Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze warzenie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • acjon
    Member
    • 03-2011
    • 61

    Pierwsze warzenie

    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post tutaj.
    Od kilku tygodni przeglądam forum w poszukiwaniu potrzebnych informacji do pierwszego zacierania (nigdy wcześniej nie próbowałem nawet na brew-kitach), wspomagam się też książką Richarda Lehrla - Domowe warzenie piwa.
    Liczę na to że bardziej doświadczeni piwowarzy pomogą rozwiać mi ostatnie wątpliwości, na początku miałbym pytanie o sprzęt. Mam zamiar kupić zestaw Zacier Mistrz Pro. Do czego planuje dokupić szczotkę, zaworek grawitacyjny i siatkę na chmiel. No i pierwsze pytanie czy potrzebuje coś jeszcze?
    Pytanie numer dwa: czytałem dyskusje o chmielu sprzed 4 lat, gdzie kolega Kopyr sugerował wrzucanie granulatu prosto do gara, czy od tego czasu coś w tej materii się zmieniło? Wrzucać luzem czy w siatce/rajstopie?
    Do sprzętu chce wybrać zestaw surowców Pale Ale, jednak chce dokupić 50g chmielu Simcoe (wymienić z Lubelskim) aby nadać piwu więcej goryczki i aromatu. Czy taki zestaw surowców ma sens, czy może jednak te słody nie będą pasowały do takiej koncepcji?
    Ostatnie pytanie jestem zakochany w Promatorze english pale ale, czy jest ktoś w stanie podać mi przepis/wskazówki na odwzorowanie tego smaku? Z góry dziękuje za odpowiedz
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    1. Nie ma większego znaczenia, czy granulat gotujes luzem, czy w siatce. W pierwszym przypadku może być nieco wyższa wydajność, ale niekoniecznie, ale tworzy się grubsza warstwa osadu do usunięcia.

    2. W stylu Pale Ale aromat jest mało istotny, więc jeśli zależy ci na wierności, to stosuj wyłącznie chmiel goryczkowy lub uniwersalny. Z polskich chmieli w zasadzie Marynka załatwia temat, jeśli chcesz bardziej klasycznie, to musisz stosować Northern Brewer lub podobne.

    3. W domu masz niewielkie szanse odtworzenia piwa przemysłowego, możesz wyeksperymentować coś zbliżonego. Nie sądzę, żeby ktoś z nas znał instrukcję technologiczną Primatora Pale Ale.

    Comment

    • acjon
      Member
      • 03-2011
      • 61

      #3
      Dziękuje za odpowiedz. Szczerze mówiąc to nie zależy mi na odwzorowaniu stylu, chce zrobić piwo które będzie mi najbardziej smakować, a jako że lubię mocno goryczkowe i aromatyczne piwa to chciałem zrobić z tego pierwszego zestawu coś na wzór Modern Bitter specjalnie wybrałem do tego właśnie Simcoe bo przy 13,5% alfa-kwasów ma piękny aromat i przynajmniej według BA jest chmielem uniwersalnym.
      Jeśli ktoś zna w takim razie fajny przepis na english pale ale to proszę o podanie
      Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: czy jeśli kupie od razu surowce na drugą warkę, to czy ześrutowany słód może leżeć kilka tygodni? Zakładając że go nie otworze i będzie leżał zamknięty w paczce.

      Comment

      • Mason
        Senior
        • 02-2010
        • 3280

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika acjon Wyświetlenie odpowiedzi
        Jeśli ktoś zna w takim razie fajny przepis na english pale ale to proszę o podanie
        Proszę: http://www.wiki.piwo.org/Special/Bes...renko_(Makaron)

        Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: czy jeśli kupie od razu surowce na drugą warkę, to czy ześrutowany słód może leżeć kilka tygodni? Zakładając że go nie otworze i będzie leżał zamknięty w paczce.
        Spokojnie może poleżeć, nawet kilka miesięcy.
        JEDNO PIVKO NEVADI!

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mason Wyświetlenie odpowiedzi
          Obcięło link.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • WojtekW
            Member
            • 03-2011
            • 73

            #6
            Witam. Podłączam się pod ten temat. Jestem po dwóch warkach z brewkitu, które obecnie zostały przelane do butelek po fermentacji i czekają spokojnie na termin spożycia. Na początku problem sprawiła mi kapslownica młotkowa, która pomimo użytej dużej siły ( kilka butelek stzreliło), nie zamykała szczelnie. Ostatecznie uratowałem się plastikowymi butelkami, jednocześnie wyciągając wnioski i zakupując kapslownicę Gretę, która funkcjonuje bez zarzutów. Obecnie planuję i przymierzam się powoli do warzenia z zacieraniem i mam kilka pytań. Na początek po przestudiowania forum, postanowiłem zakupić surowce na Pale Ale z drożdżami Danstar Nottingham. Mile widziane sugestie, co do wyboru pierwszego piwa. Ma być łatwe i wprowadzać w tajniki sztuki piwowarstwa
            Ze sprzętu posiadam: plastikowy fermentator z kranikiem, gar zacierny, balon szklany, balingometr, termometr. Zamierzam dokupić:zaworek grawitacyjny z rurką igielitową, siatkę do gotowania chmielu, filtrator z oplotu. Moje wątpliwości budzi przelewanie piwa z fermentatora do balonu na cichą - czy przelewamy całość, czy zostawiamy osad drożdżowy? Czego użyć najskuteczniej i najbezpieczniej do przelewu piwa do butla, a później z butla do butelek? Zamierzam właśnie w tym celu kupić rurkę z zaworkiem grawitacyjnym, i zastanawiam się jeszcze nad pompką, na pewno ułatwiającą cały proces. Pytania może banalne, ale przeglądam dłuższy czas forum i trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
            Dzieki i pozdrawiam.

            Comment

            • jacekan
              Senior
              • 05-2011
              • 388

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WojtekW Wyświetlenie odpowiedzi
              Na początek po przestudiowania forum, postanowiłem zakupić surowce na Pale Ale z drożdżami Danstar Nottingham.
              Wybór dobry, Pale Ale jest piwem dość neutralnym, smakuje chyba wszystkim.
              [/QUOTE]
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WojtekW Wyświetlenie odpowiedzi
              Ze sprzętu posiadam: plastikowy fermentator z kranikiem, gar zacierny, balon szklany, balingometr, termometr.
              Kup jeszcze przynajmniej jeden fermentor z kranikiem. Z cichej w butelki najłatwiej jest lać przy pomocy rurki z zaworkiem.
              [/QUOTE]
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WojtekW Wyświetlenie odpowiedzi
              Moje wątpliwości budzi przelewanie piwa z fermentatora do balonu na cichą - czy przelewamy całość, czy zostawiamy osad drożdżowy?
              Bez stresu, staraj się drożdży nie zaciągać, ale tak naprawdę to nie jest takie ważne. Jak trochę Ci wpadnie to absolutnie nic złego się nie stanie. Na cichej i tak wszystko ma opaść na dno.
              Życie zaczyna się po pierwszej warce :)

              Comment

              • acjon
                Member
                • 03-2011
                • 61

                #8
                Witam, jutro warzenie i mam pewne pytanie. Przyjrzałem się dokładniej chmielowi i jedna paczuszka (2010 r.) została źle zamknięta, otóż folia się zagięła i podczas 'spawu' powstał mały otworek. Czy taki chmiel nadaje się jeszcze do użytku?

                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #9
                  Obywatelu, nadaje się.

                  Comment

                  • mareks
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 1939

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika acjon Wyświetlenie odpowiedzi
                    Witam, jutro warzenie i mam pewne pytanie. Przyjrzałem się dokładniej chmielowi i jedna paczuszka (2010 r.) została źle zamknięta, otóż folia się zagięła i podczas 'spawu' powstał mały otworek. Czy taki chmiel nadaje się jeszcze do użytku?
                    Jak i gdzie był przechowywany?
                    Powąchaj, czy nie zalatuje zapachem sera.

                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      #11
                      Zabiera sie do pierwszej warki, więc zapewne jest to błąd zamknięcia opakowania popełniony w sklepie piwowarskim, czyli można wnioskować, że przechowywany był w dobrych warunkach.

                      Comment

                      • jacekan
                        Senior
                        • 05-2011
                        • 388

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika acjon Wyświetlenie odpowiedzi
                        Witam, jutro warzenie i mam pewne pytanie. Przyjrzałem się dokładniej chmielowi i jedna paczuszka (2010 r.) została źle zamknięta, otóż folia się zagięła i podczas 'spawu' powstał mały otworek. Czy taki chmiel nadaje się jeszcze do użytku?
                        Drobna rada na przyszłość. Gdy zamawiasz zestaw, zamów sobie jakiś chmiel dodatkowo. Koszty niewiele większe, a po jakimś czasie uzbierasz sobie zapas różnych chmieli, które mogą się przydać.
                        Życie zaczyna się po pierwszej warce :)

                        Comment

                        • acjon
                          Member
                          • 03-2011
                          • 61

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacekan Wyświetlenie odpowiedzi
                          Drobna rada na przyszłość. Gdy zamawiasz zestaw, zamów sobie jakiś chmiel dodatkowo. Koszty niewiele większe, a po jakimś czasie uzbierasz sobie zapas różnych chmieli, które mogą się przydać.
                          Tak też właśnie zrobiłem chociaż z innego powodu, chciałem zastąpić jeden chmiel innym. A kupione w CP.
                          Dziękuje za odpowiedz wszystkim.
                          Last edited by acjon; 09-06-2012, 13:29.

                          Comment

                          • acjon
                            Member
                            • 03-2011
                            • 61

                            #14
                            Uhh, no i już po wszystkim. Wszystko było pięknie dopóki nie okazało się, że po gotowaniu chmielu mam 15 litrów brzeczki zamiast 20 Musiałem dolać przegotowanej wody, chłodzenie trwało chyba 4 godziny.. Nie wiem skąd taki ubytek, zaczynałem w 12 litrach, potem dolałem jeszcze 13 przy wysładzaniu, chmielenie 60 minut przy czym połowę czasu z pokrywą..

                            Zestaw Pale Ale
                            62*-65* przez 30 minut
                            72*-75* przez 30 minut
                            79*
                            filtracja bardzo zgrabnie przebiegła o dziwno; 12 blg
                            chmielenie:
                            60 min- 35g Marynka
                            15 min- 10g Centennial
                            5 min- 15g Citra, 25g Centennial
                            drożdże zadane przy około 28-29* (nie mogłem już wytrzymać ), bez szoku
                            Wszystko starałem się dezynfekować, mam nadzieję, że się uda

                            Comment

                            • damiano70
                              Senior
                              • 05-2005
                              • 306

                              #15
                              Wysladzac do objetosci 25l.Ile bylo przed gotowaniem?
                              Tato nie pij - zostaw dla syna

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎