Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fermentacja AIPA - kilka pytań

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zychu88
    Junior
    • 07-2011
    • 10

    Fermentacja AIPA - kilka pytań

    Witam serdecznie,
    Chciałem poradzić się Was drodzy koledzy i koleżanki odnośnie mojej warki
    Sprawa wygląda następująco warzę AIPA choć nie wiem czy nie wyjdzie z tego Imperial AIPA
    Zacieranie 9.09.12 (niedziela) około 6,5 kg słodu gęstość przed chmieleniem 17 blg po zapomniałem zmierzyć , piwo zadane starterem wyeast 1056 w dniu następnym tj 10.09.12 (poniedziałek) po 7 dniach piana utrzymuje się nadal- fermentacja więc trwa, gęstość na poziomie 8blg(17.09.12). Mam więc pytanie a raczej pytania:
    1.Czekać jeszcze dzień dwa (max do 10dni ) żeby trochę dofermentowało??
    2.Zlewać już teraz na cichą ( myślę ze 2 tyg powinno być ok?) i napowietrzyć przy przelewaniu aby drożdże jeszcze trochę popracowały/dofermentowały ?
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #2
    A po chmieleniu ile miałeś blg? Starter drożdżowy zrobiłeś, czy wlałeś prosto z saszetki?
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • Robert13
      Senior
      • 04-2010
      • 899

      #3
      Napisał, że 'po' nie mierzył Blg, ale jeśli przed chmieleniem miał 17, to końcowy oscyluje wokół 19-20.
      Schładzałeś próbkę przed pomiarem?
      Jeśli masz piwo 20Blg, to zapomnij o 10dniach fermentacji, raczej nastawiaj się na 20....

      Comment

      • zychu88
        Junior
        • 07-2011
        • 10

        #4
        jak wspomniałem nie zmierzyłem gęstości po chmieleniu. Natomiast pomiaru którego dokonywałem przed chmieleniem - tutaj próbkę oczywiście schłodziłem do 20 stopni.
        Z drożdży robiłem starter - zadałem po 24 h. Obawia się że błędem była zbyt mała ilośc wody przy wysładzaniu , ile odparowało przy chmieleniu nie jestem w stanie stwierdzić ale myśle że z 2l wówczas końcowe blg mogło byc mniej więcej na pozimoie 19-20blg tak jak napisał Robert13
        Last edited by zychu88; 18-09-2012, 15:37.

        Comment

        • Marusia
          Senior
          • 02-2001
          • 20211

          #5
          No to do zlania na cichą masz jeszcze trochę czasu.
          www.warsztatpiwowarski.pl
          www.festiwaldobregopiwa.pl

          www.wrowar.com.pl



          Comment

          • Robert13
            Senior
            • 04-2010
            • 899

            #6
            20Blg to jest już poziom win i wystarczy poczytać u nich na forach jak długo trzymają takie wino na fermentacji głównej...

            Comment

            • ushi
              Senior
              • 03-2010
              • 148

              #7
              Przydatna jest tu znienawidzona rurka fermentacyjna i gąsior do wina, ja zlałem weń tripla na cichą i dość długo obserwowałem jak bulka sobie tygodniami -dubelek tak samo 17blg, a tripel 20 blg.

              Comment

              • zychu88
                Junior
                • 07-2011
                • 10

                #8
                no ok więc jak długo czekać albo inaczej do ilu blg czekać aż spadnie (na burzliwej) i jak długo trzymać na cichej waszym zdaniem?? rozumiem że zaopatrzyć się w pokrywe z rurką do fermentatora i czekać aż przestanie wydzielać się CO2?

                ps. co z tego może wyjść? można nazwać to piwo Imperial IPA?

                Comment

                • ushi
                  Senior
                  • 03-2010
                  • 148

                  #9
                  Daruj sobie pokrywy -jeśli nie masz to draki nie ma.Chociaż zdarzyło się, że meszka do weizena wlazła i pipa! Mam wiadro od kleju z trochę inną niż ta ze sklepów pokrywką.

                  Wyjść to wyjdzie na pewno piwo! Smaczne ma być!Żebyś jak kot ze sterczącą kitą przy regałach chodził! A czy to będzie Aipa Iaipa ipa pipa to poczytaj wytyczne stylu i oceń. Ja po imporcie z Belgii i Francji mam nieco ostudzone podejście do nazw stylu.Blonde Ale Triple Bądź mądry co to jest...
                  Myślę,że powinieneś na oko(twoje) poczekać i dobrze byłoby zdekantować piwko po kolejnych 2 tygodniach na kolejny tydzień lub jeśli trzeba to dłużej zależy też od drożdży, na triplu, na THG sprawdziło się super.Fermentował grubo ponad trzy na cichej.

                  Comment

                  • Robert13
                    Senior
                    • 04-2010
                    • 899

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zychu88 Wyświetlenie odpowiedzi
                    no ok więc jak długo czekać albo inaczej do ilu blg czekać aż spadnie (na burzliwej) i jak długo trzymać na cichej waszym zdaniem?? rozumiem że zaopatrzyć się w pokrywe z rurką do fermentatora i czekać aż przestanie wydzielać się CO2?
                    To jest zwalczana praktyka, ale naprawde jesli widzisz, że masz szczelnie zamontowane bulkadełko, to trzymaj aż przestanie bulkać. Przy 18st.C u mnie na pewno byłoby to 4 tygodnie.
                    Przy wysokich balingach drożdże zachowują inaczej podczas fermentacji.
                    Jeśli nie masz jeszcze rurki, a chcesz ją zainstalować w zwykłym wiaderku, to odradzam zakup tej napopularniejszej, tylko doradzam taką:

                    .. i przyklejenie jej do pokrywy klejem szybkoschnącym na stałe, bez jakiejkolwiek uszczelki, chyba domyślasz się które powierzchnie skleić.
                    Bedziesz miał z głowy problem braku szczelności.

                    Comment

                    • ushi
                      Senior
                      • 03-2010
                      • 148

                      #11
                      O! Słuszna propozycja.Jednak do mocnych trunków galonik 30l jest super

                      Comment

                      • zychu88
                        Junior
                        • 07-2011
                        • 10

                        #12
                        Dziękuje wszystkim za podpowiedzi, zrobię więc jak zalecacie czyli na 3-4 tyg na cichą . Rurkę z linka zamontuje w fermentatorze na stałe na jakis klej np poxipol tak jak polecał Robert 13 . Tylko prosze powiedzcie mi bo nie do końca rozumiem jak z burzliwą ? zlać za dwa tyg potem... - co miałeś tu na myśli ushi?

                        pozdrawiam
                        Last edited by zychu88; 19-09-2012, 10:21.

                        Comment

                        • ushi
                          Senior
                          • 03-2010
                          • 148

                          #13
                          Miałem na myśli drugie zlanie na cichą dekantację pozbawi cię to szkodliwego wpływu martwych drożdży to mocne piwko, długo fermentujące i trochę ich będzie.

                          Poksipol odradzam, pokrywa od fermentora jest elastyczna, a poksipol jest sztywnym klejem, lepiej jakiś gumowaty na wzór silikonu.Popytaj o jakieś elastyczne gumowate kleje montażowe, Sika wiedzie prym, ale nie mają chyba małych opakowań i cena jest spora jak na jedną robotę kilkadziesiąt zł za kiszkę lub tubkę.Nie zapomnij zmatowić i odtłuścić śpierytusem.Też się zajarałem na taką rurkę(kubek) bo czasem fermentuję nie tylko piwo, ale i zaciery na smakowite destylaty

                          Comment

                          • Robert13
                            Senior
                            • 04-2010
                            • 899

                            #14
                            Po tych 4 tygodniach zlewasz do drugiego wiaderka z pełną pokrywą, robisz pomiar Blg (bez wlewania z powrotem lub puszczasz zdezynfekowany spławik do wiaderka) i zostawiasz na 1 tydzień. Nie wolno napowietrzać. Na dnie wytworzy się cienki osad czystych drożdży, które możesz użyć powtórnie.

                            Comment

                            • Robert13
                              Senior
                              • 04-2010
                              • 899

                              #15
                              Klej może być dowolny (najlepszy szybkoschnący), tam nie ma żadnej pracy ani naprężeń, byleby przykleić dolną powierzchnią do pokrywy i nie było tam jakies szczeliny.
                              Wielkim błędem w piwowarstwie domowym jest używanie do standardowych wiaderek zaworka a'la kogutek, wciskanego w uszczelkę, a uszczelka wciskana w otwór. Za dużo elementów, za duże ryzyko rozszczelnienia.
                              Nie chodzi o to, że kogutek jest zły, tylko o sprawy techniczne.
                              Najprościej to po prostu przykleić na stale, ale jako że pokrywka jest cienka, to w grę wchodzi tylko zaworek z linku.
                              Last edited by Robert13; 19-09-2012, 11:14.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎