Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Słowacja, Porač , Poráčska dolina, Minipivovar Buchvald

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bastion
    PremiumUżytkownik
    • 10-2006
    • 1123

    Słowacja, Porač , Poráčska dolina, Minipivovar Buchvald

    Już jadąc autobusem ze Spisskiej Novej Vsi do Porača, wiedziałem że będzie to podróż ciekawa.
    Autobus zaczął się wciskać w dolinę, w której widać resztki dawnych śladów górnictwa jak sztolnie, zelektryfikowane kolejki górnicze, czy hałdy.
    Chociaż jak później się dowiedziałem, niekoniecznie o tym można mówić w czasie przeszłym, gdyż jeszcze to wszystko co prawda w niewielkiej części, ale funkcjonuje.
    W Matejovcach, mamy widok na osadę cygańską z budynkami bez okien, placami bez źdźbła trawy, i jakąś napraną delikwentką, którą za ręce wyciągano ze sklepu, czyli z ciągnionego przechodzono we włóczone.
    Sklepu czyli małego kontenerka.

    Niejednego obcokrajowca takie krajobrazy mogłyby przyprawić o gęsią skórkę, już widzę tam jakąś grupkę np. Japońców...

    Miejscowi w autobusie tylko się uśmiechali, więc widocznie nie było tak źle.
    Zanim dojedziemy do wsi Porač, po drodze mijamy wloty starych sztolni kopalnianych.
    W Poraču autobus kończy jazdę i dalej już spacer pieszo.
    Jakoś tak sobie zakodowałem w głowie, że jak jest wieś i dolina, to jakby naturalnym będzie spacer w górę doliny.
    Tutaj małe zdziwienie, bo dolina jest dużo niżej i się do niej schodzi, schodzi....i schodzi.

    Po półgodzinnym tuptaniu mijając traktor który akurat jechał w przeciwnym kierunku do wsi, i ''zaniemógł'', docieram do kompleksu wypoczynkowego Porač Park.
    Kompleks oferuje wszelakie udogodnienia do biernego jak i czynnego wypoczynku tak w lecie jak i w zimie.
    Miejsca noclegowe, wyciągi, korty, boiska.....

    W tym dniu było akurat sporo miłośników dwóch kółek, którzy realizowali się w tamtych okolicach, co oczywiście nie przeszkadzało wcale wstąpić na jedno piwo (czasem dwa)
    W górnej części pietrowego budynku z drewna mieści się restauracja, natomiast dokładnie pod nią jest browarek.

    Ten powstał w 2013 roku i wyposażony jest w urządzenia z firmy Niro-Inex z Zaječi, oraz od pana Milana Sevcika z Kromierize w Czeskiej Republice, chociaż dokładnie rzecz biorąc to z Morav.

    Po zapytaniu pani zza baru, czy mogę porozmawiać z panem sladkiem, ta wykonała telefon i po kilku minutach w firmowych koszulkach zjawili się pomocnik sladka, jak i sam pan Petr Novotny, który jako żyw przypominał mi trenera z naszej ligi piłkarskiej- Macieja Skorżę.

    Oczywiście było i ogladanie browarku z degustacją.

    Wszystkich miłośników różnorodności piwnej muszę jednak w tym momencie rozczarować.
    Warzy się tam tylko jeden rodzaj piwa- svetly leziak 12*, i pan sladek nawet nie myśli coś zmieniać.
    Jak mówił - Niech będzie jedno, ale doskonałe.

    Typowy czeski leżak,( Pan sladek uczył się rzemiosła w browarze w Koucie Na Szumavie) dla którego kilka lat temu, gdy u nas, ale i w Czechach nie było wyboru jakichś specjałów, dał bym się pokroić
    Po prostu w prostocie siła.

    Wspaniale zbilansowany słód z goryczką, i oczywiście piwo jest niepasteryzowane jak i niefiltrowane.
    Chociaż stopień zmętnienia nie jest zbyt duży.
    Mnie to piwo po prostu w tym dusznym dniu wchodziło jak masło, i wszystkim miłośnikom czeskiej tradycji gorąco je polecam.

    W restauracji jest podawane w cenie 1.70 € za kufelka, ale są i firmowe petki, które cieszyły się dużym powodzeniem cyklistów.
    Są również firmowe kufelki jak i podstawki.
    Na petki nalepiane są dosyć proste naklejki.

    Rozmowa z panem Petrem jak i jego kolegą przyjemnie się toczyła (wspólny temat - Górnictwo, i to tak w ich przypadku jak i moim, w praktyce) przy podsuwanych mi coraz, to nowych piwkach, ale wizja dojścia pod taką górę do przystanku w Poraču skąd miałem autobus powrotny, nieco zaprzątywała moją głowę.
    Problemu jednak nie było, bo została poproszona pani z baru aby zawiozła mnie swoim samochodem, co oczywiście zostało wykorzystane na jedno duże i małe piwo.

    Na przystanek przybyliśmy pięć minut przed odjazdem autobusu.
    Na niebie pohukiwało, a kierowca spał sobie na siedzeniach.
    Pełny luz.
    Podróż w strugach deszczu minęła szybko, i w Spisskiej Novej Vsi, po przejściu kilkudziesięciu metrów na dworzec kolejowy, obrałem następny cel tego dnia.
    Jak można się domyśleć piwny.

    Dla lubiących klasykę naszych południowych sąsiadów, polecam wizytę w Poraču.

    Restauracja czynna:
    Pon- czw. ; 16.30-20.00
    pi 16.30 - 22.00
    sob.: 09.00.-22.00
    ni :09.00- 20.00

    Galeria:








    Browarek ma swoja stronę, a w zasadzie podstronę, gdzie dosyć szczegółowo opisują proces produkcji, jak i krótka historię.

    Pri výrobe piva BUCHVALDsa riadime starým pivovarskýmzákonom o čistote piva. Pivo BUCHVALD varíme bez kompromisov spomenutým spôsobom.
  • MANOL
    Member
    • 10-2008
    • 60

    #2
    A jaka jest pojemność i cena PET-ów?

    Comment

    • bastion
      PremiumUżytkownik
      • 10-2006
      • 1123

      #3
      Zupełnie się nie przyglądnąłem temu tematowi...
      Zaryzykuje stwierdzeniem że butelki są o pojemności 1 l, natomiast ceny nie znam.

      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13949

        #4
        A da się tam podjechać z centrum wsi autem albo wręcz autokarem (wynajętym), czy też droga na to nie pozwala?

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • bastion
          PremiumUżytkownik
          • 10-2006
          • 1123

          #5
          Oczywiście, autokary tak jak i osobówki bez problemu dojadą, we wsi nawet kierunkowskaz jest, normalny asfalt chociaż trochę wąsko.
          Przed kompleksem wypoczynkowym są parkingi.
          Natomiast w zimie, powrót do wsi może być nieco utrudniony przez ten ostry podjazd.

          Comment

          • bastion
            PremiumUżytkownik
            • 10-2006
            • 1123

            #6
            Browarek w tej lokalizacji zlikwidowany i przeniesiony do Spisskiej Novej Vsi, do dzielnicy Podskala.

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎