Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dziwna fermentacja lagera

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Aanruvo
    Member
    • 11-2012
    • 66

    Dziwna fermentacja lagera

    Witam wszystkich serdecznie!

    Mam mały problem z moim pierwszym w życiu lagerem (piwa górnej fermentacji już wcześniej robiłem). Piwo było zacierane "na wytrawnie", jego ekstrakt początkowy wynosi 11.2 *Blg, a objętość brzeczki 19.5l. Przedstawię może cały istotny przebieg fermentacji:
    • 21.02.2014., g. 17 - rehydratyzacja drożdży Saflager W-34/70 (jednej paczki) w temperaturze 20 *C, po około 20 minutach dodatnie ich do napowietrzonej brzeczki o temperaturze 20*C
    • 22.02.2014., g. 10 - zaczęcie procesu chłodzenia brzeczki, przez noc brzeczka była w temperaturze 17 - 20 *C.
    • 22.02.2014., g. 22 - brzeczka osiąga odpowiednią temperaturę fermentacji, tj. 9 - 12 *C.
    • 23.02.2014., g. 18 - pomiar stężenia cukrów, wynik: 10.2 *Blg
    • 24.02.2014., g. 18 - pomiar stężenia cukrów, wynik: 10.2 *Blg


    Nie martwi mnie powolny spadek stężenia cukrów, wyczytałem w Internecie, że to normalne. Moim problemem jest bardzo dziwny wygląd powierzchni fermentującego piwa:



    Wygląda to jak zbrylone drożdże, trochę jak chleb, który jest rozmiękczony w wodzie. Martwi mnie to, bo większość ludzi wypowiada się, że mają przy tych drożdżach normalną, ładną pianę podczas fermentacji. U mnie takiej, jak widać, brak. Czy powinienem się martwić, coś zrobić? Czy to może normalne dla tych drożdży?

    Z góry dziękuję za każdą pomoc.

    PS. Dodam jeszcze, że w szklance z próbką nie było widać żadnych unoszących się bąbelków CO2.
    Last edited by Aanruvo; 24-02-2014, 19:45.
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10738

    #2
    Wygląda na to że fermentacja nie ruszyła, po uwodnieniu też były takie bryłki?
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • Aanruvo
      Member
      • 11-2012
      • 66

      #3
      W naczyniu w którym rehydratyzowałem bryłek raczej nie było, pierwsze 'okazy' zacząłem zauważać 22.02.2014. rano.

      Comment

      • fidoangel
        Senior
        • 07-2005
        • 3489

        #4
        Ruszyła, bo niby skąd tyle tego na powierzchni? To drożdże ale jakie, zobaczymy po efekcie końcowym.
        Tak to widzę.

        Edit: na pewno dałeś saflagery?????
        Last edited by fidoangel; 24-02-2014, 22:14.
        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

        Comment

        • Aanruvo
          Member
          • 11-2012
          • 66

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
          Ruszyła, bo niby skąd tyle tego na powierzchni? To drożdże ale jakie, zobaczymy po efekcie końcowym.
          Tak to widzę.

          Edit: na pewno dałeś saflagery?????
          No właśnie też tak pomyślałem, że coś się musiało zacząć dziać, skoro tyle tego tam jest. Nie mniej jednak, wygląda to dziwnie. A saflagery dałem na pewno (no chyba że do opakowania dali jakieś inne drożdże ).

          Comment

          • grzego2409
            Junior
            • 04-2014
            • 1

            #6
            Jak przebiegla fermentacja ? To jest naturalne dla tych drozdzy ?
            Last edited by grzego2409; 17-04-2014, 12:57.

            Comment

            • lotus
              Member
              • 01-2013
              • 89

              #7
              Na moje niedoświadczone oko , wygląda tak jak moje ala-grodziskie , które złapało jakąś infekcję . No ale mogę się mylić .

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎