Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Iran

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2868

    Patrol piwny - Iran

    Iran w powszechnej opinni uchodzi za piwną pustynię. Nie jest to prawdą. W kraju tym znajduje się wiele browarów, które jednakże produkują wyłącznie piwa bezalkoholowe oraz napoje słodowe (w dalszej części używać bede skrótowo nazwy "piwo") nie zabraniane przez islam. Islam zabrania jednynie spożywania alkoholu, którego w Iranie w oficjalnym obiegu kupić ani wwieźć nie można.

    W kraju tym króluje piwo butelkowe oraz w miejszym stopniu puszkowe (różne Delstery). Do beczek rozlewa tylko jeden browar ale nawet on nie posiada firmowego szkła ani podstawek pod piwo. Na ulicach nie widziałem praktycznie żadnych gadgetów reklamujących piwa.

    W Iranie wg. moich informacji znajduje się obecnie 7 browarów (+ jeden w budowie). Może być to jednak liczba nieścisła gdyż ciężko jest uzyskać dokładniejsze informacje, a w internecie ani na etykietach praktycznie ich nie ma. Niektóre więc z wymienionych browarów mogą okazać się jedynie rozlewniami lub dziwnymi podmiotami sprzedającymi inne piwa pod swoją marką.

    Iran Behnousch Co.
    Potentat na irańskim rynku piwnym - kontroluje ponad 90% rynku. Cała firma posiada 3 zakłady produkcyjne, z których tylko 2 warzą piwo. Poza piwem produkuje ona soki, napoje gazowane, energy drinki oraz jogurty. Sztandarową marką piwa jest DELSTER produkowany w wielu odmianach: Classic, cytrynowy, jabłkowy, brzoskwiniowy, ananasowy, truskawkowy, Golden Delster, Black Delster, Delster Light oraz Delster Light. Poza tym produkowane jest jeszcze piwo Behnoush oraz licencyjny Cooper. Piwa sprzedawane są w butelkach 0,28l (zwrotne wyłącznie Behnoush), 0,33l (2 rodzaje), 1 litrowych PETach, puszkach 0,33l i 0,5l oraz jako jedyny beczkuje swoje piwo do 20 litrowych kegów (beczkowane jest bardzo niewiele piwa i dostępne jest ono jedynie w ekskluzywnych hotelach i restauracjach). Piwa butelkowe i puszkowe dostępne są bez problemu w większości miast w Iranie, aczkolwiek rzadko w asortymencie większym niż 3-4 gatunki.

    Arpanoosh
    Drugi co do wielkości browar z kaspijskiego miasta Rasht. Produkuje on piwa ISTAK w następujących smakach: classic, cytryna, brzoskwinia, truskawka, ananas, jabłko, granat, melon, gruszka oraz wieloowocowy tropikalny. Wszystkie piwa butelkowane są w estetyczne butelko 330 ml z różnymi etykietami oraz odpowiadającymi kapslami. Piwa ISTAK dostępne są bez problemu w północno zachodniej części oraz centrum kraju, im dalej na wschód i południe tym ciężej je kupić.

    Aprin
    Browar o nazwie nieodgadnionej produkujący szeroką gamę piw Aprin. Ja spotkałem się z następującymi smakami: oryginal, cytrynowy, truskawkowy, brzoskwiniowy, jabłkowy, wiśniowy oraz ananas. Piwo butelkowane w szklane opakowania o pojemności 280 ml dostępne jest głównie w centralnym Iranie - Kashan, Yazd, Esfahan.

    Jaguar
    Nazwa firmy/browaru nie jest mi znana. Znajduje się on w Orumiyeh i produkuje piwa marki Jaguar w trzech smakach classic, cytrynowy oraz brzoskwiniowy. Rozlewane są do butelek podobnych do naszych bączków o pojemności 330 ml. Piwa dostępne najprawdopodobniej wyłącznie w zachodnim Iranie w okolicach browaru. Ja trafiłem je w Tabrizie.

    Sard Sahra Co.
    Browar znajduje się w okolicach miasta Tabriz w północno-zachodnim Iranie i produkuje piwa Kahnoosh. Piwa te spotkałem tylko w dwóch odmianach classic w butelce PET 1l oraz lemon w 280 ml. Piwa dostępne głównie w Tabrizie.

    Shirin Noush manufacturing and Industrial Co.
    Browar znajduje się w okolicach miasta Yazd w centralnym Iranie. Produkuje trzy gatunki piwa Bally: Regular, Lemon oraz Apple. Piwa te sprzedawane są w butelkach 300 ml z gołymi kapslami. Piwa dostępne głównie w centralnym Iranie - Yazd, Kerman, Shiraz, Esfahan.

    Zam Zam Azerbaijan Co.
    Browar zagatka podobno znajduje się w Tabrizie ale słyszałem również o lokalizacji w Orumiyeh. Ma pewne związki z Iran Behnousch Co. ale nie wiem czy jest to rozlewanie ich piwa czy poprostu kupno od nich półporduktów do produkcji. Piwa w dwóch gatunkach: apple i lemon trafiłem dosłownie 2 razy - w Shirazie oraz w knajpie przy drodzie Shiraz - Bandare Abbas.


    W związku z brakiem możliwości konsumpcji alkoholu w Iranie, w kraju tym nie występują bary, karczmy ani puby w naszym rozumieniu tego słowa. Piwo kupić można w większości sklepów spożywczych, restauracji oraz budek jedzeniowych. Jego konsumpcja nie jest ograniczona wiekiem (tak przynajmniej wyglądało z obserwacji) ani płcią, można też spokojnie pić piwko na ulicach a nawet prowadzić po nich samochód .

    Cena piwa wacha sie od 2000 riali (1 USD to około 9200 IRL) za zwrotną butelke Behnousha do konsumpcji na miejscu, przez 3500-5000 IRL za butelkę lub puszkę do 7000-8000 IRL za butelke PET. Ceny w restauracjach nie przeznaczonych dla turystów nie odbiegają od tych w sklepach.
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    Grzeber, gratulacje za przetarcie szlaków. Jestem szczerze i miło zaskoczony takim bogactwem piwnego rynku w Iranie. Iran tez mam na swojej liście "spraw do załatwienia" ale teraz ciśnienie jest juz większe i na litość boską, nie każ długo czekać na opisy piw wraz ze zdjęciami czy skanami etykiet.
    Byłes w Bam?
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2868

      #3
      Jeszcze jedna adnotacja do cen - licencyjny Coopers mocno wyróżnia się cenowo, kosztował 10500 IRL.

      Z pośpiechu nie napisałem wczoraj nic o piwach impotrowanych, a tych również jest sporo (a wszystkie oczywiście 0,0%, a jakże). Cen jednak dokładnych nie podam bo raczej tych piwek nie konsumowałem (duża puszka Bavarii chyba około lub ponad 10000 IRL). Praktycznie wszytskie piwa importowane sprzedawane są w puszkach.

      Największy wybór smaków oraz chyba najbardziej dostępne są holenderske Bavarie (smaki classic, cytryna, jabłko, brzoskwinia i może coś jeszcze) oraz czasem spotykanu Amsterdam. Dosyć popularne są tureckie Tuborgi, Efezy oraz piwo Birrel. Bardzo rzadko widziałem podobno najbardziej piwną z "bezalkoholowych wynalazków" Baltike nr 0. Spotkac też można niemieckiego Jevera i jeszcze jakieś piwko, które w tej chwili wypadło mi z głowy.

      Becik, opisy piw pojawią się z czasem, troche fotek piw i około piwnych też będzie.
      W Bam nie byłem, ale odwiedziłem Rayen. Jakbyś miał jakieś pytania pisz na PW albo inaczej, daleko do siebie nie mamy .
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • yendras
        Senior
        • 12-2001
        • 2052

        #4
        Czy określenia "classic", "regular" tudzież "original" określają piwo bezalkoholowe o smaku normalnego piwa ?

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras Wyświetlenie odpowiedzi
          Czy określenia "classic", "regular" tudzież "original" określają piwo bezalkoholowe o smaku normalnego piwa ?
          tak
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • grzeber
            Senior
            • 05-2002
            • 2868

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras Wyświetlenie odpowiedzi
            Czy określenia "classic", "regular" tudzież "original" określają piwo bezalkoholowe o smaku normalnego piwa ?
            Tak, starałem się zachować określenia używane na etykietach, choć do smaku normalnego piwa sporo im brakuje .
            pozdrawiam
            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

            Comment

            • becik
              Senior
              • 07-2002
              • 14999

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
              (...) W Bam nie byłem, ale odwiedziłem Rayen. Jakbyś miał jakieś pytania pisz na PW albo inaczej, daleko do siebie nie mamy .
              Czekam na zdjątka z Rayen w temacie zamkowym szkoda, że Bam odpusciłeś, tam byłoby co oglądać, Rayen jest znacznie mniejszy.
              Wracając do tematu piwnego, odwiedziłeś którys z browarów?
              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #8
                Dla szalonych kolekcjonerów dobra informacja, jest w Teheranie drugi browar: Tehran Govar. Warzy tak jak i pozostałe browary jedynie bezalkoholowe piwa.
                Last edited by becik; 06-05-2010, 22:51.
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎