Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Belfast z Jabłonowa - irlandzkie korzenie. Jest pytanie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Belfast z Jabłonowa - irlandzkie korzenie. Jest pytanie

    Na jednym ze starszych kartonów jabłonowskiego Belfasta jest historyjka o genezie i inspiracji dla stworzenia tego piwa w jabłonowskim browarze. Mam nadzieje że załączone foto jest czytelne i nie będę musiał tego przepisywać.
    Generalnie właściciele podstołecznego browaru podobno zainspirowali się jakimś 300-letnim, jak piszą - małym, browarem irlandzkim odwiedzonym w 1997 roku.
    Wtedy, jedynym takim czynnym z 3-wiekową historią był założony w 1710 roku browar St. Francis Abbey w Kilkenny. Problem jest taki że, przynajmniej w XX stuleciu, nie warzył on stouta a jedynie ejle i barley wine. No i nie był też browarem małym bo od kilkudziesięciu lat był dużym browarem koncernowym grupy Diageo znanym z takich chociażby marek jak Kilkenny czy Smithwick's.

    Czy ktoś coś więcej wie o tej opowiastce ? A może to tylko barwna ale niezupełnie dopracowana historycznie historyjka na potrzeby PR ?
    Attached Files
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19167

    #2
    Ja pamiętam Belfasta gdzieś koło 2000 roku, raczej nie wcześniej i było to piwo dalekie od irlandzkiego stouta. Smaczne, ale mające niewiele wspólnego z recepturą (jakoby) udostępnioną od browaru z 300 letnią tradycją. Ja to taktowałem jako historyjkę uzasadniającą istnienie tej marki. Prędzej byłbym skłonny uwierzyć, że owszem pojechali, spróbowali, ale wyszło jak wyszło. W ślad za tym piwem poszły inne wytwory naszych browarów też dumnie nazywane stoutami.

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #3
      Coś tu jest nie tak, bo Belfasta pamiętam zdecydowanie sprzed 1997 roku. Pierwsze Belfasty, szacuneczek.
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        Masz rację Becik. Piwo marki Belfast na pewno pojawiło się w Jabłonowie jeszcze przed 1997 rokiem. Zajrzałem do zbioru i wg mnie pierwsze etki (nie mające niestety datowników a kontr jeszcze wtedy Jabłonowo nie używało) są z około 94-95 roku. Celowo napisałem "piwo marki Belfast" a nie stout gdyż nigdzie nie użyto na nich tego słowa a piwo po prostu na samym początku określono jako red style (co z piw irlandzkich pasuje jedynie do czerwonego ejla a na pewno nie do czarnego przecież stouta) by na wydanej wkrótce po niej, w praktycznie tym samym okresie, etce nazwać je jako irish style co w zasadzie pasuje i do stouta i do ejla.
        Pierwszy raz słowo stout na Belfaście pojawiło się dopiero w 2005 roku na kontrze ety pokazanej na dole. W okresie od około 94-95 roku do roku 2005 piwo określano po prostu jako irish style strong beer. Oczywiście pomijam wieloletni okres kiedy piwa tego w ogóle nie warzono.
        Mogło być więc tak że po zaprzestaniu warzenia tajemniczego Belfast irish style strong beer faktycznie w 1997 opracowano od nowa tą markę i był to już typowy stout i można by przyznać rację browarowi.

        To nadal jednak nie odpowiada na moje pytanie z pierwszego postu.
        Attached Files
        Last edited by Cooper; 03-02-2017, 20:58.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
          Celowo napisałem "piwo marki Belfast" a nie stout gdyż nigdzie nie użyto na nich tego słowa a piwo po prostu na samym początku określono jako red style (co z piw irlandzkich pasuje jedynie do czerwonego ejla a na pewno nie do czarnego przecież stouta)


          Jabłonowo uwarzyło jeden jedyny raz stylowego stouta, tylko i wyłącznie do beczek. Udało mi się go spróbować, był naprawdę stoutem
          Pierwsze Belfasty jakie piłem też były prawie czarne, dopiero potem zblakły. Aż sobie z ciekawości zakupię jutro Belfasta
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19167

            #6
            Tak zmieniła się receptura, ale korektę barwy pamiętam z czasów późniejszych, czyli po 2005. Ten, który piłem w ok. 2000 roku był za mocny, słodowo-karmelowy. Mniej palony jak karmelowy. No ale to tylko wspomnienia.

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Myślę że niejako sam sobie odpowiem na to pytanie a w zasadzie potwierdzę przypuszczenie z posta nr 1. Poniżej etka irlandzkiego czerwonego ejla Kilkenny - marki przynajmniej oficjalnie nie sprzedawanej w Irlandii a warzonej jedynie na eksport poza wyspę (rodzimym odpowiednikiem marki Kilkenny jest Smithwick's). Pamiętam jak to piwo pojawiło się w Polsce mimo że wtedy jakoś specjalnie nie interesowałem się piwami irlandzkimi. Było to właśnie około 94-95 roku. Nie da również się nie zauważyć dużego podobieństwa tej ety i jabłonowskiej ety nr 2 jaką pokazałem.
              Będzie niezmiernie trudno mnie przekonać że moje podejrzenia nie są słuszne i browarem jaki zainspirował ekipę jabłonowską nie był ten z miejscowości Kilkenny
              Attached Files
              Last edited by Cooper; 04-02-2017, 02:25.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Dukat_WSI
                Senior
                • 03-2015
                • 781

                #8
                Ja pamiętam, że w 2005/2006 w jednej taniej knajpie jako gówniarz pijałem z butelek jakieś ciemne piwo "irlandzkie" za 3 zł z mało znanego wówczas polskiego browaru, nie pamiętam już co to było - może właśnie Belfast?

                Comment

                • Cooper
                  Senior
                  • 11-2002
                  • 6055

                  #9
                  Chyba to było coś ciemnego z Nakła ale raczej nie stout. Na ecie był siedzący żołnierz taki w klimatach XVIII wieku.
                  Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                  1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                  Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                  Comment

                  • grzeber
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2868

                    #10
                    W małych butelkach był jeszcze Irish z olsztyńskiego Kormorana w tych czasach:
                    Twoje zdanie na temat konkretnych wytworów piwowarskichPoddziały: Polska | Europa | Piwa domowe (...)
                    pozdrawiam
                    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎