Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ličanka, Velebitsko Svijetlo Pivo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lzkamil
    kierowca bombowca
    • 01-2003
    • 3611

    Ličanka, Velebitsko Svijetlo Pivo

    Petrax kiedyś opisał ciemne z tego browaru, niedługo też się tam dopiszę ale na razie pijemy jasne.
    Mały browar Ličanka znajduje się w wiosce Donje Pazarište koło miasteczka Gospić w górach Velebit, w prowincji Lika (stąd nazwa) w północnej Dalmacji. Tam kupiłem trochę jasnego i ciemnego. Cena jasnego 5 kn (ok. 3 zł), ciemnego 5.5 kn za półlitrową flaszkę, kaucja 1 kn. Ciemne widziałem też gdzie indziej w butelkach 0.33 l.
    Dopiero po powrocie i znalezieniu zdjęć w sieci skojarzyłem że miły pan od którego kupowałem piwo to właściciel browaru Karlo Starčević.
    Jasne piwo jakiś czas temu zdobyło prestiżową I nagrodę w swojej kategorii na festiwalu w Oxfordzie. Jednak w Chorwacji jest trudno dostępne, oprócz browaru widziałem je tylko w 2 sklepach w okolicznych miejscowościach, chociaż zwiedziłem ich sporo.
    Trochę o browarze można poczytać tu i tu , ten drugi wygląda na świeży artykuł. W wolnej chwili się postaram trochę przetłumaczyć chociaż chorwacki jest na tyle podobny do polskiego że przy odrobinie samozaparcia można sporo skumać

    Alk. 5.1%, but. 0.5 l
    Kolor złocisty, pilsowy (4) Piana średniej wielkości, najpierw sztywna, dosyć szybko opada ale zostawia trwały dywanik (3.5) Nasycenie umiarkowane czyli wporzo (4.5) Zapach wyraźny, chmielowo-słodowy, ma jeszcze coś trudnego do określenia ale bardzo charakterystycznego (4.5) Smak - mocna goryczka obecna od początku do końca, ze sporą dawką słodu, posmak słodowy, taki prawie ale niezupełnie chlebowy (coś jak w Noteckim?), jak w Chorwacji piłem prosto z flaszki to czułem coś takiego palono-kawowego, teraz ze szklanki już nie (5) Opakowanie - fajne etykietki w tonacji czerwono-biało-niebieskiej czyli chorwackich barw narodowych (4)
    Ocena 4.55
    Mój nr 1 wśród chorwackich jasnych piw i osobisty przebój tegorocznych wakacji!
    Lepszy jabol pod okapem
    niż GŻ, CP i KP !


    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)
  • Borysko
    Senior
    • 02-2004
    • 1144

    #2
    Flaszeczkę tego napitku przytargał dla mnie Izkamil, dzięki!
    Moje odczucia są mocno zbieżne z Kamilowymi (a degustowałem przed przeczytaniem pierwszej recenzji), więc napiszę od róźnicach lub uzupełnię.
    Kolorek dosyć ciemny jak na te parametry, piwo nie do końca klarowne - jakby z mgiełką (nie to, żeby mi przeszkadzało - chill haze może?)
    Gaz, piana - jak u Kamila.
    W zapachu ja też wyczułem coś nietypowego, jakby owocowego, ale nazwać nie umiem.
    Smak to przede wszystkim wielka i wspaniała goryczka. I ja przy pierwszym łyku miałem nietypowe wrażenie paloności czy raczej mocnej prażoności, ale potem zniknęło.
    Na koniec mogę tylko pożałować, że nie spotkałem go nigdzie podczas tegorocznych wakacji w Chorwacji. Popieram tezę, że to najlepsze jasne chorwackie piwo.

    Comment

    • Borysko
      Senior
      • 02-2004
      • 1144

      #3
      Nawet rosiczka ostrzy sobie ząbki na Velebitsko
      Attached Files
      Last edited by Twilight_Alehouse; 12-09-2005, 21:24.

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #4
        Piwo otrzymane bodaj we wrześniu od lzkamila - czekało trochę na sowją kolej
        Potwierdzam zaobserwowaną przez Borysko mętność. Lekka, ale jest. Poza tym ciut ciemniejsze niż można było się spodziewać.
        Piana niewysoka, szybko opadła i niewiele z niej zostało. Może upływ czasu jej zaszkodził?
        Zapach chmielowo-słodowy, nieszczególnie silny.
        W smaku przede wszystkim chmielowość i to zarówno w postaci goryczki, jak i smaku chmielu. Zaraz potem czuć bardzo sympatyczną, chlebową słodowość.
        Bardzo dobre piwo, serdeczne podziękowania dla ofiarodawcy

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          • 02-2003
          • 12118

          #5
          W moim piana bez zarzutu, przyjemna goryczka, nienachalna i naturalna. Piwko bez zarzutu. Produkty z tego browaru są moim chorwackim faworytem
          Attached Files

          Comment

          • dryx
            † 1966-2017 Piwosz w Raju
            • 04-2002
            • 1735

            #6
            Alkoholu 5 %, ekstraktu nie podano. Skład: słód jęczmienny, drożdże, chmiel, woda. Pasteryzowane. Zakupione w sklepie koło browaru, cena 6 kun, kaucja 3 kuny.
            Kolor jasno-herbaciany. Piana gęsta, drobna, średnio-trwała. pije się z przyjemnością, goryczkowy smak i piwo nie jest tak sterylne i wyprute z wszelkich smaków jak piwa wielkoprzemysłowe. Godne polecenia. Etykieta prosta, robione w stylu lat 90', firmowy kapsel w takim małum browarze to plus. Na stronie browaru są podane adresy sklepów gdzie można je kupić sklepy
            Jeśli ktoś wybiera się do Chorwacji to zdecydowanie lepsze niż powszechne wszędzie Ozujsko czy Karlovacko.
            Attached Files

            Comment

            • dryx
              † 1966-2017 Piwosz w Raju
              • 04-2002
              • 1735

              #7
              Po roku przerwy znowu miałem okazję spróbowac to piwo. Było to w sumie najczęściej pite przeze nie chorwackie piwo. Codziennie 1-2 butelki do obiadu. Piwo w dalszym ciągu bardzo dobre i godne polecenia
              Tu na zdjęciu z doskonałymi lignje na žaru - czyli kalmarami z grilla plus delikatny czosnkowy sos, całośc polana domową oliwą .
              Attached Files

              Comment

              • dadek
                Senior
                • 09-2005
                • 4538

                #8
                Piwo barwy ciemnozłotej, podchodzącej w pomarańczowy, mętne.
                Piana lekko "przybrudzona", wysoka, gęsta, o drobniutkich oczkach. Utrzymuje się praktycznie do dna puszystą około 1,5 cm warstwą, pozostawiając grube obręcze i liczne plamy na ściankach kufla.
                Zapach wyraźny, świeżego chleba, kwaśnych owoców i drożdży.
                W smaku wyraźnie słodowe z miodową nutą, do tego kwaskowo - słodka owocowość jakby suszonych moreli z pigwą. Ciekawe i smaczne choć nie dla wielbicieli chmielowych goryczek.
                Wysycenie niezbyt duże, jak dla mnie ok.
                Pite w Riječkim pubie niedaleko dworca kolejowego w Rijece.
                16 kn.

                Fotka wersji beczkowej:
                Attached Files
                Last edited by dadek; 03-10-2012, 01:10.

                Comment

                • havranek
                  Junior
                  • 08-2006
                  • 20

                  #9
                  Piłem w sierpniu w Plitvicach, w porównaniu do ichniejszych koncerniaków to naprawdę świetne piwo. Bardzo klasyczne, fajna goryczka, klarowne. Facet, który mi je sprzedawał 3 razy pytał dlaczego właśnie to piwko biorę. Do powtórki za rok (jak znajdę na Istrii).

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎