Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo bezglutenowe

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • artur2
    Senior
    • 02-2008
    • 535

    #31
    Otrzymałem odpowiedź z WES-a, że nie mają w ofercie ekstraktu bezglutenowego. Zaniechano jego produkcji z powodu małego zainteresowania odbiorców.
    Mniej alkoholu, więcej smaku !
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Comment

    • wogosz
      Senior
      • 12-2005
      • 1007

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Fidoangel
      Miałem na myśli zesłodowanie kukurydzy i użycie ryżu niesłodowanego jako właśnie łagodzącego smak kukurydzy.
      Żeby zesłodować kukurydzę potrzebujemy zarodek w ziarniaku. Aby usunąć tłuszcz z ziarniaka trzeba usunąć zarodek. Nie da się tego pogodzić.

      Comment

      • wogosz
        Senior
        • 12-2005
        • 1007

        #33
        Postanowiłem nie pozostawiać chorych na celiakię bez nadziei. Zdobyłem proso i grykę i właśnie je słoduję. Szczególnie osobliwie to wygląda w odniesieniu do prosa, bo te małe kulki przeleciały mi przez sita. Musiałem pociąć rajstopy żony i porobić takie rękawy w które wsypałem proso. Dzisiaj minęły dwie doby kiełkowania. Ziarna rosną, ale bardzo nierówno. Jestem jednak dobrej myśli.
        Niestety nadal nie wiem, czy piwo z tych słodów będzie pijalne. Czy ktoś ma jakieś pomysły na sposób zacierania i odpowiednie drożdże?

        Comment

        • WES
          Senior
          • 11-2003
          • 111

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika artur2 Wyświetlenie odpowiedzi
          Otrzymałem odpowiedź z WES-a, że nie mają w ofercie...
          Niestety, nie ma żadnego zainteresowania surowcami do warzenia piwa domowego bezglutenowego.
          -
          Wspiera i rozwija Piwowarstwo Amatorskie

          Comment

          • alberret
            Junior
            • 05-2007
            • 28

            #35
            Ziarna sorgo można kupić w sklepach sprzedających pasze dla papug. Można też w nich dostać niełuskany ryż oraz inne egzotyczne zboża. Jeśli masz ochotę zaryzykować to możesz spróbować np tu: www.zielonykarmnik.pl

            Inna sprawa że skiełkowane ziarna sorgo są trujące dla papug. Nie pamiętam co za to odpowiada, ale może dla człowieka jest nieszkodliwe.

            Comment

            • wogosz
              Senior
              • 12-2005
              • 1007

              #36
              Sklepy z żarciem dla ptaków - nie pomyślałem o tym, a tam wszystko czego potrzebuję. Wielkie dzięki.
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Alberret
              Inna sprawa że skiełkowane ziarna sorgo są trujące dla papug. Nie pamiętam co za to odpowiada, ale może dla człowieka jest nieszkodliwe.
              Nie wiem czy nie pomyliłeś ziarna porośniętego ze słodem. Porośnięte ziarno wszystkich zbóż jest szkodliwe dla zwierząt gdy kiełkowanie, czyli porost nastąpi jeszcze w kłosie przed zbiorem. Dzieje się tak, gdy deszcze uniemożliwiają żniwa i dojrzałe ziarno, jeszcze w kłosie ulegnie namoczeniu i zaczyna kiełkować.
              Myślę, że słód nie jest szkodliwy, bo prawie cała Afryka pije piwo ze sorgo.
              Pozdrawiam

              Comment

              • alberret
                Junior
                • 05-2007
                • 28

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                Nie wiem czy nie pomyliłeś ziarna porośniętego ze słodem. Porośnięte ziarno wszystkich zbóż jest szkodliwe dla zwierząt gdy kiełkowanie, czyli porost nastąpi jeszcze w kłosie przed zbiorem. Dzieje się tak, gdy deszcze uniemożliwiają żniwa i dojrzałe ziarno, jeszcze w kłosie ulegnie namoczeniu i zaczyna kiełkować.
                Myślę, że słód nie jest szkodliwy, bo prawie cała Afryka pije piwo ze sorgo.
                Chodziło mi o kiełkowanie takiego ziarna jak można dostać w tym sklepie co podałem. Taką informacje znalazłem:
                "Suche nasiona sorga są zdrowe i bezpieczne, ale podczas kiełkowania produkowany jest w dużych ilościach glikozyd cyjanogenny diuryna, której rozkład enzymatyczny jest w stanie uwolnić ok. 21 mikromoli HCN/g (świeżej masy), czyli 0.57mg HCN/g (świeżej masy)."

                Na wikipedii piszą że HCN łatwo paruje więc pewnie cały odparowuje podczas suszenia słodu. Pewnie niepotrzebnie sieje ferment, skoro pół afryki jedzie na sorgo.

                Comment

                • wogosz
                  Senior
                  • 12-2005
                  • 1007

                  #38
                  Dzięki za ostrzeżenie. Nie miałem do tej pory doświadczenia z sorgiem. Dzięki Tobie dzisiaj już zamówiłem ziarno i będę czekał na dostawę. Rzeczywiście pochodne kwasu cyjanowodorowego łatwo ulatniają się przy wzroście temp. a do tego łatwo je wykryć. Mają posmak migdałów i będę sprawdzał, czy nie ma tego posmaku w gotowym słodzie.

                  Comment

                  • artur2
                    Senior
                    • 02-2008
                    • 535

                    #39
                    Wreszcie jakiś postęp
                    Ziarno sorgo widać, że jest dość tanie. Chciałbym się włączyć do "project glutenfrei" i mogę zrobić testową warkę.
                    Wogosz, może mógłbym odkupić trochę zesłodowanego ziarna od Ciebie i zrobilibyśmy piwa na np. dwóch różnych szczepach drożdży ?
                    Mniej alkoholu, więcej smaku !
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Comment

                    • wogosz
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 1007

                      #40
                      Jasne Arturze!
                      Mam już słód z gryki i prosa. Zamówiłem dzisiaj 6kg. sorgo i 3kg. ryżu niełuskanego. Na razie tak mało, bo jest to karma dla stworów i nikt, włącznie z właścicielem sklepu nie wie czy to wykiełkuje. Mam jeszcze mączkę kukurydzianą jaką stosuje się w browarach. Jak uda się słodowanie sorgo i ryżu, to będziemy mieli 4 słody bezglutenowe i kukurydzę jako surowiec niesłodowany. Musimy ułożyć dwa różne przepisy i użyć różnych drożdży.
                      Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Poczułem się jak pionier zdobywający np. Alaskę.

                      Comment

                      • artur2
                        Senior
                        • 02-2008
                        • 535

                        #41
                        Świetnie !
                        Ja mam warunki w tej chwili raczej dla górniaków. Wstępnie proponuję drożdże S-04/US-05/lub dowolne Ale'owe - np. German Ale. Nie mam też pojęcia co do przerw podczas zacierania - będą takie same, jak dla jęczmienia ?
                        Kurcze, to piwo bezglutenowe bardzo mnie zainteresowało
                        Mniej alkoholu, więcej smaku !
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Comment

                        • wogosz
                          Senior
                          • 12-2005
                          • 1007

                          #42
                          Omówimy sobie wszystko jak już będę miał słód z sorga. Ja mogę zrobić dolniaka - mam drożdże Czech Pils i 34/70. Mam też dużo WB06 gdybyś chciał na nich robić. Myślę, że nie mamy wyjścia - trzeba zacierać dekokcyjnie, bo mam spore wątpliwości co do jakości tych słodów. Zobaczymy jak zesłoduje się sorgo i ryż, aby ustalić czy to będzie dwu- czy trzywarówka. Jaki masz chmiel?

                          Comment

                          • artur2
                            Senior
                            • 02-2008
                            • 535

                            #43
                            Mam standard, czyli szyszki lubelskiego i marynki ze zbioru 2008. Nie ma problemu, mogę zacierać dekokcyjnie, nawet trójwarowo.

                            BTW: 4 lipca zamierzamy uwarzyć coś (chyba pszenicę) u Honzlika na ul. Taczaka:

                            Może znajdziesz czas, żeby wesprzeć nas swoją wiedzą ?
                            Mniej alkoholu, więcej smaku !
                            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                            Comment

                            • wogosz
                              Senior
                              • 12-2005
                              • 1007

                              #44
                              O.K. jesteśmy umówieni. O której godzinie?

                              Comment

                              • artur2
                                Senior
                                • 02-2008
                                • 535

                                #45
                                Wstępnie zaczynamy o 11:00.
                                Mniej alkoholu, więcej smaku !
                                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎