Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Refraktometr - czyli co wybrać

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • aronjr
    Member
    • 05-2009
    • 70

    Refraktometr - czyli co wybrać

    Witam,

    Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem refraktometru. Chciałem się zapytać o wady i zalety rożnych refraktometrów w zależności od ich właściwości.
    Te które by mnie interesują dostępne są w rożnych skalach Brixa od 0-10 poprzez 0-18 do 0-32, z dokładnością od 0,1 poprzez 0,2 do 0,5.

    1. Pytanie
    Warto wybrać z większą, czy mniejsza skalą?
    Czym mniejsza skala tym większa dokładność, ale większa skala pozwala na pomiar przy mocnych piwach i winach. Na mocne piwa, się raczej nie szykuje, ale winko może kiedyś będę chciał nastawić.

    2. Pytanie
    Czy przepłacanie za dokładność pomiaru ma sens? Jak wygląda w praktyce dokładność pomiaru takim urządzeniem?

    3. Pytanie
    Używa ktoś refraktometru z automatyczna kompensacja temperatury? Teoretycznie działa ona w zazwyczaj w przedziale 10-30°C. Generalnie wydaje mi się, że mogło by to wyeliminować wychłodzenie kropli użytej do pomiaru do temperatury otoczenia, która zazwyczaj nie ma nominalne 20°C.

    4. Pytanie
    Jaka jest różnica błędu skalibrowanym refraktometrem na 20°C, gdy temperatura kropli jest w przedziale 5-25°C?

    Pozdrawiam
    Aron
    Last edited by aronjr; 05-09-2009, 19:09.
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika aronjr Wyświetlenie odpowiedzi
    Te które by mnie interesują dostępne są w rożnych skalach Brixa od 0-10 poprzez 0-18 do 0-32, z dokładnością od 0,1 poprzez 0,2 do 0,5.

    1. Pytanie
    Warto wybrać z większą, czy mniejsza skalą?
    Czym mniejsza skala tym większa dokładność, ale większa skala pozwala na pomiar przy mocnych piwach i winach. Na mocne piwa, się raczej nie szykuje, ale winko może kiedyś będę chciał nastawić.
    IMO w grę wchodzi jedynie ten 0-32, od biedy ten 0-18, ale być może kiedyś porteru będziesz chciał nawarzyć i co?

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika aronjr Wyświetlenie odpowiedzi
    2. Pytanie
    Czy przepłacanie za dokładność pomiaru ma sens? Jak wygląda w praktyce dokładność pomiaru takim urządzeniem?
    Bardzo dokładne, ale dopóki nie zacznie się fermentacja. Potem jest problem, ale np. ProMash przelicza.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika aronjr Wyświetlenie odpowiedzi
    3. Pytanie
    Używa ktoś refraktometru z automatyczna kompensacja temperatury? Teoretycznie działa ona w zazwyczaj w przedziale 10-30°C. Generalnie wydaje mi się, że mogło by to wyeliminować wychłodzenie kropli użytej do pomiaru do temperatury otoczenia, która zazwyczaj nie ma nominalne 20°C.
    Używam, ale nie mam porównania, bo nigdy nie używałem takiego bez kompensacji. Generalnie nakrapiam brzeczką taką jaka mi się zechce, zaobserwowałem, że po chwili lubi się ciut podnieść odczyt (jak ostygnie).
    blog.kopyra.com

    Comment

    • Seta
      Piję piwo
      • 10-2002
      • 6964

      #3
      Kropelka brzeczki wystygnie Ci do temperatury pokojowej w ciągu minuty. Inna sprawa, że kompensacja w przedziale 10-30 może się przydać, bo nie każdy ma w pokoju/kuchni 20st. (te różnice to 0,2-0,6 Brixa).
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
        Kropelka brzeczki wystygnie Ci do temperatury pokojowej w ciągu minuty. Inna sprawa, że kompensacja w przedziale 10-30 może się przydać, bo nie każdy ma w pokoju/kuchni 20st. (te różnice to 0,2-0,6 Brixa).
        Tak, tylko jeszcze może odparować, co zaburzy pomiar.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • Seta
          Piję piwo
          • 10-2002
          • 6964

          #5
          ee... nie sądzę.
          Kropla paruje w taki sam sposób co reszta brzeczki w garze. To po pierwsze. Po drugie ja chłodzę tę minutę w pipecie, z której nie ma którędy coś od parować (pod szkiełkiem refrakta zresztą też chyba nie).
          Podsumowując - myślę, że możemy tą ewentualną niedokładność pominąć - skala i tak nie jest AŻ TAK dokładna...
          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

          Comment

          • artur2
            Senior
            • 02-2008
            • 535

            #6
            Najbardziej użyteczny jest ten o skali 0-32. Pamiętaj, że mierzymy też brzeczkę przednią, a ta ma zawsze kilka BLG więcej, niż docelowa. Zachce Ci się koźlaka i skala 0-18 może być za mała.
            Chyba wszystkie obecne refraktometry mają ATC, czyli kompensację temperatury w zakresie 10-30 stopni. A w praktyce bierze się kropę gorącej brzeczki i w zetknięciu z pryzmą refraktometru za chwilę już jest odpowiednia temperatura.
            Dokładność jest bardzo duża - wg. instrukcji 0,2%. Problem może być jedynie z odczytem - musi być dość jasno. Odczyt też może być niedokładny, kiedy brzeczka jest mętna - linia odczytu jest wtedy trochę rozmyta. No i refraktometrem mierzymy BLG tylko dla brzeczki, jeśli już zaczęła się fermentacja (jest alkohol), wskazania są nieprawidłowe (trzeba przeliczać).
            Mniej alkoholu, więcej smaku !
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Comment

            • bogdan62
              Senior
              • 10-2004
              • 173

              #7
              Od kilku lat używam refraktometr o skali 0-32 z automatyczną kompensacją temperatury. Jego zakup traktuję jako jeden z najbardziej trafionych. Stosuję go do momentu rozpoczęcia fermentacji, później należy robić przeliczenia co jest dla mnie kłopotliwe, ale są osoby którym to nie przeszkadza.

              Comment

              • Seta
                Piję piwo
                • 10-2002
                • 6964

                #8
                Nie demonizujcie tego przeliczania...
                ProMash -> Utilities -> Refractometer ->Gravity During Fermentation
                Wpisujesz ile odczytałeś (Refractometer Reading - Brix) i ile miałeś na początku (Orginal Gravity - Plato lub OG) i na dole podaje Ci końcowy ekstrakt w Plato i SG.
                Last edited by Seta; 06-09-2009, 10:39.
                Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                Comment

                • bogdan62
                  Senior
                  • 10-2004
                  • 173

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                  Nie demonizujcie tego przeliczania...
                  ProMash -> Utilities -> Refractometer ->Gravity During Fermentation
                  Wpisujesz ile odczytałeś (Refractometer Reading - Brix) i ile miałeś na początku (Orginal Gravity - Plato lub OG) i na dole podaje Ci końcowy ekstrakt w Plato i SG.
                  Stałem się leniwy, dla mnie prościej i szybciej to przetrzeć aerometr spirytusem, wrzucić do fermentatora i popatrzeć ile się zanurzył.

                  Comment

                  • Seta
                    Piję piwo
                    • 10-2002
                    • 6964

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bogdan62 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Stałem się leniwy, dla mnie prościej i szybciej to przetrzeć aerometr spirytusem, wrzucić do fermentatora i popatrzeć ile się zanurzył.
                    Może i tak - ale zawsze jest alternatywa. Mnie zawsze wkurza ta piana co się owej szklanej rurki oblepia i napastuje...
                    Last edited by Seta; 06-09-2009, 10:52.
                    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                    Comment

                    • aronjr
                      Member
                      • 05-2009
                      • 70

                      #11
                      Witam,

                      Dzięki za wyczerpujące wypowiedzi. Wasze posty utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, ze refraktometr jest bardzo użytecznym urządzeniem przy pomiarach brzeczki i warto się w niego zaopatrzyć.
                      Teraz tylko muszę znaleźć jakiś w przystępnej cenie ze skalą 0-32% Brixa i minimum 0,2 dokładności.

                      Jeśli chodzi o pomiary w trakcie fermentacji to znalazłem taka o to tabelę korygującą:



                      Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za pomoc
                      Aron

                      Comment

                      • TataPoli
                        Member
                        • 06-2011
                        • 43

                        #12
                        Ja również przymierzam się do zakupu refraktometru, patrzyłem na allegro i mam zawroty głowy od tego wszystkiego. Wywnioskowałem że inny model jest dedykowany do celów przemysłowych, motoryzacyjnych, inny dla winiarstwa, i jeszcze inny dla piwowarstwa. czy ktoś z was może podać jakieś konkretne sprawdzone modele?

                        Comment

                        • aronjr
                          Member
                          • 05-2009
                          • 70

                          #13
                          Ja się zaopatrzyłem w mniej więcej taki refraktometer:



                          Dokładnej firmy nie mogę podać bo oprócz modelu RHB-32 nie mam żadnych nazw producenta na produkcie.
                          Jest on ze skala do 32 Brix/Plato, ze względu na to iż czasami oprócz piwa nastawiam wino, wiec większa skala się wtedy przydaje. Co moim zdaniem warto wziąć pod uwagę.
                          Jestem z niego bardzo zadowolony i nie zamienił bym go na nic innego. Do zmierzenia zawartości cukru wystarczy kropla warki, którą można pobrać szybko i bez strat samej warki w praktycznie każdym momencie warzenia lub fermentacji, nawet bezpośrednio po gotowaniu chmielu gdy warka jest jeszcze gorąca. Kropla płynu stygnie praktycznie natychmiast do temperatury otoczenia.

                          Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, ze mala dokładność skali nie ma większego znaczenia, gdyż pomiar i tak jest na tyle mało czytelny, że odczytanie gołym okiem granicy rzędu 0,1/0,2 jest praktycznie nie możliwe. Poza tym dla warunków domowych błąd o 0,2 nie ma żadnego znaczenia.

                          Pozdrawiam
                          Aron

                          Comment

                          • aronjr
                            Member
                            • 05-2009
                            • 70

                            #14
                            Zapomniałem dodać, że mój refraktometer jest z ATC, tzn ciut inny niż podałem w linku.

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎