor: Jasno miedziany.
    Piana: Piwo podane w odpowiedniej temperaturze i w odpowiedni sposób, a jednak piana w nim jest bardzo słaba. Trudna do uzyskania przy nalewaniu, utrzymuje się bardzo krótko, nie pozostawiająca po sobie praktycznie żadnych śladów.
    Zapach: Zdecydowanie słodowy, z chmielem na drugim planie. Przyjemny.
    Smak: Zaraz po przełknięciu piwo ma bardzo przyjemny, aksamitny słodowy charakter, po chwili pojawia się lekka wytrawność. Goryczka intensywna, lekko ściągająca. W oddali delikatnie wyczuwalny pochodzący od słodów smak suszonych, słodkich owoców.
    Nasycenie CO2: Idealne.

    Przyjemne piwo zwłaszcza dla tych co lubią piwa o zdecydowanie słodowym charakterze, a jednocześnie dość mocno goryczkowe.
    Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.
  • YouPeter
    Senior
    • 05-2004
    • 2379

    #2
    Foto.
    Attached Files
    Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

    Comment

    • Kwadri
      Senior
      • 10-2009
      • 1216

      #3
      Ocena z ARTomatu

      Kolor: Jasno miedziany, klarowny. [4.5]
      Piana: Lekko beżowa, średniobąblowa, niewysoka. Szybko opada do niepełnej warstwy. Później tylko szczątki. [3]
      Zapach: Słodowy, intensywny. W tle karmel i lekko cytrusowa chmielowość. Ładny. [4.5]
      Smak: Początek słodowy, lekko karmelowy przechodzi w mocną, lekko ściągającą goryczkę. Dobrze zrównoważony i całkiem treściwy. [4.5]
      Wysycenie: Średniowysokie, później znacznie łagodnieje. [4]
      Opakowanie: Samoprzylepna etykieta z panienką z innych piw PINTY, tu ubraną w zbroję. W tle polska husaria. Parametry podane i bardzo szczegółowy skład. Kapsel złoty. [4]
      Uwagi: W składzie słody wiedeński, monachijski (II), Caramunich (I) i melanoidynowy. Chmiele Tradition i Hallertauer Mittelfruh, drożdże Saflager W 34/70.

      Moja ocena: [4.3]
      www.lkschmielowice.futbolowo.pl

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        Ocena z ARTomatu

        Kolor: ciemnobursztynowy, po prostu piękny [5]
        Piana: lekko beżowa, zwarta, czapowata, opada dość szybko, nie osadza sie na szkle [3.5]
        Zapach: bardzo intensywny i miły, kwiatowo-slodowy [4.5]
        Smak: pełne, treściwe, lekka owocowa goryczka z odrobina goryczki pestkowej i wiśniowej, dobrze zarysowana nienachalna słodowość, miłe chmielowe posmaki w kącikach ust [4.5]
        Wysycenie: troche zbyt duże nagazowanie zabiera temu piwu calkowitą pełnie i uczucie treściwości [4]
        Opakowanie: srebrny kapsel i niewypał z kobietą w swojej zbroi pod Wiedniem [3.5]
        Uwagi: Bardzo smaczne piwo, pije je powoli i z prawdziwą przyjemnością, jak będzie okazja sięgnę ponownie

        Moja ocena: [4.35]
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • M-kwadrat
          Senior
          • 07-2004
          • 304

          #5
          Nie miałem wczoraj ochoty na degustację z notatnikiem w ręce ale krótko podsumowując to bardzo smaczne. Tylko cena 6,95 (Poznań, Głogowska) trochę się robi wysoka...
          Pozdrawiam, Maciek

          Comment

          • porek388
            Senior
            • 11-2008
            • 213

            #6
            Kolejne bardzo dobre piwo z PINTY. Pierwszą butelkę wypiłem do obiadu i już myślałem, że jest źle bo takie płaskie, ale następna poszła wieczorem i wtedy już wszystko było OK. Mocna chmielowa goryczka z dość intensywnymi aromatami chmielowymi podbudowana wyraźną podstawa słodową. Nagazowanie średnie czyli OK. Piana mikra. Kolor ciemnoburszytnowy.

            Ocena 5,5 (1-6) zakupione w Drink Hali za ok. 5,5 zł

            Comment

            • darekd
              PremiumUżytkownik
              • 02-2003
              • 12171

              #7
              Na wstępie przyznam, że wiedeńskie leżaki najmniej mi leżą z dolnej fermentacji, ze względu na ciężkawą słodowość piw, bez świeżej nuty chmielowej. Zatem do Odsieczy podszedłem niejako z "naukowego" obowiązku

              Aromat - wyraźny, karmelowo-słodowy
              Barwa - miedziana
              piana - u mnie w porządku /więc może przedpijcy preferują mocno schłodzone piwa?/ dość wysoka początkowo, może nie jest zbyt trwała, ale nie znika bardzo szybko, pozostawia wianuszek i na początku nieco klei się do szkła
              wysycenie - niewysokie, klasyczne dla gatunku
              smak - no głównie słodowość, właśnie ta ciężkawa, z karmelowym akcentem, lekką słodyczą, aczkolwiek to wspomniane "muśnięcie" chmielowego aromatu wydaje mi się w przypadku tego piwa i gatunku mocno wyraźne. Gdyby nasze leżaki były tak wymuskane, byłoby całkiem fajnie Spodobał mi się ten goryczkowy akcent na finiszu, przyjemnie zalegający w ustach. Może nie jest klasyczny dla gatunku /?/, ale dla mnie bardzo przyjemny.
              treściwość - solidna, zdecydowanie pełne piwo.

              Ogólne wnioski - bardzo przyjemne zaskoczenie, IMO bardzo udane piwo, przypomina mi niektóre piwa frankońskie, gdyby kiedyś można byłoby wypić je lane bez filtracji... Będzie taka możliwość? Zdecydowanie polecam

              Zakup - Drink Hala Wrocław

              Comment

              • zgoda
                Senior
                • 05-2005
                • 3516

                #8
                Spokojnie, to piwo z wiedeńskim lagerem ma tyle wspólnego, co Kubota z Kubicą. Takie polotmave wyszło, wariacja na temat idei.
                Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                  Spokojnie, to piwo z wiedeńskim lagerem ma tyle wspólnego, co Kubota z Kubicą. Takie polotmave wyszło, wariacja na temat idei.
                  A czy mógłbyś sprecyzować mianowicie co tak jest " nie w stylu"?
                  Nigdy nie piłam lagera wiedeńskiego przemysłowego, ale to piwo wg mnie bardzo dobrze podpada pod opis BJCP. Bardzo mi smakuje. No, może też dlatego, że jest wielce podobne do wiedeńczyka, którego ja wykonuję w domu

                  Duet Pinta&Zawiercie wielce udanym jest, mam nadzieję, że Odsiecz wejdzie do stałego repertuaru
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • zgoda
                    Senior
                    • 05-2005
                    • 3516

                    #10
                    To piwo jest za ciężkie. Ma mieć charakter słodowy, ale wytrawny, nawet bardziej wytrawny niż marcowe. Nie słodkie, nie klejące, półpełne, ma się pić lekko, umiarkowana goryczka ma popychać słodowość i tak w kółko, aż się kufel opróżni.

                    Poza 1 czy 2 mocniejszymi amerykańskimi piwami to są piwa wybitnie sesyjne. "Odsiecz" trudno tak potraktować. Jest smaczna, ale "to nie to". Moim zdaniem tak się kończy robienie piwa pod opis z BJCP, bez spróbowania co to jest i przemyślenia wcześniej jakie piwo ma wyjść.
                    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                    Comment

                    • darekd
                      PremiumUżytkownik
                      • 02-2003
                      • 12171

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                      To piwo jest za ciężkie. Ma mieć charakter słodowy, ale wytrawny, nawet bardziej wytrawny niż marcowe. Nie słodkie, nie klejące, półpełne, ma się pić lekko, umiarkowana goryczka ma popychać słodowość i tak w kółko, aż się kufel opróżni.
                      Obawiam się, że ten opis to też wariacja na temat idei

                      Również w swoim opisie miałem wątpliwości co do "przynależności" tego piwa. Jednak osobiście akurat ani wiedeńskich ani marcowych nie określiłbym mianem "wytrawnych", chyba że czegoś w Twojej wypowiedzi nie zrozumiałem

                      Comment

                      • zgoda
                        Senior
                        • 05-2005
                        • 3516

                        #12
                        Opisuję jak smakuje meksykańskie piwo Negra Modelo Especial. Tak podobno ma smakować wiedeński lager.
                        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                          Opisuję jak smakuje meksykańskie piwo Negra Modelo Especial. Tak podobno ma smakować wiedeński lager.
                          No widzisz, czyli wszyscy bazujemy na "podobno". Jeden reprezentant stylu to trochę mało, żeby wyrokować wg mnie. Jeśli chodzi Odsiecz, to mogę się zgodzić z Tobą, że może odrobinę to piwo jest zbyt lepkie, ale jak dla mnie minimalnie. Natomiast cytat z BJCP, którego sama nie jestem niewolnikiem (patrz sygnatura), ale nie mając możliwości próby organoleptycznej lepsze BJCP niż nic: "Wersje amerykańskie mogą być nieco mocniejsze, wytrawniejsze i bardziej gorzkie, podczas gdy europejskie skłaniają się ku większej słodyczy". Biorąc pod uwagę, że jest to styl wymarły i odtworzony to wersje mogą być skłaniające się w różnych kierunkach.
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • zgoda
                            Senior
                            • 05-2005
                            • 3516

                            #14
                            No ale właśnie on nie jest wymarły. Żył sobie w najlepsze w Ameryce, aż przyszli jacyś Europejczycy i się awanturują, że niby oni wiedzą lepiej jak to piwo robić. Niby skąd? Przez kilkadziesiąt lat to piwo warzono tylko w Meksyku. Rozpowszechniło się najpierw w USA za sprawą właśnie Negra Modelo, po podpisaniu umowy dystrybucyjnej przez Grupo Modelo i Anheuser-Bush jakieś 30 lat temu. Właściwie poza Victorią (też z Grupo Modelo) nie ma innych oryginalnych lagerów wiedeńskich dostępnych poza Meksykiem, te pochodzące z USA to właśnie interpretacje Negra Modelo.

                            Jak ktoś chce spróbować, to w większości Systembolaget w Szwecji można to piwko kupić.
                            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                              Jak ktoś chce spróbować, to w większości Systembolaget w Szwecji można to piwko kupić.
                              Choroba, no jakoś nie planuję w najbliższym czasie wycieczki do Szwecji Ale jak się nadarzy okazja to będę pamiętać.
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎