Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo pszeniczne ze słodów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    Piwo pszeniczne ze słodów

    Słyszałam już różne przepisy na piwo pszeniczne, każdy ma swoje koncepcje co do proporcji słodów, czasu zacierania i długości przerw. Może zrobimy tu taką kumulację receptur?
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    30% słód pilzeński
    70% słód pszeniczny

    zacieranie:
    45 C / 15 min
    55 C / 15 min
    65 C / 30 min
    75 C / 30 min
    78 C / 10 min

    goryczka: 10 IBU

    Comment

    • Małażonka
      Senior
      • 03-2003
      • 4602

      #3
      Myśmy posłuchali Pawcia1:
      pawcio1 napisał(a)
      Wiem że to już sporo po czasie ale to przecież czyta sie także dla wiedzy.
      Zacieranie pszenicznego to zupełnie inna bajka zaczynasz
      od 35 st.C podgrzanie do 50 st w ciagu 20 min
      ,przerwa w 50 st. 30 min,
      podgrzanie do64 w 20 min
      przerwa w 64 st C 30 min,
      podgrzanie do 72 st w 20 min
      przerwa w 72 stC 30 min
      Sprawdzasz scukrzenie.
      Tak to powinno wyglądać.
      Jeśli zaś chodzi o proporcje słodów - różnie - inaczej dla jasnych, inaczej dla ciemnych, inaczej dla weizenbocka, inaczej dla ciekawostki, która dopiero ma powstać. Na pewno nie mniej niż 40% słodu pszenicznego

      Comment

      • jerzy
        piwoholik
        • 10-2001
        • 4705

        #4
        Na Wrocławskich Warsztatach Piwowarskich Czes powiedział, że "formalnie" piwo pszeniczne musi mieć słodu pszenicznego co najmniej 50% + jedno ziarno.

        Ja w pierwszej warce zastosowałem ok. 52% słodu pszenicznego i 48% pilzeńskiego, przerwy trochę pokręcone:
        >45° / chwila (przegrzałem)
        55° / 30'
        62-65° / jakieś 30-40'
        71° / 20'
        76° stop.

        Pierwsza próba smaku po zakończeniu fermentacji burzliwej bardzo obiecująca.
        browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

        Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

        Comment

        • Browarzyciel
          www.browarzyciel.pl
          • 08-2005
          • 357

          #5
          Witam,

          Dopisuję moją recepturę, chociaż od razu zaznaczam, że nie była halo. Musicie, więc wziąć pod uwagę moje błędy i zmodyfikować ją jak należy.

          Słody:
          pszeniczny (3 kg); pilzneński (2 kg); Carhell (0,8 kg); Caraaroma (0,05 kg); chmiel Lubelski 25 g.

          Zacieranie:
          Dekokt (wyłącznie słód pszeniczny): 44’C (15min.), 72’C (10 min.), 100’C (15 min.)
          Słody jęczmienne: rozpoczęto w połowie zacierania dekoktu 64’C (20 min. – za późno), dodanie dekoktu i ustalenie 72’C (30 min).

          Filtracja:
          Bardzo szybka około 40 min razem z wysładzaniem. Pierwsze 15 litrów po prostu przeleciało i wróciło do kadzi filtracyjnej.

          Uwagi:
          Blg pocz. 12,5’, a końcowe 6,5’ (niska zaw. cukrów fermentujących).
          Drożdże Wyeast 3068 (przechowywane -20’C przez miesiąc), przygotowano starter. Podczas fermentacji usadowiły się na dole fermentora (?!?), a zielone piwo lekko trąciło obcym zapachem (nuta siarkowodoru). Nie skwaśniało, ale zapach wskazuje chyba na zakażenie jakimś paskudztwem. Brzeczka, a później piwo bardzo mętna, jak kawa z mlekiem, ohyda.

          Podsumowanie:
          Trzeba wydłużyć przerwę scukrzającą i użyć świeżych drożdży, może nie koniecznie 3068, pytanie tylko, które będą najlepsze? Można zrezygnować z Caraaroma i lekko zmniejszyć ilość Carahell do 0,5 kg. Ponieważ wyszło 24l. brzeczki można użyć nieco więcej chmielu.

          Ponieważ jest, to mój kolejny schrzaniony pszeniczniak, będę wdzięczny za komentarze i pomoc. Warka miała nazwę roboczą „Ostatnia Nadzieja”, ale mam nadzieję, że jakimś cudem nie będzie taka znów ostatnia.

          Pozdrawiam
          BROWARZYCIEL
          Profesjonalnie o piwie na: http://www.browarzyciel.pl
          eventy dla firm

          Comment

          • mapajak
            Senior
            • 12-2002
            • 1187

            #6
            Moja receptura jest bardzo prosta, ale skuteczna. Piwo zawsze wychodzi bardzo dobre.

            Na 20 litrów piwa:
            Słody (3,7 kg):
            pszenny ............................................. 2,0 kg
            pilźnieński....................................... .... 1,6 kg
            pszenny karmelowy (carawheat) .......... 0,1 kg

            zacieranie 42 C - 30 min - tylko pszenny

            po połaczeniu z jęczniennym:
            64 C - 30 min -
            72 C - 30 min

            chmiele:
            (90 min) marynka ................................. 10 g

            drożdże: Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen Yeast

            Comment

            • Browarzyciel
              www.browarzyciel.pl
              • 08-2005
              • 357

              #7
              Dzięki,

              Faktycznie wygląda prosto, imponująca wydajność 20l. z 3,7 kg. Spróbuję więc tak jak radzisz.
              Przy okazji, Twój Weizenbok rokuje dobrze (40 dni w butelkach), czy Tobie też wyszło około 6,5% alk. przy blg pocz. 16'?
              Pozdrawiam
              B.
              BROWARZYCIEL
              Profesjonalnie o piwie na: http://www.browarzyciel.pl
              eventy dla firm

              Comment

              • mapajak
                Senior
                • 12-2002
                • 1187

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Browarzyciel
                Dzięki,

                Faktycznie wygląda prosto, imponująca wydajność 20l. z 3,7 kg. Spróbuję więc tak jak radzisz.
                Przy okazji, Twój Weizenbok rokuje dobrze (40 dni w butelkach), czy Tobie też wyszło około 6,5% alk. przy blg pocz. 16'?
                Pozdrawiam
                B.
                Przy piwach jęczniennych 20 litrów 12%-owej brzeczki uzyskuję z 3,5 kg słodów.
                Mój Weizenbock odfermentował z 17 Blg do 7 Blg, więc miał ok. 5 % alk.

                Comment

                • woxy
                  Junior
                  • 10-2011
                  • 3

                  #9
                  Witam,
                  żeby nie zakładać nowego wątku miałbym kilka pytań a'propos pszenicznego.

                  1. Czy można je zrobić w 100% zasypu słodu pszenicznego? Jeśli nie to dlaczego?
                  2. Czy śrutując drobno, tak że będzie mąka, nie będzie kluch się robił podczas zacierania?

                  Zabieram się za moją druga warkę, pierwszą robiłem z jęczmienia (własnoręcznie słodowałem i zbyt mocno przyprażyłem ( 150 stopni na piekarniku), wyszło fajne takie bursztynowe).
                  Teraz słoduję pszenicę, 5kg wysłodowane i wyprażone na jasny słód. Kolejne 5kg się słoduje i będzie wyprażane na słód a'la monachijski ciemny.

                  Ponieważ nie mam pod ręką słodu jęczmiennego stąd przyszło mi do głowy czy można z samej pszenicy zrobić, dlatego pytam.

                  Pozdrawiam i liczę na merytoryczne odpowiedzi.
                  Woxy

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    #10
                    1. może być problem z wysładzaniem, brak łuski.
                    2. j.w.
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10738

                      #11
                      Można, Grodziskie było na 100% pszenicy. Mogą być problemy z filtracją
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • woxy
                        Junior
                        • 10-2011
                        • 3

                        #12
                        No właśnie, tak czytałem o tej łusce że może być problem, ale gdyby pominąć brak łuski, to są jakieś przeciwwskazania żeby tylko sam słód pszeniczny dać ?

                        Bo powiem szczerze nie znalazłem szperając po internecie takiego problemu jaki mi przyszedł do głowy, wszędzie jest mieszanina słodów, nigdy sam, stąd to pytanie mnie nurtujące.

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                        Można, Grodziskie było na 100% pszenicy. Mogą być problemy z filtracją
                        Nie zdążyłem z nowym pytaniem a tu już odpowiedź się pojawiła
                        A co do filtracji, to czy jakoś można się lepiej przygotować do pszeniczniaka bez łuski?
                        Filtruję wężykiem z oplotu, bez jakichś specjalnych wynalazków jak sztuczne dno.
                        Last edited by woxy; 31-10-2011, 11:45.

                        Comment

                        • zgoda
                          Senior
                          • 05-2005
                          • 3516

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika woxy Wyświetlenie odpowiedzi
                          A co do filtracji, to czy jakoś można się lepiej przygotować do pszeniczniaka bez łuski?
                          Filtruję wężykiem z oplotu, bez jakichś specjalnych wynalazków jak sztuczne dno.
                          Dorzucić łuskę - np. gryczaną, do nabycia na alledrogo.
                          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                          Comment

                          • woxy
                            Junior
                            • 10-2011
                            • 3

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                            Dorzucić łuskę - np. gryczaną, do nabycia na alledrogo.
                            No dobrze, ale kiedy dorzucić?
                            1. Do zacieru
                            2. Przed filtracją, sparzyć i rozłożyć na dnie
                            3. W jakiś inny sposób ?

                            Comment

                            • Seta
                              Piję piwo
                              • 10-2002
                              • 6964

                              #15
                              Łuskę dorzucałbym do zacieru.
                              Robiłem pszeniczne w 100% z pszenicznego, ale tylko 3kg - miało być na rozruszanie drożdży. Wyszło bardzo dobre, filtracja OK, ale nie przejmowałem się klarownością filtratu. Całość wypita w miesiąc, może dwa od rozlewu.
                              Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎