Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Książki na temat Słowian

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wasyll
    Senior
    • 09-2008
    • 1823

    Książki na temat Słowian

    Czy ktoś może polecić jakąś ciekawą literaturę na temat historii Słowian? Ogólnie chodzi mi o tematykę tego, co działo się 'u nas' przed Mieszkiem I:

    - wierzenia,
    - obrzędy,
    - historia wojen, etc.

    Na rynku jest trochę pozycji, ale jak już coś kupić to raz a porządnie, więc jeśli ktoś ma doświadczenia w temacie to słucham uprzejmie
    www.katalogpodstawek.pl - darmowy katalog polskich podstawek piwnych!
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    H. Łowmiański, "Religia Słowian i jej upadek (w. VI-XII)."
    H. Łowmiański, "Podstawy gospodarcze formowania się państw słowiańskich"
    Jacek Brunon Siwiński “Wczesne dzieje Polan”
    Kazimierz Moszyński "Kultura ludowa Słowian"

    a przede wszystkim "Mitologia Słowian" Gieysztora
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • wasyll
      Senior
      • 09-2008
      • 1823

      #3
      Dzięki becik, rzucę okiem na te pozycje.
      www.katalogpodstawek.pl - darmowy katalog polskich podstawek piwnych!

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        A z prozy bardzo lubię Kraszewskiego
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • Areh
          Senior
          • 12-2014
          • 120

          #5
          Ostatnio pokazała się na rynku książka "Pod pogańskim sztandarem" Artura Szrejtera. Podtytuł: "Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku".
          Z bardziej "bajkowych" to dwie pozycje Czesława Białczyńskiego: "Mitologia Słowian: Księga Tura", oraz "Mitologia Słowian: Księga Ruty"

          Ciężko mi coś o tych pozycjach napisać, bo leża na półce i jakoś nigdy nie ma czasu żeby za nie się zabrać.

          Comment

          • wasyll
            Senior
            • 09-2008
            • 1823

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Areh Wyświetlenie odpowiedzi
            Ostatnio pokazała się na rynku książka "Pod pogańskim sztandarem" Artura Szrejtera. Podtytuł: "Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku".
            Z bardziej "bajkowych" to dwie pozycje Czesława Białczyńskiego: "Mitologia Słowian: Księga Tura", oraz "Mitologia Słowian: Księga Ruty"

            Ciężko mi coś o tych pozycjach napisać, bo leża na półce i jakoś nigdy nie ma czasu żeby za nie się zabrać.
            Przez księgę Tura ciężko się przebić, strasznie dużo przypisów i strasznie obfitych. Ogólnie rzecz ujmując, to trzeba poświęcić na to przysłowiowe 5min i porządnie się skupić, aby coś wyciągnąć. Aczkolwiek pozycja ciekawa.
            www.katalogpodstawek.pl - darmowy katalog polskich podstawek piwnych!

            Comment

            • KlossJ23
              Senior
              • 08-2013
              • 136

              #7
              Polecam Karola Modzelewskiego "Barbarzyńska Europa". Co prawda o Słowianach traktuje tylko ok 1/3 tekstu ale za to napisana jest przez zawodowego historyka więc tezy poparte wieloma cytatami ze średniowiecznych źródeł.

              Comment

              • tfur
                Senior
                • 05-2006
                • 1303

                #8
                właśnie kończę rzecz pt. 'czy wikingowie stworzyli polskę?'
                niejakiego zdzisława skroka, facet ma zdrowe wikińskie hopla
                recenzenci troszkę po nim jadą, ale pióro ma lekkie i ciekawie pisze
                wszędy widzi przybyszy ze skandynawii, bo to jego konik jest
                lecz rekapituluje przy okazji wczesne dzieje ziem polskich
                veni, emi, bibi

                Comment

                • Rudzik
                  Junior
                  • 07-2015
                  • 2

                  #9
                  polecam jeszcze Religię Słowian Szyjewskiego, ciekawa i lekka, w sam raz na jeden wieczór ostatnio tu sporo znalazłam ksiazki.do500.pl
                  Poza tym aż się zdziwiłam, że znalazłam tu taki temat, pamiętam jak lic pisałam i miałam rozdział dotyczący właśnie Słowian. Osobiście wolę naukowe pozycje niż powieści oparte na historii.
                  Last edited by Rudzik; 27-07-2015, 19:25.

                  Comment

                  • Pkapka
                    Junior
                    • 08-2014
                    • 24

                    #10
                    Trylogia "Dagome Iudex" Nienackiego. Co prawda nie jest to literatura historyczna, tylko powieść osadzona w czasach przedpiastowskich. Jedna z moich ulubionych książek.

                    Comment

                    • VanPurRz
                      Senior
                      • 09-2008
                      • 4229

                      #11
                      Wyszedł ostatnio "Bestiariusz słowiański", który zbiera dobre opinie. Osobiście jeszcze nie czytałem ale zamierzam nabyć.
                      "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

                      Comment

                      • VanPurRz
                        Senior
                        • 09-2008
                        • 4229

                        #12

                        Polecam - o kulturze, wierzeniach, języku i obyczajach Słowian.
                        "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎