Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwszy zestaw

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Samael
    Senior
    • 09-2007
    • 153

    Pierwszy zestaw

    Zdecydowałem sie na zakup pierwszego zestawu do warzenia piwa.Po przegladnieciu kilkudziesieciu stron postanowilem sam zlozyc sobie taki zestaw ze strony Biowinu.W zalaczniku jest screen ze sprzetem.Prosze o porady co jeszcze powinienem dokupic lub czy powinienem zakupc cos lepszego niz wybrałem.Dodatkowo chcialbym sie dowiedziec gdzie moge dostac jakis srodek do dezyfekcji i czego w ogole powinienem szukac.Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi i pomoc.
    Attached Files
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    siateczki do chmielenia 2szt, jakis filtrator lub worek zacierny, butla szklana, wężyk igielitowy lub silikonowy.
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • peter007
      Senior
      • 06-2004
      • 2820

      #3
      Przydałby się drugi fermentor. Ułatwi Ci to życie piwowarskie. Kup też kapslownicę (polecam gretę) no i rzecz jasna kapsle o ile zamierzasz butelkować swoje piwo w szklane butelki po piwach przemysłowych. Pamiętaj także o sporym garze.
      Co do dezynfekcji to ja używam pirosiarczyn sodu ale używać też można choćby niearomatyzowany wybielacz.
      A zamiast siateczek do chmielu wybrałbym najzwyklejszą pończochę czy tzw antygwałtki
      Last edited by peter007; 17-09-2007, 15:11.
      Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

      Comment

      • alnus
        Senior
        • 07-2007
        • 459

        #4
        jeśli będziesz używał granulatu chmielu, to nie musisz wogóle stosować żadnych siateczek, bo i tak nie zdadzą egzaminu ( nie wiem jak pończocha). do dezynfekcji używam iodophor'u i bardzo sobie chwalę. najważniejszy z wszystkiego jest garnek. fajnie jest mieć wężyk z pompką/ syfonem do zaciągania brzeczki lub piwa, warto też kupić rurkę z zaworkiem do rozlewu do butelek, ale da się bez tego żyć. w zestawie który zaznaczyłeś chyba brakuje uszczelki do rurki fermentacyjnej, ale musisz sprawdzić, czy nie ma jej w komplecie z wiaderkiem. zresztą jeśli wystartujesz pierwszą warkę z gotowca i nie będziesz robił cichej fermentacji, to nie będzie ci potrzebna żadna rurka.

        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika alnus Wyświetlenie odpowiedzi
          jeśli będziesz używał granulatu chmielu, to nie musisz wogóle stosować żadnych siateczek, bo i tak nie zdadzą egzaminu
          Kto ci to powiedział?
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • Sherman
            Senior
            • 09-2005
            • 305

            #6
            Przydał by Ci się termometr,uważam go za jeden z najważniejszych zakupów przy warzeniu z zacieraniem. No i tak jak już koledzy napisali drugi fermentor, kapslownica, kapsle
            no i nie zapomnij o surowcach (jak nie masz śrutownika to zamawiaj słód ześrutowany).

            Comment

            • kangurpl
              Senior
              • 03-2002
              • 2660

              #7
              1. Jeżeli kupujesz pojemnik z kranem to nie musisz już kupować osobno kranu.
              2. Mieszadło plastykowe - nie wiem czy będzie odpowiednio solidne. Lepiej kup sobie odpowiedniej wielkości łychę drewnianą
              Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
              "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

              "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

              Comment

              • kopyr
                Senior
                • 06-2004
                • 9475

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                Kto ci to powiedział?
                Potwierdzam. Szkoda zachodu z bawieniem się w pończochy przy granulacie. Zresztą granulat ma nieprzyjemną tendencję do zbijania się w wielką grudę, która nie oddaje alf kwasów do brzeczki. Efekt moje IPA jest jednym z najsłabiej nachmielonych piw, mimo pokaźnych ilości chmielu do tego celu użytych.
                Wsypanie granulatu do brzeczki jest wbrew pozorom najprostszym rozwiązaniem, po filtracji dekantujesz znad osadu, a resztę z całym syfem wlewasz do kilku wysokich przezroczystych naczyń np. szklanek od piwa. Odstawiasz na kilka/kilkanaście godzin, zlewasz znad osadu, pasteryzujesz i dodajesz do już fermentującego piwa. Bajecznie proste, a pozwala wyciągnąć maxymalnie dużo olejków eterycznych z chmielu. Po tym jak moja plantacja nie zaskoczyła dałem sobie spokój z szyszkami, tylko granulat. Bez siateczek, pończoch i tym podobnych.
                blog.kopyra.com

                Comment

                • mwa
                  Senior
                  • 01-2003
                  • 5071

                  #9
                  Nie wiem jak tam mieszadło plastikowe, ale do zacierania najlepiej użyć drewnianego mieszadełka.
                  Pozdrawiam Cię !!!!

                  Comment

                  • alnus
                    Senior
                    • 07-2007
                    • 459

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                    Kto ci to powiedział?
                    Po pierwsze przeczytałem na tym forum, po drugie sam spróbowałem i doszedłem do takiego samego wniosku. Nie próbowałem z pończochą (o czym napisałem). Śmieci z granulatu, które masowo uciekły z siateczki poszły sobie na dno razem z osadami i zasiliły kanalizację. U mnie chmiel się nie zbrylał, ale był mieszany żeby się nie sklejał. Więc opuścił siateczkę ( podwójną). Napewno użyję siateczki z szyszkami, jak je kupię, ale najbliższe dwie warki pójdą z granulatem.
                    Do zestawu przydałby się jeszcze jakiś termometr, a najlepiej dwa - jeden naklejany na fermentor, a drugi alkoholowy do 100*C- niezbędny przy zacieraniu i przydatny do kontroli chłodzenia do temp. zadawania drożdży, zanim temperatura wejdzie w skalę tego przyklejanego.

                    Comment

                    • jacer
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 9875

                      #11
                      Używam granulatu i siateczek, nic mi z nich nie ucieka.
                      Milicki Browar Rynkowy
                      Grupa STYRIAN

                      (1+sqrt5)/2
                      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                      No Hops, no Glory :)

                      Comment

                      • wg2
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 264

                        #12
                        A ja proponuję jednak szyszki bez stosowania woreczka muślinowego. Wrzącą brzeczkę przelewam przez pieluche umocowaną na fermentorze. Proces trwa kilka minut tak że brzeczka jest gorąca i nie ma możliwości zakażenia. Zamykam szczelnie pokrywką z rurką do fermentacji i wstawiam do wanny z zimną wodą. Zastawian na kilka godzin i zadaję drożdże.
                        GAWEŁ

                        Comment

                        • jacer
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 9875

                          #13
                          Zostawiasz zimny osad na dnie?
                          Milicki Browar Rynkowy
                          Grupa STYRIAN

                          (1+sqrt5)/2
                          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                          No Hops, no Glory :)

                          Comment

                          • alnus
                            Senior
                            • 07-2007
                            • 459

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                            Używam granulatu i siateczek, nic mi z nich nie ucieka.
                            Może masz gęstsze siateczki i/lub większą wprawę w obchodzeniu się z nimi. A może nie tak bardzo poszatkowany granulat chmielowy - o ile może być inaczej zmielony - czego nie wiem, bo do tej pory tylko raz kupowałem chmiel i nie miałem jeszcze okazji porównać.

                            Comment

                            • Samael
                              Senior
                              • 09-2007
                              • 153

                              #15
                              Dziekuje za wszystkie odpowiedzi .Wezyk myslalem,ze dodałem do zestawu :O Natomiast kompletnie zapomniałem o termometrach...Dzis sie dowiedziałem ,ze w mojej Leixlip vilage jest ktos kto zajmuje sie domowym warzeniem piwa i posiada sprzet.Wiec jesli szczescie dopisze,bede sie szkolił na pozyczonym,jednak i tak sobie skompletuje swoj zestaw.Pytanie mam jeszcze jedno - czy drugi fermrntator moze byc tylko z rurka fermentacyjna ?? Mniemam ,ze tak,ale wole byc pewien .Co do kapsli i kapslownicy to myslalem o butelkach z zamkiem patentowym - wychodzi na to samo z tym ,ze nie musze dokupywac kapsli. Dziekuje jeszcze raz za pomoc

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎