Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Vyškov, General

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zythum
    Kot Makawity
    • 08-2001
    • 8305

    Vyškov, General

    .
    Już parametry ucieszyły moje oko, w Polsce z 14 % ekstraktu wyciąga się co najmniej 7,0 % alkoholu, a najczęściej 7,8 %, co niestety odbija się na smaku.
    Barwa, jasny bursztyn, mogłaby być nieco ciemniejsza. Zapach przyjemny, bez jakiś specjalnych nut, ale taki „piwny”. Piana cudowna, bardzo gęsta, drobno pęcherzykowa, śnieżnobiała, utrzymuje się w takiej formie przez cały czas picia. Piwo charakteryzuje się dobrym naturalnym nagazowaniem, w smaku wyraźna chmielowa goryczka jakiej już w polskich piwach nie poczujesz. Ogólnie bardzo dobry, klasyczny leżak, z klasyczną goryczką.
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.
  • sibarh
    PremiumUżytkownik
    • 01-2005
    • 10384

    #2
    Piwo ma 6% alk. i 14% ekst.
    Tak wygląda:
    Attached Files
    2800 nowe piwa opisałem na forum
    Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
    Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

    Comment

    • Dreamer
      Senior
      • 05-2003
      • 1576

      #3
      zaw. alk. 6,0% (ekstr. 14%), but. 0,5 l
      dostępne w sklepie na Pomorskiej, Łódź

      W dość szerokiej ofercie browaru z Vyškova, General ze swoimi 6% alkoholu jest jednym z mocniejszych piw, ale tak naprawdę cieszy jego podwyższona ekstraktywność. Z tego też powodu General uchodzi za piwo specjalne (swoją drogą, w Czechach każde piwo powyżej 5% jest "specjalne").
      Kolor - ciemnozłoty;
      piana - typowo czeska, pulchna, śnieżnobiała czapa, trwała i zwarta przez długi czas;
      nasycenie - dość mocne;
      zapach - świeży, chmielowy aromat mocno osadzony w słodkawym, chlebowym tle słodowym; właśnie taki zapach powinno mieć piwo;
      smak - dobry, choć nie idealny (w odróżnieniu od zapachu) - piwo o niewątpliwie slodowym charakterze, ale słód jest tu mało wyrazisty, wyczuwalny, ale o trudnym do określenia charakterze (szkoda, przygotowałem się na dobre chlebowe smaczki ); w jego miejsce wpycha się nachalnie lekko fałszywa, metaliczna nutka no i z niedowierzaniem odnotowany smaczek alkoholowy; końcówka mocno nachmielona, ale goryczka mogłaby być nieco szlachetniejsza - a jest po prostu gorzka! Poza tym przez cały czas kubki smakowe są mdlone lekką słodyczą, która jest tu zupełnie niepotrzebna. Może trochę zbyt krytycznie podszedłem do tego skądinąd dobrego piwa, ale nastawiłem się na lepsze doznania.
      Blog: Piwna Brytania

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Piana: obfita, ale bardzo krótka, już po chwili są smętne resztki.
        Kolor: ładny, bursztynowy.
        Wysycenie: średnie.
        Zapach: średni, lekko mleczny.
        Smak: słodowe, momentami wręcz słodkawe. Goryczka średnia. Nie smakuje mi. Mleczny, chyba diacetyl, mdła słodowowość. Kiepsko.
        Opakowanie: nie przekonuje mnie, gościu w czapce napoleońskiej udaje generała w stylu radzieckim lub czechosłowackim Kiepścizna.

        Słabe piwo, pomimo wysokiego ekstraktu.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • otvirak
          Senior
          • 04-2005
          • 766

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
          Piana: obfita, ale bardzo krótka, już po chwili są smętne resztki.
          Kolor: ładny, bursztynowy.
          Wysycenie: średnie.
          Zapach: średni, lekko mleczny.
          Smak: słodowe, momentami wręcz słodkawe. Goryczka średnia. Nie smakuje mi. Mleczny, chyba diacetyl, mdła słodowowość. Kiepsko.
          Opakowanie: nie przekonuje mnie, gościu w czapce napoleońskiej udaje generała w stylu radzieckim lub czechosłowackim Kiepścizna.

          Słabe piwo, pomimo wysokiego ekstraktu.
          Chyba inne piva piliśmy, choć moje też nazywało się General... I z Vyskova było Piana w moim utrzymywała się do końca - tzn. jakiś kwadrans. Uważam, że to niezły wynik. Pivo niesamowicie treściwe (uczciwa 14). Świetny chmielowo - słodowy smak. Pełne, a zarazem orzeźwiające. Znakomite Co do opakowania: generał wygląda tak, a nie inaczej, bo tą markę Vyskov reklamował sloganem "po Vyskovskem je kazdy general". Stąd 'przeciętny człowiek' w napoleońskiej czapie. Oczywiście 'de gustibus' itede, ale wiedząc o całej otoczce pewnie nie stwierdziłbyś 'kiepścizna' Plus dedykowany kapsel. A zwrotu 'słabe piwo" nie rozumiem... Chodzi o brak hm... efektu ? Czy o coś innego? Bo jeśli Ci chodzi o to, że nie 'poniewiera', ale wprost przeciwnie, to z tym się zgodzę I o to chodzi
          niepoprawny czechofil


          Młody junaku pamiętaj: zbilansowana dieta to piwo w obu dłoniach!
          WISŁA MISTRZ!

          Comment

          • darekd
            PremiumUżytkownik
            • 02-2003
            • 12202

            #6
            Od postu Kopyra minęło już sporo czasu. Akurat w tym czasie były spore zawirowania koło tego browaru, był na skraju zamknięcia, trwała restrukturyzacja itd. O ile wiem chyba zmienił się piwowar. Zmieniono receptury, rodzaje butelek i etykiety, na którym nie widnieje już to zdjęcie.

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika otvirak Wyświetlenie odpowiedzi
              A zwrotu 'słabe piwo" nie rozumiem... Chodzi o brak hm... efektu ? Czy o coś innego? Bo jeśli Ci chodzi o to, że nie 'poniewiera', ale wprost przeciwnie, to z tym się zgodzę
              O stary, ale mnie rozszyfrowałeś. Piwko było super, ale nie poczułem szumu w dyńce, to je pojechałem w recenzji z chęci zemsty.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • kishar
                Senior
                • 10-2003
                • 1691

                #8
                Piwo zakupione w praskiej piwnej galerii.
                Zapach wyraźny słodowy.
                Piana potężna wzorcowa, utrzymuję się jej bardzo dużo do końca.
                Ładna jasno złota.
                W smaku dominacja chmielowych posmaków który przeplata się ze słodowymi.
                Nasycenie odpowiednie.
                Opakowanie jak na zdjęciu powyżej mi się nie podoba.
                Jest to całkiem fajne piwo, jak się da to do powtórzenia.

                Comment

                • Javox
                  PremiumUżytkownik
                  • 11-2009
                  • 6130

                  #9
                  Moje piwko po wypiciu określam jako średnie... / wyrozumiale /

                  Piana była spora i dość długo się utrzymywała i tu się zaczyna... gaz za słaby i nieciekawy zapach...
                  Smak... hm słodki... chmiel z warzywami... goryczka z dużym cukrem...
                  Piwo przenikliwe... niezbyt miłe...

                  Gdy jest większy wybór to piwo pozostanie na półce...

                  Etykieta inna, bez postaci, kolorystyka zielony-złoty-bordowy i kapsel goły...

                  Comment

                  • karol1000
                    Senior
                    • 09-2007
                    • 1823

                    #10
                    etykieta: nowa zdecydowanie lepsza niż poprzednia
                    barwa: dosyć jasna jak na 14stke
                    piana: wysoka i gęsta, zostaje do końca!
                    zapach: słodowy
                    nagazowanie: na początku wydawało się silne a pozniej szybko zmieniłem zdanie. Jednak za słabe.
                    smak: mocno słodowe, alkoholu nie wyczułem. Potem do głosu dochodzi naprawdę silna i niezwykle gorzka goryczka. Średnie piwo troszkę za gorzkie i za mdłe. Ale wypić można
                    LP

                    Comment

                    • wrednyhawran
                      Senior
                      • 07-2010
                      • 1784

                      #11
                      Piwko w nowej, trochę poważniejszej szacie, ale niestety z gołym kapslem.

                      Goryczka bardzo solidna, przypomina mi smak skórki z grejpfruta. Z początku lekko słodowe, a dalej gorycz gorycz gorycz. Ja takie piwa lubię, choc tu brakuje mi nieco wypełnienia. Ciężkie piwo na długie wieczory. Smaczne i do powtórki.
                      Attached Files
                      Czy jest coś lepszego niż piwo? - Dwa piwa!
                      Małe Piwko Blog
                      Małe Piwko Blog na facebooku
                      Domowy Browar Demon

                      Comment

                      • Twilight_Alehouse
                        Chmielowisko.pl
                        • 06-2004
                        • 6310

                        #12
                        Kupione w Zofmarze za 3,50 zł.

                        Kolor: Bardzo głębokie złoto, mocno wpadające w pomarańcz. Bardzo ładny, ale zaskakuje nawet w czternastce.
                        Piana: Z początku całkiem ładna czapa, niestety za szybko opada.
                        Zapach: Silny, ale niezbyt przyjemny, kojarzy się z polskimi mocnymi. Czuć słodkawą słodowość, sporo kwiatków, troszkę piwnicy. Sytuację trochę ratuje lekka żywiczna chmielowość w tle.
                        Smak: Na pewno piwo jest bardzo gęste i treściwe. Mogłoby być całkiem fajne, bo wyczuwalna w tle słodowość jest przyjemna, ale efekt psuje przesadzona goryczka. I w taki niezbyt przychylny sposób zakończyłbym tę recenzję, gdybym całe piwo wypił w niskiej temperaturze. Im jednak stawało się cieplejsze, tym ciekawsze rzeczy zaczynały się z nim dziać. Słodowość się trochę uwypukliła, a goryczka nabrała bardzo fajnego, ziołowego charakteru. Piwo zaczęło smakować niemal jak IPA!
                        Opakowanie: Jak na zdjęciu wrednegohawrana. Etykieta dość prosta, gustowniejsza niż dawniej, tytułowy generał już tylko w zarysie. Nic specjalnego, ale na pewno lepiej niż było.
                        Uwagi: Trzeba uważać na temperaturę. W niskiej jest to zdecydowanie niezbalansowane piwo. Gdy robi się jednak cieplejsze, staje się genialną krzyżówką mocnego jasnego lagera z IPA. Pyszne!

                        Comment

                        • darekd
                          PremiumUżytkownik
                          • 02-2003
                          • 12202

                          #13
                          Trochę w nawiązaniu do ostatniego postu TA /na marginesie jeśli będziesz miał możliwość to spróbuj ich Jubilera/ -

                          Niedawno czytałem wywiad z Milosem Hrabekiem, który jest nowym najemcą browaru. Nie chce wprowadzać rewolucji, stwierdza że nuty chmielowe są raczej niskie na rzecz akcentów słodowych. Piwa ich rzeczywiście trzymają ten profil. Oczywiście z tym chmieleniem nie znaczy, że go brak. Wykorzystują aromatyczne gatunki z Żatca, ale im bardziej wyższy ekstrakt w piwach z tego browaru, tym bardziej goryczka jest wyraźniejsza (moim zdaniem). Tak oczywiście powinno być (choć w naszym polskim kanonie wszystko jest zachwiane)
                          Dlatego ich piwa do dwunastek IMO to smakowa klasyka. General i Jubiler stawia te "speciale" na zdecydowanie wyższej pozycji (też moim zdaniem), mają ciekawszy profil.

                          Nie wiem czy smakuje jak IPA, moim zdaniem to raczej nieeee Ale niewątpliwie tu uwidacznia się kunszt, bo uwarzenie dolnofermentacyjnego leżaka o fajnym, złożonym smaku to jest właśnie cel wielu czeskich piwowarów. W tym wypadku został on moim zdaniem osiągnięty, choć piwo nie jest IMO wyjątkowe. Jest po prostu dobre. Trochę kwiatowych nut, solidna pełna słodowa baza, odpowiednia goryczka. Odpowiednio wyważona klasyka, bez zadęcia, ale właśnie w tej kategorii najtrudniej jest osiągnąć odpowiedni poziom browarów u nas.

                          To jest właśnie dobry przykład, że tego typu piwa mogą być ciekawe i niebanalne i choć w dolnej fermentacji trudniej o różnorodność, to tym bardziej kunszt się tu liczy. Nie ma tu może jakiś fajerwerków, ale to nie znaczy że klasyka jest banalna czy nudna. Tylko trzeba potrafić ją dobrze uwarzyć.

                          Ciekawostką jest, że obecnie wciąż dostępne są piwa ze starszą etykietą (tą ze zdjęciem).
                          Może ze starych zapasów?

                          Comment

                          • zgroza
                            Senior
                            • 03-2008
                            • 3597

                            #14
                            U mnie wciąż stara etykieta.
                            Pierwsze wrażenie: chmiel.
                            Piana dobra i trwała, ale lekko niedogazowana. Fajny, jasnobrązowy odcień.
                            Pachnie chmielowo, żywicznie.
                            W smaku wcale nie jest ekstremalnie gorzkie. Jest pełne, aromatyczne, ziołowo-gorzkie.
                            Chyba najsmaczniejsze piwo, jakie piłem w tym roku. Niewielu osobom poleciłbym to z czystym sumieniem, ale to jedno z tych piw, gdzie ogromnie chciałbym wypić drugą butelkę.
                            Lotna ekspozytura browaru

                            Też Was kocham.

                            Comment

                            • darekd
                              PremiumUżytkownik
                              • 02-2003
                              • 12202

                              #15
                              Takie zachwyty ostatnio na temat tego piwa, że znowu sięgam Piana trwała, chmielowy zapach. Smakowo nabrało wytrawnego, mocno goryczkowego charakteru. Widać, że Wyszków nie tylko stanął na nogi, ale staje się jednym z ciekawszych browarów przemysłowych w Czechach! Wypite z dużą przyjemnością.

                              Drink-Hala, Wrocław

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎