Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Co na "wodnistość" piwa?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • FarmaAlbertKorzenie
    Junior
    • 06-2016
    • 9

    Co na "wodnistość" piwa?

    Dzisiaj spróbowałem swojego zacieranego Pale Ale po tygodniu burzliwej i niestety na tę chwilę jest wyraźnie wodniste, a chmiel jest prawie niewyczuwalny. Brzeczka nastawna miała 10,5 blg, dzisiaj balingomierz pokazuje 3,75 blg, dlatego dam mu dwa dni i zrobię pomiar ponownie.

    Podejrzewam, że przyczyną wodnistości, oprócz niskiego ekstraktu, jest to, że do brzeczki nastawnej dodałem zbyt dużo czystej wody (trochę za bardzo mi odparowało, chciałem wyrównać blg).

    Celowo podczas warzenia użyłem 1/3 chmielu mniej niż w przepisie - plan jest taki, żeby na cichą przelać je do dwóch fermentorów po 10 litrów każdy; do jednego dodać 10g East Kent Goldings w postaci herbatki chmielowej i 10g Fuggles na zimno; a do drugiego fermentora 10 g herbatki z Sorachi Ace i 20 g na zimno.

    Myślicie, że ta herbatka chmielowa poprawi nieco piwo dodając trochę smaku? Może powinienem zrobić ją z większej części chmielu? Rozumiem, że najlepiej gotować go w brzeczce - 5, 10 minut wystarczy? Mam też trochę Marynki i Lubelskiego, zastanawiam się, czy nie użyć ich dla goryczki, a wyżej wspomniane chmiele raczej dla aromatu?

    Co o tym sądzicie?
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #2
    Wodnistość zmniejszy sie znacznie po nagazowaniu piwa, może zupełnie zniknie. Angielskie chmiele daj na zimne chmielenie a herbatkę zrób z Marynki.

    Piwo chmielimy przez godzinę a Ty chcesz herbatkę zrobić w 5-10' ?
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • FarmaAlbertKorzenie
      Junior
      • 06-2016
      • 9

      #3
      Dzięki za odpowiedź.

      Ten chmiel, który odjąłem z pierwotnego przepisu miałem dodać na ostatnie 5 minut gotowania brzeczki, dlatego sądziłem, że 5-10 minut herbatki da podobne efekty (chmielenie na smak, nie na goryczkę).

      Do fermentora nr.1 zrobię w takim razie może herbatkę z 15-20 g Marynki na 60' i dodam 20g Fuggles i EKG na zimno, a do fermentora nr2. herbatka 15-20 g Marynki na 60' i na ostatnie 15' gotowania dam 10 g Sorachi Ace, a 20g pójdzie na zimno. Herbatkę wleję podczas przelewania na cichą, a chmiel na zimno dodam na ostatnie 5 dni. To moja druga warka ever, więc proszę o poprawienie mnie jeśli się mylę

      Dodam tylko, że to piwo ma być wyraźnie lekkie i niezbyt gorzkie (bo robię je bardziej pod rodziców niezaznajomionych z kraftem), ale chcę, żeby ten chmiel był jednak zauważalny.
      Last edited by FarmaAlbertKorzenie; 25-09-2016, 17:05.

      Comment

      • fidoangel
        Senior
        • 07-2005
        • 3489

        #4
        Herbatkę zrób z 10g Marynki na każdy 10l fermentor, taka ilość wystarczy. Reszta planu ok.
        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎